Kdy jít na mateřskou? 8 nebo 6 týdnů před porodem?

hribek
10. únor 2011

Ahojky řeším otázku zda jít na mateřskou 8 nebo 6 týdnů před porodem, práce mě celkem baví, jen to vstávání mě unavuje, hlavně se bojím abych se doma nenudila....

romana29
10. únor 2011

záleží na tobě, ale zatím jsi ještě relativně v dobré části těhotneství a uvidíš, ono ke konci není o co stát. A hlavně, taky se může klidně stát, že se malá vyklube na svět dřív a nikoho se ptát nebude a vyřeší tuto otázu za tebe 🙂

kathy.skal
10. únor 2011

Ahojda. Mě to sestřička u doktorky vysvětlovala tak, že kdo má předtím neschopenku, tak jde 8 týdnů a kdo nemá, tak těch 6. Mě přišlo moc i těch 6... Zaplaťpánbůh mám skvělého zaměstnavatele, který mě nechal pracovat dál... doma bych se asi jinak ukousala nudou 😠

jasekd
10. únor 2011

No mas jeste cas. Pokud jsi v poradku a v praci dobry, nevidim duvod, proc nevzit tech 6 tydnu. Ja mam praci narocnou psychicky i fyzicky a tech 6 tydnu bylo teda tak akorat, pak jsem tam jeste obcas sla, ale uz ne naplno. Tech 6 tydnu je i dobrych, pokud jsi na vsechno sama nebo nemas cas, tim myslim ja byla porad v praci, takze nejake chystani vybavicky nehrozilo, manzel taky v praci, tak ze mas konecne cas si vsechno pripravit, ja prala, zehlila, brousila a natirala postylku, objednaval se kocar, proste vsechno az na MD. Je to i poslednich par dnu, kdy muzes jeste odpocivat, sice spat se moc neda, ale pokud nemas doma druhe, tak muzes jit spat, kdy chces, na WC, kdy chces 😀 Ja si to doma uzila. A bylo to posledni obdobi, kdy jsme byli s manzelem sami pro sebe. Takze jsem obcas uvarila a on misto do hospody prijel na obed domu, kdyz mel cas. Bylo to fajn. Navic muzes rodit treba o 2 tydny driv a hned se ta pohodicka zkrati. Takze za me, 8 tydnu je zbytecne, kdyz se clovek citi dobre, ale tech 6 proc ne, kdyz je na to narok 🙂 Kamoska ted treba sla 8 tydnu, protoze prechazela z RD na MD a akorat ji to takhle vychazelo.

ygreen
10. únor 2011

To je snad úplně jedno, záleží jen na tobě! Dva týdny utečou jako nic.

ladybugie
10. únor 2011

mě se nikdo neptal 🙂 Doktorka mi dala papíry šest neděl před termínem a bylo. Odůvodnila to slovy, že kdybych nastoupila 8 neděl a přenášela, tak bych byla doma déle než osm neděl před porodem a to by byl průšvih. Kdež to, když budu přenášet při nástupu šest neděl před porodem, tak se v klidu vejdeme do těch osmi 🙂 ( Doufám, že je to srozumitelné) Nakonec se dcera narodila, když jsem byla 4, týden na mateřské 🙂

coxa
10. únor 2011

Já šla na mateřskou 8 týdnů před, takže začátkem dubna a bylo to fakt fajn - jaro, procházky, klídek, měla jsem dost času všechno si nachystat - konec těhotenství jsem si fakt užila, neměnila bych. Práce mě bavila, bála jsem se, že se doma budu nudit, ale uteklo to fakt rychle, takže za sebe doporučuju těch 8 týdnů. 🙂

vorllinka
10. únor 2011

Já jsem šla 8 týdnů před a neměnila bych, byly to krásné dva měsíce, takové volno už nikdy mít nebudeš 😅

babulinkab
10. únor 2011

já jsem šla na mateřskou 6 týdnů před porodem, než jsem porodila stihla jsem si vše v pohodě vyprat a nachystat. v práci jsem se cítila dobře, akorát mi taky vadilo vstávání, vstávala jsem ve 4.45 hodin.
Porod začal o půlnoci a syn se narodil ve 4.40. Musela jsem se smát, přišlo mi, že myslel, že je čas vstávat do práce a místo toho vylezl na svět.

petrabe
10. únor 2011

ja jsem mela nejdriv 14 dni neschopenku na zada a pak me doktor poslal na materskou 8 tydnu pred terminem porodu. sotva se hejbu ,praci bych do toho 6. nezvladla,pracuju ve skole.

pajapoj
10. únor 2011

já jsem šla 7 týdnu před termínem a nakonec jsem ještě přesně 2 týdny přenášela... ale ještě jsem v mezičase něco dodělávala do práce, hodně odpočívala, chodila na "pásy" a ke konci už dokonce 2x týdně... pak nějaká procházka, chystání věcí a uteklo to jako voda 😉

ffiinnkkaa
11. únor 2011

Také jsem šla 8 týdnů před termínem..a taky jsem si myslela, že se budu nudit a také jsem se někdy nudila..ale kdybych věděla co mě čeká po narození..tak bych si to užívala více 🙂 Radím 8 týdnů a odpočívat..bude to naposled na dlouhou dobu 🙂

nevestinka2010
11. únor 2011

pracuji a ziji v zemi kde se chodi bezne az 2 tydny pred terminem 😉
ja koncim v praci asi 3 a 1/2 tydne pred tp, dele uz bych nevydrzela a nestoji to za moc 😅
nicmene 6 tydnu mi prijde jako dostatecne, pokud se clovek citi ve 3tim trimestru jeste dobre 😉

hojda
11. únor 2011

V podstatě sis už odpověděla sama,takže otázka je celkem zbytečná, když tě to v práci baví🙂

bellka
11. únor 2011

tak mně to teda vysvětlili naopak, že kdo má před tím nemocenskou, tak chodí 6 týdnů před a kdo chodí do práce, tak 8 týdnů před. Takže, vzhledem k tomu, že jsem na nemocenské, nastupuju 6 týdnů před a to je 26. 2., ale to jenom tolik, jak to vysvětlili mně 😉 A nudy bych se rozhodně nebála 😀

makreluska
11. únor 2011

Já dělám na směny,denní a noční,směny jsou 12 hod dlouhé.Unavuje mě to.Původně jsem plánovala pracovat až do konce dubna,ale půjdu od dubna na neschopenku a od půlky května na mateřskou.I zaměstnavatele zajímalo,od kdy půjdu pryč,chce si vyjednat náhradu a moje slova,že budu pracovat dokud to půjde ho neuspokojovala,což se dá pochopit.
Takže si užiju krásný duben doma,volno,žádné vstávání ve 4.15hod a žádné bolení hlavy po nočních směnách.Pracuju nepřetržitě 18 let,tak si to užiju.
Každopádně má žena pracovat tak,jak se cítí fyzicky a podle náročnosti zaměstnání. 😉

lukza
15. únor 2011

tak já měla rozhodování jasné byla sem na neschopence a měla vycházky celou dobu jen 4hodiny denně takže sme se těšila jak nastpupím na mateřskou anebu muset hledět na hodinky a mít strach s kontroly takže já šla 8 týdnu a šla bych tak aji kdybych byla v práci ten konec je nejhorší a já taky pak začala hodně otékat 😖

verbalinka
16. únor 2011

Ahoj, na mateřskou se nastupuje mezi 6-8 týdnem před plánovaným termínem porodu, tedy kdykoli mezi tím. Já měla termín 18.11. a šla jsem na mateřskou od 1.10., což bylo cca 7 týdnů před termínem. Datum odchodu jsem si určila sama, měla jsem pocit, že to bude jednodušší, než brát část měsíce výplatu, a pak část mateřskou.
Takže záleží na těhotné, kdy se jí to víc hodí, nebo líbí apod. 🙂
A jinak jsem moc ráda, že jsem šla už těch 7 týdnů, pak jsem ještě 14 dní přenášela a doteď na tu "dovču" vzpomínám moc ráda 😵 Byla jsem sama se sebou a manželem, totální pohoda, volnost. Opravdu super a moc doporučuju všem! Dítě pak dá zabrat a už se ho nikdy nezbavíte a takový volno už nikdy nebudete mít 🙂

lani1
15. dub 2015

Nemám úplně tak dotaz jesli 8-6 týdnů. Spíš by mě zajímalo, jestli když už je to i těch 6, byste fakt měly zůstat doma anebo je to na Vás..pokud je samozřejmě vše ok. Jsem osvč a nemám mateřskou a chtěla jsem ještě chodit do práce na 4h denně. Kamarádka mě ale říkala, že bych mohla porodit dřív tímle stylem..Teď jsem ve 33. týdnu a mám ještě natřískáno od rána do 5, tak je to záhul, pak už by to byly jen ty 4h denně 4x týdně, ale nevím no. Nebo je to přímo nakázáno?🙂

guinea
15. dub 2015

Mně by to taky zajímalo. A jak to vůbec funguje v praxi? Doktorka mi dá papír, který dám zaměstnavateli? (Svůj zaměstnavatel jsem já, takže mi můj zaměstanavatel neporadí, jak na to 😀 )

zoyka
15. dub 2015

Šla jsem 8, protože byl červen a já si chtěla ještě užít, jet na dovolenou atd. A udělala jsem dobře, protože jsem pak rodila dva týdny před termínem 😉

sandova14
26. kvě 2015

ahojky semse chtela zeptat kdyse mas hlasit na mateskou dys toje lizikovi

verena
9. lis 2015

Já šla v obou případech těch 6 týdnů. Mám kancelářskou práci, která mě baví, takže bych tam klidně vydržela snad až do porodu. Taky jsem si dělala srandu, že mě z kanclu povezou rovnou do porodnice tramvají... V práci jsem se aspoň fyzicky nepředřela, doma má člověk tendenci pořád něco dělat. Jinak teď mi sestřička ani nechtěla tu delší dát, prý to potom musí vysvětlovat jakémusi úřadu (sociálce?), musely by tam prý být nějaké zdravotní důvody či co. Přišla mi teda dost neochotná, ale mě to bylo jedno, já chtěla být v práci co nejdéle 🙂)

linee
31. led 2018

Obnovuji diskuzi a prosim take o radu. Jsem ted na rodicovske, kterou doberu a ukoncila jsem ted v unoru. V breznu nastupuji na materskou, a to bude 14. nebo 28.3. Co je vyhodnejsi? Rikala jsem si, ze mozna az 28.3., protoze si aspon o dva tydny prodlouzim po porodu pobyt na rodicovske se druhym ditetem. Je moje uvaha spravna? PPM bych asi dostala pouze za 28.-31.3. je to tak?