Kdy mám poslední možný termín nástupu na mateřskou?

petcep
28. srp 2013

Holky, mám otázku.
Termín porodu mám 14.11.2013.
Kdy je tedy poslední možný termín nástupu na mateřskou dovolenou (6 týdnů před porodem). Je to 3.10. nebo 4.10.???? Který den už prostě nepůjdu do práce???
Doktor termín nechává na mně a jelikož nemám zdravotní problémy, tak chci být v práci opravdu do poslední chvíle.
Předem děkuji za odpovědi.

lindafr
28. srp 2013

Ahoj, na mateřskou můžeš nastoupit KDYKOLI v rozmezí 6ti až 8mi týdnů před určeným termínem porodu, kterej máš uveden v průkazce. Tedy u tebe je poslední možný nástup na MD je 3.10., naposledy do práce půjde 2.

petcep
autor
28. srp 2013

@lindafr Děkuji moc! To jsem přesně chtěla vědět!

mooncaa
28. srp 2013

@petcep Záleží na Tobě, můžeš pracovat i do porodu. Já šla na mateřskou 2 týdny před termínem porodu.

lindafr
28. srp 2013

@mooncaa Ano, je možné nastoupit až třeba dnem porodu, stanoveno to přesně není, kdy nejpozději. 😉

arrowka
28. srp 2013

@lindafr To je pravda, ale je dobré dodat, že v takovém případě se mateřská krátí z 28 na 22 týdnů. Což nevidím jako výhodné, ale někomu na tom třeba nezáleží.

mooncaa
28. srp 2013

@arrowka Ano mateřská se krátí tak, že se počítá 22 týdnů od termínu porodu + to, co se vybere před porodem (max v součtu 28 týdnů), ale většina má plat vyšší než mateřskou a když někdo práci má, cítí se dobře, tak proč ne. Prostě ta možnost tu je a finančně to výhodné také je.