Kdy nastoupit na mateřskou, když jsem na neschopence?

kasparci
31. kvě 2011

Ahoj, chtěla jsem se zeptat - když jsem na nemocenské - je pro mě lepší jít na mateřskou v 32tt nebo v 34tt? A ještě mi není jasný - mám šanci dosáhnout na dvouletý rodičák? Počítá se příjem za celý rok nebo se tam nemocenská nepočítá?
Díky moc. Adéla

sichatka
31. kvě 2011

určitě v 34 tt, pak budeš mít delší mateřskou po porodu. O dvouletém rodičáku bohužel nic nevím ☹

andy82
31. kvě 2011

Když si na neschopence, tak nastupuješ 6 týdnů předem, nemůžeš si to vybrat (pokud vím). Pokud máš nárok na mateřskou a to v dostatečné výši, tak bys na dvouletý měla mít nárok. Počítají se příjmy za rok předem, ale bez neschopenky, takže jen ty odpracované měsíce, případně předpokládaný výdělek dle smlouvy.

janaj0
31. kvě 2011

Nástup z nemocenské na mateřskou Ti určí lékař. Je to sice 6-8 týdnů před porodem, ale počítají se do toho ty 2 "přenášecí! (41,42 tt) a do dvouletého se počítá pouze Tvůj výdělek, nemocenská = nevyděláváš. Ale na určení rodičáku budeš mít čas po porodu a podrobnosti ti zdělí na sociálce, budeš si muset nechat potvrdit výši mateřské a další papírování 😝 Ale pokud jsi vydělávala +-13 tis čistého, tak myslím, že nárok máš.

nerreidda
31. kvě 2011

Nástup na MD si můžeš zvolit sama...aspoň já to tak měla....byla jsem celé těhu na PN a mohla jsem si vybrat.Na mzdovce mi řekli, že je pro mě výhodnější jít 6 týdnů před ternínem.Myslím, že se počítá rok před nástupem na PN...tak mi to řekli na mzdovce...tak nevím,snad to nějak pomůže 🙂

ffiinnkkaa
31. kvě 2011

6 nebo 8 týdnů předem vždyť je to jedno, pořád to bude 28 týdnů 🙂 🙂

lukza
1. čer 2011

to záleží jen na tobě na kdy nastoupíš já nastoupila 8týdnu před a celou dobu sem byla na PN a co vím tak se do pruměru nepočítá jen rok co máš odpracovaný🙂)

vojtisek2007
1. čer 2011

na mateřskou se může nastoupit dle svého výběru v rozmezí 8-6 týdnů před termínem porodu, mateřská se počítá z platu za posledních 12 měsíců přičemž se nemocenská vynechává 🙂 na dvouletý rodičák musíš mít denní výši mateřské minimálně 380,-Kč (což je mzda vyšší než cca 16.000)

jabber
7. čer 2011

Ahoj, mně řekla jak doktorka, tak mzdovka, že lepší je jít z nemocenské na mateřskou 6 týdnů před TP, protože jinak bych se zbytečně ošidila 😉

beatta
7. čer 2011

já sem šla z nemocenské na mateřskou 6 týdnů před tp a bylo mi řečeno přesně to co píše jabber 🙂

j.a.n.i
7. čer 2011

I z nemocenské je možnost výběru v rozmezí 6-8 týdnů, neplatí, že by to určoval lékař, ani se do toho nijak nepočítají nějaké "přenášecí týdny...
A nemusí být vždy výhodnější nastupovat 6 týdnů předem, v některých případech může být výhodnější nastoupit 8 týdnů, pro někoho třeba 7 týdnů nebo něco mezi, záleží jak bude vycházet konec mateřské a jak podle toho budou krátit první rodičák.
Pokud projde změna a bude jednotný strop na rodičák, tak bude opravdu nejvýhodnější nastoupit 6 týdnů před TP.

milada2
23. čer 2011

Ahojda, mě teda sestřička v poradně řekla, že si můžu vybrat a že je výhodnější jít na mateřskou až těch 6 týdnů před porodem. I když to prý platilo hlavně dřív, dnes už to tak výhodné není. Asi se to nějak měnilo. A taky mi říkala, že se už do výpočtu mateřské bohužel zahrnuje i nemocenská ☹

martaska78
23. čer 2011

Já šla v 8 týdnech před porodem, hlavně kvůli tomu, že jsme chtěli jet na dovču a bála jsem se kontroly. S rodičákem ti neporadím, ale jelikož na něj budeš nastupovat až příští rok, tak se nenervuj, chtějí to stejně udělat pro každého jak si kdo vybere a jestli to neprojde, tak vymyslí další koninu 😖