Kdy se nastupuje na mateřskou dovolenou?

julie123
25. únor 2008

Ahoj, poradite mi, kdy se nastupuje na materskou dovolenou?
Je to 6 tydnu pred terminem porodu ci jindy? Nebo si muzu sama rict od kdy? Je to nejak dany zakonem?
Diky moc
🙂

kacka.va
25. únor 2008

6-8 týdnů před termínem. Potvrzení ti dá gyndař. 🙂

jabber
25. únor 2008

přesně tak, můžeš nastoupit nejdřív 8 týdnů a musíš nejpozději 6 před termínem. Já jsem to chtěla posunout od doktorky o 2 dny (takže bych nastupovala 5 týdnů a 5 dnů) a řekla, že nepřipadá v úvahu 😖

julie123
autor
25. únor 2008

Aha, takze kdyz budu mit termin dejme tomu, 30.rijna, tak na materskou nastoupim treba uz 30. srpna...

A pak trva pul roku?
Dik 🙂

A jeste prosim, jaka je nejvyssi mozna materska? Vim, ze je tam nejakej strop, ale nevim jakej..

noangel
25. únor 2008

materska trva do 22.tydnu veku ditete a maximalni denni zaklad na materskou je 479,- Kc takze max materska je necelych 15.000,-

xsipm04
25. únor 2008

julie: Ono na mateřskou můžeš nastoupit i klidně těsně před porodem, ale není to moc výhodný, protože těch 22 týdnů se ti počítá od 6 týdnů před termínem. Takže kdybys nastoupila řekněmě týden před termínem, tak vlastně přijdeš o 5 týdnů mateřský. Záleží samozřejmě, co se ti víc finančně vyplatí, ale i když ta nejvyšší mateřská není moc, tak má člověk alespoň takový klídek před porodem si všechno připravit a tak. Jinak když ti zkončí mateřská, teprve pak si vybíráš zbytek dovolený, tj. přijde ti ještě třeba něco z klasického platu. Po mateřský dostáváš rodičák. Dostaneš ho i za ten měsíc, ve kterém jsi sice ještě pobírala mateřskou, ale ne po celou dobu, tj. třeba nárok na mateřskou ti zanikne 15. října, tak i za říjen dostaneš rodičák. Teda nevím, jestli to platí stále, ale 2007 tohle platilo 🙂

xsipm04
25. únor 2008

aha, teď si čtu příspěvěk Noangel a koukám, že teď už je to asi jinak, že se to nepočítá, podle toho, jak dlouho jsi na mateřský, ale podle věku dítěte. Tak to jsem byla trošku mimo 😀 tož muj příspěvěk ignoruj 😀 😀

gedren
25. únor 2008

A to se vzalo kde, ze se to najednou pocita od veku ditete? 🙂

Jinak treba mne by se urcite bylo vyplatilo nastoupit na materskou pozdeji (stejne jsem do porodu pracovala...), ale kdyz se tvarili, ze tech 6 tydnu pred terminem urcite musim, tak se mi to nechtelo nejak komplikovane resit a nastoupila jsem.

15 litru strop, to je dobry, ja mela asi 11?

kacka.va
25. únor 2008

jojo, 6 týdnů je minimimum, kdy se nastoupit musí 🙂

noangel
25. únor 2008

je to podle te nove reformy co plati od letosniho roku

kacka.va
25. únor 2008

Já myslím, že nějaké pravidlo na to bylo vždycky, že bylo nutné min. 6 týdnů před, jinak člověk přišel o peníze

kulimka
10. únor 2010

Já na mateřskou nastoupila v den porodu 😀

crca
10. únor 2010

Já nastupovala 6 týdnů před s dvojčaty,my ale měli mateřskou 7,5 měsíce,u dvojčat je to teda trochu jiné 😅

marhulinka
10. únor 2010

Nástup na mateřskou je nyní 8 nebo 6 týdnů před termínem porodu,který vypisuje lékař.... 🙂

lucie.krajcarova
10. únor 2010

ahoj, ano je to 6-8 týdnů před termínem porodu, ale o tom si rozhoduješ ty, ne gynekolog. já si řekla co nejpozději, protože jsem dostala víc peněz z práce. takže jsem důkaz toho, že to opravdu jde.

dupik
11. únor 2010

Pokud nejsi na nemocenské před porodem. Pak je to striktně 6 týdnů a nemůžeš do toho mluvit. A mateřská trvá 28 týdnů-takže když nastoupíš 6 týdnů před porodem, trvá pak do 22.týdne věku miminka...Pak žádáš o rodičovskou dovolenou a zároveň si můžeš zažádat u zaměstnavatele o vyčerpání dovolené-pobíráš tak plat za dovolenou a rodičák...(pokud máš nárok na dovolenou- a pokud jsi v kalendářním roce byla pracující nebo na mateřské 3plné měsíce) .Pokud by jsi měla mít mateřskou nižší než 7600 Kč měsíčně, můžeš rovnou nastoupit na rodičovskou a pobírat oněch 7600Kč.