Konec rodičovské a další mateřská. Jak postupovat?

roxanalit
17. kvě 2022

Ahojte, potřebovala bych poradit. Za měsíc květen mi mají v červnu poslat rodičák a doplatek co tam zbyde. 5.10.2022 mám termín porodu s druhým miminkem,takže pokud jsem dobře počítala 10.8.2022 bych mohla nastoupit na mateřskou(8 týdnu ,mám na ní nárok). Tak se ptám, zda je lepší si nechat doplatit zbytek mateřské a pak co? Úřad práce? Nemocenská? Nebo pokud do konce května dojdu na úřad, tak mi to ještě rozpočítají tak aby mi to vyšlo než nastoupím na mateřskou? Nevím si vůbec rady :( Poradíte prosím?

jana_zofie
17. kvě 2022

@roxanalit kdyby ti to rozpocitali bylo by to asi nejlepsi, ale nevim. Zkus jim zavolat a domluvit se. U nas jsou ty zenske co vyrizuji rodicaky strasne ochotne.

jana_zofie
17. kvě 2022

@roxanalit jen teda nechapu moc ten pracak. Abys mela narok na matetskou jeste pred terminem porodu, tak prece musis ted aktivne pracovat, ne? Jinak se pocita az od data porodu. Nebo se pletu?

emamaira
17. kvě 2022

Pokud prvnímu dítěti nebyly ještě 4 roky, tak bych si prodloužila rodčák až do nástupu na MD. Dělala jsem to tak taky.

roxanalit
autor
17. kvě 2022

@jana_zofie Tak já odpracovala před první mateřskou tři roky a smlouvu mám na dobu neurčitou a sestra to má stejně a u druhého dítěte měla nárok taky mateřskou kterou měla stejnou jak u toho prvního.

roxanalit
autor
17. kvě 2022

https://www.aperio.cz/clanky/cekate-li-druhe-tr... už jsem to našla, tady mám tři možnosti :D

elesse
17. kvě 2022

Bylo by bývalo nejlepší si rozložit rodičák do nástupu na mateřskou. Ale to už nestihneš, nejspíš

j.a.n.i
17. kvě 2022

@roxanalit Kdy budou tomu prvnimu ditku 3 roky?

roxanalit
autor
17. kvě 2022

@j.a.n.i male je rok a půl

roxanalit
autor
17. kvě 2022

@elesse no na úřadu mi řekla když dojdu v květnu než udělají uzávěrku ze mi to rozpocitaji, takže bych to stihnout měla, chystám se tam zítra, ale zajímá mě co je nejlepší pro mě

j.a.n.i
17. kvě 2022

@roxanalit Pak nic neres, jsi stale na RD a nemusis nic mwnit, prostě budes doma, akorát uz ti nebude chodit rodicak.

elesse
17. kvě 2022

ÚP nemůžeš, když ti trvá pracovní poměr. To bys musela dát výpověď. Takže zůstaneš na rodičku, ať už s rozloženými penězi nebo bez nich. Pokud se nepletu, na nemocenskou nemůžeš, protože už doma si kvůli rodičáku, takže pokud bys jí chtěla čerpat, musíš nastoupit oficiálně do práce

j.a.n.i
17. kvě 2022

@elesse presne tak a zameatnavatel by s tim musel souhlasit, coz by byl blazen

roxanalit
autor
17. kvě 2022

@j.a.n.i super, aspoň vím. A stát za mě bude platit sociální zdravotní ?

j.a.n.i
18. kvě 2022

@roxanalit Ano, z pohledu statu se nic nemeni, jsi stale na RD.