Lékařky na mateřské, jak jste skloubily děti a atestaci?

helulela
29. dub 2010

Ahoj, zajímalo by mě, jak jste skloubily děti a atestaci, kdy se chystáte do práce a vůbec všechno okolo... 🙂

bublina09
19. led 2012

@jasekd panebože kdo by to byl řekl! to jsou zprávy teda 😒 ☹ Myslím, že taková specializace tady není. Ani nikoho známého nemám z těchto oborů..o kolik má tu nohu delší?

helulela
autor
19. led 2012

@jasekd jo, jasný, už jsem si to trochu přebrala... Kéž by ta nožka takhle vydržela. Z toho ostatního bych byla špatná taky, i když se vlastně zatím nic nestalo, bála bych se, co bude. Ale to asi člověku za chvíli otrne a přestane na to tak myslet. U Wilmse existuje nějaká genová mutace nebo to budou "věštit" z rodokmenu? Je mi líto, že máte takové starosti s oběma dětmi 😔

jasekd
19. led 2012

@bublina09 zatim nevime, proto ta antropo, budou ji asi celkove merit, treba to nebude o moc 😕 Ten doktor to videl pomalu ode dveri, ja si toho nevsimla, jen tloustky, protoze to dite nijak nenatahuju 😅 kdyz ji natahl, vypadalo to 1 cm, mozna trochu vic.
@helulela bud je ten nador nahodna zalezitost (naprosta vetsina) nebo dedicny a tam nejaka mutace je, a prave u te dedicne formy asi byva ta hypertrofie, pripadne vada urogenit. traktu, a nejake dalsi syndromy, co ani nevim, co je. Takze proto ta genetika. Mame dotaznik, ptaji se tam na pribuzne, co ani nevim, jak se jmenovali, natoz jaky meli nemoci 😕

helulela
autor
19. led 2012

@jasekd aha, to už by musela být hodně velká shoda náhod... 1 cm je nic, ale asi těžko říct, jak se to bude vyvíjet s růstem co? 😒

jasekd
19. led 2012

@helulela mi to prijde dost, na tak male dite, a prave, ten vyvoj....

helulela
autor
19. led 2012

@jasekd přála bych ti, aby teď Martínka odoperovali co nejdřív, všechno se tím vyřešilo a mohla sis aspoň jednu velkou starost odškrtnout

bublina09
19. led 2012

@jasekd ono to může být všelijak, nakonec se nic nemusí potvrdit, noha bude jen minimálně delší (moje segra má taky jednu nohu kratší, nosila "podpatěnku", teď už nic a nekulhá). Moc moc držím pěsti. Taky přeju, aby aspoň ta operace byla zdárně za váma a mohli jste si aspoň v tomto směru oddechnout.

babuum
21. led 2012

@jasekd drzim vam palce, doufam, ze bude nakonec v poradku.. manzel mel taky jednu nohu kratsi (doufam, ze to neni dedicne), ale rychle z toho vyrostl... v podstate mame vsichni nejakou asymetrii v tele.. ale ten nador... fakt ti preji, aby vse dopadlo dobre, Martinka odoperovali co nejdriv, v genetice se nic nenaslo a nador zazracne zmizlo 😉

babuum
21. led 2012

@kkomtesa S tim oftalmoskopem teda moc nevidim ani ja... na kolecku na ocnim jsem jeste nebyla, takze to spis skusenosti. Je to hlavne o praxi, divat se co nejcasteji do oci. Ja jsme "praxovala" na diabeticich, ti tudiz chodi na fotografovani ocniho pozadi kazdy 2. rok, takze aspon vim, co tam mam videt 😀 Jinak pak po barveni fluoreceinem muzes videt pod modrym svetlem i rany na rohovce, na to taky pouzivam. Jinak mame ocni mikroskop, tam toho clovek vidi vic. Ja jeste az tak zkusena nejsem, ale kolegove treba pouzivaju i ocni vrtacku na odstraneni hrdze z oka.. Ten dermatoskop je uzitecni vec, hlavne na rozliseni malignity. To se u nas dost casto pouziva.

jasekd
22. led 2012

@babuum Dik, nador nema, jen je rizikova na Wilmse 😉 Kdyby ho uz mela, tak me vezou 😔 Kazdy mame asymetrii, ale ona dost viditelnou, asi se to zhorsuje a to je ji teprve 9 mesicu 😅 Bude to beh na dlouhou trat.

babuum
23. led 2012

@jasekd 😀 tak to jsem rada, ze jsem to spatne pochopila 😀

cell
23. led 2012

@jasekd : tak jsem to musela číst několikrát, abych to (snad) dobře pochopila. Kdy jdete na tu genetiku? a budou dělat Vendy ještě nějaká detailnější zobrazovací vyštření - jako MR? Každopádně držím moc palce, aby všechno dopadlo moc dobře - jak Martínkova operace, tak Vendulka - chápu, že i to slovo "může být" je děsivá

jasekd
23. led 2012

@cell ono ja jsem z toho takova zmatena, tak asi zmatene pisu 😅 Vendulka nema zadny nador, z tohoto hlediska je v poradku, ale je zarazena na onkologii na sledovani (bude to asi nekolik let), protoze ta vada, kterou ma (hemihypertrofie PDK) byva castejsi u deti s W.tumorem. Takze se budou delat ultrazvuky, na dalsi mame jet za 3 mesice, zas do Motola. My jsme si puvodne mysleli, i Dr tady, ze ma nejakou formu hemangiomu nebo vadu cev te nohy, a to ma v poradku, na povrchu ty kapilary ani nevim, zda je to tedy hemangiom? Ted je to krasne svetle, a Dr na UZ me ujistila, ze cevni zasobeni nozicky je v poradku, takze to je snad ciste esteticka zalezitost, ani nevim, zda to nejak souvisi s tou hypertrofii... Ono to tam bylo takove zmatene vsechno 😅 MR nedelali, protoze zatim nemaji ani podezreni, ze by neco mela. byli jsme tam objednani, ale to zrusili. Genetiku nam posunuli na unor, co to bude obnaset, nevim, ted musime vyplnit dotaznik, a na antropometrii ji zmeri, o kolik to ma vetsi.

jasekd
23. led 2012

@babuum no jeste ze zatim tak, i tohle nam staci, mit obe deti nemocne je narocne, i kdyz existuji horsi diagnozy, to si opakuju porad.

cell
23. led 2012

@jasekd : jojo, já to tak pochopila, jen jsem si říkala, jestli ty kontroly stačí ultrazvukem, nebo to budou hlídat ještě jinak. Tak hlavně, že je to v pořádku, držím palce, aby to tak bylo pořád!!!

babuum
26. led 2012

Holky, mysleli jste uz nekdy na to, kolik jste usetrili s "vyrobou" deti? 😀
Vcera jsem tady mela par, na zdravotni kontrole pred adopci, tak jsem se na to zeptala, kolik to asi vychazi... No, to neuhadnete... Jelikoz zene bylo 39, maji to tezsi, nektere staty odmitaji adoptovat "strasim zenam", takze zustava ve hre Rusko, Bulharsko a Rumunsko, a pry vse se vsim vychazi na 150.000SEK = 430.000Kc!!!
Tak tolik jste usetrili (a to rovnou 2-3x!!!) 😀

helulela
autor
28. led 2012

@babuum tak takhle jsem nad tím nikdy nepřemýšlela 😕 Mě akorát vždycky zarazilo, kolik se dá dát za IVF a spol.

Jak se máte holky s nejmenšími přírůstky? Koukala jsem, že už jim je všem zase víc, než jsem si myslela 🙂 My se zítra vrháme s Adíkem na první mrkev. Jsem zvědavá, jak mu pojede.

@jasekd jak u vás? Už se zprávy o Vendy trochu usadily nebo toho máš pořád plnou hlavu?

jasekd
28. led 2012

@helulela je to spis horsi, to vis, kamos Google 😝 Pocitam, ze vic budem vedet nekdy v breznu. Zrovna dneska jsme se bavili o lyzovani, ze neter zacla v necelych 4 letech, mama na to, ze to teda Martin asi ne, tak ja na to, ze neva, ze holt zacnou s Venynou najednou, a pak mi doslo, ze ona bude asi kriplik na tu nohu 😔 Mela jsem co delat se nerozbulet, byl atam segra s pritelem, tak jsem nechtela kazit oslavu, a nasi se o tom vubec bavit nechteji, taky toho maji plnou hlavu, ani nebyli schopny jeste vyplnit dotaznik na genetiku, mama mavla rukou , ze je to daleko, ja uz bych to chtela mit po kupe, kazdej v rodine se tomu tematu vyhejba a ja byc o tom potrebovala mluvit 😔 Mam tu na MK spriznenou dusi s jinym trapenim tak si pisem, plus kamosky, ktere jsou schopne se o vsem bavit, akorat jedna se rozvadi a druha ma rakovinu, tak si umis predstavit ty nase hovory, nicmene i s nima se zasmejeme (chodime spolecne s detmi na prochazku) a jsou fajn 🙂 Vidis, zase jsem se rozepsala, pak si rikam, ze s tim nemuzu plevelit diskuse, ale mne to pomuze, tak sorry 😅 Navic manzel je zas vecer pryc, meli jsme neco domluveno a misto toho jel s kamosema slavit, zitra maji nasi poprvy na dyl hlidat a my jet na bezky, tak snad neprijede pod obraz a bude schopen jet 😠
@babuum fiha, zena v 39 stara na adopci... 😅 To by me ani nenapadlo.

helulela
autor
28. led 2012

@jasekd prosím tě, klidně piš všechno, co tě napadne. Jestli ti můžu aspoň takhle trochu pomoct, je to úplná maličkost.... 😔 Aspoň si zítra na běžkách provětráš hlavu.

helulela
autor
29. led 2012

@jasekd nebude to tak černé, jak to teď vypadá, neboj. Vendy sice nebude super lyžařka, ale třeba se místo toho vrhne na jazyky nebo bude parádně hrát na housle. A když bude na svoji nožičku odjakživa zvyklá, určitě se s ní i lehčeji vyrovná. Po těch dalších vyšetřeních budete určitě chytřejší, co se tak dá do budoucna čekat.
S podporou rodiny to taky není jednoduchý. Náš Vítek musel pár dní po narození na operaci. Bylo to hrozný. Z porodnice jsem se domů vrátila bez miminka, on sám někde ve fakultce. Ještě jsem to musela celé zlehčovat a uklidňovat ostatní, protože babičky z toho byly hotový. U nás se to naštěstí všechno seběhlo rychle a operací definitivně vyřešilo. Takže se mi to teď mluví.... 😉

jasekd
29. led 2012

@helulela copak mu bylo? 😕

helulela
autor
30. led 2012

@jasekd měl perzistující ductus omphaloentericus

jasekd
30. led 2012

@helulela tak to jen vim, ze existuje,ale dopodrobna nic moc netusim 😕 Jinak u nas babicky taky hotovy, no jak jsem psala vyse, takze si to umim predstavit, clovek by sam potreboval podporu a jeste hraje pred rodinou hrdinu a ma pocit, ze je musi setrit 😔

bublina09
30. led 2012

@helulela díky za optání, holky už nabírají pěkně, 480 a 640g za 14 dní podle poslední poradny. Ale je to jakési náročné, hlavně proto, že je to kolotoč, který nekončí. Však to znáte.
@jasekd to si dovedu představit, jak člověk hraje hrdinu, musí to být vyčerpávající. @helulela tě pěkně podpořila 😵
@helulela tak jste to taky neměli jednoduché. Jak to probíhalo prakticky? kdy byl Adámek doma z nemocnice?

helulela
autor
31. led 2012

@bublina09 @jasekd to bylo ještě s Vítkem. Měl pořád sekreci z pupíku, nehojil se mu a měl tam takovou dírku. Pár dní se čekalo, nikam to nevedlo. Pak to pediatři otipovali na urachus a při rtg kontrastním vyš. se zjistilo, že se plní střevní kličky... Pak už to frčelo rychle. Překlad do fakultky, za dva dny operace. Při té se udělala resekce postižené části střeva, anastomoza end-to-end a plastika pupíku. Třetí den po operaci už jsem mohla zůstat v nemocnici s ním, začali jsme zase kojit, všechno šlo bez problémů a 7. den po jsme šli domů. Teď po té době mi to připadá, jako by se mi to jen zdálo. Nejhorší to bylo do diagnozy a pak, než nám vysvětlili, co, kdy a jak se bude dít. Operaci jsme přestáli a po ní už pořád lepší. Celé to trvalo "jen" 14 dní. Víťa je v pohodě, jen má ušitý "umělý" pupík. Když to vezmu relativně, je tahle VVV vlastně ještě super.
Někdy myslím na ty těžké nedonošence, co byli s Víťou na aru. Jak teď vypadají, jak jsou na tom... On tam byl proti nim jako obr a v podstatě zdravý. I sestřičky si to užívaly, že tam jednou za čas mají velkého kluka.
Moc bych přála @jasekd, aby to u nich za pár let vypadalo podobně. Martin odoperovaný a v pohodě. Vendy sice sledovaná a s jednou nožkou trošku delší, ale jinak šikovná a spokojená holčička. A rodiče, kteří mají radost ze svých úžasných dětí. Vím, že to teď je těžký, ale nebude to tak napořád. Spousta věcí se časem vyřeší a bude líp.

jasekd
31. led 2012

@helulela uf, osklivy zacatek, ale ted pohoda 🙂 Nastesti takova dobre resitelna vada a v to doufam i u Martina, ze operaci to skonci a maximalne sem tam kontrola, konecne bez leku a omezeni 🙂 S vendy ten cas bude dlouhej, jenze nemuzu se ted tesit na to, az ji bude 10, az prestane rust... To uz budu stara anechci, aby to tak rychle utikalo, tak si proste na tohle musie zvyknout. Heli, moc dekuju za podporu a ze si vubec ty moje prispevky ctes a jeste reagujes 🙂
@bublina09 musi to byt sileny kolotoc, hlavne ze damy spolupracuji 🙂 a co jinak, obe podobne, nebo kazda jina? Zlobiva/hodna atd? a co Peta?

cell
31. led 2012

@jasekd : určitě piš, kdykoli se budeš potřebovat vypsat ...
@helulela : uff, taky jste měli teda poporodní šrumec, hlavně, že už je to ok

u nás prospíváme, zima bohužel dorazila i do Prahy, takže jsme omezili procházky a já už se vážně nemůžu dočkat jara - hodlám být co nejvíc venku, číst si, Šíšenka na dece nebo spinkání v kočárku 😵 . Blíží se nám první očkování - hexa+pneumokok - jak moc se mám bát reakcí?

helulela
autor
31. led 2012

@jasekd jestli ti to pomáhá, jsem ráda. Trochu jsem se bála, aby sis neřekla, že se jim to mluví, když mají děti zdravé... ťuk, ťuk, ťuk. Nevíš, půjde u Vendy někdy brzo odhadnout, jak se to bude vyvíjet? Až se to trochu usadí, někdo vám k tomu něco víc poví, určitě ji pak nebudeš každý den zkoumat a myslet na to, že je nemocná. Prostě to k ní bude patřit a budete normálně žít.
@cell přesně tak, všechno dobře dopadlo, rychle a bez následků se to vyřešilo. Docela se i těším, až jednou budu Víťovi vyprávět, co všechno už jako miminko zvládnul 😉
K očkování - Vítek dostal obě najednou, měl zvýšenou teplotu, zarudnutí a večer hodně brečel, druhý den ok. Adámkovi jsme je rozdělili a všechno v pohodě. Nevím, jestli to bylo tím, ale někde jsem vyčetla, že imunologové to tak doporučují. I když zas místo třech píchání jít šestkrát... snad to Adík zvládnul bez psychické újmy, už máme všechna za sebou 🙂
Taky už se nemůžu dočkat jara, chození ven nás zachraňuje. Už se těším na hřiště a to jsem ho na podzim už pomalu nenáviděla 😉

gabka32
3. únor 2012

ahoj holky 😉 zas chvilka na koníka, v posledních dnech ani nebyla nálada, u školky mi vykradli auto.. mobil, doklady... já blbec si nechala za sedadlem batoh, myslela jsem že za těch 5min se nic nestane... 😠 jak se nám tu stěhujou ty italské typy, tak je to tu čím dál horší 😖

ale jak tak čtu je to banalita proti zdraví... 😖
@jasekd je mi moc líto, že je u Vendy podezření na onko diagnozu, kéž by se nikdy nepotvrdila, držím palečky.
já jsem na genetickém vyš.byla 2x, pokaždé s jiným partnerem a ty dotazníky teda jsou... jako pamatovat na všechny babičky a dědečky (umřeli když jsem byla ještě děcko), na tetičky... tchán je z 10ti dětí... no a samozřejmě rodiče se tím nechtěli zaobírat, nic tam raději nepiš.... achjo. mě na genetiku poslali z kardia, sama mám VVV (Fallot.pentalogii) a výsledek z krve trval tuším několik týdnů.

@helulela vy už taky po operaci a tak malincí? achjo, asi je fakt něco na tom, že zdravotníci snad ty nemoci přitahujou... hlavně že jste ok 😉

@cell Kačka měla vždycky hexu i pneumokoka dohromady a žádná reakce, ani teplota.... holky to snášejí obě dobře, Saša dokonce kolikrát ani neplakala a za klíštovku i poděkovala 😀

byli jsme na roční prohlídce a Katuš má 76cm a jen 7,5kg... 😒 na jednu stranu jsem ráda, že se nepomamila, ale dr.už se tváří, že by to i vyšetřoval, jestli nemá třeba celiakii. jí ale pěkně, 5-6xdenně, nezvrací, neprůjmuje... a Saša má v 3,5letech jen 13kg, taky žádná sláva 😒
zimu tu máme taky, nejhorší ráno odmražovat auto a balit Katušku jen kvůli pár minutám cesty do školky... naštestí už nám začly pololetní a jarní prázdniny, tak mám obě holky doma.

jasekd
3. únor 2012

@helulela @cell
@gabka32 holky diky 🙂 U Vendy to odhadnout asi nepujde, teda zalezi, co presne bude za dg, snad to ta genetika odhali? Cekani nekolik tydnu bude prima 😝 Nicmene mam lepsi naladu, konecne jsme se dovolali na antropo do Motola a vezmou nas v jeden den s genetikou, nemusime jezdit vickrat, to bylo neco, pres tyden jsme je vytaceli a nic. Treba ji zmeri a zjisti, ze tu nohu delsi nema, a aspon to budem vedet hned, jak na tom je, ne? Teda doufam, nikdy jsem na nicem takovem nebyla ani ve skole v ramci praxe 😕
Ockovani u nas probehlo vzdy v pohode. Ted jsem odkladala MMR, vendy je nemocna a Martin to urcite chyti, dneska uz sopli taky a s jeho ufnukanou povahou je to teda neco 😝 Vubec nepije, vcera jsme byli na nefrologii na kontrole a doktor rikal, ze nepije, ze ta ledvina neni vubec citelna. M. je uplne hysterickej jen se ma napit, mozna ho boli v krku, jenze on ma au vsude, kde se zeptam, holt chlap dostal rymicku 😀
@gabka32 To je teda drobecek, ale snad ji nic neni, kdyz papa a nema problemy s travenim. Ja mela ve trech letech 11,5 kg 😕 a jsem OK, zadny strevni onemocneni ani nic jinyho nemam, ale mama si se mnou uzila. Rodice normalniho vzrustu , 169 a 183 cm, ja mam ted 168, segra vzdy byla spis vetsi, ted ma 176 asi, a jako mala jsem byla jak chroust. To nas M., co ma ted 10,5 kg, a vsichni rikaji, jak je malej, je proti tomu obr. Ten batoh jsi mela v kufru schovanej nebo byl videt? To je hruza, ale je to hned, my meli auto rozmlaceny opakovane, a pritom nic neukradli, proste si jen nekdo prastil do okna 😠 Ja tam nic nenechavam.