Lékařská zpráva, zkratky u krevního obrazu

kaculik007
22. srp 2017

Ahoj holky, dnes jsem při úklidu narazila na svou zprávu z nemocnice. Nějak jsem před tím nestála o tom co tam je vlastně napsané, ale dnes bych to chtěla vědět. Byl by tu někdo kdo mi to vysvětlí? Hlavně ty zkratky u krevního obrazu? Děkuji

lenka_strelenka
22. srp 2017

začnu od toho "palp.":
pohmatově děloha v AVF = anteverzi-anteflexi, tj. v náklonu vpřed i dopředu ohnutá, blablabla, končetiny bez varik. a trof. změn - že nemáte křečové žíly a že jsou dobře prokrvené (trofické změny by byly např. bércové vředy), ultrazvuk - myometrium homogenní = svalová vrstva dělohy se v UZ obraze jeví
všude stejná, tj. má pravidelnou strukturu, v obl. dds = dolního děložního segmentu gestační = zárodečný váček, CRL = crown to rump lenght, tj. délka od temene ke kostrči
grav. hebd. = týden gravidity, AB incipiens = počínající potrat (abortus)
krevní obraz - jak jde za sebou - koncentrace červených krvinek, koncentr. hemoglobinu (červeného krev. barviva), střední (průměrná) velikost červených krvinek, průměrný obsah hemoglobinu v červ. krvinkách, průměrná koncentrace hemoglobinu v červ. krvinkách, distribuční šíře červených krvinek, leukocyty (bílé krvinky), průměrný objem destiček, TRPR nejspíš bude koncentrace destiček (skoro každá laboratoř to značí jinak..)
koagulace = krevní srážlivost: PT - Quickův test - základní parametr srážlivosti v sekundách, INR - international normalized ratio, poměr Quicka k mezinárodně stanovené konstantě srážlivosti, APTT = aktivovaný parciální tromboplastinový čas - další parametr srážlivosti v sekundách
KS - krevní skupina
blablabla, abortus in cursu = probíhající potrat, uterotonika = léky podporující tonus (napětí) dělohy, RCUI = revisio cavi uteri instrumentalis = revize děložní dutiny
normotenzní = norm. krevní tlak, aperit. = bez známek dráždění pobřišnice, pasáž = vylučování stilive, bpn = bez patologického nálezu, DKK = dolní končetiny
🙂

lenka_strelenka
22. srp 2017

"stilive" mělo být stolice :D kde se to tam vzalo, nevím 🙂)

kaculik007
autor
22. srp 2017

A jestli ty výsledky jsou dobrý nebo špatný. Snažíme se už od prosince a stále nic... teď jsem měla zpoždění 3dny a slabou čárku na testu, pak už tam nebyla...

kaculik007
autor
22. srp 2017

@lenka_strelenka děkuji moc 🙂 já sama tomu nerozumím

lenka_strelenka
22. srp 2017

@kaculik007 krev je v pořádku 🙂

lenicka2323
4. bře 2019

Dobrý den, mohla bych poprosit o radu co znamená UZ ledvin 02/19-bez zn. Městnani ledvin - v. S obraz Tu expanze dol.polu ledviny m
Moč.ery 1 leu 1
Dekuji