Mám nárok na mateřskou?

schelinta
29. črc 2008

Chtěla bych poprosit o radu. Určitě nejsem jediná, co jsem těhotná a ocitla jsem se bez práce. Ale od začátku. Musela jsem v únoru ukončit školu (prostě už jsem to nezvládala) a tak jsem nastoupila do práce. Koncem března jsem otěhotněla a jelikož jsem měla opravdu velké ranní nevolnosti nezůstalo to bez povšimnutí. Byla jsem ve zkušební době a tak mě zaměstnavatel bez problému vyhodil. Když jsem se přihlásila na úřad práce, tak mi řekli, že nemám nárok na žádné dávky. Proto by mě zajímalo, jestli vůbec dostanu mateřskou, nebo na comám nárok. Na úřadech se se mnou nikdo nechce bavit.... 😖

bbn
20. lis 2014

@j.a.n.i ahoj, vidím, že se v této problematice vyznáš, tak se chci zeptat:
jsem zaměstnaná, na rodičovské dovolené se synem, ten bude mít za měsíc 3 roky, ale protože ho nevzali do školky, tak jsem se se zaměstnavatelem písemně dohodla, že nastoupím až za rok. Vím, že musím zajít na zdravotní pojišťovnu a nahlásit, že zůstávám doma a zdravotní tedy platit nebudu.
A moje otázka - v případě, že bychom se rozhodli ještě pro třetí dítě, které by se narodilo do předpokládaného nástupu do práce (listopad 2015), asi nemám nárok na mateřskou, že? Měla bych aspoň volbu délky a výše rodičovské? Děkuji

j.a.n.i
20. lis 2014

@bbn Měla bys nárok i na mateřskou 🙂

bbn
20. lis 2014

@j.a.n.i Ale? Jak to? Já vím, že budu zaměstnaná, ale fakticky ten rok budu doma bez rodičáku. Můžeš mi to prosím vysvětlit? Děkuji.

j.a.n.i
20. lis 2014

@bbn Protože nárok na mateřskou se odvíjí od toho zda si zaměstnaná, ne už od toho zda aktuálně do té práce chodíš.

bbn
20. lis 2014

@j.a.n.i Díky moc. Úplně polopaticky 🙂 pokud jsem se se zaměstnavatelem dohodla, že zůstanu doma, tak mám vlastně neplacené volno? Sociálka pak nezkoumá, zda jsem před nástupem na mateřskou/rodičák odpracovala těch 280 dní? Nebo tohle pravidlo už vůbec neplatí?

j.a.n.i
20. lis 2014

@bbn Ale ono nikdy neplatilo pravidlo o odpracování 270 dní... vždy platilo pouze to, že musíš být těch 270 dní účastna nemocenského pojištění a to si jako zaměstnanec po celou dobu trvání pracovního poměru.

bbn
20. lis 2014

@j.a.n.i Super, díky moc za vysvětlení 🙂 To nám trochu pomohlo v rozhodování.

bbn
21. lis 2014

@j.a.n.i ahoj, ještě jedna otázka, manžel se v tom pořád šťourá:
nemocenské a zdravotní pojištění je něco jiného? Protože já teď půjdu žádat na pojišťovnu, abych ten rok zdravotní pojištění neplatila - tím, že zůstávám doma a pečuji o dítě.
Nemocenské pojištění platí zaměstnavatel? Nebo nemocenské pojištění za mě platí stát po dobu mé rodičovské? Co se tedy stane teď, když mi rodičovská končí, kdo platí nemocenské, stát nebo zaměstnavatel?

jitavrtule
21. lis 2014

@bbn ano, je to něco jiného. nemocenské (což je podle mě velice zavádějící název) pojištění = sociální. To za tebe odvádí zaměstnavatel a z toho ti vzniká nárok na nemocenskou, mateřskou, důchod. Pokud nejsi zaměstnaná (např. pracuješ jako OSVČ), můžeš se rozhodnout, jestli si ho budeš nebo nebudeš platit.
Oproti tomu zdravotní pojištění je povinné, nemůžeš ho nehradit, pokud trvale žiješ na území ČR máš povinnost se účastnit zdravotního a plyne ti z něj nárok na bezplatnou zdravotní péči.

bbn
21. lis 2014

@jitavrtule takže v případě, že jsem zaměstnaná, tak za mě odvádí sociální (nemocenskou) zaměstnavatel. V případě, že jsem na rodičovské za mě sociální (nemocenskou) odvádí opět zaměstnavatel? Nebo stát?
Co v případě, že mi rodičák končí, ale rok budu doma na "neplacené dovolené" (dohoda se zaměstnavatelem)? Kdo po tu dobu za mě odvádí sociální (nemocenské) pojištění?

jitavrtule
21. lis 2014

a k těm dalším otázkám:
Nemocenské (= sociální) pojištění platí zaměstnavatel?
- Normálně když jsi zaměstnaná, tak ano, ale po dobu mateřské a rodičovské ho za tebe hradí stát.
Co se tedy stane teď, když mi rodičovská končí, kdo platí nemocenské, stát nebo zaměstnavatel?
- Pokud ti skončí rodičovská a nastoupíš zpět do práce bude ho za tebe opět hradit zaměstnavatel. Pokud bys zůstala doma a pečovala o děti, pak by sis musela sama rozhodnout, zda si ho budeš nebo nebudeš hradit.
Čímž chci říct, že sociální není povinné, pokud nejsi v pracovním poměru, tak ho hradit nemusíš, je to na tobě

jitavrtule
21. lis 2014

@bbn Pokud budeš doma na neplaceném volnu, ale budeš mít řádně uzavřený pracovní poměr, tak I když ti z něj nepůjdou žádné příjmy, zaměstnavatel by za tebe měl odvádět sociální I zdravotní. To bych doporučila si ověřit u vás ve firmě na personálním.
Pokud bys po rodičáku zůstávala doma a pečovala o děti, tak sociálku by sis musela hradit sama, pokud bys chtěla, ale zdravotko by za tebe mohl ještě odvádět stat podle zákona o veřejném zdravotním pojištění.
cituju: "dle § 7 zákona č. 48/1997 Sb., je stát mimo jiného plátcem zdravotního pojištění za:
•příjemce rodičovského příspěvku;
•ženy na mateřské a rodičovské dovolené a osoby pobírající peněžitou pomoc v mateřství podle předpisů o nemocenském pojištění; OSOBY CELODENNĚ OSOBNĚ A ŘÁDNĚ PEČUJÍCÍ ALESPOŃ O JEDNO DÍTĚ DO SEDMI LET VĚKU nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku, nejde-li o příjemce rodičovského příspěvku nebo ženy na mateřské a rodičovské dovolené a osoby pobírající peněžitou pomoc v mateřství podle předpisů o nemocenském pojištění. Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů, pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti.

bbn
21. lis 2014

@jitavrtule díky za vysvětlení.
Ano, mám řádně uzavřený pracovní poměr na dobu neurčitou a se zaměstnavatelem mám písemně dohodnuto, že zůstávám doma do věku 4 let nejmladšího dítěte. Zaměstnavatel mi vždy jednou za určité období posílá "výplatní pásky" s nulovou hodnotou a evidenční list důchodového pojištění.
Takže pokud teď budu rok doma na neplacené dovolené, měl by za mě zaměstnavatel platit sociální pojištění, pak by byla splněna podmínka pro možnou budoucí mateřskou?
Díky

bbn
21. lis 2014

@jitavrtule
@j.a.n.i
Různě na netu jsem se k této problematice dočetla toto:
během čerpání neplaceného volna se neplatí sociální pojištění ani daň z příjmu fyzických osob
Vyměřovacím základem pro sociální pojištění je úhrn příjmů, které jsou předmětem daně. Z neplaceného volna se tedy pojistné na sociální pojištění neodvádí.

Takže v praxi ten rok, co budu doma na neplaceném volnu, za mne zaměstnavatel sociální (nemocenské) hradit nebude. To je mi jasné už teď. Tím tedy ale padá ta splněná podmínka o 270 dnech placení nemocenského pojištění, tím pádem není možné, abych v případě dalšího dítěte dostala mateřskou.
Leda bych si tedy teď od listopadu/prosince začala platit sociální pojištění sama.

j.a.n.i
21. lis 2014

@bbn Ale tam není podmínka placení nemocenského pojištění, tam je podmínka účasti na nemocenském pojištění a toho můžeš být v určitých situacích účastna i když ho za tebe nikdo neplatí... vem si, že po celou dobu RD ho za tebe taky nikdo neplatí, při nemocenské taky ne.

bbn
21. lis 2014

@j.a.n.i takže prostě jediná podmínka je vlastně ta, že jsem řádně zaměstnaná? Žádné neplacené volno v tom nehraje roli? Ani to, že mi končí rodičák?

j.a.n.i
21. lis 2014

@bbn Ano, přesně tak, nic dalšího nehraje roli.

veru921
14. pro 2014

Dobrý den, mám dotaz ohledně mateřské. Termín porodu mám v červnu, na mateřskou bych chtěla nastoupit těch 6 týdnů před porodem- což je duben. A právě od dubna pokud se nemýlím počítají ty dva roky kdy musím být účastna na nemocenském pojištění. Od dubna do konce srpna roku 2013 jsem byla zaměstnána na hpp, v září jsem odjela do zahraničí a vrátila se v dubnu 2014. Od června jsem opět zaměstnaná na hpp, smlouvu mám na rok -čili do posledního května 2015. Bohužel od 13.11.2014 jsem na rizikovém těhotenství. Chci se tedy zeptat zda nárok na mateřskou mám? Podle mne ano protože v roce 2013 bych měla mít odpracovano cca 150 dnů a v roce 2014 163 dnů. Je to tak nebo se mýlím? Ještě dotaz jestli se mateřská bude počítat jen z výplat od června do října když sem byla zaměstnaná nebo se mi do počítání mateřské bude počítat i nemocenská? Děkuji mnohokrát za odpovědi.

misispule93
12. led 2015

Ahoj mohla bych poprosit o radu? Nikdy jsem nebyla zamestnana az minuly rok 2.6.2014 jsem dostala pracovni smlouvu ale otehotnela jsem a musela jsem nastoupit na neschopenku a to od 12.6.2014. Penize za neschopnost jsem pobirala normalne ale prac. smlouva mi skoncila 31.12.2014 a od 1.1.2015 mam napsanou od doktorky nastup na materskou ale jestli na ni mam vubec narok? Dekuji

xpila
12. led 2015

@misispule93 Nárok na mateřskou nemáš, protože jsi nesplnila podmínky 270 dnů účasti na nemocenském pojištění.

citun
12. led 2015

@misispule93 Přesně tak nemáš. Můžeš být na neschopence do šestinedělí a pak jít na rodičovskou dovolenou. 😉

xpila
12. led 2015

@citun Na rodičovskou dovolenou určitě nepůjde, když není zaměstnaná, ale bude pobírat rodičovský příspěvek.

citun
12. led 2015

@xpila Samozřejmě jsem myslela rodičovský příspěvek, jen jsem napsala dovolenou, jak tomu všichni říkají.

misispule93
14. led 2015

Dekuju a jeste jsem cetla, ze kdyz jsem byla na neschopence tak bych si mohla nastavit ten rodicovak treba na dva nebo tri roky a ne jak se musi na 4 roky a pobirat 9 mesicu jednu castu a po zbytek mensi....?

xpila
14. led 2015

@misispule93 S nastavením pobírání rodičovského příspěvku nemá neschopenka nic společného. Volbu pobírání RP je pouze v případě nároku na PPM, nebo je možná volba přes otce dítěte (pokud on splňuje ke dni narození dítěte podmínky na PPM).

misispule93
14. led 2015

To nema otec je OSVC ale dekuji

vilibalda
14. led 2015

@misispule93 Nevím, jak je to přesně, ale pokud budeš na neschopence v souvislosti s porodem, mohla by sis vybrat výši rodičáku. http://www.mpsv.cz/cs/2

j.a.n.i
14. led 2015

@xpila Ma, na zaklade neschopenky v souvislosti s porodem jde volit rodicak do 7600,-

xpila
14. led 2015

@j.a.n.i Máš pravdu, to mi nedošlo, omlouvám se.

misispule93
14. led 2015

Ale neschopenku uz mam ke dni 31.12.2014 ukoncenou tak asi nic 😒