Mám nárok na mateřskou?

schelinta
29. črc 2008

Chtěla bych poprosit o radu. Určitě nejsem jediná, co jsem těhotná a ocitla jsem se bez práce. Ale od začátku. Musela jsem v únoru ukončit školu (prostě už jsem to nezvládala) a tak jsem nastoupila do práce. Koncem března jsem otěhotněla a jelikož jsem měla opravdu velké ranní nevolnosti nezůstalo to bez povšimnutí. Byla jsem ve zkušební době a tak mě zaměstnavatel bez problému vyhodil. Když jsem se přihlásila na úřad práce, tak mi řekli, že nemám nárok na žádné dávky. Proto by mě zajímalo, jestli vůbec dostanu mateřskou, nebo na comám nárok. Na úřadech se se mnou nikdo nechce bavit.... 😖

j.a.n.i
14. led 2015

@misispule93 A proč sis ji nechala ukončit?

misispule93
14. led 2015

A jeste mam dotaz jestli pri pobirani rodicovskeho prispevku je mozny mit pracovni smlouvu? Dekuji

misispule93
14. led 2015

Musela jsem zamestnavatel me dal nechtel mit na smlouvu a napsal mi vypoved

xpila
14. led 2015

@misispule93 Nemusela, vždyť to s tím nemá nic společného. A teď jsi teda na pracáku nebo jak?
Při pobírání RP mít pracovní smlouvu samozřejmě můžeš. Jen do 2 let je omezená školka.

misispule93
14. led 2015

No radsi o zamestnavateli nemluvit neslo to udelat jinak a hadat se s nim nechci. Ted nejsem hlasena nikde byla jsem na pracaku tam mi rekli ze me zaevidovat nemuzou ze mi nemuzou nabizet zadne prace a na socialce mi rekli ze musim pockat na narozeni ditete a pak zadat o rodicovak.

j.a.n.i
14. led 2015

@misispule93 Tak to je pak těžký... když si necháš zcela zbytečně ukončit neschopenku, pak se necháš vyhodit z UP, takže tímto ses zcela sama připřavila o možnost výběru délky rodičáku (pokud tedy nebudeš volit přes partnera) a ještě si budeš muset zaplatit 1242,- za leden zdravotní, pokud tedy nebudeš rodit předčasně.

xpila
14. led 2015

@misispule93 Jenže do toho neměl zaměstnavatel co mluvit, neschopnost určuje doktor a ne zaměstnavatel. Vždyť on už ji ani neplatil. Ale to už je teď jedno.

misispule93
14. led 2015

Jenze to jsem jeste nevedela jak to s materskou je a ze na ni narok mit nebudu skoncila mi smlouva a doktor mi ukoncil neschopenku s tim ze druhej den jsem mela napsanej nastup na materskou az pak jsem se dozvedela jak to s materskou je. Na uradu prace jsem hlasena nebyla kdyz mi ted pred dvouma tydnama skoncila pracovni smlouva.

d_dee
15. led 2015

Ahoj, sice je to starší téma, ale stále je to aktuální.

Mám takový guláš v té MATEŘSKÉ, může mi někdo prosím poradit?

do 24.5.2013 jsem studovala na SŠ, po ukončení studia jsem měla jen brigády (celkově odpracované měsíce asi 3) a od 1.11.2014 pracuji na HPP. Jsem v 5. měsíci těhotenství a jestli nebudou žádné komplikace, tak nastoupím na mateřskou nějak v březnu/dubnu. Nevím, jestli mám teda nárok na mateřskou a taky mi hlava nebere, že v případě, kdy budu na mateřské dovolené a nebude mi přiznána dávka, kdo mě bude platit? Nebo z čeho budu žít? Moc moc děkuji !

jitavrtule
15. led 2015

@d_dee pro tebe coby zaměstnance jsou dvě podmínky pro získání nároku na peněžitý příspěvek v mateřství a to 1) účast na nemocenském pojištění po dobu 270 dní za posledni 2 roky před nástupem na mateřskou dovolenou a 2) platný pracovní poměr.
Pokud správně počítám, ze současného zaměstnání na HPP ti to do půky dubna dává cca 150 dní, nevím jak byly řešené brigády, ale předpokládám, že na nějakou dohodu, kdy za tebe zaměstnavatel nemocenské nejspíš neplatil? Buď jak buď to do těch 270 dní nevychází.

To zmanemá, že na mateřskou (myšleno příspěvek) nárok mít nebudeš. Místo mateřské začneš rovnou čerpat rodičovský příspěvek (celkem 220 tisíc) a nastoupíš na rodičovskou dovolenou.

d_dee
15. led 2015

@jitavrtule Moc děkuji za odpověď. Brigády byly na dohodu, ale u jedné mi zaměstnavatel platil pojištění. Ale i tak to byly jen 2 měsíce (60 dní). Tak to je smůla no :( Musím se ještě poptat na OSSZ. A než porodím tak to nebudu brát žádné penízky? Nebo z čeho budu?

xpila
15. led 2015

@d_dee Dost záleží na tom, jakou formou jsi měla ty brigády (jestli za tebe zaměstnavatel odváděl nemocenské pojištění) a kdy bys přesně měla nástup na MD. Do těch 270 dní se počítá i úspěšně ukončená škola jako náhradní doba, nicméně samozřejmě jen ta část, která spadá do 2 let před nástupem na MD.
Pokud bys nárok na PPM neměla, tak od porodu budeš pobírat rodičovský příspěvek.

@jitavrtule Platný pracovní poměr není podmínka, stačí ochranná lhůta. A práce na dohodu automaticky neznamená, že zaměstnavatel neodvádí nemocenské pojištění.

jitavrtule
15. led 2015

@d_dee a ještě dovětek - možnost volby toho jak vysoký budeš mít příspěvek a jak dlouho budeš na rodičovské je opět vázaná na splnění podmínky o účasti na nemocenském pojištění a částečně podmíněná výší platu.
Stačí ale, když podmínku pojištění splní alespoň jeden z rodičů. Takže pokud tatínek dítěte pracuje (a déle než ty), budeš mít možnost si zvolit jak dlouho a kolik budeš čerpat, on pouze doloží, že splňuje podmínky a dodá podklady od zaměstnavatele ohledně platu. .
S tím platem je to tak, že příspěvek nesmí být vyšší než 70 % předchozího výdělku (průměr hrubých mezd za posledních 12 měsíců) a měsíčně nesmí být vyšší než 11 500 Kč. Výši příspěvku navíc můžeš každé 3 měsíce změnit, pokud by ti nastavení nevyhovovalo.
Jinak pokud podmínku 270 dní účasti na nemocenském pojištění nesplňuje ani jeden z rodičů (např. oba rodiče jsou nezaměstnaní nebo oba studují), tak se pobírá rodičovský příspěvek automaticky čtyři roky, v prvních 9 měsících ve výši 7 600 Kč a následující měsíce 3 800 Kč.

jitavrtule
15. led 2015

@xpila máš úplnou pravdu, na ochrannou lhůtu jsem ani nevzdechla, tím že je d_dee zaměstnaná to naštěstí roli nehraje.
práce na dohodu sice neznamená automaticky, že zaměstnavatel neplatí nemocenské, ale dost často to tak je, proto jsem na konci psala otazník 😉 ale stejně by to při délce 3 měsíců (tj. 90 dní) do těch 270 dnů nevyšlo.
Zato s tou školou by to možná mohlo pár dní navíc hodit - záleží kdy má d_dee přesně termín, pokud studovala do 24.5.2013, tak to je bohužel fakt úplně na hraně těch dvou let, ale nějakých 20-30 dní by to možná dalo...

d_dee
15. led 2015

@jitavrtule ano, ale rodičovský příspěvek mi bude vyplácen až porodím, ale co doba před porodem? Když budu na mateřské?

xpila
15. led 2015

@jitavrtule No právě, tady by to podle mě bylo na dny, kdyby z té dohody měla placené nemocenské pojištění.

jitavrtule
15. led 2015

@d_dee ty ale pokud nesplníš podmínky na mateřské nebudeš. Příspěvek začneš čerpat až dnem porodu. S volnem v době ještě před porodem se přiznám, že netuším jak se to řeší - @xpila poraď - předpokládám, že dovolenou ???
nicméně @d_dee - zjistit si jak to bylo s těma brigádama, jestli za tebe nemocenské platili - to nejdřív. Až budeš vědět, tak to dál řeš asi primo v práci s vaší mzdovkou - měla by ti být schopná spočítat, zda se teda do nároku vejdeš nebo ne, ono by to mohlo vyjít, když se započítá doba co jsi v současné práce + brigada + x dní studia za poslední dva roky (coby soustavné přípravy na budoucí povolání). Ty máš termín asi někdy na konci května, viď?

xpila
15. led 2015

@jitavrtule Dovolenou určitě ne (navíc termín čerpání dovolené určuje zaměstnavatel).

@d_dee Od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu bys měla nastoupit na nemocenskou, na které budeš ještě 6 týdnů po porodu. V této souvislosti si budeš moct zvolit i výši čerpání RP do výše 7600 Kč (pokud bys ji nevolila přes otce dítěte).

xpila
15. led 2015

@jitavrtule Podobný případ je přímo jako modelová otázka na ČSSZ 😉

Vznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství, jestliže je žena v zaměstnání pouze 5 měsíců a předtím byla v posledních dvou letech v domácnosti? Je třeba mít účast na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství?
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství v tomto případě nevznikne, získání uvedené doby pojištění (trvání doby zaměstnání) je jednou ze základních podmínek (§ 32 odst. 2 ZNP). Pojištěnce, která by jinak měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství z titulu porodu dítěte, náleží nemocenské, a to od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu do uplynutí šestého týdne po porodu.

jitavrtule
15. led 2015

@xpila dikes fíkes! já už jsem nějakou dobu z oboru pryč, tak se udržuju ve vědomostech dál jen tak po vlastní ose a víš jak - paměť už taky není, co bývala 😀 každopádně děkuju za ujasnění.

xpila
15. led 2015

@jitavrtule Já už jsem taky z oboru dávno pryč 😉 Ale naše personalistka nestojí za nic, tak stejně lidi chodí za mnou 😉

leoru
15. led 2015

@xpila
@jitavrtule
Ahoj holky, jak si to tu tak pročítám, když bych si chtěla zvolit výši rodičovského příspěvku podle manželova platu. Jak se dokládá jeho příjem? Samozřejmě na smlouvě má jinou částku, než poté je hrubá mzda na pásce. Děkuji za odpověď 😉

d_dee
15. led 2015

@jitavrtule moc děkuji, ano na konci května. Po zjišťuju jak je to s tím pojištěním a uvidím.

merilinka
17. led 2015

Dobrý den,prosím o radu.Pracovní smlouva mi skončila 31.12.2014.Ihned 2.1.2015 jsem nastoupila na nemocenskou,takže jsem se vešla do 7 denní lhůty. Trmín porodu mám 29.7.2015,bylo mi řečeno,že po skončení pracovní smlouvy jsem 180 dní v ochranné lhůtě ,myslíte,že by to mohlo vyjít a já se do toho o fous vejdu,pokud nastoupím 8 týdnů před porodem na mateřskou.Máte někdo zkušenost,prosím za rady,moc tomuto nerozumím,děkuji.

laurajohana
10. únor 2015

@xpila
@j.a.n.i Prosím o pomoc...

Už jsem se jednou tak nějak ptala, ale dnes přišel přítel s tim, že nemam nárok na nic.. ☹

TP mám 8.6.2015 a jsem nezaměstnaná a na nemocenské..
Prac. smlouva mi skončila 31.12.2014 dobou určitou a marodit jsem začala v listopadu.. Do ochranné lhůty se vejdu, protože bych měla na mateřskou nastoupit v dubnu. Což by bylo nějakých 120 dní od začátku roku..

Mám nárok na PPM? Ta je na 27 týdnů pokud se nepletu a pak je rodičovský příspěvek na 2,3 nebo 4 roky??

Mám možnost vybrat si délku RP? Když muj plat byl 10000,- hrubého??

Přítel dělá v Německu už od 10.1.2014 a jeho účetní říkala, že budu muset mít RP z Německa.. Ale proč, když jsem pracovala v ČR a vše platila, jak se mělo??

Poradí mi někdo?

j.a.n.i
10. únor 2015

@laurajohana Pokud máš za poslední 2 roky odpracovaných 270 dní a ten poslední pracovní poměr trval alespoň půl roku, tak nárok na PPM máš.
A jinak spíš myslím, že nárok na rodičák z ČR opravdu mít nebudeš, ale 100% to nevím.

xpila
10. únor 2015

@laurajohana A kde žijete, v ČR nebo v Německu? Už se to tu dnes řešilo...

shine2015
10. únor 2015

@laurajohana kde budeš rodit? a kde budeš "žít"? budeš žít v čr, navštevovat lekaře v čr a za přítelem pouze dojíždet?? Pokud ano, máš nárok na RP.....a pokud budeš rodit v německu a budeš tam mít i pobyt, pak budeš čerpat přes přítele...

a není to vlastně manžel, ale přítel, což si myslím, že bude pro tebe snažší ....pokud porodíš v čr, budeš jezdit do čr k lekaři a budeš tu mít trvalý pobyt......měla by jsi mít RP z čr....

impipi
10. únor 2015

http://www.cssz.cz/cz/nemocenske-pojisteni/davk...
@laurajohana Pokud žiješ v Německu nemáš nárok pobírat "nic" od ČR, ale pokud jsi v Čechách (nestačí mít jen trvalé bydliště, ale i zde bydlet) máš nárok, jak na PPM, pokud máš odpracováno min 180dní (jinak se zkracuje ochranná lhůta, viz odkaz).. A pokud máš nárok na PPM máš nárok i na rodičovský příspěvek, tedy volbu jeho délky, jeho výše ale nesmí překročit (abych nekecala, přesně nevím) 70% původního příjmu..

laurajohana
10. únor 2015

@j.a.n.i
@xpila
@shine2015
@impipi rodit budu v čr, žít v čr, v březnu se bereme, přítel do německa jen dojíždí, vrací se domů.

poslední prac.poměr trval necelé 2roky.