Mám nárok na mateřskou?

schelinta
29. črc 2008

Chtěla bych poprosit o radu. Určitě nejsem jediná, co jsem těhotná a ocitla jsem se bez práce. Ale od začátku. Musela jsem v únoru ukončit školu (prostě už jsem to nezvládala) a tak jsem nastoupila do práce. Koncem března jsem otěhotněla a jelikož jsem měla opravdu velké ranní nevolnosti nezůstalo to bez povšimnutí. Byla jsem ve zkušební době a tak mě zaměstnavatel bez problému vyhodil. Když jsem se přihlásila na úřad práce, tak mi řekli, že nemám nárok na žádné dávky. Proto by mě zajímalo, jestli vůbec dostanu mateřskou, nebo na comám nárok. Na úřadech se se mnou nikdo nechce bavit.... 😖

pabka
23. srp 2015

@xpila pracovní poměr skončil 31. 5. Termín porodu kolem 24. 2. Myslíš, ze tedy nic nedostanu? Tak jen rodičák? A nebudu muset mit povinne 4 lety? Dekuju moc

xpila
23. srp 2015

@pabka Na mateřskou nárok nemáš a rodičák automaticky na 4 roky. Platí si manžel dobrovolné nemocenské pojištění? Pokud ne, tak nemůžeš RP volit ani přes něj.

pabka
23. srp 2015

@xpila myslím, ze neplatí. Kdyby hned teď začal, ještě by to šlo?

pabka
23. srp 2015

@xpila a jen pro moji info - kdy bych musela porodit, abych mateřskou jeste dostala? Jen by me to zajímalo.. moc ti děkuju.

lejla29
23. srp 2015

@pabka zajdi si na nejbližší OSSZ a tam ti řeknou, zda máš nárok na mateřskou. Na mateřskou má nárok každá, která je za poslední 2 roky účastna alespoň 270 dní placení nemocenského pojištění. Nevím, zda se do této doby započítává i rodičovská, ale jestli ano, tak na mateřskou nárok máš. Ale není nic jednoduššího než se zeptat na OSSZ. Já mám podobný problém, byla jsem na rodičovské, pak 5 měsíců na úřadu práce, potom zaměstnána měsíc a teď na rizikovém do porodu, který mám v únoru. Taky si skočím na OSSZ, abych se na to zeptala.
U mě je výhoda, že je manžel dlouhodobě zaměstnán a mohu si délku rodičovské zvolit přes něj.

xpila
23. srp 2015

@lejla29 Jenže je tam další podmínka - být ke dni nástupu na MD zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě, což nesplňuje.

@pabka Ochranná lhůta je max. 180 dní, takže bys na MD musela nastoupit nejpozději cca koncem listopadu. Jinak pokud by si teď začal platit dobrovolné nemocenské, tak by sis RP mohla zvolit alespoň do 7600 Kč. Nicméně když ty si RP prodloužíš a rovnou přejdeš na další RP, tak si budeš sama taky moct zvolit do 7600 Kč, ale nesmíš tam mít žádnou mezeru.

pabka
23. srp 2015

@xpila Takže mi to "uteče" o dva měsíce a kousek... ach jo... pracovala jsem skoro 15 let, nikdy pracák, žádná dávka, nic a teď mě mrzí, že nedostanu aspon mateřskou nebo rodičák na dva roky. No co se dá dělat. Podporu mám do konce října, nejvyšší hranici, ani to to nijak neovlivní? A kdybych teoreticky nastoupila v listopadu nebo prosinci do práce? Na OSVC nebo HPP?

A ještě, nevěděla bys - musím těhotenství hlásit na pracáku?

@lejla29 na OSSZ jsem volala, řekli mi, že nejsou poradna... ☹ že mám přijít v lednu.

xpila
23. srp 2015

@pabka Tak 2 měsíce je dost. Podpora nic neznamená, ta nemá na nárok vliv. Kdyby ses nechala ještě zaměstnat, tak to bys pak nárok měla (splnila bys 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky a ke dni nástupu na MD bys byla zaměstnaná).

pabka
23. srp 2015

@xpila A jakou minimální dobu bych musela být zaměstnaná v mém případě? Opravdu Ti moc děkuju, ráda bych Ti to poradenství nějak oplatila 🙂 pošlu SZ.

xpila
23. srp 2015

@pabka Stačí na chvíli, důležité je, abys splnila tu podmínku nástupu na MD během trvání zaměstnání, případně v ochranné lhůtě po jeho skončení (ochranná lhůta je max. 180 dní, ale zároveň tolik, kolik trvalo poslední zaměstnání).

zmrz_lina
23. srp 2015

@pabka jestli mas muže osvc, neslo by, aby tě zaměstnal? Stalo by vas to odvody, ale mela bys pak nárok na md, takze by se vam to určitě vratilo...

xpila
23. srp 2015

@zmrz_lina Jasný signál pro sociálku, že se nechala zaměstnat jen kvůli mateřské.

pabka
23. srp 2015

@zmrz_lina no my to tak i planovali, ze bych mu pomahala s administrativou apod., jelikoz do prace uz me ted tezko na par mesicu nekdo vezme a na pracaku jsem moc dlouho neplanovala byt, docela rada bych pred dalsi MD jeste neco taky delala, at doma za 7 let uplne nezblbnu 🙂

lejla29
23. srp 2015

@xpila a když mě mamka zaměstnala na začátku 4tého měsíce těhotenství tak je to taky jasný signál pro sociálku? Přece nebudu půl roku na pracáku, když mám možnost být zaměstnaná? A co ty holky, co se nechají zaměstnat a hned si hodí rizikové?
Já teda vůbec nevím, jestli na mateřskou nárok mám jelikož jsem studovala, pak šla rovnou na rodičovskou, poté 5 měsíců na pracáku (mezitím jsem otěhotněla), nemohla jsem najít žádné zaměstnání, tak se mamka nabídla, že můžu pracovat u ní oficiálně (stejně jsem jí dělala účetnictví atd.) a přeci nezůstanu bez peněz a na pracáku další půl rok, když mám možnost pracovat?! Přijde mi to s tím signálem pro sociálku trochu divný. ☹ Teď jsi mě teda vystrašila. 😒

xpila
23. srp 2015

@lejla29 Nestihneš odpracovat 270 dní, resp. být 270 dní nemocensky pojištěna, takže na mateřskou nárok mít nebudeš. 6 týdnů před TP půjdeš na neschopenku, na které budeš do konce šestinedělí a pak budeš čerpat RP.
Jako tak si vezmi, že je někdo živnostník třeba 5 let - pak najednou z ničeho nic zaměstná ženskou, která za měsíc jde na mateřskou (jinak by na ni neměla nárok). Pokud má třeba i jiné zaměstnance, tak už to není tak podezřelý, ale prostě stát se to může, že do toho budou šťourat (navíc, když je to v rodině).

lejla29
23. srp 2015

Aha, když je to takhle za měsíc, tak to chápu. Ale na začátku 4. měsíce to snad nevadí ne? Navíc i kdyby to byl signál pro sociálku, tak to můžu vysvětlit, že přeci nebudu půl roku na pracáku, když mám možnost pracovat. Co ti může sociálka udělat? Kort, když stejně nemám nárok na mateřskou, ale půjdu na nemocenskou.
A co ty holky, co si najdou zaměstnání, když jsou na začátku těhotenství a hned si hodí rizikové a že jich není málo. Jak to s nima řeší sociálka?

xpila
23. srp 2015

@lejla29 No, nedávno médii proběhl případ, kdy se přesně jedna nechala zaměstnat jako těhotná, zaměstnavateli to zatajila a hned šla na neschopenku. A teď je už obviněná...
Nicméně to je hrozně diskutabilní samozřejmě, rozhodně tím neříkám, že to bude sociálka řešit.

amy16
24. srp 2015

Ahoj, potřebovala bych poradit s nárokem na mateřskou od zaměstnavatele. Od 1.5.2015 jsem nastoupila do nového zaměstnání na dobu neurčitou se zkušební dobou 3měsíce, jenže jsem netušila že jsem těhotná, protože jsem normálně měla měsíčky. Během zkušební doby jsem dostala dovolenou v trvání 9pracovních dnů. Od 10.8.2015 jsem na rizikovém těhotenství(podle mě po skončení zkušební doby, ale našla jsem na internetu něco o prodloužení zkušební doby o dovolenou a nemocenskou). Dnes 24.8.2015 jsem od zaměstnavatele dostala výpověd ve zkušební době ke dni 25.8.2015. Předtím jsem pracovala cca 3roky u jiné firmy. Termín porodu mám 22.12.2015. Mám nárok na nějaké peníze? Nemocenskou do nástupu na mateřskou a potom i na mateřskou od zaměstnavatele? Mám se jít teď jako nezaměstnaná někam hlásit? Děkuji

verdik57
28. srp 2015

ČTu, hledám, ale jednu věc se nedozvídám. Prosím prosím o radu. Pracovala jsem 7měs v albertu na DPČ, hrubý příjem nad 10000kč nyní jsem na HPP 4měs. Chtěla jsem se optat, jak by to bylo kdybych ted otěhotněla a musela jít na rizikové, pač jsem už několikrát potratila, měla bych nárok na mateřskou či ne? Započítává se těch 7měs. když mi platili pojištění ?
Děkuji za odpovědi budu vděčná
S pozdravem
Veru

j.a.n.i
28. srp 2015

@verdik57 Ano, měla, pokud by ti tedy hned po otěhotnění neskončila ta aktuální smlouva, nepíšeš na jak dlouho ji máš.

verdik57
28. srp 2015

na dobu neurčitou 🙂

verdik57
28. srp 2015

jo pardon jsem to blbě napsala jak to ted čtu, dělám jinde ted naa HPP

j.a.n.i
28. srp 2015

@verdik57 pak nárok mít budeš.

verdik57
28. srp 2015

verdik57@j.a.n.i
i když tedy nemám těch \270 dní?omlouvám se že otravuji jen se raději ujištuji

předem děkuji

koudulinka
2. zář 2015

ahoj holky nevite jak to je kdybych nastoupila do prace a mam smlouvu na dobu urcitou a otehotnela bych?

blahova_andrea
2. zář 2015

@koudulinka to záleží na jak dlouho tu smlouvu máš a kdy se ti podaří otěhotnět 😉

koudulinka
2. zář 2015

@blahova_andrea mam ji do cervnaa otehotnela bych ted

koudulinka
3. zář 2015

@blahova_andrea nastoupila bych od listopadu a smlouva by byla do cervna a kdybych otehotnela napriklad v lednu jak by\ to pak bylo s materskou?

blahova_andrea
3. zář 2015

@koudulinka abych měla nárok na mateřskou musíš být účastna pojištění 270dní, musíš být zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě, která je 180dní. každopádně pokud jsi pracovala kratší dobu než těch 180dní, tak ochranná lhůta jen jen tolik, kolik jsi odpracovala. víc ti neporadím. těžko teď budeš vědět, kdy přesně otěhotníš a tudíž ti to nikdo ani přesně nespočítá. max. si můžeš spočítat kdy nejpozději otěhotnět, abys to stihla nebo tak 😅

jika10
3. zář 2015

Taky mám dotaz ohledně mateřské. Teď jsem na RD, který mi bude končit v lednu, malé budou 23.1. 3 roky a jsem znovu těhotná a na mateřskou bych měla podle dr nastoupit 14.1., termín porodu mám v březnu 2016. Jsem normálně zaměstnaná na smlouvu s dobou neurčitou. Budu mít nárok na mateřskou? Mám pocit, že jsem někde četla, že nárok na mateřskou vznikne jen pokud je to do 3 let věku staršího dítěte a nebo pak musí být opět odpracované dny. Děkuji