Mám nárok na mateřskou?

schelinta
29. črc 2008

Chtěla bych poprosit o radu. Určitě nejsem jediná, co jsem těhotná a ocitla jsem se bez práce. Ale od začátku. Musela jsem v únoru ukončit školu (prostě už jsem to nezvládala) a tak jsem nastoupila do práce. Koncem března jsem otěhotněla a jelikož jsem měla opravdu velké ranní nevolnosti nezůstalo to bez povšimnutí. Byla jsem ve zkušební době a tak mě zaměstnavatel bez problému vyhodil. Když jsem se přihlásila na úřad práce, tak mi řekli, že nemám nárok na žádné dávky. Proto by mě zajímalo, jestli vůbec dostanu mateřskou, nebo na comám nárok. Na úřadech se se mnou nikdo nechce bavit.... 😖

monanika
20. led 2016

Ahoj holky, jdu k vám sondovat o vaše zkušenosti. V roce 2013 jsem byla v den nástupu na mateřskou nucena ukončit pracovní poměr dohodou. V práci jsem rok snášela od kolegyně a jejího bratka dost hnusnou šikanu, zaměstnavatel to ignoroval, prosil, ať to ještě a ještě vydržím (taky nechápal, jak se dříve má nejlepší kamarádka mohla tak otočit)...No já jsem byla držák, ale pak jsem se psychicky zhroutila a skončila na marodní a na ní otěhotněla. Nebyla jsem schopná se do práce vrátit, tak proto ta dohoda o ukočení pracovního poměru s odstupným a následně na to přišel i dle domluvy se zaměstnavatel soudní spor, který jsem vyhrála a byla mi doplacena další finanční částka. Malou jsem porodila 1O.2013 a nyní jsem znovu těhotná. Předpokládám jistě správně, že na PPM mít nebudu a půjdu po porodu hned na rodičák. To co ale řeším je 1)zkrácení současného rodičáku, vypadá to, že budu muset na plánovanou sekci a ta se dělává prý o 14dnů dříve než je termín porodu (mám za sebou již jednu sekci) Tak jsem přemýšlela, že si rodičák zkrátím tak, abych byla případně 14 dnů - měsíc před porodem doma zadarmo a měla jistotu, že ho celý dočerpám. Otázka tedy je - byla jste některá např. měsíc před porodem na pracáku a dostali jste něco? Byť nějaké minimum?
Druhá věc, kterou řeším je PPM, kterou já 100pro mít nebudu. Manžel je ale zaměstnaný a napadla mě varianta, že by šel po šestinedělí na mateřskou on - pokud jsem na ČSSZ dobře četla, tak by to bylo pro něj 22 týdnů PPM. Jak by to bylo šestinedělí - měla bych já rodičák, pak on 22týdnů mateřskou a pak zas např. já šla na rodičák, který by se volil dle jeho výdělku, tudíž do 3let dítěte? Při mateřské může být manžel zaměstnán u svého zaměstnavatele, ale na jinou pracovní pozici než má v době mateřské....máte s touto problematikou někdo zkušenost?Předem moc děkuji. Vím, že jsem se rozepsala až až. 😅

okinkaa
22. led 2016

Ahoj, chci se zeptat..smlouvu mám do posledního dubna. Jsem na neschopence. Teď jsem ve 4tt..budu mít nárok na mateřskou? Přece je tam ochranná lhůta půl roku nebo se mýlím?

monanika
23. led 2016

@okinkaa ochranna lhuta je 180dnu od ukoncemi prac. pomeru

koudulinka
28. led 2016

Ahoj chtela bych se optat jak to je?rikaji ze narok na materskou mam jestlize v predeslych2letech mam odpracovano 280dni,delam na smeny a nevim zda se pocitaji pouze odpracovane dny nebo cele mesice?dekuji
@monanika

andy36964
1. únor 2016

Dobrý den chtěla bych se zeptat jak je to s mateřskou dovolenou když nepracuji jsem po škole a mám pouze jenom brigádu ? Dnes mi bylo řečeno že když nemám stálý pracovní poměr tak na mateřskou dovolenou nemám nárok. A kde mám vzít práci hned po škole netuším když po mě chtějí minim,álně 2roky praxe v oboru 😒 ☹

j.a.n.i
1. únor 2016

@andy36964 Pokud je ta brigáda pouze na DPP a neodvádí se z ní sociální a zdravotní, tak opravdu nárok na mateřskou nemáš. A jinak tě nikdo nenutil pořizovat si mimino hned po škole, tvoje rozhodnutí, tedy tvoje rozhodnutí, že mateřskou mít nebudeš.

nunous
19. únor 2016

Krásný den přeji,chtěla bych se zeptat jak to budu mít . Byla jsem zaměstnává od 8.12.2014 pracovní smlouva už mi nebyla prodloužena a skončila mi 31.12.2015.od
16.12.15 jsem kvůli těhotenství v prac. Neschopnosti , do ochraně lhůty 180din se nejspíš nevlezu☹ vůbec nevím co mám zařídit .kam jít .jak dlouho mám být na neschopence ....až do 6ti neděli a pak zažádat o RP.moc děkuji za odpovědi. Uz se v ničem nevyznam.

mrshka
19. únor 2016

@nunous mám podobný problém, takže doufám, že někdo poradí..

j.a.n.i
19. únor 2016

@nunous Tak pokud se nevlezeš do těch 180 dnů, tak budeš na neschopence až do konce šestinedělí a pak si rovnou vyřídíš rodičák.

nunous
19. únor 2016

@j.a.n.i moc děkuji za odpověď.takže mám říct doktorce že potřebuji neschopenku do sestinedeli? A do té doby nemusim nic vyřizovat?

monanika
20. únor 2016

@nunous to se mi nezda.pokud clovek nevleze do naroku na materskou,tak dnem porodu vznika narok na rodicak.Ukonci se neschopenka a na pracak se vyridi rodicak

j.a.n.i
20. únor 2016

@nunous Domluv se s doktorkou, zda ji bude stačit jen per huba tvoje informace o tom, že na mateřskou nemáš nárok nebo zda bude chtít papír od CSSZ.

j.a.n.i
20. únor 2016

@monanika Dnem porodu vzniká nárok na rodičák i když máš mateřskou a ukončuje se snad kvůli tomu mateřská? A to, že se ti to nezdá, ještě neznamená, že to tak není...

werik153
20. únor 2016

@j.a.n.i Ahoj, prosím tě ty jsi tady taková zkušená 🙂 Dokázala by jsi mi spočítat kolik by mi vycházela mateřská? Hrubý příjem mám 10 300 ,- ( státní zaměstnanec ) ale občas dostávám nějaký bonus, který je na výplatnici uvedený,tak by mě zajímalo jestli se na to bere nějaký ohled ? pak mám třeba o 2 tisíce víc ještě než je hrubá mzda - v čistém.

j.a.n.i
20. únor 2016

@werik153 Ano, na bonuse se ohled bere a počítá se to ze skutečných hrubých výplat za posledních 12 měsíců před nástupem na mateřskou.

slavatk
21. únor 2016

Dobrý podvečer dámy , chci se zeptat . Ma přítelkyně je od února tohoto roku zamestnana a pravé jsme zjistili ze jsme tehotny 🙂 chci se zeptat jestli budeme mit nárok na mateřskou?? Před tím nepracovala na smlouvu, bohužel ... Toto je její první oficiální zaměstnáni , ale zdravotní ma celou dobu placené

j.a.n.i
21. únor 2016

@slavatk No, k tvému těhotenství každopádně gratuluji, pokud pracuješ déle, tak ty nárok mít budeš. Co se přítelkyně týká, tak tam bych řekla, že nárok mít nebude, protože pro nárok na mateřskou je potřeba mít 270 dní do nástupu na ni a na mateřskou se nastupuje nejpozději 6 týdnů před termínem porodu, tedy i když budu počítat jen 40 dní, tak je to pořád o cca 30-40 (podle toho jak rychle jste to zjistili) nevychází...

slavatk
22. únor 2016

@j.a.n.i Nebere se vpotaz ani to ze si celou tu dobu platí zdravotní pojištěni ?? A to ji jako stát nechá bez peněz? Já se o ni samozřejmě Postarám , ale jako fakt ze je sama ( jelikož nejsme manžele ) mi to přijde jako postavené na hlavu.. Jinak děkuji za odpověď

j.a.n.i
22. únor 2016

@slavatk Ne, zdravotní pojištění je k tomu, aby ji ošetřili v nemocnici, nemá nic společného s dávkami. A od porodu bude mít nárok na rodičovský příspěvek, akorát ona sama nemůže volit délku, ale pokud ty pracuješ déle, tak bude moct volit přes tebe. A těžko bude sama, když čeká dítě - z toho plyne, že s někým bude - kdyby byla opravdu sama, tak by ji samotné těžko povedlo otěhotnět.

xpila
22. únor 2016

@slavatk A nestudovala třeba předtím?

okinkaa
22. únor 2016

Dobrý večer, chci se zeptat jak je možné mi dát výpověď když jsem těhotná. Každý mi říká, že je to blbost že se to nesmí. A další věc co mě zajímá výpověď jsem dostala k 11.2. a TP předběžně vychází na 4.10. budu mít nárok na mateřskou, když se na ní nastupuje 6 až 8 měsíců před TP? Moc děkuji za odpověď.

okinkaa
22. únor 2016

@okinkaa momentálně jsem na neschopence.

j.a.n.i
22. únor 2016

@okinkaa No, v určitých situacích může dát výpověď i těhotné, třeba když se ruší zaměstnavatel nebo jeho část. A pak ještě může ukončit pracovní poměr ve zkušební době.

okinkaa
22. únor 2016

@j.a.n.i ve zkušebce jsem nebyla. A budu nebo nebudu mít nárok na tu mateřskou? Dle mých výpočtů to vychází tip ťop.

okinkaa
22. únor 2016

@j.a.n.i napsali mi tam z důvodu nadbytečnosti, takže se zaměstnavatel nerušil. Ale je to blbost vím přesně proč mě vyhodili bylo do z důvodů, že už jsem dlouho na neschopence.

xpila
22. únor 2016

@okinkaa Tak v tom případě je výpověď neplatná.

okinkaa
22. únor 2016

@xpila a co mám teda dělat? Jak se ohradit nebo já nevím prosím poraď!

xpila
22. únor 2016

@okinkaa Tak předně to musíš zaměstnavateli písemně oznámit, že vzhlede k těhotenství je výpověď neplatná a trváš na trvání pracovního poměru. Předpokládám, že pak budou chtít papír od doktora, od kdy jsi těhotná. A hlavně i kdybys nebyla těhotná, tak ti výpověď nemůžou dát ani na neschopence.
Je to opravdu výpověď a ne dohoda o rozvázání pracovního poměru?

okinkaa
22. únor 2016

@xpila přesně se tu píše, a že se pro něj stal zaměstnanec nadbytečným z důvodu rozhodnutí uživatele o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce.
Výpovědní lhůta 14 dní.

okinkaa
22. únor 2016

@xpila dohodu jsem jim nepodepsala. Tak poslali toto věc: jednostranné prohlášení uživatele o předčasném skončení dočasného přidělení.