Mám nárok na mateřskou?

schelinta
29. črc 2008

Chtěla bych poprosit o radu. Určitě nejsem jediná, co jsem těhotná a ocitla jsem se bez práce. Ale od začátku. Musela jsem v únoru ukončit školu (prostě už jsem to nezvládala) a tak jsem nastoupila do práce. Koncem března jsem otěhotněla a jelikož jsem měla opravdu velké ranní nevolnosti nezůstalo to bez povšimnutí. Byla jsem ve zkušební době a tak mě zaměstnavatel bez problému vyhodil. Když jsem se přihlásila na úřad práce, tak mi řekli, že nemám nárok na žádné dávky. Proto by mě zajímalo, jestli vůbec dostanu mateřskou, nebo na comám nárok. Na úřadech se se mnou nikdo nechce bavit.... 😖

xpila
22. únor 2016

@okinkaa To jako fakt??? Hlavně výpovědní lhůta je 2 měsíce od měsíce následující po doručení výpovědi (je to dle Zákoníku práce, kratší být nemůže). Takže celé to je neplatné.
A je tam tedy napsáno výpověď nebo dohoda? Jen tedy nechápu tam ten pojem "uživatel".

okinkaa
22. únor 2016

@xpila oni ví, že jsem těhotná řekla jsem jí to po telefonu.

okinkaa
22. únor 2016

@xpila možná jednostranná dohoda píšou tu totiž na základě této skutečnosti je uživatel oprávněn s ohledem na čl. 4.5 DOHODY skončit dočasné přidělení zaměstnance před uplynutím doby, na kterou bylo sjednáno. Hele kdyby mi vyšla mateřská neřešila bych to stejně si pak chci najít novou práci, ale nevím zda mě vyjde nebo ne.

xpila
22. únor 2016

@okinkaa To je ale ukončení dočasného přidělení, to jsi měla napsat od začátku. Tudíž pracovní poměr k tvému "původnímu" zaměstnavateli stále trvá, ten to s tebou přeci neukončil.

okinkaa
22. únor 2016

@xpila toto dočasné přidělení zaměstnance skončí uplynutím 14ti dnů tu píšou

okinkaa
22. únor 2016

@xpila a když je můj zaměstnavatel agentura?

xpila
22. únor 2016

@okinkaa Ano, ale to končí tvé dočasné přidělení k jinému zaměstnavateli. Pracovní poměr k tomu původnímu stále trvá. http://www.mpsv.cz/ppropo.php?ID=IPB018#V.2.3

okinkaa
22. únor 2016

@xpila ten nic asi neukončil toto je písemnost z práce kde jsem pracovala a mě byla doručena agenturou. Ještě mě zajímá do kdy se počítá ta ochranná lhůta těch 270 dní do doby před nástupem na mateřskou čili těch 6 až 8 týdnů?

xpila
22. únor 2016

@okinkaa Hele taky bys to mohla napsat najednou, tohle jsou dost zásadní věci a než ti stihnu odpověď, tak zas napíšeš něco dalšího a tím se všechno, co jsem vypisovala, mění.

okinkaa
22. únor 2016

@xpila takže můj prac. poměr k agentuře trvá a k Alpsu což je ta firma kde jsem dělala tam už přidělení skončilo? Chápu to správně? O tomhle jsem teda nikdy ještě neslyšela.

okinkaa
22. únor 2016

@xpila aha promiň ☹

xpila
22. únor 2016

@okinkaa Ochranná lhůta je max. 180 dní, nicméně zároveň maximálně tak dlouho, jak trvalo poslední zaměstnání. 270 dní je podmínka nemocenského pojištění za poslední 2 roky, aby byl nárok na PPM. A vše se bere k datu nástupu na mateřskou.

okinkaa
22. únor 2016

@xpila smlouvu mám do konce dubna. Proč mě teda poslali potvrzení o zaměstnání kde stojí že zaměstnání trvalo do 11.2.?

okinkaa
22. únor 2016

@xpila aha no to já pracuju už dlouho v tom si myslím, že problém nevidím.

okinkaa
22. únor 2016

za tu dobu jsem byla jen měsíc na pracáku. Vždy jsem pracovala. Takže bych jí snad dostat mohla. Lepší se asi poptat na sociálce, že?

xpila
22. únor 2016

@okinkaa Tak ono je zásadní, jak máš formulovanou smlouvu s agenturou. Jestli do toho 30. 4. a nebo je tam zároveň uvedeno, že to je po dobu dočasného přidělení.
Nicméně tu ochrannou lhůtu bys stihnout měla (pokud tedy pracovní poměr trval alespoň těch 180 dní).

okinkaa
22. únor 2016

@xpila ano trval, moc ti děkuji obdivuji tě jak tomu rozumíš.

michellex
24. únor 2016

Ahoj mam dotaz,planujeme s pritelem miminko.praci mam do konce dubna 2016 a nasledne hned od 1.kvetna nastupuji do nove prace na HPP s tim,ze budu mit nejprve smlouvu na 6 mesicu a pak na dobu neurcitou.V aktualnim zamestnani jsem vice jak 2 roky.Za jak dlouho mohu otehotnet abych mela narok na materskou?Diky za opovedi

evulina77
24. únor 2016

@michellex nárok by jsi měla už teď

michellex
24. únor 2016

Ale kdyz bych otehotnela az v te 6 mesicni dobe smlouvy tak take?

evulina77
24. únor 2016

mateřská neboli peněžitá pomoc v mateřství - PPM.
PPM vyplácí Správa sociálního zabezpečení. Nárok na ni máte, pokud jste v okamžiku nástupu na mateřskou dovolenou nemocensky pojištěny – jste zaměstnané nebo v ochranné lhůtě (trvá po 180 dnů od zániku nemocenského pojištění). Zároveň musíte být účastnicí nemocenského pojištění alespoň 270 dnů v uplynulých dvou letech před nástupem na mateřskou.
Na mateřskou dovolenou můžete nastoupit 6 až 8 týdnů před termínem porodu. Pokud porodíte předčasně, náleží vám mateřská od dne nástupu na mateřskou do uplynutí 28 týdnů. Pokud však z mateřské vyčerpáte méně než šest týdnů z jiného důvodu, dostanete mateřskou až od porodu a bude vyplácena do uplynutí 22 týdnů. Případně 37 týdnů v případě narození dvou a více dětí. Po této době se přechází na rodičovský příspěvek....

j.a.n.i
25. únor 2016

@michellex Tak také, pokud se ti to nepovede těsně před jejím koncem a neprodloužili by ti ji.

sedlakovasary
4. bře 2016

@evulina77 mohu se zeptat 🙂 lze na mateřskou nastoupit až třeba 2 týdny před porodem nebo se musí dodržet zákonná lhůta : min 6 týdnů před porodem nebo maximálně 8 týdnů před porodem ??Nevíte někdo přesně ???Moc děkuji 😉

xpila
4. bře 2016

@sedlakovasary Můžeš později, ale pak už se o tu dobu krátí.

sedlakovasary
4. bře 2016

To by mi nevadilo...spíš jde o splnění těch 270 dní placení nemocenské a poté možnost volit si délku rodičovského příspěvku - ne mít tu 4 letou variantu...tak jestli by to šlo posunout o těch pár týdnů a nenastoupit v té dané době...

j.a.n.i
4. bře 2016

@sedlakovasary Ne, tak to by nešlo, nárok se posuzuje nejpozději k datu 6 týdnů před termínem porodu.

sedlakovasary
5. bře 2016

Aha ....od roku 2017 by prý zase měla platit jiná pravidla ohledně té mateřské, pokud tedy ten nový návrh schválí...tak uvdíme ...ale těch 270 dní zůstane...

xpila
5. bře 2016

@sedlakovasary Zrovna tohle se měnit nebude. A kdoví, jestli to vůbec projde, stále to ke pouze navrh.

sedlakovasary
5. bře 2016

Mělo by se měnit to,že už nebude automaticky přisouzena 4 letá varianta nezaměstnaným a Osvč,které si neplatili nemocenské pojištění... 😉

holyjane
3. dub 2016

Ahoj ženy,mám v tom bordel. Byla jsem tři roky zaměstnaná,teď jsem na RD,která mi končí v červenci,mám ji do dvou let věku dítěte,pak půjdu nejspíše na rizikové s druhým dítětem,budu mít nárok na PPm nebo ne..?? jsem z toho jelen...zaměstnanec jsem jinak stále.....