Mám nárok na mateřskou?

schelinta
29. črc 2008

Chtěla bych poprosit o radu. Určitě nejsem jediná, co jsem těhotná a ocitla jsem se bez práce. Ale od začátku. Musela jsem v únoru ukončit školu (prostě už jsem to nezvládala) a tak jsem nastoupila do práce. Koncem března jsem otěhotněla a jelikož jsem měla opravdu velké ranní nevolnosti nezůstalo to bez povšimnutí. Byla jsem ve zkušební době a tak mě zaměstnavatel bez problému vyhodil. Když jsem se přihlásila na úřad práce, tak mi řekli, že nemám nárok na žádné dávky. Proto by mě zajímalo, jestli vůbec dostanu mateřskou, nebo na comám nárok. Na úřadech se se mnou nikdo nechce bavit.... 😖

pampeliska1
22. črc 2016

@rousss no ono to tak cca vychází, když si to spočítáte, kolik měsíců z předchozího roku před nástupem na PPM jste byla na PN a kolik v zaměstnání.

tulikiss
22. črc 2016

@pampeliska1 nemusi nastoupit 8 tydnu pred porodem, muze jit kdykoliv mezi 8 a 6 tydnem.

pampeliska1
22. črc 2016

@tulikiss i když je na PN??

vilibalda
22. črc 2016

@rousss Pokud máš nárok na mateřskou (a to máš, jestli jsi pracovala od dubna 2015 a zaměstnání stále trvá), tak nastupuješ na mateřskou 6-8 týdnů před porodem a je jedno, jestli jsi nebo nejsi na neschopence.

tulikiss
22. črc 2016

@pampeliska1 jj to na to nema vliv ja nastupovala 7 tydnu pred porodme a taky sme byla na PN

vilibalda
22. črc 2016

@pampeliska1 Nevím o tom, že by bylo v zákoně specifikováno, že pokud je na PN, že musí jít 8 týdnů. Může si vybrat jakékoli datum mezi 6-8 týdny.

rousss
22. črc 2016

a ta mateřská se tedy bude počítat od toho až na ní nastoupím tedy jak píšete od 8 až 6 týdnů před termínem porodu? těd budu normálně na nechopence?

tulikiss
22. črc 2016

@rousss neschopenku ti ukonci dne pred nastupem na materskou, pokud by si na ni nemela narok tak by si na ni byla az do konce sestinedeli a pak sla rovnou na rodicak, ale to neni tvuj pripad.

pampeliska1
22. črc 2016

@vilibalda
@tulikiss aha, díky za info, já jsem si právě myslela, že u PN je to jinak, protože jít 6 týdnů před porodem je vlastně výhodnější. Nevím, jestli to třeba nebylo v roce 2012 jinak, přece jen jsou to 4 roky. Ale vím, že jsem šla 8 týdnů i kvůli vycházkám, abych to už nemusela řešit

rousss
22. črc 2016

a jak dlouho se dostává mateřská a pak se přechází na rodičák? a to se o tom vše musí někde žádat? já chci jít na tři roky ale chtěly bychom do tří let druhé dítko zda se zadaří tak se uvidí

tulikiss
22. črc 2016

@pampeliska1 bylo to tak vzdycky, ale doktor vetsinou rekl proste 8 tydnu a kdyz clovek nevi ze si muze vybrat tak to neresi. ono to vyhodnejsi skutecne je, ja chtela byt az do tech 6 tydnu na neschopence ale nakonec jsem sla 7 tydnu pred protoze jsme mela zkousky v autoskole 😀D a ty mi nepasovaly do vychazek 😀

tulikiss
22. črc 2016

@rousss materska je 28 tydnu u jednoho ditete a 37 u dvojcat..

rousss
22. črc 2016

@tulikiss jj díky a pak se automaticky nebo se musí někde žádat o rodičák?

pampeliska1
22. črc 2016

@rousss o všechno se žádá. Stačí hodit do google a víš všechno 😉

rousss
22. črc 2016

@pampeliska1 jj díky když už se to tady takhle řeší tak se ptám vy víte všechno já jsem začátečník

pampeliska1
22. črc 2016

@rousss no mě připadá zbytečné to vypisovat, když jsou o tom stovky článků na netu 🙂 navíc ty nemáš žádný "zádrhel" nikde, když máš odpracováno a prac.smlouva trvá.

nikuska2106
28. črc 2016

@pampeliska1 ano byla zbytek bodu splňuji ale lekám se že když jsem tu výpověď podávala já, tak to není platné.. Na pn mám 7 tisíc nic moc ale lepší jak nic, ale nechci rodičák na 4 roky ...bojím se toho a taky na pn nemohu nikam mimo vycházky.

pampeliska1
28. črc 2016

@nikuska2106 to je podle mě úplně jedno, jestli vypršela pracovní smlouva (tj. smlouva na dobu určitou) nebo jestli jste dala výpověď sama. Ale možná ještě někdo poradí, ale myslím, že tam není změna. Možná poradí @j.a.n.i ta ví vše 😉

j.a.n.i
28. črc 2016

@pampeliska1 Jojo, přesně tak, je úplně jedno jakým způsobem ta smlouva skončila, nerozlišuje se to.

misulpeta
29. črc 2016

@nelam bohužel ani dopis a nic jineho nikdo mi ani nic neřekl...

nikuska2106
29. črc 2016

@pampeliska1 děkuji moc

nikuska2106
29. črc 2016

@j.a.n.i děkuji za radu já jsem právě někde narazila že se to na to nevztahuje a snažila se pátrat víc a nikde nic 🙂

simus94
2. srp 2016

Ahoj,zjistila jsem že jsem těhotná v 8 tt , nastoupila jsem 1.7.2016 do nové práce, ve které jsem měsíc, předtím jsem pracovala 9 měsíců v jiné práci (OD 24.8.2015-31.5.2016) to znamená, že mám odpracováno 10 měsíců . Chtěla jsem se zeptat mám nárok na mateřskou kdybych odešla na rizikové těhotenství už ted kvůli zdrav.komplikacím? 😉

j.a.n.i
2. srp 2016

@simus94 Velmi pravděpodobně ne, jelikož předpokládám, že jsi stále ve zkušební době a že by s tebou tedy ukončili pracovní poměr a pak by ti nevyšla ochranná lhůta.

jitulindaj
5. srp 2016

Dobrý den,moc prosím o radu,ráda bych věděla,budu-ii mít nárok na PPM.
Momentálně jsem na RD( dítě nrozené 1/2014),která mi skončí v 10/2016. Jsem nyní těhotna s termínem porodu březen 2017. Naposledy jsem byla zaměstnaná na dobu určitou,která vypršela červen 2014. (s hruzou si ale uvedomuji ze mozna 2015, behem RD jsem tomu prestala venovat pozornost,chtela jsem jit dale cestpu OSVC) . Manzel je osvc.
Jake mam nyni moznosti,pokud bych chtela PPM.?
Velmi dekuji za Vase cenné rady

j.a.n.i
5. srp 2016

@jitulindaj Žádné, pokud byl konec smlouvy v roce 2014, pokud byl ve 2015, tak by šance byla, pokud bys nastoupila teď někdy do práce a vydržela tam alespoň 3-4 měsíce.

jitulindaj
5. srp 2016

@j.a.n.i prosim o radu u prispevku vyse. Jeste doplnim ,ze u predchoziho ditet narok na PPM byl. Dekuji😏

jitulindaj
5. srp 2016

@j.a.n.i to je bleskurychla odpoved,dekuji moc. Nemam ani sanci pres manzela?! Eventuelne by me mohl zamestnat manzel,ze ano..

simus94
20. srp 2016

@j.a.n.i : mám sice ukončený praocvní poměr ve zkušební době ale měla sem nárok na 7 denní ochranou lhutu a od te doby mam neschopenku i v tomhle pripade nemam narok na materskou?

j.a.n.i
20. srp 2016

@simus94 Ne, musela by ses nástupem na mateřskou vejít do ochranné lhůty, která je max stejně dlouhá jako to zaměstnání, což při termínu porodu v podpisu nemáš šanci stihnout.