Mám nárok na mateřskou?

schelinta
29. črc 2008

Chtěla bych poprosit o radu. Určitě nejsem jediná, co jsem těhotná a ocitla jsem se bez práce. Ale od začátku. Musela jsem v únoru ukončit školu (prostě už jsem to nezvládala) a tak jsem nastoupila do práce. Koncem března jsem otěhotněla a jelikož jsem měla opravdu velké ranní nevolnosti nezůstalo to bez povšimnutí. Byla jsem ve zkušební době a tak mě zaměstnavatel bez problému vyhodil. Když jsem se přihlásila na úřad práce, tak mi řekli, že nemám nárok na žádné dávky. Proto by mě zajímalo, jestli vůbec dostanu mateřskou, nebo na comám nárok. Na úřadech se se mnou nikdo nechce bavit.... 😖

mlha99
25. zář 2016

@j.a.n.i jani odeslano. Dekuji

kakret
29. zář 2016

Ahoj snažila sem se tu najít co by na mě sedělo ale tak nějak nevím. Mám smlouvu po dobu trvnání mateřské dovolené tudíš zaskakuju za jednu pani nastoupila jsem 1,12,2014 a pani se vrací k 1.2.2017 teoreticky bych měla mít termín porodu 18.5.2017 jak to budu mít s mateřskou budu mít nárok nebo rovnou na rodičák?
děkuji za odpověd

anomisv
29. zář 2016

@kakret budes mít nárok

marciiik23
30. zář 2016

@ilci Ted se bojim, že nedostanu taky, protože jsem pracovala cca dva roky pak me vyhodily tak jsem musela jit na pracak, kde mi daly podporu jen jednu byla jsem na pracaku sotva mesic a pak jsem nastoupila do prace a byla tam 9,5 mesice a ted jsem na nemocenske tak mam strach abych dostala materskou kdyz jsem byla na tom pracaku pomoc kdo by mi poradil? 😕 😨 ☹

anomisv
30. zář 2016

@marciiik23 já myslím že jo, kor když budeš ještě nějakou dobu pracovat, si spocitej těch 270dnu :Zaměstnankyni musí v den nástupu na mateřskou trvat účast na nemocenském pojištění. Zjednodušeně řečeno musí být v zaměstnaneckém poměru. Možností je i nástup na mateřskou v ochranné 180denní lhůtě po skončení zaměstnání. Druhou podmínkou je získání potřebné doby pojištění v rozsahu 270 dní v posledních dvou letech.

lucikporembska
9. říj 2016

Zdravím, měla bych dotaz na mateřskou, jestli to u někdo rozumí a odpoví budu ráda 🙂 Je to sice hodně dopředu, ale člověk musí plánovat. 🙂 Malá se narodila v květnu 2015, měla sem mateřskou, ted rodičák. Smlouva z práce mi skončila v květnu 2016. Rodičák mám do května 2018, malá bude mít tři roky. Ted od ledna 2017 nastupuji znovu do práce, kde sem byla předtím a skončila mi smlouva, ale na poloviční úvazek. Jak dlouho musím mít odpracováno, abych dostala další mateřskou?? Podotýkám, že to bude pouze ten poloviční úvazek. Stačí těch 270 dnů?? Chceme se začít snažit na jaře 2017, než se to povede a donosí může být dlouhá doba samozřejmě, ale zajímá mě to minimum, a jestli nevadí ten poloviční úvazek. Doufám, že to je aspon trochu srozumitelné a moc děkuju za odpověd. 🙂

lenoulinkaa
9. říj 2016

@lucikporembska poloviční úvazek ničemu nevadí. Jen pak ta PPM nebude moc vysoká.

ojo
10. říj 2016

@lucikporembska nejspíš ty podmínky pro PPM splníš a pokud nastoupíš na PPM do 4 let věku prvního dítěte je zaručeno, že PPM nebude nižší než ta předchozí...bez ohledu na to, jestli děláš plný, zkrácený nebo jen dohodu 😉 toto píšou přímo na stránkách cssz

j.a.n.i
11. říj 2016

@ojo No, ty ale spatne ctes, co tam pisou, pisou tam za trvani stejneho pracovniho pomeru, coz zde neni splneno.

ojo
11. říj 2016

@j.a.n.i jo takhle, nesmí být přerušení, i když je to stejný zaměstnavatel?

nikolasa
31. říj 2016

Ahoj nikde jsem nedohledala muj pripad. Pracovala jsem 2 roky, ale na dohodu. Posledniho zari mi skoncila dohoda a od te doby jsem bez prace. S manzelem chodime na inseminaci. Novou praci si hledam, ale je to komplikovane, tak me napadlo kdyz bych zjistila, ze jsem tehotna, tak uz me nikam do prace nevezmou a ja budu cele tehotenstvi doma. Mam narok na nejaky prispevek, nebo to nikoho nezajima? Snazila jsem se to najit na internetu, ale moc chytra z toho nejsem. Tak jestli jste na tom nebyla nektera podobne... Moc dekuju za odpovedi 🙂

j.a.n.i
31. říj 2016

@nikolasa Nikoho to nezajímá, je tvoje rozhodnuté v této situaci těhotnět.

kac_kac
31. říj 2016

@nikolasa Úřad práce a podpora v nezaměstnanosti?
Nevím, jen hážu jedinou možnost která mě napadla

j.a.n.i
31. říj 2016

@kac_kac No, to by už teď tu podporu brala, ale jelikož psala, že pracovala na dohodu, tak z ní s největší pravděpodobností neplatila sociální a zdravotní a tedy nemá na podporu nárok, ale i tak by byla podpora maximálně do konce února.

nikolasa
1. lis 2016

@j.a.n.i Ano presne jak rikate, na podporu nemam narok, kvuli tomu, ze jsem mela pouze dohodu. Proto jsem se ptala jestli se treba z te dohody take nepocitaca nejaka materska. A chapu, ze je to me rozhodnuti v tehle situaci otehotnet, ale snazime se uz 2 a pul roku a jezdime do centra, takze se mi nechce s nasim snazenim prestavat. Proto jsem se ptala jake jsou moznosti. 🙂 Ale i tak dekuji.

dadaamstaff
1. lis 2016

Ahojik holky PROBLEM - ted mi volal zamestnavatel, ze potrebuje do zadosti o ppm vedet, kdy jsem byla naposledy v praci pred nastupem na PN. Budou mi pocitat ty dny i po dobu te neschopnosti a nebo nee? Kdyz smlouva mi skoncila koncem cervna. Dekuji

j.a.n.i
1. lis 2016

@dadaamstaff Pokud nejsi cizinka, pracující v ČR jako zahraniční zaměstnanec, tak sděl svému zaměstnavateli, ať se naučí číst... a přečte si poznámku, u koho se tato kolonka vyplňuje.

j.a.n.i
1. lis 2016

@nikolasa Jinak ani z dohody se žádná mateřská nepočítá, takže bys měla až od porodu nárok na rodičovský příspěvek, jelikož partner předpokládám je zaměstnanec, tak bys mohla volit výši rodičáku díky jeho nároku.

dadaamstaff
1. lis 2016

@j.a.n.i Ja v tom papitu nevyplnila nic, akorat kam chci poslat penize, ale vse jinak vypisovala doktorka a pak oni no. Tak to z Prahy vratili po mesici a dneska to posilala vyplnene zpet. Zas vubec nevim :( hlavne mam ukoncenou neschopenku. Narok nevim zda mam a pokud nemam tak nejsem hlasena na uradu prace a beha mi tedy dluh na zdravotnim? :( vubec nevim.

dadaamstaff
2. lis 2016

Takze by se to mela pocitat cela doba, nez mi skoncila smlouva? :/ ja vubec ted nevim :/

j.a.n.i
2. lis 2016

@dadaamstaff Teď nějak nechápu na co přesně se ptáš ☹

dadaamstaff
3. lis 2016

@j.a.n.i jestli mi ty dny ktere se pocitaji do odpracovanych ( vubec netusim co do toho zapada) tak jestli mi budou pocitat az do toho cervna kdy mi skoncila smlouva a nebo jen do doby kdy jsem byla naposledy v praci..

pampeliska1
3. lis 2016

@dadaamstaff počítají se jen odpracované dny v posledních 12měs. před nástupem na PPM. Neschopenka se do toho nepočítá.
Takže třeba mě počítali PPM jen z cca 3 odpracovaných měsíců, protože jsem byla celé těhotenství na PN

lucianek123
4. lis 2016

Ahoj holky, potřebovala bych poradit 😒 S manželem se snažíme teď třetí měsíc o mimčo. Včera jsem podala v práci výpověď ve zkušební době, jelikož to dál už nešlo, pořád ve stresu a v nervech, to by se nám nepodařilo ani náhodou ☹ Na úřad práce jsem ještě nešla...novou práci si samozřejmě hledám...jde nám o to, že práci seženu třeba za měsíc, ale 1 měsíc budu na pracáku, pak kdyby se mi eventuelně brzo podařilo otěhotnět, jak to tam je pak s nárokem na mateřskou, když tam budu mít "díru", že jsem nebyla zaměstnaná měsíc? Nebo mě teď může zaměstnat manžel, ale zbytečně za mě bude odvádět peníze kolik měsíců, když by se to náhodou co nejdříve nepodařilo, nebo nesehnala jinou práci 😢 Nevím co dělat, předtím jsem byla zaměstnaná v kuse hodně let, ale teď to už fakt nešlo, jen abych tam vydžela dokud neotěhotním a šla na rizikové na nemocenskou...prosím o radu, děkuji 🙂

ywushka
7. lis 2016

Holky, potrebuji poradit, jsem zamestnana, ale jelikoz jsou cim dal tim horsi podminky u nas ve firme, zvazuji, ze dam vypoved a pujdu na chvilku na UP, ale chceme miminko, mam i nejakou hormalni lecbu, tak nevim kdy se ve finale podari, ale vim z v tomto stresu urcite jen tak jednoduse ne, takze kdybych otehotnela v dobe "pobytu" na UP, tak mam narok na materskou?? Jaka je tam lhuta, aby mi to vyslo??? Dekuji 🙂

ywushka
7. lis 2016

@lucianek123 resim podobny problem, jen ja mam jeste smlouvu na dobu urcitou

ywushka
7. lis 2016

@jajulin Dekuji moc, je tam nejaka ochranna lhuta 270 dnu, to bych musela otehotnet s takovou nejpozdeji do konce roku, chapu to spravne, kdybych ted dala vypoved... pokud pocitam spravne.... Uz jsem z toho magor, jen vim, ze tady nemuzu opravdu pracovat!!

lenoulinkaa
7. lis 2016

270 je doba pojištění, 180 dní je ochranná lhůta

ywushka
7. lis 2016

@lenoulinkaa dekuji za upresneni