Mám nárok na mateřskou?

schelinta
29. črc 2008

Chtěla bych poprosit o radu. Určitě nejsem jediná, co jsem těhotná a ocitla jsem se bez práce. Ale od začátku. Musela jsem v únoru ukončit školu (prostě už jsem to nezvládala) a tak jsem nastoupila do práce. Koncem března jsem otěhotněla a jelikož jsem měla opravdu velké ranní nevolnosti nezůstalo to bez povšimnutí. Byla jsem ve zkušební době a tak mě zaměstnavatel bez problému vyhodil. Když jsem se přihlásila na úřad práce, tak mi řekli, že nemám nárok na žádné dávky. Proto by mě zajímalo, jestli vůbec dostanu mateřskou, nebo na comám nárok. Na úřadech se se mnou nikdo nechce bavit.... 😖

j.a.n.i
25. kvě 2013

@carpatia Ale stát jaksi z toho, že ty i zaměstnavatel chcete ušetřit nic nemá, takže bych se netvářila, že si tu mateřskou zasloužím...

carpatia
25. kvě 2013

@j.a.n.i No,ja tim chtela rict, ze jsem statu ty penize odpracovala, ale bohuzel to bylo pred delsi dobou nez dvema roky...a druha vec je to, ze ten zakon si ten stat takhle postavil sam...o tom,jestli je to fer nebo ne,muzem klidne diskutovat, ale nic na tom stejne nezmenime...A svym zpusobem,jakakoliv prace, kterou vykonavam,ze ktere muj zamestnavatel generuje zisk,ze ktereho pak odvadi prislusne castky, je prece pro stat prinosem...tim padem ten vztah neni jenom vylozene jednostranny, ze ja po statu neco chci...Nerikam,ze je to uplne idealni, ale jsem vdecna,ze tu sanci pro sve dite dostanu a myslim,ze kazdy normalne uvazujici clovek by se zachoval stejne...Bohuzel,nejsme tak bohati, abychom si v tomhle smeru mohli dovolit byt velkorysi a rekli si, ze i kdyz na ty penize dle zakona mam narok, tak si je nevezmu,protoze to proste neni uplne fer....

mercia15
14. čer 2013

Chtěla bych se zeptat zda-li mám nárok na mateřskou....Do práce jsem nastoupila roku 2011-srpen. V roce 2012 22.listopadu jsem nastoupila na nemocenskou (těhotenství). Teď mi na gyndě dala sestra ukončení nemocenské ke 4.6.2013 a papír na peněžitou pomoc v mateřství od 5.6.2013,ten jsem poslala zaměstnavateli. Dnes mi přišel email od zaměstnavatele,že počet kalendářních dnů je 191 (od 6/12 do 5/13) a vyměřovací základ mám něco málo přes 58tis. Jestli je tu někdo prosím kdo tomu aspoň trochu rozumí nebo má zkušenosti poraďte,děkuju,je to důležité... Mám strach,že nárok nemám a pak teda nevím co dělat,abych nebyla bez peněz.

j.a.n.i
14. čer 2013

@mercia15 Nárok mít budeš a mateřská by vycházela na cca 6400,- Kolik si měla plat?

mercia15
16. čer 2013

@j.a.n.i No měla jsem 10500,- hrubýho + provize,které se mi tam nepočítají,takže vlastně jen ten základ.

j.a.n.i
16. čer 2013

@mercia15 Tak to pak plus mínus odpovídá... I když pokud ty provize byly součástí platu a platila si z nich sociální a zdravotní, tak by se počítat měly.

j.a.n.i
16. čer 2013

@mercia15 Máš u sebe výplatní pásky?

ratatooy
16. čer 2013

@mercia15 ja si myslím že nárok máš protože i předešlá mateřská a rodičák se počítá jako zamestnání,a pokud by ti to nevyšlo dostaneš rovnou rodičák 220tisic an dobu kterou chceš byt doma

ratatooy
16. čer 2013

@mercia15 je ja si to blbe přečela sem myslela že už maš jedno díte,ale i tak by to melo byt furt stejne,jen ti co jsou nezamestnaní dostavaji taky rovnou rodičák akorát si nemužou volit dobu rodičovské dovolené ale maji to automaticky na 4 roky

mercia15
17. čer 2013

@j.a.n.i na pásce ty provize nemám.

mercia15
17. čer 2013

Tak každopádně vám holky moc děkuju za odpovědi... 😉

j.a.n.i
17. čer 2013

@mercia15 Aha, takže načerno, to se pak opravdu nezahrnují.

miranda77
19. čer 2013

tak dělím se s Vámi o radost - včera mi došla první PPM - byla jsem napnutá, jestli to dopadne 😉 (v posledních dvou letech odpracováno necelých 6měsíců+ skoro 4 měsíce na nemocenské - rizikové těhotentsví )

lucavka
20. čer 2013

Ahojky. Prosím o názor a radu. Po skončení rodičovské dovolené mi zaměstanvatel hrubým způsobem donutil podepsat dohodu o zrušení PP kvůli nadbytečnosti. Kvůli IVF jsem šla ihned v ochranné lhůtě na neschopenku. Jde mi o to, že pokud to vyjde nebudu mít nárok na mateřskou. Pokud vím, dělalo se to tak, že na ni šel manžel a pak ji přepsal na manželku. Jde to nějak zařídit abychom s manželem o penízky nepřišli a mateřskou nějak dostali?

lucavka
20. čer 2013

Nikdo neněl podobný problém???

brigule
20. čer 2013

@lucavka vydrž, určitě se někdo najde, kdo bude vědět!!!

blahova_andrea
20. čer 2013

@lucavka nově stačí pokud pracuje otec dítěte a mateřskou lze myslím vypočítat z jeho platu.

adrianka1712
20. čer 2013

Chcem sa opytat, mam narok na matersku? Mam odpracovanych 8 mesiacov na dohodu o prac. cinnosti,a 2 mesiace na prac. zmluvu. zamestnana uz niesom 3 mesiace. na UP evidovana niesom, dnes ma dr vypisala na matersku.

lucavka
20. čer 2013

@blahova_andrea no to by byla naše záchrana. I když manžel má půl platu na smlouvu a půl na dohodu, tak nevím jestli by to bylo v pořádku. Každopádně s jeho zaměstnavatelem se dá dobře dohodnout. To ten můj se ke mě zachoval tak hrozně ☹ . Ale opravdu jsem neměla sílu tam s nima sama bojovat...

blahova_andrea
20. čer 2013

@lucavka bohužel vím, co zaměstnavatelé dokážou a ne každý má nervy, žaludek a dost vědomostí na to, aby se účinně bránil 😉 neznám detaily toho všeho, ale díky tomu, že muž pracuje, tak by jsi na mateřskou měla mít nárok z jeho platu a zároveň si můžeš vybírat délku rodičovské. na toto téma jsou tu jiné odbornice, třeba @j.a.n.i. já jen tak okrajově 🙂

ratatooy
20. čer 2013

@adrianka1712 a kdo ti platí zdravotní a sociální když nejsi na UP?

lucavka
20. čer 2013

@blahova_andrea - moc děkuju. No já jsem si snažila všechno zjistit včas a i když sem se chtěla bránit tak sem to nakonec nezvládla 😒 . Tak teď budu doufat že se miminku u mě v bříšku bude líbit, všechno bude v pořádku a najdeme nějaký způsob jak tu mateřskou získat...

ratatooy
20. čer 2013

@lucavka když jsi šla hned na nemocenskou jsi prakticky pořád zamestnaná ne?takže narok na mateřskou určite máš pokud jsi odpracovala tech 290dní nebo kolik to je,jinak si muže na sebe napsat i manžel byt myslim 3dny doma a přepsat to na tebe

lucavka
20. čer 2013

@ratatooy - no začala jsem marodit v ochranné lhůtě ale za těch 180 dní co tam jsou na mateřskou nestihnu. Vím že se to dělalo přesně jak píšeš - manžel tři dny na mateřskou a pak na manželku ale nevím jestli to pořád platí a co přesně je k tomu potřeba. Navíc jak sem psala manžel má půl pěněz jako na smlouvu a půl jako na dohodu. Ale pokud by to byl problém tak by si mohl dohodnout zase vše na normální pracovní smlouvu...

ratatooy
20. čer 2013

@lucavka tak určite by bylo lepší kdyby mel vše na smlouvu z toho se mu mateřská počítá melo by to jít pořád, myslim že k tomu neni nic extra potřeba,asi chlapa platovej výměr,podepsat na socce že se vzdáváš mateřský myslim,ale to ti poradijou co a jak

adrianka1712
20. čer 2013

@ratatooy Zdrav. aj socialnd poistenie mam platene zo Slovenska..

lucavka
20. čer 2013

@ratatooy - no právě s pomocí na naší sociálce a pracáku mám hrozně špatný zkušenosti. Nikdy mi nepomohli. Na cokoli sem se zeptala, posílali mě od čerta k ďáblu. I když sem tušila, že mi zaměstnavatel neudělá nic dobrýho a plata sem se na radu a pomoc tak marně ☹

kacenka1987
20. čer 2013

@lucavka teď nevím zda se ptáš na mateřskou (PPM) nebo rodičovský příspěvek, to je totiž rozdíl. Na mateřskou, která trvá 28 týdnů nastupuje maminka 6-8 týdnů před TP a pokud jsi zrušila pracovní poměr a nenastoupíš na mateřskou dovolenou v ochranné lhútě 180 dní tak na ní nárok nemáš. Otec dítěte by musel na mateřskou nastoupit a ne jen na 3 dny a ne se vrátit do práce, kde mu mateřskou platí - tohle se dělalo právě u té rodičovské. Prostě na mateřskou má nárok jen tak maminka co splňuje podmínky. Jelikož nemáš nárok na meteřskou nemáš nárok ani na výběr rodičovského příspěvku hned sama, dostaneš ho automaticky na 4 roky. ALE právě přes toho tatínka jak se mimi narodí on potvrdí svůj příjem a dáš si od porodu rodičák 220 000Kč třeba na 3 roky atd.

ratatooy
20. čer 2013

@adrianka1712 ajoo o me nenapadlo ale tak ted teda je to jiná,nevim jak to máš ty ale kamaradka češka žila na slovensku vzala si i slovenske občanství a mela s tím problém při navratu do česka,mateřskou dostává ze slovenska ykdyžby tady dostala víc nešlo to už nejak přepsat

ratatooy
20. čer 2013

@lucavka tak se zeptej na pracaku je právní poradna ochrana zaměstnanců