Mám nárok na mateřskou?

schelinta
29. črc 2008

Chtěla bych poprosit o radu. Určitě nejsem jediná, co jsem těhotná a ocitla jsem se bez práce. Ale od začátku. Musela jsem v únoru ukončit školu (prostě už jsem to nezvládala) a tak jsem nastoupila do práce. Koncem března jsem otěhotněla a jelikož jsem měla opravdu velké ranní nevolnosti nezůstalo to bez povšimnutí. Byla jsem ve zkušební době a tak mě zaměstnavatel bez problému vyhodil. Když jsem se přihlásila na úřad práce, tak mi řekli, že nemám nárok na žádné dávky. Proto by mě zajímalo, jestli vůbec dostanu mateřskou, nebo na comám nárok. Na úřadech se se mnou nikdo nechce bavit.... 😖

pampeliska1
20. srp 2016

@j.a.n.i Také mám dotaz, zatím pouze teoretický 🙂
Měla bych nárok na PPM, kdybych ciste teoreticky otehotnela a mezi koncem RD s mladší dcerou a nastupem na PPM (pokud bych teda mela nárok) šla na chvíli na PN? Do prace se mam vracet 5/2017, smlouvu mám na neurčito. Kdybych mela termin treba v zari 2017 a byla ty cca 2mes.na PN - dostala bych PPM? A vyse by byla prip.stejna jako jsem mela dříve,ze?
A jeste jiny pripad - kdybych prac.pomer ukoncila a šla jinam na dohodu o provedeni prace, tak tam bych asi musela do 180dnu od konce prac.pomeru nastoupit na PPM, ze? A z ceho by se pak počítala PPM,pokud bych na ni mela narok?
DIKY za jakekoliv info, projela jsem diskuze a různé stránky, ale moc mi to nepomohlo.

j.a.n.i
21. srp 2016

@pampeliska1 Nárok bys měla v obou případech, v prvním by byla její výše stejná jako první. V druhém případě by se počítala z platu v tom ukončeném zaměstnání, s tím, že pokud bys tam ještě chvilku po RD pracovala, tak z toho, pokud ne, tak by se hladal poslední příjem z toho zaměstnání, takže nejčastěji to bývá čerpaná dovolená po první PPM.

verunka95
22. srp 2016

Dobrý den, chtěla bych se zeptat když nastoupím na md 28.9.2016 bude se mi vypočítávat i z výplaty co jsem brala 09/2015 nebo jen po 10/2015 ? tu výplatu za září jsem měla o dost vyšší než obvykle a podle kalkulaček na netu mi to dělá měsíčně rozdíl okolo 500 kč což je pro mě dost tak bych ráda věděla jestli se mi bude pčítat nebo ne děkuji za každou info nebo příklad jak jste to měli vy děkuji 🙂

j.a.n.i
22. srp 2016

@verunka95 No, otázkou je co si máme představit pod formulací "co jsem brala 09/2015" pokud se jedná o mzdu za září, která ti reálně přišla v říjnu, tak ano, ta se počítat bude.

verunka95
23. srp 2016

@j.a.n.i ano takhle jsem to přesně myslela Děkuji moc 🙂

nikuska2106
23. srp 2016

a bude sa to počítať z pn alebo z obdobia pred?

barussskam
25. srp 2016

Ahoj všem, chtěla jsem se zeptat, zda mám nárok na MD, když od 1.7.2015 do 30.4.2016 jsem byla v evidenci na ÚP. Předtím jsem byla normálně zaměstnaná a i teď jsem zaměstnaná. Nástup na MD bych měla mít 6 týdnu před porodem, což mi vychází na 5.9.2016. Podmínky nároku znám, ale chtěla bych to slyšet názor i od někoho jiného, zda nárok je nebo ne. Děkuji za odpověď.

j.a.n.i
25. srp 2016

@barussskam Pokud jsi stále zaměstnaná tj. neukončili ti smlouvu ve zkušebce, tak ano.

barussskam
26. srp 2016

@j.a.n.i : Ano, jsem stále zaměstnaná. Děkuji za odpověď.

kac_kac
29. srp 2016

Děvčata, můžete poradit?
Netušíte některá zdali mám nárok na PPM? Jsem zaměstnaná. Naposledy jsem ovšem pracovala v říjnu 2008 pak první mateřská a pak rodičovská do prosince 2011, pak nemocenská a posléze další mateřská od srpna 2012, dítko narozené říjen 2012, rodičovská do loňského října, v současnosti stále pobírám rodičovský příspěvek, v práci mám neplacené volno do října 2016 pak možná nastoupím zpět, pokud mi vymyslí práci nebo budu odejita, nebo taky budu nucena dát výpoveď. Teď jsem těhotná, nástup na třetí mateřskou vychází mezi 21.12.2016 - 4.1.2017 TP 15.2.2017.
Mám vůbec nárok na PPM? když od posledního porodu to bude dýl než čtyři roky? Může mít vliv můj případný nástup do práce na ty tři měsíce, nebo případné ukončení pracovního poměru?
Nějak se v tom ztrácím, před druhým porodem to bylo jednodušší 😉
Děkuju za ujasnění myšlenek

j.a.n.i
30. srp 2016

Ano, narok na ppm mas.

kac_kac
31. srp 2016

@j.a.n.i Děkuji, to je pozitivní zpráva 😉

alenkka147
31. srp 2016

Ahoj 🙂 prave jsem se zaregistrovala. Mohl by mi prosim nekdo poradit? Je mi 21 let a cekam dvojcata. Ke konci zari mi skonci smlouva a je mi jasne ze mi to uz neprodlouzi kdyz ji mam jen na rok. Prave ted jsem na marodni ale termin porodu mam 24 ledna. Chtela jsem se zeptat kam mam jit s tou marodni po ukonceni smlouvy ? ..na pracovni urad nebo na socialku ? A take jestli bych mela narok na materskou ? ..kdyz jsem mela smlouvu na rok..ale z toho jsem uz od cervna do ted na marodni. Dekuji za odpoved 🙂

memiminko
6. zář 2016

Ahoj, chci se zeptat jak se mi bude počítat mateřská, když už jsem12 let s dcerou na péči, tak že já sama nic nepobirám a dcera má 3stupeň postižení. Děkuji

j.a.n.i
6. zář 2016

@memiminko Na zadnou materskou nebudes mit narok, budes mit rovnou rodicak od porodu.

monasek84
10. zář 2016

Ahoj holky, u prvniho jsem od 11/2013 pobirala PPM, zamestnavatel mi k 31.12.2014 ukoncil prac.smlouvu, takze jsem v tom statusu "zena v peci o dite", na prac.urade nejsem. Ted jsem otehotnela (termin 3/2017). Otazky
- predpokladam ze narok na PPM nemam, mam v tomto pripade aspon narok na volbu vysky a delky rodicaku, tak jako u prvni rodicovske?
- manzel je Slovak, pracujici na Slovensku (ja jsem socialne a zdravotne vedenav CR), je v tomto pripade moznost volby vysky a delky rodicaku na nej, kdyz on plati zdravotni na SK?
- v pripade ze bych se zamestnala a v terminu porodu byla v zamestnaneckem pomeru, splnuji naroky na PPM, kdyz tam mam tu pauzu v zamestnani, ale jsem celou dobu na RD? Z ceho by se pak pocitala?
Dekuji

@j.a.n.i

j.a.n.i
10. zář 2016

@monasek84 No, obecně, pokud by ti rodičák navazoval, tak můžeš volit až do 7600,- ale tím, že manžel pracuje na Slovensku, tak budeš mít problém, protože za této situace bys měla žádat na Slovensku. A jinak i kdybys teď sehnala zaměstnání, tak ti nárok na mateřskou nevznikne, protože nesplníš podmínku 270 dní účasti na nemocenském pojištění.

monasek84
10. zář 2016

@j.a.n.i ja rodicak na Slovenku beru i ted, s tim ze mi CR doplacela rozdila. Me jde prave o to, jestli existuje nejaka moznost, jak si v CR zase navolit co nejvyssi rodicak... diky moc za odpovedi

j.a.n.i
10. zář 2016

@monasek84 Pres manzela ne, tak jen tech 7600,- okud si rodicak rotahnes tak aby navazoval.

okinkaa
12. zář 2016

Prosím počítá se do odpracovaných dní i nemocenská?

j.a.n.i
12. zář 2016

@okinkaa V dobe trvani pracovniho pomeru ano.

okinkaa
12. zář 2016

@j.a.n.i uff..moc děkuji za odpověď.

dadaamstaff
19. zář 2016

Ahojky, pocita se do odpracovanych let i dohoda o pracovni cinnosti? Jja uz jsem z toho jelen, kazdy mi rika neco jineho na CSSZ nezajem :/ jednani, ze by se clovek zblaznil :/ uz me to nebavi, jde mi o to, zda mi ma lekarka ukoncit neschopnost a ja nastoupit na MD nebo nee, protoze na ni nemam narok. Pak tu bylo receno, ze to ma byt u jednoho zamestnavatele za posledni 2 roky, no to se mi nezda...jsem v koncich :/

belinda
20. zář 2016

Ahoj chtěla bych se zeptat jak je to tim že si rodičák napíšu na mažela když já předtim nedělala abych měla výběr z těch možnodtí. A jak dlouho musí bejt manž.zaměstnanej aby mu to uznali? předem děkuji za odpověď...

j.a.n.i
20. zář 2016

@dadaamstaff DPC se pocita, pokud z ni bylo placeno socialni a zdravotni, tedy pokud byl vydelek nad 2500,- ale v nekterych pripadech z ni neplyne ochranna lhuta.

kac_kac
21. zář 2016

Děvčata prosím, poradíte z čeho se vypočítává výše PPM pokud v ochranné lhůtě (180 dní před porodem) ukončím pracovní poměr?

okinkaa
21. zář 2016

@kac_kac dle mě z posledního zaměstnání. .taky to tak mám.

petaov
23. zář 2016

Holky, a je nárok na mateřskou, když na ni jdu z ÚP? Podmínky splňuju (odpracováno mám a jsem v ochranné lhůtě), ale stejně mi na pracáku tvrdili, že na MD nárok nemám. Na sociálce mi řekli, že když jdu na MD z pracáku, tak se jí musím vzdát. Nechápu, proč. No, žádost jsem si podala už minulý týden, ale zda mi to schválí se dozvím až příští měsíc. Takže pokud mi ji neschválí, tak jsem za tento měsíc bez peněz. Nevím, od čeho na těch úřadech jsou, když tam nic neví.

j.a.n.i
23. zář 2016

@petaov Klid, pokud splnujes podminky, tak narok mas.

sisstin
23. zář 2016

@petaov sla jsem pred 9 lety na MD z UP a slo to normalne ;)