Mám nárok na mateřskou?

schelinta
29. črc 2008

Chtěla bych poprosit o radu. Určitě nejsem jediná, co jsem těhotná a ocitla jsem se bez práce. Ale od začátku. Musela jsem v únoru ukončit školu (prostě už jsem to nezvládala) a tak jsem nastoupila do práce. Koncem března jsem otěhotněla a jelikož jsem měla opravdu velké ranní nevolnosti nezůstalo to bez povšimnutí. Byla jsem ve zkušební době a tak mě zaměstnavatel bez problému vyhodil. Když jsem se přihlásila na úřad práce, tak mi řekli, že nemám nárok na žádné dávky. Proto by mě zajímalo, jestli vůbec dostanu mateřskou, nebo na comám nárok. Na úřadech se se mnou nikdo nechce bavit.... 😖

j.a.n.i
7. lis 2016

@ywushka Pokud otěhotníš až po konci pracovního poměru, tak ochrannou lhůtu nemáš, tedy je třeba už při konci pracovního poměru být těhotná, ideálně tak v tom 3. měsíci.

hop_ita
7. lis 2016

@lucianek123 v posle dvou letech musis mit odpracovano nejmene 270dni a od vypovedi musis stihnout nastoupit na materskou nejpozdeji do 180dni. Materskou ti dr vypise nejdrive 8tydnu pred terminem porodu.

ywushka
7. lis 2016

Děkuji vám holky

terezijka02
7. lis 2016

Ahoj holky, mám na vás dotaz... Abych dostala mateřskou musím splňovat obě dvě podmínky asi jo že?.... Jde o to že odpracováno mám jen 268 dní, ale do ochrané lhůty bych se vešla. Myslíte že nárok mít budu asi ne že? Díky

hop_ita
7. lis 2016

@terezijka02 Tak to je pech ☹ zkusit to můžeš, ale pochybuju

terry1512
7. lis 2016

@terezijka02 je potřeba 270 dní. I kdyby chyběl 1 den nárok není.

terezijka02
7. lis 2016

Dekuji 🙂

kacenka115
7. lis 2016

@terezijka02 Kamarádka se nechala jen na papíře zaměstnat na 14 dní co jí chybělo u známého (s tím, že mu zaplatila všechny náklady za ni), ale když jsi ve 33tt tak to už asi něco takového nestineš 😒

hop_ita
7. lis 2016

Jj to je asi jediné řešení, i kdybys mu měla zaplatit soc. zdrav. které za tebe za těch pár sní odvede, tak se ti to ve výsledku mnohonásobně oplatí.

j.a.n.i
7. lis 2016

@hop_ita Jo a pak ji taky klidně může popotahovat CSSZ za účelové obcházení zákona, neb ono to nic jiného není a teď se to celkem dost hlídá, zejména u mateřské.

hop_ita
7. lis 2016

@j.a.n.i To je možné, nevím. Každopádně je to fakt pešek a nepřeji nikomu takovou situaci. Zvlášť když někde-některým se rozdává plnými doušky.

kacenka115
7. lis 2016

@j.a.n.i to je pravda no, ona mu dělala z domu administrativu, takže pracovala, akorát pro známé to často člověk udělá zadarmo nebo na dohodu, ale když pak potřebuješ mít odpracováno...

j.a.n.i
7. lis 2016

@hop_ita To souhlas, já spíš jen upozorňovala na to, že takovéto akce jsou celkem průhledné a mohou po tom jít.

hop_ita
7. lis 2016

@j.a.n.i jj chápu

lucianek123
7. lis 2016

@hop_ita Ahoj, tohle vím...v posledních 2 letech mám odpracováno 270 dní, jde mi jen o to, když bych teď byla třeba měsíc dva na ÚP, pokud bych nic hned nesehnala a poté se nechala zaměstnat u manžela, pomáhat mu a dělat papíry. Poté kdyby se to třeba hned zadařilo, tak jít na nemocenskou (což mi dr.stejně doporučí k dřívějším problémům), tak jestli sociálka nebude třeba šťourat, žejsem byla zaměstnaná u manžela a pak šla hned na rizikové na nemocenskou???? 😒

lucianek123
7. lis 2016

@ywushka To jsem řešila taky, ale nakonec jsem podala výpověď, jinak bych se z toho zbláznila 😒 Pořád jsem řešila, počkám až mi uplyne zkušebka, to se určitě zadaří, půjdu hned na nemocenskou...ale v tom stresu by se to nepodařilo nikdy 😒 Je to na prd být teď na ÚP, kdyby se najednou hned zadařilo, tak nemáme nárok na mateřskou 😢 Člověk dělá jako blbec 12 let v kuse, nemarodí, teď chce mimino, v práci na pytel a nakonec nemá nárok na nic 😠

sipkovarose
13. lis 2016

Holky mám dotaz v předchozím zaměstnání jsem dělala nepřetržitě 10 let z důvodu stěhování jsem dala výpověď, ihned jsem nastoupila do nové práce žádná přestávka v nezaměstnanosti nebyla.nastup do nové práce byl 1.8.2016 smlouva na dobu určitou do 1.8.2017 zkušebka 3 měsíce a já jsem těhotenství oznámila 1.11.2016, 2. 11 jsem čerpala dovolenou a od 3.11 jsem na neschopence.mam tedy nárok na mateřskou?děkuji za odpovědi 😉

sipkovarose
13. lis 2016

Toho 1.11 jsem ještě odpracovala 😉

anomisv
13. lis 2016

@sipkovarose první podmínku aby za tebe bylo placeno soc a zdrav. Za dva roky aspoň 270dnu splnujes,druha je že musis porodit do 180dnu od konce smlouvy(tzn.ochranna lhůta) což taky stihnes takže za mě ano

sipkovarose
13. lis 2016

@anomisv taky si to tak myslím😉jen jsem se chtěla ujistit 😉děkuji

crazys
9. led 2017

Ahoj holky,chci zeptat zkušených od 18 let jsem pracovala do 24 let pak jsem šla na neschopenku potom se nám narodila dcerka(do 27 let rodicak),minulý rok jsem měla v listopadu nastoupit do práce,ale z rodicaku jsem šla na neschopenku s druhým mimcem.Teď se má v dubnu narodit. Myslíte,že mám nárok na mateřskou??Doktor mě dost vyděsil,že asi nic nedostanu. Snad jsem srozumitelně napsala a předem děkuji. A smlouvu mám na neurčito

j.a.n.i
9. led 2017

@crazys Jo, nárok na mateřskou normálně máš.

crazys
9. led 2017

@j.a.n.i děkuji,já se právě úplně lekla,když mi to řekl

j.a.n.i
9. led 2017

@crazys Brala bys vážně, kdyby ti to říkala prodavačka v obchodě? ten doktor o tom ví úplně stejně...

ditta01
10. led 2017

Ahoj holky taky řeším podobný problem. Jsem na rodičovské dovolené s dcerou která mi končí v červenci po 3 letech předtím než jsem nastoupila jsem odpracovala rok a půl a pořád jsem vedena jako zaměstnanec. Teď na konci dubna se mi má narodit druhé dítě a mě zajímá jak se vypočítá mateřská. Jestli je to z platu co jsem mela? A taky se chci zeptat jestli ty 3 měsíce rodičovského příspěvku jdou doplatit a nebo na ně nemám nárok. Děkuji za odpovědi Dita.

okinkaa
11. led 2017

@ditta01 určitě běž na úřad a zvyš si částku. Ale z čeho se ti bude počítat mateřská nevím.

astyna
11. led 2017

@ditta01

Rodičák je 220.000, co vyčerpáš, to vyčerpáš, nic se nedoplácí, jen si ho můžeš navýšit. Pokud porodíš do 3. roku věku dítěte, bude se ti vypočítávat stejná PPM jako předchozí. To mi řekli na úřadě 🙂

ditta01
11. led 2017

Děkuji určitě si to Zajdu navýšit 😀

nurbanu
16. led 2017

Ahoj holky, ptám se už na několika místech a všude mi řekli něco jiného a já v tom má hrozný zmatek, tak si to chci trochu ujasnit, než půjdu na sociálku. Jsem na rodičovské, měla jsem nárok na mateřskou, protože jsem odpracovala 2 roky na plný úvazek, ale smlouva mi skončila ještě před nástupem na mateřskou, teď jsem tedy na rodičovské s 16ti měsíční holčičkou a v srpnu očekáváme přírůstek. Od září do prosince jsem měla DPČ a teď od ledna mám DPP. Jde mi o to, jestli existuje možnost, že bych mohla mít nárok na mateřskou nebo ne?

blahova_andrea
16. led 2017

já se obávám, že z dohod mateřská nebývá. musíš být účastna na nemocenském pojištění 270dní za poslední dva roky, jestli to nepletu. tak záleží jestli se ti to strhává a kdy má být další dítko, jestli stihneš být účastna dost dlouho 😅