Mám nárok na mateřskou?

schelinta
29. črc 2008

Chtěla bych poprosit o radu. Určitě nejsem jediná, co jsem těhotná a ocitla jsem se bez práce. Ale od začátku. Musela jsem v únoru ukončit školu (prostě už jsem to nezvládala) a tak jsem nastoupila do práce. Koncem března jsem otěhotněla a jelikož jsem měla opravdu velké ranní nevolnosti nezůstalo to bez povšimnutí. Byla jsem ve zkušební době a tak mě zaměstnavatel bez problému vyhodil. Když jsem se přihlásila na úřad práce, tak mi řekli, že nemám nárok na žádné dávky. Proto by mě zajímalo, jestli vůbec dostanu mateřskou, nebo na comám nárok. Na úřadech se se mnou nikdo nechce bavit.... 😖

laurajohana
10. únor 2015

@xpila to se omlouvám, že to tedy píšu znova ☹ , ale nenašla jsem jinou diskuzi, co by byla na stejné téma.. Mě jde o to, že jsem na nemocenský a nezaměstnaná.. ☹
Na PPM bych nárok mít snad podle všeho měla, ale na RP zřejmě né...

laurajohana
10. únor 2015

@impipi takže když mám 10000,- hrubého, nemám šanci mít RP na 2 roky...? toho bych docílila jak? S "manželovo" nemůžu, když je zaměstnanej v Německu?

shine2015
10. únor 2015

@laurajohana pokud budeš žít v čr a manžel taky a bude jen dojíždet, tak co....prokážeš, že chodíš ty i děti k lekaři zde v čr a že tady žiješ (najemní smlouvou, hypotekou apod) a myslím, že ti ho dají...a nebo potom dorovnají (např kdyby byl RP jen rok, po roce ti budou vyplácet v čr) ale nevím

xpila
10. únor 2015

@laurajohana Tak to bys měla mít i RP v ČR - musíš tu mít jak trvalé, tak i faktické bydliště, tzn. bydlení, doktory apod. Jen tedy pokud jsi měla 10 tisíc hrubého, tak na 2letou variantu nedosáhneš...

impipi
11. únor 2015

Tak prima... ;)
@laurajohana

impipi
11. únor 2015

@laurajohana No bohužel nemáš nárok na dva roky.. ☹ pouze na 3 nebo 4..

laurajohana
11. únor 2015

@impipi
@shine2015
@xpila já už tomu neorzumím.. ☹
dneska mi bylo řečeno, že na ČR RP nárok nemam, páč budu v době porodu nezaměstnaná 🙂 takže jen pře manžela z Německa na rok a půl... a pak to dorovnaj do českých 220000,-..

Takže jsem z toho ještě větší magor než jsem byla...

Když budu přecházet z nemocenské na mateřskou, musím se hlásit na úp?

shine2015
12. únor 2015

@laurajohana zeptej se radeji na UP...

impipi
12. únor 2015

@laurajohana A kdo ti to řekl????

Taky jsem nebyla zaměstnaná... Skončila mi smlouva na dobu určitou 31,12,2014, rodila jsem 7.4. 2015 a dosáhla jsem v pohodě na všechno, jen jsem byla na neschopence před porodem.

Pokud stihneš nastoupit na mateřskou (peněžitá pomoc v mateřství) do 180 dnů od ukončeného pracovního poměru, a byla jsi účastna na nemocenském pojištění min 270 dní za posledních 24 měsíců, před nástupem na PPM, MÁŠ nárok na tuto peněžitou pomoc. Bude to 70% denního vyměřovacího základu, který se vyměří za poslední rok.

Ale samo, že tam může být nějaký háček, který já nemůžu z tvého života znát.. Můžeš si zavolat na info linku OSSZ, kde jsou hooodně ochotný a poradí ti, co a jak, když jim vylíčíš přesné info..

Tel: Call centrum nemocenského pojištění vyřizuje dotazy veřejnosti a poskytuje informace o dávkách nemocenského pojištění (nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné, vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství) na telefonním čísle 840 406 040. 😉 😉 😉

Jinak na ÚP ti poradí jen o rodičáku o PPm nemají většinou ani páru, to vyřizuje sociálka..

impipi
12. únor 2015

Pardoooon za datumy, smlouva mi skončila 31.12.2013 a rodila jsem 7.4.2014 😅

impipi
12. únor 2015

Jo a když budeš ukončovat neschopenku a budeš přecházet na PPM, tak přes zaměstnavatele na sociálku v místě zaměstnavatele (myslím tedy) a pak až ti skončí PPM (28 týdnů- cca do necelého půl roku prcka) musíš na ÚP zažádat o RP.. @laurajohana

laurajohana
12. únor 2015

@shine2015
@impipi právě že mi to řekli na ÚP... na OSSZ mi řekli, že nárok na PPM mam, ale rodičák jen Německej..protože v době porodu je zaměstán jen manžel a to v německu..
už nevim, kam se mam jít ptát.. ☹

až budu přecházet na PPM, tak na úp vůbec? Jen přes tu sociálku přes bývalého (v ochranné lhůtě) zaměstnavatele?

Děkuji 🙂

impipi
12. únor 2015

@laurajohana No tvl.. to mě po*er... to je nějaký divný... Rodičák dostane přeci každý i ten, kdo nebyl zaměstnaný nikdy (sice na 4 roky, ale přece) !!! co to je za blbost??

Jinak na PPM jedině sociálka, jde to z nemocenského pojištění a s tím ÚP nemá nic společného. Měla jsem skvělou bývalou personální, tak mi to zařídila, protože bych musela jet až do Phy a to je 130 km a to se mi fakt s obřím pupkem nechtělo.. ale nevím, jak to je, když ti to personální nezařídí, to asi musíš oběhat sama, ale potřebuješ myslím jen vyplněný formulář od zaměstnavatele o výši příjmů a délce prac poměru, a vlastně to všecko můžeš posílat poštou, ale elektronicky to nejde, což jsem jako moc dobře nepochopila proč.. No nic.. Určo bych si našla info linku ÚP a zjistila si to ještě na jiném místě.. Protože pokud jsi Češka, žiješ v ČR, nechápu jaksi to, že ti nechtějí dát RP. a i kdyby ti to furt tvrdili, stejně bych si zažádala.. A měla bys dostat i porodné, snad tedy.. :-/

No teď jsi mě tedy nasadila brouka do hlavy.. no sakra!!! 😀

laurajohana
12. únor 2015

@impipi ja pocitam s tim, ze si to overim jeste jinde... 🙂 taky mi to prijde divny proste, ze ja v nemecku nic neodvadim, tak proc od nich..
Zkusim zase zitra neco pozjistit...
S porodnym nepocitam, protoze otec ditete ma vic jak 40tis. hrubyho... Ale nezjistovala jsem to presne...
Moje personalni nic moc nevi, takze ani neporadi...

Zase se ozvu.. Jinak zatim dekuju...

xpila
12. únor 2015

@laurajohana Dnes to tu zas řešil někdo jiný, hodně jsem to ještě procházela a fakt to tak vypadá, že pokud už nejsi v ČR zaměstnaná a otec je zaměstnaný v cizině, tak si primárně musíš požádat tam. Jedině kdybys tam nic nedostala nebo bys dostávala míň než v ČR, tak ti to tady budou doplácet.
Na pracák se budeš hlásit až tehdy, až budeš chtít do práce.
Jinak PPM se vyřizuje přes bývalého zaměstnavatele (jemu dáš k vyplnění papíry od doktora a on je pošle na OSSZ, případně ti je dá zpátky a ty si je tam odneseš). Rodičák se pak vyřizuje na ÚP, odbor sociální podpory.

terezap5
4. bře 2015

Ahojky. Holky mě by spíš zajímalo jestli mi přijde poštou vyrozumění ... Nevíte?

blahova_andrea
4. bře 2015

@terezap5 ano, dojde

zmrz_lina
4. bře 2015

@blahova_andrea bohužel to není povinnost a co úředník, to jiný postup. Posílat to nemusí. Já si zrovna dneska byla pro potvrzení o nároku na dávky osobně, u nás neposílají... A kamarádce (kladenská OSSZ) také nic nepřišlo.

blahova_andrea
4. bře 2015

@zmrz_lina mě vždy vše přišlo písemně. když sem něco potřebovala a nemohla tam osobně, tak stačilo zavolat nebo poslat mail a paní mi opět vše poslala poštou, tak mám asi štěstí 😅

terezap5
4. bře 2015

A kdy to tak cca od odeslání papírů od doktora přišlo? Mě jde o to,že to potřebuji na pojišťovnu jako doklad.

werik153
21. bře 2015

Holky prosím, zajímalo by mě, jestli některá nevíte jak to je, když je mateřská nižší než minimální mzda, což je letos myslím 9 000,- někde jsem četla, že když výpočet mateřské nedosáhne do té hranice minimální mzdy ale je nižší, takže pak zaměstnavatel má povinnost doplácet k mateřské peníze tak aby celková částka vycházela na těch 9tis..... zajímá mě to proto, protože mě mateřská z výpočtu vychází na nějakých 7 tis.

jitavrtule
21. bře 2015

@werik153 mateřská je dávka z nemocenského pojištění, nikoliv náhrada mzdy. takže jakékoliv její "dorovnání" na úroveň minimální mzdy je ze své podstaty nesmysl. Může být i podstatně nižší než 7000. U nízkopříjmových skupin se jako určité zvýhodnění dá brát to, že se denní výměr do první redukční hranice nijak nekrátí.

scruffy
21. bře 2015

@terezap5 Mně taky nic neposlali, bylo mi řečeno, že to neposílají, takže buď si tam zajít nebo by asi stačilo to vyřídit telefonicky nebo mailem.

miva88
1. dub 2015

Ahoj, můžu se k vám přidat s dotazem? Nečetla jsem diskuzi celou, tak tu asi už nějaký ten podobný dotaz zazněl,tak se na mě nezlobte. Dva roky jsem pracovala v jiném zaměstnání, poté jsem 3 týdny byla na ÚP a nastoupila do nového zaměstnání, kde jsem byla tři měsíce, ale otěhotněla jsem a oni mě čtyři dny před koncem zkušební doby vyhodili. Tudíž teď jsem na neschopence. Vyhodili mě 21.11.2014 a rodit mám 14.7.2015. Myslíte, že se vejdu do těch jejich počtů na nárok na PPM nebo budu mít nárok až na rodičovský příspěvek po narození miminka? A kam bych se na to měla jít informovat, na OSSZ? Děkuju za odpověď.

beveruska
1. dub 2015

@miva88 ◦Byla žena v posledních dvou letech před zahájením pobírání peněžité podpory v mateřství nejméně 270 dnů nemocensky pojištěna. Tato doba nemusí být souvislá. Do této doby se však nezapočítává evidence na úřadu práce, doba pobírání důchodu z důchodového pojištění, doba studia

miva88
1. dub 2015

@beveruska No, takže bych nárok na PPM měla mít? Od roku 2012 - 2014 jsem zaměstnaná byla, což se vejdu do těch 270 dnů. Ale ne těsně před zahájením pobírání PPM. Nástup na PPM bych měla mít 19.5.2015. Furt tomu nerozumím, jsem tupá 😀

blahova_andrea
1. dub 2015

@beveruska bohužel nestačí splnit jen podmínku 270 odracovaných dní, ale musí se také vejít do ochranné lhůty. většinou to vychází tak, že pokud má za sebou žena první trimestr v době, kdy skončil PP, tak se do ochranné lhůty vejde a má pak nárok na mateřskou
@miva88 rozhodně ti poradí na ossz, stačí i telefonicky nebo mailem

vilibalda
1. dub 2015

@miva88 Jedna podmínka je mít odpracovaných 270 dní za poslední 2 roky, což asi máš. Jenže pak je druhá podmínka, že musíš být zaměstnaná, což nejsi, popř. musíš být v ochranné lhůtě. Ta je 180 dní, ale pokud zaměstnání trvalo kratší dobu, je jen tak dlouhá jako to zaměstnání. Takže pokud jsi pracovala 3 měsíce, ochranná lhůta je 3 měsíce a to už uplynulo. Takže dle mého názoru na PPM nárok nemáš, až ode dne porodu na rodičovský příspěvek. Informace ohledně PPM záskáš na OSSZ.

miva88
1. dub 2015

@blahova_andrea Tak první trimestr jsem za sebou ještě neměla, byla jsem v 6 týdnu, když mi skončil pracovní poměr. Ale děkuju za radu, zavolám na OSSZ a zeptám se. Děkuju moc

clifulka
1. dub 2015

@miva88 Ahoj, já bych řekla, že musí být splněny podmínky obě (tak mi to bylo řečeno na OSSZ) - a sice 270 dní účasti na nemoc. poj. v předchozích dvou letech - to máš, a zároveň musíš do 180 dní od ukončení PP nastoupit na MD - u tebe mi to vychází tak, že pokud bys nastoupila v nejbližším možném termínu (tj. 8 týdnů před porodem = 19.5.2015), tak nastoupíš v podstatě 179. den od propuštění, čili PPM bys měla dostat. Pokud by se ti termín porodu měl posunout dozadu, domluv se s doktorem a vysvětli mu situaci a TP nějak nafixlujte. Dřív než 8 týdnů před TP nastoupit na MD ze zákona nesmíš.