Mám nárok na mateřskou?

schelinta
29. črc 2008

Chtěla bych poprosit o radu. Určitě nejsem jediná, co jsem těhotná a ocitla jsem se bez práce. Ale od začátku. Musela jsem v únoru ukončit školu (prostě už jsem to nezvládala) a tak jsem nastoupila do práce. Koncem března jsem otěhotněla a jelikož jsem měla opravdu velké ranní nevolnosti nezůstalo to bez povšimnutí. Byla jsem ve zkušební době a tak mě zaměstnavatel bez problému vyhodil. Když jsem se přihlásila na úřad práce, tak mi řekli, že nemám nárok na žádné dávky. Proto by mě zajímalo, jestli vůbec dostanu mateřskou, nebo na comám nárok. Na úřadech se se mnou nikdo nechce bavit.... 😖

j.a.n.i
13. zář 2012

@curlyj Je správně ten datum do kdy budeš pracovat? Ten mi přijde nějaký divný...

luciasveckova
13. zář 2012

podla mna by si mala dostavat iba okolo 200eur a ziadnu matersku .pokial nemas odrobene 270 dni tak matersku nedostanes.

zabka85
21. zář 2012

@j.a.n.i Supr děkuji 🙂

carpatia
23. zář 2012

Ahoj holky, můžete mi prosím některá poradit, jestli je nějaká šance, že bych mohla mít nárok na mateřskou? V červnu jsem ukončila bakalářské studium, teď jsem nastoupila do magistra. Zároveň pracuji již 4 roky, ale bohužel na dohodu. Přítel 4 roky pracuje, má smlouvu na dobu neurčitou. A co rodičovská? Je možné si vybrat její délku nebo bych automaticky dostala tu nejdelší variantu?Díky moc za rady

j.a.n.i
23. zář 2012

@carpatia Pokud je to dohoda o provedení práce, tak nárok nemáš, pokud by to byla dohoda o pracovní činnosti a měla si výdělek nad 2500,- měsíčně, tak tam už se odvádí sociální a zdravotní a nárok bys měla.
Jinak díky přítel budeš mít nárok na výběr délky rodičáku.

vilibalda
23. zář 2012

@j.a.n.i prosím Tě, jsi si jistá s tou dohodou o provedení práce? 🙂 Dřív to tak bylo, ale teď pokud je dohoda o provedení práce nad 10 tis. měsíčně, odvádí se z ní nemocenské pojištění a tedy by měl vzniknout nárok na PPM, ne? http://www.mpsv.cz/cs/7

carpatia
24. zář 2012

@vilibalda Hmm,no jenze mi to chytry zamestnavatel dela tak,ze mi vyplaci mzdu jen do tech 10 000,- mesicne a zbytek se pry nejak rozprostre do dalsich mesicu,kdy bych treba mela mene penez...takze mam asi utrum tak i tak..no parada..

j.a.n.i
24. zář 2012

@vilibalda Jojo, to máš pravdu, na tenhle případ jsem zapomněla, akorát je u ní problém ten, že se vždy počítají pouze ty měsíce, kdy byl příjem nad 10 000,- a neplyne z ní ochranná lhůta.

vilibalda
24. zář 2012

@carpatia Kdybys nebyla těhotná, tak to dělá zaměstnavatel jen pro Tvoje dobro, protože ze mzdy víc než 10 tis. by se ti strhlo více peněz, nejen daň, ale i pojištění. Není to teda správné, ale jako studentka bys za to mohla být ráda, dostaneš víc peněz a méně odvedeš státu 😉 Myslím, že pokud bys vysvětlila, že to potřebuješ kvůli těhotenství, neměl by to (snad) být problém, jen fakt dostaneš míň (ale vrátilo by se Ti to zase ve formě mateřské).
@j.a.n.i Z žádné dohody o provedení práce nad 10 tis. neplyne ochranná lhůta? Na mateřskou nastupuju v lednu a pokud bych měla v prosinci DPP nad 10 tis., odvedu pojistění a v lednu mám měsíční ochrannou lhůtu (tak dlouho trvala DPP), kdy zvládnu nástup na mateřskou... Samozřejmě za podmínky odpracovaných 270 dnů v posledních v letech. Uvažuju dobře? Díky za odpověď! 🙂

j.a.n.i
24. zář 2012

@vilibalda Nejsem si s tím úplně jistá, ale vím, že u DPP i DPČ je s ochrannou lhůtou problém ☹ Jedná se o tenhle paragraf:

§ 15
(4) Ochranná lhůta neplyne
c) ze zaměstnání malého rozsahu,

A jde o to, zda je ta dohoda zaměstnáním malého rozsahu nebo ne... nicméně dost často bývá, protože není garantovaný měsíční výdělek, ale je to podle hodin.

vilibalda
25. zář 2012

@j.a.n.i Moc děkuju. 🙂 Tohle jsem vůbec nevěděla a ještě mě na stránkách mpsv vyděsilo, že je snad přímo napsáno, že se ochranná lhůta nevztahuje na DPP! 😠 Je to psáno teda u nemocenských dávek, kde je ochranná lhůta 7 dní, ale pak se v souvislosti s PPM mluví o ochranné lhůtě 180 dní a není nijak upřesňována... 😒 Byla jsem zjišťovat na ČSSZ už v létě, jak to udělat, abych dosáhla na mateřskou a teď koukám, že mi neřekli všechno! Přímo jsem se ptala, jak má vypadat smlouva na prosinec, abych mohla v lednu na mateřskou a teď zjišťuju, že mi asi DPP nestačí. Myslíš, že stačila teda DPČ? No já to vidím tak, že se s mateřskou budu muset nakonec rozloučit ☹

j.a.n.i
25. zář 2012

@vilibalda Leda ukecat zaměstnavatele ať ti ji nedává na prosinec, ale na leden 😉 a pohlídat si abys za tu část měsíce dostala víc jak těch 10 000,- nebo se vybodni na dohodu a udělejte klasický pracovní poměr na dobu určitou a máš to bez starostí 🙂 a odvody jsem stejné.

andykov
17. říj 2012

Mám dotaz, prosím.

Jsem v 9tt. Pracuji na smlouvu DPČ od 11.7.2011, kdy současně s tím mi běžel HPP do 10.4.2012. Výpověď byla dohodou z důvodu péče o rodinného příslušníka (nemožnost vrátit se na HPP) v Dohodě o pracovní činnosti stále pokračuji a budu i nadále cca do března, pokud to půjde. Zajímá mě, budu mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství a případně kolik, když výdělek mám cca tak 5000 Kč čistých měsíčně. Asi 4 x za celou dobu (tzn.za 16měs.dohody) se stalo, že výdělek klesl pod 2500Kč - tzn., že jsem neměla odvody na soc. a zdrav. To nevadí, dceru mám v 1.st.péče, takže to bylo za mě hrazeno, ale jde mi o to jestli v tom dubnu, kdy bych měla nastoupit na mateřskou, jestli budu mít na ní nárok... ??

j.a.n.i
17. říj 2012

@andykov Nárok na ní mít budeš, akorát musíš pohlídat, abys měla v tom dubnu, kdy budeš na mateřskou nastupovat příjem nad 5000,-

andykov
18. říj 2012

@j.a.n.i Jani a proč to tak musí být? A z čeho se mi to bude počítat? Když čistě teoreticky, bych za březen měla 6500Kč příjem (budu nastupovat asi začátkem dubna 1. - 5.) .. Já vím, že dřív když byla mateřská nižší než 7600Kč, tak to dodávali, ale teď po novu nevím :/ a ukraje se to z těch 220 000Kč? A volba rodičáku bude lepší asi podle přítele, ne? Má o dost větší průměr...

j.a.n.i
18. říj 2012

@andykov No, protože podle toho co popisuješ by ta DPČ mohla být tzv. zaměstnání malého rozsahu a z toho neplyne ochranná lhůta, takže to chce pro jistotu nastoupit 31.3. místo 1.4.
Jinak i po novu si to můžeš nechat doplatit, ale už se to ukrajuje z těch 220 000,- a pokud nechceš rodičák vyšší než 7600,- tak přes přítele volit nemusíš, tuhle částku můžeš sama.

andykov
18. říj 2012

@j.a.n.i Tak děkuji za radu 🙂 A když to spočítám, tak 8 týdnů před termínem vychází na 30.3. To by nevadilo nastoupit už 30.?

j.a.n.i
18. říj 2012

@andykov Ne, to by nevadilo 🙂

rzymani
Autor odpověď smazal
Zobraz
vilibalda
23. říj 2012

@rzymani Myslím, že nárok na PPM mít nebudeš. Sice budeš mít "odpracováno", ale nebudeš splňovat druhou podmínku a tou je mít zaměstnavatele v době nástupu na mateřskou, popř. být v ochranné lhůtě (ta je 180 dnů, což nestihneš) ☹

rzymani
Autor odpověď smazal
Zobraz
j.a.n.i
23. říj 2012

@rzymani Jojo, přesně tak, je tam těch 180 dní, takže to už bys musela otěhotnět teď a bylo by to jen tak, tak.

rzymani
Autor odpověď smazal
Zobraz
baraz
24. říj 2012

holky mám dotaz - do vyměřovacího základu se počítá hrubý nebo čistý příjem? děkuji 🙂

j.a.n.i
24. říj 2012

@baraz Hrubý.

ojo
11. lis 2012

@j.a.n.i ahoj, prosím jeden dotázek, jsem teď na RD a trvá mi HPP na dobu neurčitou, ze kterého jsem brala PPM, před rokem (v 9/2011) jsem nastoupila na další HPP u jiného zaměstanavatele a teď jsem nejspíš znovu těhotná a tento HPP je na dobu určitou do února 2013, což asi neprodlouží...čistě teoreticky bych nástup na PPM mohla mít v květnu, dle mého bych mohla brát PPM z obou zaměstnání, z toho původního, i z toho nového, páč budu pořád v ochranné lhůtě, je to tak? a OSSZ si to tam sama spojí?

j.a.n.i
11. lis 2012

@ojo Jojo, taky myslím, že by to mělo být z obou... a OSSZ si to spojí, akorát musíš mít od doktorky 2 papíry na mateřskou, do každé práce dát jeden a pak si preventivně tu OSSZ pohlídat 🙂

mirasek
11. lis 2012

Ahojky, moc prosím o radu v následující věci: Pobírám nyní tříletý rodičovský příspěvek a plánujeme další miminko. Problém je v tom, že před porodem jsem pracovala na dobu určitou, nárok na PPM jsem měla ale u druhého mimi už by to tak nebylo. Od 1.7.2011 jsem pracovala na DPČ až do 30.6.2011 a poté jsem teď nastoupila na DPČ od 1.9.2012 do 30.10.2012 na DPČ a zároveň mi běží smlouva od 1.9.2012 až do 31.8.2013 na DPP. Chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na PPM? Jelikož jsem na DPČ odpracovala více jak 270 kalendářních dní. Je nějaká možnost jak na PPM dosáhnout? Děkuji.

j.a.n.i
11. lis 2012

@mirasek Pokud teprve plánujete, tak aktuálně nárok nemáš. Předpokládám tedy, že ta DPP je na méně něž 10 000,- měsíčně.

mirasek
11. lis 2012

@j.a.n.i jj, pod 10 000,- děkuju za odpověď. a kdybych měla teď třeba od prosince DPČ nad 2500,- k tomu ještě do toho konce srpna, tak b\ch nárok mít mohla?