Mám nárok na mateřskou?

schelinta
29. črc 2008

Chtěla bych poprosit o radu. Určitě nejsem jediná, co jsem těhotná a ocitla jsem se bez práce. Ale od začátku. Musela jsem v únoru ukončit školu (prostě už jsem to nezvládala) a tak jsem nastoupila do práce. Koncem března jsem otěhotněla a jelikož jsem měla opravdu velké ranní nevolnosti nezůstalo to bez povšimnutí. Byla jsem ve zkušební době a tak mě zaměstnavatel bez problému vyhodil. Když jsem se přihlásila na úřad práce, tak mi řekli, že nemám nárok na žádné dávky. Proto by mě zajímalo, jestli vůbec dostanu mateřskou, nebo na comám nárok. Na úřadech se se mnou nikdo nechce bavit.... 😖

fifina86
4. kvě 2015

@nurbanu nejlépe je zeptat se @j.a.n.i. ta má přehled a ví, co a jak ;)

scruffy
4. kvě 2015

@nurbanu ne, sama jsem to tak vloni měla.

j.a.n.i
5. kvě 2015

@nurbanu Ne, nezruší, neboj, akorát musíš nějak vyřešit zdravotní za červenec, takže buď se přihlásit na UP nebo si ho zaplatit sama, ale já bych šla na UP, tam z nich vypadne i podpora 😉 pokud máš odpracovaný rok.

nurbanu
5. kvě 2015

@j.a.n.i
@scruffy
@fifina86
Moc Vám všem děkuji 😉

majuler
6. kvě 2015

Ahoj, měla bych dotaz. Jsem ve 31tt těhotenství, od 19.12.2014 jsem na nemocenské, zaměstnána jsem od 9.12.2013. Mám nárok na mateřskou? 🙂 Rodim v červenci a smlouva mi končí ke dni 31.8.2015.

scruffy
6. kvě 2015

@majuler Těch potřebných 270 dní odpracováno máte, takže nárok na mateřskou máte.

m_m_m
6. kvě 2015

Ahoj, budu mít u druhého dítěte nárok na mateřskou, pokud na ni budu pokračovat ze současné rodičovské? Během první mateřské mi skončila smlouva na dobu určitou. Jestli to správně chápu, tak na další mateřskou nárok mít nebudu....a pudu rovnou na rodičovskou? Díky moc

aaaaaaaaaaa
10. kvě 2015

Zdravím, chtěla bych se zeptat zda někdo neví postup případně jak to je s pobíráním mateřské? Jsem těhotná a v květnu maturuji tudíž i končím ve škole. Práci jsem si nestihla najít. A nevím zda mám či nemám nárok na mateřskou a jestli se mám hned po škole hlásit na pracovním úřadě. Vím že do konce srpna za mě sociální a zdravotní platí škola. Děkuji za odpověď. 🙂

nurbanu
10. kvě 2015

@aaaaaaaaaaa Ahoj, na mateřskou máš nárok po 270 odpracovaných dnech v posledních dvou letech, což nemáš. Dostaneš tak po narození rovnou rodičovskou. Je to na nic, ještě snad vloni nebo kdy dostávaly i studentky, které kompletně ukončily studium. Ale ruku ro ohně za to nedávám, radši si zavolej na sociálku, jsou tam kupodivu docela v pohodě a poradí. Zkus se zeptat, jestli nemáš nárok třeba na nějaký jiný příspěvek 😉

j.a.n.i
11. kvě 2015

@nurbanu Mateřská pro studentky, které nepracovaly, skončila v roce 2009... a pokud studentka úspěšně dokončí studium a nastoupí do práce, tak nárok mít bude, i pokud nebude mít odpracovaných celých 270 dní, to mi na nic nepřipadá.

k5k
23. kvě 2015

Zdravím holky.
Mám takový dotaz, není tu někdo kdo na tom byl nebo je podobně jako já a poradil by mi?

16.6.2014 jsem nastoupila do zaměstnání.
14.10.2014 jsem nastoupila na neschopenku (z jiného důvodu), v prosinci 2014 mi na roční prohlídce DR. oznámila že jsem těhotná. Protože tam byly nějaké problémy a byla jsem hospitalizována, po propuštění z nemocnice změnili diagnózu na neschopence – rizikové těhotenství.
31.12.2014 mi skončila smlouva na dobu určitou, ale jelikož jsem byla na neschopence ještě v době kdy jsem byla změstnaná tak mi neschopenka stále trvá dokud mi ji DR. neukončí. Ale jsem vlastně „nezaměstnaná“ a nejsem vedená na ÚP.
Mně by zajímalo jestli budu mít nárok na mateřskou, nevím totiž jak to spočítat nebo co a jak. Byli jsme u nás na sociálce aby mi to trošku vysvětlili nebo řekli jestli budu mít nárok nebo ne. Tam mi řekli že musím jinam a jen mi řekla tu klasiku co čtu všude, jen já nevím jak to jako berou a nic. Tak jsem pak doma volala na OSSZ a tam mi řekli že mi to tak nikdo neřekne že až dojdu s papírem od DR. podám žádost a pak mi dojde posudek zda mám nárok nebo ne.
Předtím jsem byla zaměstnaná 27.2.2013 – 31.5.2013, od 1.6.2013 na ÚP a po dobu na ÚP jen nějaké brigády a jedna dohoda o provedení práce 17.1.2014–10.6.2014 ale to jsem byla stála na ÚP.
Už jsem z toho opravdu bl.ec... Jedni mi řekli že se vejdu a že nárok budu mít, druzí že ne. Tak to zkouším ještě tady emoticon a to hlavně proto abych si pak pozišťovala jak postupovat kdyby mi tu žádost na mateřskou zamítly.
Předem děkuji 🙂

zuzi.111
23. kvě 2015

@k5k je to jednoduche. Mezi treminem ukonceni pracovniho pomeru a terminem nastupu na materskou musi byt mene nez 180 dnu. Jinak s doktorkou se domluv, at neukoncuje nemocenskou. Az do nastupu na materskou nebo v pripade, pokud nebudes mit na ni narok, tak do konce sestinideli.

k5k
23. kvě 2015

@zuzi.111 Neschopenku budu mít buď do té mateřské a nebo prostě dokud mi ji neukončí. To ano.. Ale proč všichni radíte až do toho šestinedělí? K čemu je to vlastně dobré 🙂 ?? Já totiž až do šestinedělí být nechci 😒 ..
A hlavně jsem si to chtěla zjistit trošku dopředu z důvodu že když nárok nebudu mít tak že to chci nahlásit na přítele abych si mohli určit jen 3 roky a ne 4 😖 .. A protože v okolí nikoho nemám kdo to má na otce dítěte tak nevím kde to pozištovat, protože to asi není jen tak. A taky mě zajímá když to budu mít na přítele co to znamená pro mě. To budeme mít normálně ten rodičovský příspěvek akorát že si řekneme že to chceme na 3 roky a začneme ho pobírat jak porodím?
Já už jsem z toho fakt zoufalá a zmatená 🤐 nic na moji hlavu..

zuzi.111
24. kvě 2015

@k5k Proc do sestinedeli? No protoze pokud ti nedaji materskou, tak mas nejaky penize az do sestinedeli a pak ti teprve nabehne rodicovska. Jinak budes mit asi prd, ne? A i ta nemocenska se ti pak pocita do prijmu, aby sis mohla urcit vysku rodicaku.

anetpierowska
24. kvě 2015

Tady o tom neco mas http://www.cssz.cz/cz/nemocenske-pojisteni/davk...
Jinak tady je cislo primo na socialku, ktera to ma nastarosti. Take jsem si tam volala Call centrum nemocenského pojištění vyřizuje dotazy veřejnosti a poskytuje informace o dávkách nemocenského pojištění (nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné, vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství) na telefonním čísle 571 811 081.
Jinak si myslim, ze pokud nebudes mit narok na materskou, tak ti hned najede rodicak a jak mas vysokou neschopenku na to nema vliv. Ani na materskou se nepocita. A je na tobe jak chces byt dlouho doma a jak chces mit vysoky rodicak pres pritele.

anetpierowska
24. kvě 2015

@k5k tam je podminka aby rok pracoval a muze urcit roky, i kdyz na nem budes ty. A rodicak muzes stejne zarizovat az porodis. Tedy u prvniho jsem to tak mela.

k5k
24. kvě 2015

@zuzi.111 takže chápu dobře že rodičovská se začíná pobírat až po šestinedělí?? Nebo já to fakt 😀 😠 asi jsem úúplně blbá..

k5k
24. kvě 2015

Holky to je fuk, už na to nereagujte 🙂 .. Nějak to dopadne 😒 .. Mějte se kráásněěěě... 😵

zuzi.111
24. kvě 2015

Nene, muzes si zazadat hned po narozeni. Ale protoze je rodicovska urcity balik penez, ktery vyberes nezavisle na tom v jakych castkach nebo v jake celkove delce, tak je fajn, kdyz jeste v sestinedeli beres nemocenskou. Ta nemocenska je proste peniz navic k tomu rodicaku, ktery zacnes cerpat pozdeji. No a ta vyse nemocenske ma vliv na to, ze pokud je urcite vyse, tak nemusis zadat o rodicak pres pritele, ale rovnou na sebe. Ja to tak mela. Kdybych nesplnovala limit, musela bych dokladat prijmy manzela.

rencatupa
24. kvě 2015
Uživatel rencatupa je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od rencatupa.

já nechápu, že neexistuje nějaké místo, kde by ženské poradili co a jak. Kvůli mateřské si musíš volat na sociálku, kvůli rodičáku na úřad práce, ale komplexní informace ti nikdo nedá. Nebo víte o nějakém občanském sdružení, poradně apod. kam by bylo možné zajít a všechno potřebné týkající se tohoto tématu byste tam dostali?
Mám kolem sebe fůru kamarádek, které to musí takto složitě řešit.

j.a.n.i
25. kvě 2015

@zuzi.111 Jen opravím, u nemocenské se nesleduje žádný limit, pouze to zda je nebo ne a lze pak volit do 7600,-

j.a.n.i
25. kvě 2015

@rencatupa Já nějak nechápu, co je na tom tak složitého, že by na to musela být speciální poradna (pokud pominu třeba cizince, či pracující v zahraničí), vyřízení PPM je odnesení jednoho papíru od doktora do práce, zbytek vyřídí on a rodičák je vyplnění jednoho formuláře a doložení jednoho či 2 potvrzení od OSSZ. Plus pokud se tedy dokládá příjem otce, tak ještě vyřízení jednoho papíru v práci s účetní. A informace jsou dostupné na netu.

k5k
25. kvě 2015

@zuzi.111 joo tak to jo, ale moje nemocenská je malá.. Jsem ráda když s ím vyjdu teď natož tak pak.. No uvidíme. Nějak to dopadne,, 😒 😉 ale moc děkujiiii

finny
26. kvě 2015

Dobrý den, prosím moc o radu. Ráda bych věděla, kdy mám nárok na mateřskou.
Od 26. 8. 2013 do 20. 12. 2013 jsem byla zamestnaná ve školství na dobu určitou jako záskok za slečnu, která byla na studijním pobytu. V té samé škole jsem dostala další smlouvu, opět na dobu určitou, za jinou, tentokrát nemocnou kolegyni. Tato smlouva byla od 6. 1. 2014 do 10. 3. 2014. A nyní v té samé škole mám od 25. 8. 2014 smlouvu jako záskok za mateřskou. Po celou dobu jsem studentka. Prosím poraďte, kdy a jestli vůbec mám nárok na mateřskou 🙂 K.

martinkamoj
26. kvě 2015

Dobrý den, třeba jste tady někdo chytřejší jak je to s nárokem na rodičák, mateřskou... Odpracované mám 3 roky ale pokaždé někde jinde, teď jsem od 27.2. 2015 zaměstnaná ale smlouva mi končí 27.8. 2015 pokud bych šla marodit a skončí mi smlouva, jde zůstat na marodce i nadále až do porodu a je nárok na mateřskou?? Děkuji mnohokrát za odpovědi, už sem z toho tak trochu debil..

j.a.n.i
26. kvě 2015

@finny Pokud je správně metřík, že se zatím jen snažíte, tak se dá těžko říct, co bude, až to bude aktuální, nicméně, pokud to máš na pracovní poměr a otěhotněla bys teď někdy, tak bys nárok měla.

j.a.n.i
26. kvě 2015

@martinkamoj Podstatné je, kdy by byl termín porodu.

martinkamoj
26. kvě 2015

@j.a.n.i asi únor- březen pokud by to vyšlo.. 😉

finny
26. kvě 2015

Je to tak, že se chceme začít snažit. A já právě proto zjišťuj, jaká je situace. Nebyla jsem si jistá, zda nárok mám, když jsem vlastně pořád studentka🙂

j.a.n.i
26. kvě 2015

@martinkamoj No, to by bylo asi jen tak tak, ale pravděpodobně by to vyšlo.