Mám nárok na mateřskou?

schelinta
29. črc 2008

Chtěla bych poprosit o radu. Určitě nejsem jediná, co jsem těhotná a ocitla jsem se bez práce. Ale od začátku. Musela jsem v únoru ukončit školu (prostě už jsem to nezvládala) a tak jsem nastoupila do práce. Koncem března jsem otěhotněla a jelikož jsem měla opravdu velké ranní nevolnosti nezůstalo to bez povšimnutí. Byla jsem ve zkušební době a tak mě zaměstnavatel bez problému vyhodil. Když jsem se přihlásila na úřad práce, tak mi řekli, že nemám nárok na žádné dávky. Proto by mě zajímalo, jestli vůbec dostanu mateřskou, nebo na comám nárok. Na úřadech se se mnou nikdo nechce bavit.... 😖

anomisv
23. zář 2016

@petaov málo informací.. ses na up déle než 180 dnů?

sisstin
23. zář 2016

Mi reknete, kdo na tech uradech sedi, ze se clovek mnohdy dozvi totalni pytliviny...

j.a.n.i
23. zář 2016

@petaov A jinak jestli spis na socialce nemysleli, ze se k datu nastupu na materskou musis odhlasit z up.

kac_kac
23. zář 2016

@petaov Z toho co jsem se dozvěděla na sociálce chápu že nárok na mateřskou vzniká už těch 180 dní před TP (ta ochranná lhůta)Možná se zajít poptat na místní OSSZ? Mě spoustu věcí vysvětlili, velice ochotně.

sisstin
23. zář 2016

@anomisv tak ochranna lhuta je max 180 a ona pise, ze se do ni vejde ;) ja byla na pracaku od 27tt myslim a na MD jsem odchazela klasicky v 34tt, byla jsem tam 2x, jednou se zaregistrovat a pak odhlasit :D podporu jsem mela 🙂

sisstin
23. zář 2016

A to me zas vsichni strasili, jak na UP nemuze tehotna :D a snad tu nekdo psal, ze mu ti tvrdili primo na tom pracaku. Se mnou pani taky byla bezradna, pry se s tim nikdy nesetkala :D vse jsem si zjistila ja, nadiktovala ji to a bylo :D

sisstin
23. zář 2016

Mne koncila smlouva asi ve 12tt a vychcane mi to prodlouzili jen do toho 27tt, ale tak penize jsem potrebovala, tak jsem na to pristoupila no...

anomisv
23. zář 2016

@sisstin tak píše že vejde.. nejde mi to do hlavy..pokud splňuje podmínky pojištěni.: ..Byla žena v posledních dvou letech před zahájením pobírání peněžité podpory v mateřství nejméně 270 dnů nemocensky pojištěna. Tato doba nemusí být souvislá. Do této doby se však nezapočítává evidence na úřadu práce, doba pobírání důchodu z důchodového pojištění, doba studia.... jediná možnost a vysvětlení proč by neměla nárok je kdyby byla na up déle jak 180 jinak má a je uuuplne jedno kde ten půl rok byla zda v práci,na neschopence nebo pracaku!

sisstin
23. zář 2016

@anomisv no ja to brala, ze proste od odchodu ze zamestnani do nastupu na MD je mene bez tech 180 a zaroven pracovala po takovou dobu, aby ta lhuta byla primerene dlouha.

sisstin
23. zář 2016

Ja uz si to presne nepamatuju, ale pracovala jsem tam myslim 10m, nez jsem odchazela na UP (predtim jsem delala jinde), na pracaku jsem byla mesic a neco a pak uz jsem sla na MD.

sisstin
23. zář 2016

Ted mi opet koncila smlouva asi v 25tt, ale to jsem byla na PN nekdy od 9tt, takze tam jsem up resit nemusela, byla jsem na PN az do MD, narok jsem opet mela.

anomisv
23. zář 2016

@sisstin no uvidíme co napíše..ale přijde mi to jako jediné vysvětlení.. protože je podle mě úplně jedno kde ten půl rok je..od toho je snad ta ochrana lhůta😂😂 to by pak byla pouze pro maminky kterým ukončila smlouva a samy si platily pojištění či byly na rizikovým.ale třeba zas vymysleli nějakou novinku, kdo ví..

sisstin
23. zář 2016

@anomisv jo, melo by to byt jedno, jen ten pomer musi trvat dostatecne dlouho, protoze ta ochranna lhuta je tolik dni, kolik trval pomer, max vsak 180. Takze nemuze byt nekde mesic, a hned jit na UP :D respektive muze, ale musela by byt minimalne v sestym mesici :D

petaov
23. zář 2016

@j.a.n.i
@sisstin
@anomisv ochránnou lhůtu jsem měla jen 3 měsíce (z posledního zaměstnání). Před tím jsem pracoval víc jak rok a v tom zaměstnání jsem taky otěhotněla, takže bych měla mít ochrannou lhůtu 180 dnů, ale na sociálce mi ženské řekli, že se s tím moc nesetkaly (prostě to neuměly řešit a nechtěly), tak jsem se raději vešla do té kratší lhůty, ať nemám problém. Takže na pracáku jsem byla 2,5 měsíce a od 12. 9. bych měla být na MD, pokud mi ji uznají. Když jsem odcházela z pracáku, tak mi ženská řekla, že u nich nikdo nárok nemá a vyškrtla mě z evidence jakože na vlastní žádost (myslela jsem, že tam zapíše - z důvodu nástupu na MD).

sisstin
23. zář 2016

@petaov takze jsi sla uz tehu z jednoho pomeru do druheho? Tak to ti neporadim, to jsem taky neslysela jeste...

sisstin
23. zář 2016

@petaov ale pokud se vejdes i do tech 3m, tak by nemel byt problem zadnej a vyrazuje se na zaklade papiru od gyndr o PPM.

sisstin
23. zář 2016

@petaov jinak myslim, ze jediny problem byl, ze na UP neslo jit 8 tydnu pred, ale jen 6, jinak o nicem nevim jinym, co by melo vadit.

anomisv
23. zář 2016

Ochranná lhůta co vím trvá standardně 180dnu ovšem trvá tak dlouho co poslední prac.pomer tzn pokud byl poslední prac.pomer 3mesice přesně trvá tak i ochranná lhůta.

petaov
23. zář 2016

@sisstin no, já šla těch 8 týdnů, aby mi ta ochranná lhůta vyšla. Ptala jsem se na sociálce i na pracáku, kolik týdnu předem mám jít, ale nikdo nevěděl... Tak teď doufám, že to nebude důvod, proč mi to neuznají. Ach jo.

petaov
23. zář 2016

@sisstin jinak ten papír od dr. jsem jim na pracáku dávala, ale napsali tam, že mě vyřazují na vlastní žádost...

j.a.n.i
23. zář 2016

@petaov To je asi fuk z jakeho duvodu to mas ukoncene na up, podle toho co pises narok mas. A jinak i z up i z nemocenske muzes jit kdykoliv v tozmezi mezi 8 a 6 tydny. Jo a ano mela si ochrannou lhutu tech 180, ale je jednodussi jit radeji 8 tydnu, kdyz se tvari, ze nevi a pak se odvolavat.

j.a.n.i
23. zář 2016

@sisstin i z up jde jit tech 8 tydnu pred, o tom rozhoduje pouze ta zena.

anomisv
23. zář 2016

@petaov ještě je otázka pracovala jsi tři měsíce ale počítají se jen pracovni dny takže jediné tam kdyby ti to nevyšlo o den dva.. já si myslím že na ni nárok máš.. ale přijde mi katastrofální že ti nikdo neřekl zda na ní jsi nebo ne...nedokázal ti poradit... jako ano co žena to unikát a jiný případ.. ale vycházím z tabulek a pravidel pro všechny..snad za co jsou placený!! sakra

sisstin
23. zář 2016

@j.a.n.i mi prave rekli, ze to nejde, tak zas kecali zrejme ;) uz je to dlouho ;)

mlha99
23. zář 2016

@j.a.n.i jani mohla bych mit soukromy dotaz, psal jsem zpravu nevim zda dorazila. Moc dekuji

j.a.n.i
24. zář 2016

@anomisv Nepocitaji se pracovni dny, pocitaji se vsechny dny, kdy trva nemocenske pojisteni a to trva i v tech volnych.

j.a.n.i
24. zář 2016

@sisstin Jojo, to je klasika, stejne jako to tvrdi obcas doktori s neschopenkou.

j.a.n.i
24. zář 2016

@mlha99 Nedorazila, posli znovu.

anomisv
24. zář 2016

@j.a.n.i ted jsem řešila zda mi naskočí nová dovolená na příští rok, protože budu na mateřské 55pracovních a cca 70kalendářních dnů.. tak mi rekli ze se pocita vsechno jen z pracovních tak já už nevím...

j.a.n.i
24. zář 2016

@anomisv No, dovolena se opravdu pocita jen z pracovnich, to ti rekli spravne, ale narok na ppm je z kalendarnich, stejne jako treba pocitani let na duchod.