Mám nárok na mateřskou?

schelinta
29. črc 2008

Chtěla bych poprosit o radu. Určitě nejsem jediná, co jsem těhotná a ocitla jsem se bez práce. Ale od začátku. Musela jsem v únoru ukončit školu (prostě už jsem to nezvládala) a tak jsem nastoupila do práce. Koncem března jsem otěhotněla a jelikož jsem měla opravdu velké ranní nevolnosti nezůstalo to bez povšimnutí. Byla jsem ve zkušební době a tak mě zaměstnavatel bez problému vyhodil. Když jsem se přihlásila na úřad práce, tak mi řekli, že nemám nárok na žádné dávky. Proto by mě zajímalo, jestli vůbec dostanu mateřskou, nebo na comám nárok. Na úřadech se se mnou nikdo nechce bavit.... 😖

verusky
18. lis 2015

@j.a.n.i dekuji. a porodem se mam hlasit kde? na pracovnim urade a s jakym papirem? budu muset zrusit rodicovskou dovolenou na predchozi dite a nastoupit rodicovskou dovolenou na dalsi dite.

dandinka88
18. lis 2015

@verusky Dekuji za odpoved,myslela jsem si ze tak bude.. Tak zkusime pak ten rodicovsky prispevek. A tam se pocita prijem + rozdelenych 220 tis.? Moc tomu nerozumim 😖

xpila
18. lis 2015

@dandinka88 Rodičovský příspěvek je pro všechny 220 tisíc. Od příjmu se pak pouze odvíjí maximální měsíční výše.

j.a.n.i
18. lis 2015

@verusky Po porodu vyplníš žádost o rodičák, partnerovi účetní v práci vyplní přílohu k žádosti o PPM, tu přílohu dopravíte na OSSZ podle sídla jeho zaměstnavatele a oni mu na základě tohoto potvrdí ten fialový formulář o výši denního vyměřovacího základu, který získáš na UP. Fialový formulář pak s žádostí o rodičák odevzdáš na UP. Jo a bacha na to, že OSSZ to většinou není schopna potvrdit na počkání.

paku
6. led 2016

Zdravím,mám dotaz.Jsem 2 měsíce na ÚP,jsem ve druhem měsíci,mám nárok na mateřskou?Poslední zaměstnání bylo ukončeno v listopadu.Volala jsem na sociálku,ale tam melou tak,že jim vůbec nerozumím 🙂

brusinka_
6. led 2016

@paku Bohužel nárok mít nebudeš, nevejdeš se do ochranné lhůty. Ale máš nárok na rodičovský příspěvek

paku
6. led 2016

@brusinka_ děkuju za odpověd,a ten rod.příspěvek je kolik?

xpila
6. led 2016

@paku Ty budeš mít ode dne porodu automaticky 4letou variantu, tzn. 7 600 Kč do konce 9. měsíce věku a následně ve výši 3 800 Kč do 4 let věku dítěte. Jedině, kdyby otec dítěte splňoval podmínky pro mateřskou (ke dni porodu zaměstnán a 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky) a měl dostatečný příjem, tak si výši RP můžeš volit přes něj. Celkově to je vždy 220 tisíc.

paku
6. led 2016

@xpila dekuji ti,konecne tomu rozumim 🙂

rousss
11. led 2016

Ahoj holky,chtěla bych se zeptat ta mateřská se počítá z pracovních dnů nebo je to normálně celý měsíc takže 30 nebo 31 dnů za měsíc? když jsem začala pracovat od 1.4.2015 a těd otěhotním tak budu nebo nebudu mít už nárok na mateřskou? jeslti dobře počítám tedy jeslti se počítají celý měsíce tak od dubna do prosince bych měla mít tich 270dní-děkuji za odpovědi ještě se v tom moc nevyznám

j.a.n.i
11. led 2016

@rousss Kalendářní dny, takže pokud ti pracovní poměr bude pokračovat, tak nárok mít budeš.

nikola0205
12. led 2016

Dobrý den,rada bych se zeptala jsem zamestnana od 15.6.2015 na dobu neurcitou.Jenze jsem otehotnela a spatne to snasim a jsem od 29.10.2015 na rizikovem tehotenstvi az do porodu ,ten jiz mam 22.6.2016.Pobiram nemocenskou.Tak jsem se chtela zeptat ,jestli mam narok na materskou.

nikola0205
12. led 2016

@jani muzete mi holky pomoc z odpovedi.diky moc

xpila
12. led 2016

@nikola0205 Ano, máš.

jamia
12. led 2016

@nikola0205 Musíš být zaměstnaná 270 dní před nástupem na MD, který je 6 - 8 týdnů před termínem porodu. Nemocenská se do toho počítá taky, takže podle mého zběžného výpočtu by ti to mělo v pohodě vyjít.

nikola0205
12. led 2016

Moc dekuju holky

malanikova
13. led 2016

Chtěla bych poradit jestly budu mít nárok na mateřskou.v roku 2004do 2005.sem hned ze školy nastoupila do práce pak se my narodila dcera a v 2008 se my narodil syn,pak sem byla try roky na úřadě práce.a od 1.12.2014.do 1.12.12015 sem pracovala a od 2.12.2015 sem otěhotněla a musela sem jít na neschopenku protože vte práci nemůžou pracovat těhotné..tak se ptám jestly mám nárok..

xpila
13. led 2016

@malanikova Pokud jsi stále ještě zaměstnaná, tak ano, máš.

malanikova
13. led 2016

Ano su.drzijou my prý místo try roky.a myslíte že si můžu i vybrat dva nebo try roky..

xpila
13. led 2016

@malanikova Tak to záleží na tom, jaký máš denní vyměřovací základ (tzn. jaký jsi měla příjem).

malanikova
13. led 2016

Měla sem od 13000 do tech 15000. A mám tam započítány dvě děti..

koudulinka
18. led 2016

Ahoj holky, ja mam taky dotaz, nyni mam novou praci, mam 3 mesice zkusebni dobu, to je do unora, potom mam smlouvu do kvetna a v kvetnu mi ji prodlouzi na dobu neurcitou. pred tim jsem byla rok nezamestnana, po 3 letem pracovnim vztahu..pokousime se s manzelem o dite a mela bych jit v breznu na umele oplodneni jenze prave nevim, jestli kdyz uz tedy budu po zkusebni dobe mi bude vyplacena nemocenska a materska kdyz mam smlouvu pouze do kvetna..dekuji za odpovedi

xpila
18. led 2016

@malanikova Čistého nebo hrubého?

@koudulinka Nemocenská ano, mateřská ne, protože by ti na ní nevznikl nárok.

koudulinka
18. led 2016

@xpila a po jake dobe bych mela narok i na materskou? a nemohli by mi materskou pocitat podle manzela?

koudulinka
18. led 2016

@koudulinka takze jestli to chapu dobre, bylo by lepsi se pokusit o mimco az mi prodlouzi smlouvu na dobu neurcitou?

xpila
18. led 2016

@koudulinka Ke dni nástupu na mateřskou musíš splnit 270 dní nemocenského pojištění (tj. být zaměstnána). Přesně od kdy do kdy jsi byla v předchozí práci a na ÚP? Možná by ti to ještě vyšlo s předchozím zaměstnáním, ale nepíšeš konkrétní data. A ano, určitě by bylo lepší počkat, až ti smlouvu prodlouží.

koudulinka
18. led 2016

byla jsem zamestnana od roku 2011-2014 v kuse od ledna lonskeho roku jsem byla nezamestnana a od prosince 2015 jsem zamestnana

koudulinka
18. led 2016

@xpila byla jsem zamestnana od roku 2011-2014 v kuse od ledna lonskeho roku jsem byla nezamestnana a od prosince 2015 jsem zamestnana

xpila
18. led 2016

@koudulinka Hmm, tak to se obávám, že by ti to nevyšlo. Navíc když by se nezadařilo třeba na poprvé, tak to nevyjde určitě. Záleželo by na konkrétním TP, jak by to vycházelo, takhle to je bohužel dost obecné a šlo by tam o dny.

koudulinka
18. led 2016

ja vim prave proto mam z toho obavy ☹budu to muset nejspis vydrzet do kvetna, bude to zase o cekani ale to uz budem muset vydrzet dekuji za odpoved🙂