Mám nárok na mateřskou?

schelinta
29. črc 2008

Chtěla bych poprosit o radu. Určitě nejsem jediná, co jsem těhotná a ocitla jsem se bez práce. Ale od začátku. Musela jsem v únoru ukončit školu (prostě už jsem to nezvládala) a tak jsem nastoupila do práce. Koncem března jsem otěhotněla a jelikož jsem měla opravdu velké ranní nevolnosti nezůstalo to bez povšimnutí. Byla jsem ve zkušební době a tak mě zaměstnavatel bez problému vyhodil. Když jsem se přihlásila na úřad práce, tak mi řekli, že nemám nárok na žádné dávky. Proto by mě zajímalo, jestli vůbec dostanu mateřskou, nebo na comám nárok. Na úřadech se se mnou nikdo nechce bavit.... 😖

j.a.n.i
11. lis 2012

@mirasek Teoreticky jo, ale tam záleží na přesné formulaci té DPČ, aby se nejednalo o zaměstnání malého rozsahu, kdy otěhotníš a tak... těžko to takhle dopředu jistě říct.

mirasek
11. lis 2012

@j.a.n.i a kdy se přesnějedná o zaměstnání malého rozsahu?otěhotnět bych chtěla teď co nejdříve, tak snad se zadaří.

j.a.n.i
11. lis 2012

@mirasek No, tak to je přesně to, co ti neřeknu... ze zákona o nemocenském pojištění mi to není úplně jasné.

§ 7
Pojištění při zaměstnání malého rozsahu

(1) Zaměstnáním malého rozsahu se rozumí zaměstnání, v němž jsou splněny podmínky uvedené v § 6, s výjimkou podmínky uvedené v § 6 odst. 1 písm. c), neboť sjednaná částka započitatelného příjmu je nižší než rozhodný příjem nebo započitatelný příjem nebyl sjednán vůbec.

(2) Při výkonu zaměstnání malého rozsahu je zaměstnanec pojištěn jen v těch kalendářních měsících po dobu trvání takového zaměstnání, v nichž dosáhl částky započitatelného příjmu aspoň ve výši rozhodného příjmu.

(3) Započitatelný příjem zúčtovaný až po skončení zaměstnání malého rozsahu se považuje pro účely pojištění za příjem zúčtovaný do kalendářního měsíce, v němž toto zaměstnání skončilo.

miranda77
18. lis 2012

Ahojda, prosím o radu: na koho se mám obrátit pokud budu chtít vědět, kdy mi vznikne nárok na mateřskou dovolenou - účetní? uřednice na sociálce? děkuji.

indiankaindi
22. lis 2012

Ahojte, chcem vás poprosiť o vyplnenie jedného dotazníka, ktorý by veľmi pomohol jednej študentke.
Link pre maminy zo Slovenska: https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?fo...

Link pre maminy z Čiech: https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?fo...

Ďakujem a ak by sa dalo, prepošlite to prosím aj každej mamine, ktorú poznáte

miranda77
23. lis 2012

nikdo neví ... Dík. Tak já zavolám na sociálku... nechci být v práci zbytečně dlouho 😖 M.

mataharyy
23. lis 2012

@miranda77 nástup na mateřskou dovolenou je 6-8 týdnů před plánovaným datem porodu 😉

miranda77
24. lis 2012

@mataharyy :D :D :D ... já myslela, kdy uplyne těch 270dní, za kterých vznikne nárok, co se do toho počítá a co ne ... jestli mi tam budo u počítat práci při RD at ak ;) Dík.

j.a.n.i
24. lis 2012

@miranda77 Počítají se kalendářní dny jakékoliv práci, ze které odvádíš sociální a zdravotní, tj. klasický pracovní poměr, DPČ nad 2500,- měsíčně a nebo DPP nad 10000,- měsíčně.

mataharyy
24. lis 2012

@miranda77 😀 😀 Jo já jsem včera byla nějak zabedněná, tak mi to nedošlo, že je to myšleno takto 😎

miranda77
26. lis 2012

@j.a.n.i dík ... a dny čerpání dovolené se počítá, ale dny na nemocenské (popř. ošetřování) ne ... je to tak? Nebo se započítá vše?
@mataharyy mne taky nedošlo, že se to dá vykládat dvěmi způsoby 😉

mataharyy
26. lis 2012

@miranda77 Já ti nevím, ale já jsem před tím než jsem nastupovala na PPM, byla (celé těhotenství) doma na nemocenské a nárok mi vznikl, ale i kdyby jsi mě zabila nevím jaké tehdy byli podmínky a kolik muselo být odpracováno za jakou dobu atp. Takže to ti asi moc nepomůže, což 😅 Ale podle mého ti to započítávají 😕

j.a.n.i
26. lis 2012

@miranda77 Počítá se vše.

miranda77
26. lis 2012

@j.a.n.i 😅 😅 😅 tak to by bylo úplně skvělé !!!!!!!!!!!! Moc díky!

zdenkajan
21. pro 2012

@market01 Ahojky jsme na tom stejně.Máš nárok na mateřskou i na rodičovskou.Mateřskou i rodičovskou ti platí stát.Zaměstnavatel neplatí nic jen je povinen pokud máš na neurčito ti držet místo.Jakmile ti skončí smlouva okamžitě jdi na úp a tam by ti měli vše podrobně vysvětlit.

atali
6. led 2013

ahoj holky prosím o pomoc,
chtěla bych vědět, zda budu mít nárok na mateřskou, když mám smlouvu na dobu určitou a pak bych šla třeba na pracák, ale nástup na PPM bych zvládla v té ochranné lhůtě 180 kalend.dní.
Díky moc za jakékoliv postřehy

j.a.n.i
7. led 2013

@atali Ano, měla, akorát tedy pozor na to, že pokud by to zaměstnání bylo kratší než 180 dní, tak i ta ochranná lhůta je kratší.

otepi
8. led 2013

Ahoj.Taky mám dotaz 😀 Jsem podruhé těhotná a v lednu mi končí 3 letá rodičovská.Do práce kde mám smlouvu na dobu neurčitou,nemůžu nastoupit,nemám školku.Takže musím dát výpověď.Mám možnost nechat se zaměstnat na oko 😉 na pár dní,aby byla podpora v nezaměstnanosti vyšší než to minimum co je po mateřské.Jenže otázka zní,jestli si tím,že se zaměstnám třeba jen na týden,neztratím nárok na PMM.Termín porodu je v srpnu,takže se vejdu do ochrané lhůty 180 dní(tedy v původním zaměstnání).
Děkuji za odpovědi

atali
8. led 2013

j.a.n.i moc díky za radu

bosorkajarka
20. led 2013

@otepi a nebylo by lepší jít na neschopenku (jestli teda dr. bude ochotný) až do nástupu na mateřskou

krmv
21. led 2013

Zdravim a chci se zeptat. Materskou pobyram 28tydnu cca pul roku a po uplynuti navazuje rodicovska. A tatrodicovska je pak jakoby 2,5roku nebo odtdata kdy zkonci materska se pocitaji ty 3roky. A kolik vychazi rodicovska,kdyz ji chci na tri roky. Diky

j.a.n.i
21. led 2013

@krmv Jakoby 2,5 roku, tj. do 3 let věku dítka a vychází to na cca 7100,-

amazing
24. led 2013

Dobrý den, prosím poradíte mi? K 20.6. mi končí pracovní poměr. Kdybych nasoupila pak na půl roku na ÚP budu mít nárok na mateřskou? Děkuji.

j.a.n.i
26. led 2013

@amazing Pokud máš odpracovaných těch 270 dní, ten pracovní poměr byl delší jak půl roku a na mateřskou bys stihla nastoupit do 180 dní od jeho ukončení, pak ano.

amazing
27. led 2013

@j.a.n.i Díky 🙂

misickaf
31. led 2013

Maminky prosím, měla bych nárok na PPM když bych splnila 270kal.dní ale při polovičním úvazku 4 hodiny denně za cca 7300 čistého měsíčně? Je to jedno zda je plný nebo poloviční úvazek?

j.a.n.i
31. led 2013

@misickaf Ano, měla, akorát by se počítala z toho platu, takže by nebyla nic extra.

granda
6. únor 2013

ahoj,
potřebuji se poradit. končí mi v březnu PPM a jak nastoupit na rodičovský příspěvek? může žádat manžel? kam jít? potřebuji nějaký papít od zaměstnavatele?? děkuji

weweruschka
6. únor 2013

Připojuji se k diskuzi s otázkou odkdy se ppm vypočítává s platu? Dnes jsem volala na socku a tam mi řekli a ujistili mne, že s platu se vypočítává pouze porodné a to pouze na první dítě. Ppm se vypočítává z víše odvodů na soc. a zdrav, a víše pojistné částky na nemocenském pojištění.
Já dnes obvolala snad všechny úřednice a zjistila, že ať budu dělat co budu dělat nárok na ppm mít nebudu.. Chtěla jsem na to jít přes podnikání, při kterém bych byla doma, takže by se jednalo o podnikání na poloviční úvazek, boužel jsem ale na konci telefonátu zjistila, že na nemocenskou se nedá při polovičním úvazku jako osvč. odvádět nemocenská. Tudíž není šance na to abych něco získala. Jedině tak, že bych si zřídila osvč. činnost na hlavní úvazek, z čehož jsem podle jejich kalkulačky při minimálních odvodech vypočítala čistý zisk na ppm, budete se divit, ale vyšlo mi, že celý to usilí bych podstupovala pouze pro cca 600 kč měsíčně při cca 10 měsíčním odvádění soc. zdrav. a nemocenské. Prostě jednoduše vzato se to nevyplatí. To už je lepší si zřídit živnost na částečný ůvazek a přivydělávat si tak z domu každý měsíc a nemuset tak nic odvádět. Mějte se krásně

massa55
16. únor 2013

Ahoj potřebovala bych poradit..Bydlela jsem asi necele dva roky v zahraničí a u nas jsem nikde nebyla evidovaná..Zjistila jsem,že čekam miminko,tak jsem se vratila zpátky k nám..Do práce už nepujdu,ale nahlasim se na uřad prace..Chtela jsem se zeptat jestli budu met pak narok na nějaké peníze jak porodím,nebo jak nastoupím na mateřsků..Moc tady těm našim zákonům nerozumím tak jsem stoho nějaká zmetená🙂Děkuji za odpověd..Massa