Mám nárok na mateřskou?

schelinta
29. črc 2008

Chtěla bych poprosit o radu. Určitě nejsem jediná, co jsem těhotná a ocitla jsem se bez práce. Ale od začátku. Musela jsem v únoru ukončit školu (prostě už jsem to nezvládala) a tak jsem nastoupila do práce. Koncem března jsem otěhotněla a jelikož jsem měla opravdu velké ranní nevolnosti nezůstalo to bez povšimnutí. Byla jsem ve zkušební době a tak mě zaměstnavatel bez problému vyhodil. Když jsem se přihlásila na úřad práce, tak mi řekli, že nemám nárok na žádné dávky. Proto by mě zajímalo, jestli vůbec dostanu mateřskou, nebo na comám nárok. Na úřadech se se mnou nikdo nechce bavit.... 😖

baraharamulova
27. říj 2015

Dobry den, jsem krátce po maturitě, a nyní jsem nastoupila do zaměstnáni. Mam za sebou zkušební dobu,a chci se zeptat zda bych pobírala rodičovský příspěvek pokud nemam odpracovaných rok? Dekuji

j.a.n.i
27. říj 2015

@baraharamulova Ano, na rodičák má nárok každá matka, ale pokud ještě nejsi těhotná a zůstaneš zaměstnaná, tak ti vyjde i nárok i na mateřskou.

lani1
27. říj 2015

prosim jak je to s temi 270 dny nemocenskeho, abych mela narok na PPM? Sestrenka pracuje od unora a nevi, dokdy by musela makat. Termin porodu ma 15.2. 2016. Pocita se, ze ma placene nemocenske i o vikendu? nebo je to jen 20 pracovnich dni?díky

j.a.n.i
28. říj 2015

@lani1 Trvá ji o víkendech pracovní smlouva? Trvá, tedy ji trvá i pojištění, ne?

cramberie
28. říj 2015

Ahoj holky. S muzem se snazime o dite rok a pul a nedari se. Mam praci ve ktere uz dlouho nejsem spokojena,ale verila jsem ze tam vydrzim do materske.moje nespokojenost ale stoupa a tehotenstvi nikde proto vazne uvazuji o vypovedi.zaroven ale nemam praci.chapu to dobre ze bych nemela narok na materskou,pokud budu na paracaku,ani pokud zjistim ze jsem těhotná ve vypovedni lhute a ani ve zkusebni? V teto praci jsem 4,5 roku....diky za rady

j.a.n.i
28. říj 2015

@cramberie No, když budeš na UP a už nikam nepůjdeš do práce, tak ne. Když to zjistíš ve výpovědní lhůtě, tak záleží kdy v ní to zjistíš a v jakém tt to zjistíš, může se stát, že nárok vyjde, pokud to je zjištěné hodně na začátku té výpovědní doby, ale nespoléhala bych na to. No a když to zjistíš ve zkušebce, tak není nezbytně nutné to okamžitě slepičit zaměstnavateli...

sarahladynka
28. říj 2015

Ahoj,muzu se take zeptat?NAstoupila jsem nyni do prace a zjistila jsem, ze jsem cerstve tehotna.Jsem po skonceni prvniho rodicaku a byla jsem mesic a pul na uradu prace.VZnika mi narok na materskou?
Dekuji moc

sisstin
28. říj 2015

@sarahladynka no tak pokud tam vydržíš do nástupu do MD, nebo skončíš tak, aby ses vešla do ochranné lhůty, tak jo 😉 jo a musíš splnovat těch 270 dní účastni na nemocenském pojištění vlastně...

makynka91
29. říj 2015

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda budu mít nárok na mateřskou. Zaměstnána jsem byla v posledních dvou letech od 1.3.2014 do 14.4.2015 na HPP, u jiného zaměstnavatele od 15.4.2015 do 30.5.2015 na DPP s výdělkem nad 10 000,- tudíž hrazeným i pojištěním a u stejného zaměstnavatele dále od 1.6.2015 na HPP na dobu určitou do 30.11.2015. Doktor mi doporučil pracovní neschopnost kvuli rizikovému těhotenství. Termín porodu mám 30.4.2016. Budu mít nárok na mateřskou? a z čeho se bude vypočítávat? Zaměstnavatel mi řekl že pokud teď nastoupím na pracovní neschopnost tak nebudu mít nárok na mateřskou a pokud ano tak na velmi nízkou jelikož se mi bude vypočítávat z nemocenské. Je to pravda? děkuji za radu.

xpila
29. říj 2015

@makynka91 Nárok na mateřskou mít budes a to, co ti říká zaměstnavatel, je samozřejmě blbost. Mateřská se nikdy nepočítá z nemocenské, ale vždy z přijmu. Tak je jedno, jestli budes na neschopence nebo ne.

makynka91
29. říj 2015

Já si říkala že je to blbost.. Takže i když mi smlouva k 30,11 zanikne.. tak se mi bude vypočítávat mateřská z příjmu který jsem v posledním zaměstnání měla? chápu to dobře?

xpila
29. říj 2015

@makynka91 Jelikož se vejdes do ochranné lhůty, tak ano, přesně tak.

makynka91
29. říj 2015

Děkuji 🙂

hornet600
2. lis 2015

Ahojda, holky mám na vás dotaz. Studuji vysokou školu a v únoru 2016 budu mít státnice a obhajobu diplomové práce, přítel je OSVČ už asi 8 let. Zhruba v polovině května 2016 se nám má narodit mimi, takže po škole asi nikam pracovat už nepůjdu. Budu mít nárok na mateřskou nebo jen na rodičovský příspěvek? A ten rodičovský příspěvek, mohl by se napsat na přítele, abych si mohla určit výši příspěvku a dobu mateřské?

j.a.n.i
2. lis 2015

@hornet600 Nárok budeš mít pouze na rodičovský příspěvek a zda budeš moct volit záleží na tom, zda si přítel platí nemocenské pojištění... a myslím opravdu nemocenské, nikoliv sociální či zdravotní.

hornet600
2. lis 2015

@j.a.n.i Děkuji a rozdíl mezi zdravotním a nemocenským je jaký? On platí jen to zdravotní a sociální...

j.a.n.i
2. lis 2015

@hornet600 No, rozdíl je v tom, že nárok na volbu rodičáku ovlivňuje to nemocenské... takže to budeš mít 4 letou variantu.

hornet600
2. lis 2015

@j.a.n.i Děkuji 😉

mynni
9. lis 2015

Ahoj holky, potřebuji prosím poradit. Od 21.9.2015 marodím. Jsem stále zaměstnaná na dobu neurčitou. Před nástupem na neschopenku jsem 3,5 roku chodila do práce. Teď se snažíme o miminko, ale moc to nejde. Čeká nás 3. IUI a možná leden IVF. Zajímá mě, jak dlouho můžu marodit abych později měla nárok na mateřskou. Je tam nějakých 270 dnů za poslední 2 roky se podílet na nemoc.poj., ale tím že teď marodím, nevím zda na mateřskou budu mít nárok a v kterém měsící "musím" otěhotnět abych mateřskou měla. Děkuji za odpověď.

lejla29
9. lis 2015

@mynni Pokavaď ti trvá pracovní poměr (což trvá), tak se podílíš na nemoc. poj. (po dobu nemoci, ho za tebe hradí stát). Takže stručně řečeno do těch 270 dnů se počítá i doba nemoci a klidně můžeš být nemocná i půl roku. Vím, že jediné omezení je délka nemoci a nikdo nemůže být nemocný déle než tuším 1 rok.

mynni
9. lis 2015

@lejla29 Děkuji moc za odpověď 🙂

xpila
9. lis 2015

@lejla29 Samozřejmě, že může být nemocný i déle, co třeba onkologičtí pacienti apod.

lejla29
9. lis 2015

@xpila to je jasný, já jen že jsem slyšela, že se pak musí před nějakou posudkovou komisi. Ale popravdě nevím, jak je to s dlouhodobými nemocnými.

j.a.n.i
9. lis 2015

@xpila No, tak zrovna u nich se vyřizuje ID... ale jinak ano, jde prodloužit nemocenská i nad 380 dní, ale většinou to schválí, když je zřejmé, že už brzo skončí, takže typicky u těhotné, když se neví, tak ne nebo jen třeba jednou do vyřízení toho ID.

xpila
9. lis 2015

@j.a.n.i Tak jasně, ty jsem uváděla jen jako zřetelný příklad.

verusky
14. lis 2015

@j.a.n.i jani, obracim se na Te opet s prosbou. loni mi taktak vysla PPM (po ochranne lhute). nyni pobiram rodicovsky prispevek a narok na dalsi PPM uz nemam, nejsem zamestnana. co mam delat s papirem od doktorky (zadost o PPM)? to mam vyhodit? nebo se na socialku odevzda po vyplneni terminu porodu? vlastne bych do porodu rada pobirala RP na rocni dceru a porodem bych nastoupila na dalsi RP na dalsi dite (s tim, ze si ho necham napsat na chlapa, protoze chci dvouletou variantu). jak to udelat papirove, vis, prosim?

dandinka88
18. lis 2015

Ahoj, chtela bych se zeptat jestli je mozne vypocitat materskou s pritelova platu (ma vetsi prijem)?? Nekde ctu, ze ano, nekde ze ne tak opravdu uz nevim 🙂 Nebo podle pritele lze vypocitat jen rodicovsky prispevek?? Diky moc za odpovedi

verusky
18. lis 2015

@dandinka88 materskou z platu partnera urcite vypocitat nelze. jen z nej muzes mir rodicovsky prispevek na dva roky, pokud mu to z prijmu vychazi.

verusky
18. lis 2015

@j.a.n.i jani, prosim, o dve policka vys jsem popsala muj dotaz, vis, co udelat s papirem na PPM, kdyz na ni nemam narok? kde to odevzdat nebo co s tim?
dekuji moc...

j.a.n.i
18. lis 2015

@verusky Nech si ho doma v šuplíku, správně bys ho neměla k ničemu potřebovat, ale občas ho na UP chtějí, nechápu tedy proč, když to nic nedokazuje a ani to zákon nežádá, ale zas není takový problém ho případně z toho šuplíku vytáhnout a dát jim ho 🙂