Mám nárok na mateřskou?

schelinta
29. črc 2008

Chtěla bych poprosit o radu. Určitě nejsem jediná, co jsem těhotná a ocitla jsem se bez práce. Ale od začátku. Musela jsem v únoru ukončit školu (prostě už jsem to nezvládala) a tak jsem nastoupila do práce. Koncem března jsem otěhotněla a jelikož jsem měla opravdu velké ranní nevolnosti nezůstalo to bez povšimnutí. Byla jsem ve zkušební době a tak mě zaměstnavatel bez problému vyhodil. Když jsem se přihlásila na úřad práce, tak mi řekli, že nemám nárok na žádné dávky. Proto by mě zajímalo, jestli vůbec dostanu mateřskou, nebo na comám nárok. Na úřadech se se mnou nikdo nechce bavit.... 😖

sedlakovasary
27. dub 2016

Holky otázka 🙂 jde mi o to, zda mám nárok na mateřskou dovolenou v tomto případě..???Někde jsem vyčezla, že to lze takto udělat...v době, kdy bych oficiálně měla nastoupit na mateřskou dovolenou, budu mít účastna pouze 260 dní ( místo požadovaných 270 dní )nemocenského pojištění.Tudíž bych nenastoupila na mateřskou,ale na nemocenskou až do konce šestinedělí a poté už by vznikl nárok na mateřskou ( samozřejmě pokrácenou o tu dobu před porodem+šestinedělí)...je to možné, nebo to je jen nějaký výmysl ????Děkuji za info...

j.a.n.i
27. dub 2016

@sedlakovasary Je to výmysl, abys měla nárok na mateřskou, tak podmínky musí být splněny nejpozději k 6 týdnům před termínem porodu.

sedlakovasary
28. dub 2016

@j.a.n.i děkuji ..

prostejina
29. dub 2016

@j.a.n.i já vas taky budu otravovat :D květen 2015 jsem ukončila uspesne vyšší odbornou skolu zdravotní a v červenci nastoupila do práce. V rijnu jsem otěhotněla a byla do konce prosince na neschopence, od ledna jsem opět do prace nastoupila (potratila jsem na začátku prosince). V únoru jsem nastoupila na jiné oddělení v rámci nemocnice, takže zaměstnavatel zůstal, jen se změnilo místo. A v březnu jsem opět otěhotněla a jsem (musím být) doma. V červnu mi konci smlouva, kterou nemůžu prodloužit (stehujeme se z Hradce králové do Brna) tím pádem mi od července konci nemocenska a jelikož v nemocnici pracovat nemuzu, budu na úřadu prace. Mám nárok na mateřskou? Vysokou mám ukončenou, trvala 3roky+mám tedy střední zdravotnickou s maturitou..hrozne me to trápí :/ díky moc za radu 🙂))))

j.a.n.i
29. dub 2016

@prostejina Tak za prvé není důvod, aby ti končila neschopenka, na té můžeš být i po konci pracovního poměru a nárok na mateřskou mít taky budeš, všechny papíry k ní budeš řešit s bývalým zaměstnavatelem.

biton
29. dub 2016

Dobrý večer, mohla bych se prosím zeptat? Nevyznám se v tom....K poslednímu listopadu mi skončila pracovní smlouva (byla jsem zaměstnaná přes 2,5 roku). Během prvního týdne v prosinci (v ochranné lhůtě) jsem nastoupila na PN (tudíž pobírám nemocenskou). Termín porodu mám na konci července. Mohl by mi prosím někdo poradit, zda mám nárok na PPM či nikoliv? Předem děkuji.... 🙂

xpila
29. dub 2016

@biton Záleží na tom, kdy přesně máš termín. Abys totiž měla nárok na mateřskou, musela bys na ni nastoupit do 180 dní po skončení pracovního poměru. A na mateřskou se nastupuje 8-6 týdnů před TP, tak si musíš spočítat, jestli ti to vychází.
Kdyby ti to nevyšla, tak na neschopence budeš až do konce šestinedělí a pak teprve začneš pobírat rodičovský příspěvek.

biton
29. dub 2016

@xpila Děkuji za odpověď....TP mám 30.7., takže pro mě bude platit ta Vámi uvedená druhá varianta...je to tak? Pochopila jsem to správně?

xpila
29. dub 2016

@biton Pokud se ti neposune TP, tak bohužel ta druhá varianta. Ale jen o pár dní...

biton
29. dub 2016

@xpila Oki....moc děkuji....jste hodná, že jste se ozvala....Hezký večer 🙂

prostejina
29. dub 2016

@j.a.n.i nekončí? Podle zákona je pouze týden po ukončení PP, ne?

j.a.n.i
29. dub 2016

@prostejina Ne, týden po ukončení PP na ni můžeš nastoupit, když už na ní jsi, tak na ní můžeš být furt, tedy furt ne, ale do vypršení podpůrčí doby nebo do přiznání ID jo.

okinkaa
2. kvě 2016

@xpila a já když mám prac. poměr ukončen k 11.2. a TP zatím k 1.10., tak mě to vyjde o pár dní??

xpila
2. kvě 2016

@okinkaa Pokud pracovní poměr trval alespoň 180 dní, tak ti to vyjde.

okinkaa
2. kvě 2016

@xpila ano moc děkuji za odpověď.

mysulunka
17. kvě 2016

Zdravím. Taky bych se Vás ráda zeptala zda mam nárak na mateřskou.V roce 2014 jsem porodila byla zaměstnaná a brala mateřskou.V roce 2015 v prosinci jsem dostala výpověď kvuli likvidaci části firmy, zrovna , kde jsem pracovala já a další tři maminky na rodičovské dovolené , ve firmě sem pracovala od roku 2008.Dostala jsem odstupné vše ikdyž trošku oškubané. V dubnu 2017mi bude končit rodičovská a chtěli by jsme navázat s druhým miminkem.Mam nárok na mateřskou?A jak z čeho se bude vypočítavat?Nebo, jde mateřská napsat třeba na přítele?Pracuje v te samé firmě co jsem pracovala já.Nebo jde nějak udělat, abych o mateřskou nepřišla?Byla jsem se ptát u nás na úřadě a sociálce, ale nikdo mi nebyl schopný odpovět. Děkuji moc

malanikova
1. čer 2016

Ahoj holky. Chtěla bych se zeptat když sem 1.12.2014 nastoupila do práce a 2.12.2015,sem nastoupila na neschopenku ze sem zjistila že su těhotná a mam být na ni až do 23.6.2016.ale mě 31.5.2016.skoncila smlouva a pravděpodobně mě ji neprodlouzi.budu mýt nárok na mateřskou.nebo ne.dekuji.

j.a.n.i
2. čer 2016

@malanikova Pokud toho 24.6.2016 nastupuješ na mateřskou, tak ano.

krizekhanula
4. čer 2016

Ahoj holky! Jsem nová snad ve všem a mám to všechno trochu komplikované.
Po škole jsem dva roky pracovala přes českou agenturu v Holandsku. Na konci března jsem skončila smlouvu. Po měsíci na holandském úřadu práce jsem se nechala převést do ČR na úřad práce. Do konce června mám nárok na podporu v Holandsku. Teď jsem zjistila, že jsem těhotná. Termín v polovině ledna. 1. Budu mít tady před porodem na něco nárok? Mateřskou? Dávky na bydlení nepřichází v úvahu. Žijeme s manželem v patře u rodičů.
2. Manžel skončil jak já, pobírá podporu a od září nastupuje do práce. První 3 měsíce zkušební doba, potom smlouva na neurčito. Můžu si podle jeho výplaty zvolit rodičovský příspěvek po porodu, ikdyž bude pracovat necelých 5 měsíců?
Za každou odpověď budu ráda, protože poslední měsíc lítám po úřadech a překvapuje mě totální neinformovanost úředníků a nulová spolupráce.
A to sem pracovala v Holandsku v EU ne na konci světa 😨
Děkuju za odpovědi a trpělivost s mojím slohovým útvarem.... 😀

konik_mischel
4. čer 2016

@krizekhanula ahoj, zavolej si na okresní správu sociálního zabezpečení. Tam by ti to říct měli - jak to máš s mateřskou. Co se týká rodičáku, nevím o tom, že by se zkoumalo, jak dlouho je chlap v práci, navíc o rodičák budeš žádat případně až po mateřské - tzn. cca 20 týdnů po porodu, takže chlap bude v práci pomalu 10 měsíců. Neviděla bych problém v rodičáku, s mateřskou ti neporadím

krizekhanula
4. čer 2016

@konik_mischel Děkuju moc. Vyzkouším všechno. Ale jsou to nervy. Papír na nulové příjmy v Čechách jsem u nás řešila skoro měsíc. Tak nechci ani vidět, jak po nich budu chtít nějakou mateřskou 😀

nelam
4. čer 2016

@krizekhanula myslim,ze na materskou narok nemate. Nesplnite podminku,te jste k nastupu na MD zamestnana a nevejdete se ani do ochranne lhuty. Pujdete rovnou na RD.

konik_mischel
4. čer 2016

@krizekhanula teď jsem se koukala kdy jste skončila v práci a kdy rodíte. Na MD vám to téměř určitě nevyjde, protože ochranná lhůta je 6 měsíců. Co si najít nějakou práci na půl roku? Na dobu určitou by to nemusel být takový problém, když si nebudete moc vybírat co budete dělat.

krizekhanula
5. čer 2016

@konik_mischel Jo taky jsem na to myslela, ze si najdu neco na polovicni uvazek. Uz rozhazuju site u vsech znamych 🙂 dekuju holky za odpovedi

xpila
5. čer 2016

@konik_mischel Vzhledem k tomu, že by výši RP řešila přes otce dítěte, tak se samozřejmě zkoumá, jak dlouho by byl v práci.

@nelam Na RD rozhodně nepůjde, když není zaměstnaná. Jen ode dne porodu bude pobírat RP.

nelam
6. čer 2016

@xpila nu, to jsem si vždycky myslela, že když člověk není zaměstnán, nemá nárok. Ale nedávno jste mi někde přidala koment, že se může vejít do ochranné lhůty, takže chápu-li to dobře, pokud stihne do 180 dní od ukončení zaměstnání nastoupit na MD, bude jí to hrazeno?

j.a.n.i
6. čer 2016

@nelam Ano, ale to by musela tady jako těhotná končit zaměstnání a v tom zaměstnání by musela být alespoň půl roku, aby měla 180 dní ochrannou lhůtu.

xpila
6. čer 2016

@nelam To ale neřeší otázku 🙂 To, že by měla nárok na mateřskou, přeci neznamená, že by byla na RD. To jsou různé věci.

j.a.n.i
6. čer 2016

@konik_mischel I kdyby měla nárok na mateřskou (jako že aktuálně nemá), tak se stejně jako rozhodné datum pro splnění podmínek pro volbu rodičáku bere datum porodu a ano, zkoumá se délka zaměstnání i u muže, pokud přes něj chceš volit.

nelam
6. čer 2016

@xpila ano,mate pravdu,otazku to neresi,jen jsem se chtela zorientovat. Jako sleduji tady prispevky kolem rodicovske a materske docela dlouho a se zajmem a stejne se vzdy objevi neco,co mi v tom udela gulas 😀