Mám nárok na mateřskou?

schelinta
29. črc 2008

Chtěla bych poprosit o radu. Určitě nejsem jediná, co jsem těhotná a ocitla jsem se bez práce. Ale od začátku. Musela jsem v únoru ukončit školu (prostě už jsem to nezvládala) a tak jsem nastoupila do práce. Koncem března jsem otěhotněla a jelikož jsem měla opravdu velké ranní nevolnosti nezůstalo to bez povšimnutí. Byla jsem ve zkušební době a tak mě zaměstnavatel bez problému vyhodil. Když jsem se přihlásila na úřad práce, tak mi řekli, že nemám nárok na žádné dávky. Proto by mě zajímalo, jestli vůbec dostanu mateřskou, nebo na comám nárok. Na úřadech se se mnou nikdo nechce bavit.... 😖

blahova_andrea
20. čer 2013

@adrianka1712 a neměla by jsi pak rodičovskou dostávat teda ze slovenska? když si tady neplatíš, tak logicky nemáš ani na nic nárok, ne? ale fakt nevím

kacenka1987
20. čer 2013

a pokud marodíš, tak budeš marodit do konce šestinedělí a pak šup vyřídit rodičovský příspěvek...

adrianka1712
20. čer 2013

@ratatooy To neviem, ale na slovensku mi nedaju matersku, lebo som pracovala v Cr. tak neviem, ci mam na nu narok aspon tu. co sa tyka zdrav. poistenia, doktory s tym problem nemaju, mam od ceskej VZP pridelene ceske rodne cislo alebo daco take.no len neviem, ako sa tu bere ta socialna poistovna, ale kdesi som citala, ze ide len o to, aby som toto poistenie mala platene v niektorom state EU. Tak uvidim.

lucavka
20. čer 2013

@ratatooy - no jasně, rovnou k právníkovi na pracák, to mě taky mohlo napadnout. Já zkoušela bezplatnou právničku v mateřském centru, ale paní zrovna měla svoje vlastní rodinné problémy....

@kacenka1987 no mě jedině napadlo, že by si jí vzal manžel s tím, že by mu třeba v práci napsali jinou náplň zaměstnání nebo by mu místo výplaty dávali jako odměny nebo tak nějak jestli by to šlo... Jinak já sem myslela, že teď už si automaticky můžu vybrat těch 220000 jak chci od 2 do 4 let bez ohledu nato jestli sem zaměstnanec nebo ne...

lucavka
20. čer 2013

Jinak škoda že na tu mateřskou nemůžu o dva měsíce dřív abych se vešla do těch 180 dnů

kacenka1987
20. čer 2013

@lucavka já se přiznám že tohle téma jsem nestudovala, ale nevím zda to půjde, dle mě se bude jednat o podvod a mohlo by se na to přijít, že manžel v klidu chodí do práce, ty se staráš o dítě. na tu PPM jen co vím nastupují tatínci když je maminka nemocná, má úraz atd. respektive se nemůže o to dítě starat... ale mrknu na stránky jak to je...
To samé i rodičák, no samozřejmě že si maminka která nemá nárok na PPM nemůže vybrat, ale jde to přes tatínka upravit...

kacenka1987
20. čer 2013

tak už čítám info |🙂 rativně to jde, kdy otec na PPM nastopupí až po šestinedělí, ovšem aby mohl chodit zpátky do práce, nemůže pracovat na stávající smlouvu, ale třeba na jinou dohodu atd. To záleží jak Vám vyhoví zaměstnavatel. Podle mě je to stejně takové nereálné, myslím, že ty se budeš muset nahlasit na zdravotní pojišťovně atd. ale to nevím...

ze stránek :
Ano, na PPM má nárok také pojištěnec, který o dítě pečuje a je otcem dítěte nebo manželem ženy, která dítě porodila, pokud s matkou dítěte uzavřel písemnou dohodu, že bude o dítě pečovat. Tuto dohodu lze však uzavřít na dobu nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu dítěte (tedy po šestinedělí) a nejméně na dobu 7 kalendářních dnů po sobě jdoucích.

Muž – žadatel o PPM musí vždy splňovat stejné podmínky pro nárok na dávku jako žena, tj. účast na pojištění (zaměstnání) alespoň 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech před nástupem na PPM a dále je třeba, aby mu v době nástupu na PPM trvalo zaměstnání. Muži pak náleží tedy PPM maximálně po dobu 22 týdnů do vyčerpání celkového nároku 28 týdnů. Pokud matka pobírala PPM delší dobu než prvních šest týdnů po porodu, tato doba se z celkového nároku rovněž odečte.

O PPM žádá otec dítěte prostřednictvím tiskopisu „Žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče“. Ten je k dispozici na každé okresní správě sociálního zabezpečení nebo ke stažení na webu ČSSZ (odkaz: http://www.cssz.cz/cz/tiskopisy/nemocenske-poji... > tiskopis č. 89 6248). Současně s výše uvedeným tiskopisem je třeba předložit písemnou dohodu o péči. V ní musí být uveden den, od kterého bude otec o dítě pečovat, den porodu a podpis matky. Podpis matky je třeba úředně ověřit, postačí ověření okresní správou sociálního zabezpečení. Den, od kterého se rozhodl pojištěnec pečovat, nesmí spadat do období, kdy ještě náležela matce dítěte PPM.

misule001
24. čer 2013

Ahoj, chtela jsem se zeptat kdyz nemam praci a nejsem na UP ale platim si zdravotni pojisteni mam narok na materskou? cetla sem hodne veci ale uz se v tom nevyznam ☹ diky.

ninive211
24. čer 2013

@misule001 ahoj, abys měla nárok na mateřskou, musíš být minimálně 270 dní v posledních 2 letech před nástupem na MD nemocensky pojištěna, tedy platit si nemocenské pojištění a toto pojištění musí trvat ke dni nástupu na MD (zde se pak ještě sleduje tzv. ochranná lhůta) - je součástí SOCIÁLNÍHO pojištění - neplést se zdravotním, s tím to má pramálo společného. Pokud tedy nemáš příjem, ze kterého by se ti toto sociální pojištění odvádělo, potom na peněžitou pomoc v mateřství (PPM, jinak též "mateřská") nemáš bohužel nárok. Měla bys ale nárok na rodičovský příspěvek, a to ode dne narození dítěte, předpokládám automaticky ve 4-leté variantě (teď si nejsem, jestli je tam ještě nějaká výjimka)

ninive211
24. čer 2013

@misule001 Ještě jsem teď našla to doplnění k RD - 4 letou mateřskou bys měla, pokud bys ani ty ani tvůj partner nesplnili podmínky pro nárok na PPM. Pokud by tuto podmínku splňoval alespoň partner, tak lze toto doložit a pak si lze volit délku pobírání RP.

misule001
24. čer 2013

aha no ja jsem rok ze skoly a mela sem jen dohodu o provedeni prace nic jinyho, a to nemocenske pojisteni se neda nejak doplatit? asi je to blbost co? 🙂 moc dik aspon jsem to pochopila 🙂

ninive211
24. čer 2013

@misule001 doplatit se to nedá, pořád je tam podmínka těch 270 dní pojištění...dřív nějakou takovou možnost měly ženy na OSVČ, které si neplatily nemocenské, že si to doplatily zpětně a měly nárok na PPM...ale mám takový dojem, že se to hodně zneužívalo, že tu možnost zrušili. Takže máš možnost buď jít do mimča i s vědomím, že nebudeš mít mateřskou (a pravděpodobně ani praxi, na kterou bys po RD navázala...a pak velmi těžko budeš shánět s dítětem práci) nebo na pár let (nebo aspoň o ten rok) odložíte plány na mateřství a necháš se někde zaměstnat na klasický pracovní poměr nebo aspoň DPČ - i ta zakládá účast na nemocenském 😉 Pokud už jsi teď těhotná, tak to bohužel už nezměníš 🙂

misule001
24. čer 2013

no jo uz nic nezmenim i kdybych chtela ale dekuju aspon v tom mam jasno 🙂

kakamilca
8. črc 2013

Ahojky. Potřebovala bych poradit. Do minulého semestru jsem studovala denní studium ikdyž mi už je víc než 26 (platila jsem si sama zdravotní pojištění) a pracovala jen brigádně. Nyní studuji dálkově a pracovala bohužel stále brigádně protože na HPP jsem nic nesehnala. Teď jsme se přestěhovali a já nemůžu sehnat žádnou práci na HPP takže jsem na úřadu práce s tím, že na podporu nemám nárok - málo odpracováno. Jak by to se mnou vypadalo, kdybych šla na mateřskou? Na co mám nárok a na co né? Předem díky za odpovědi.

j.a.n.i
8. črc 2013

@kakamilca Tak na mateřskou nepůjdeš, na tu nemáš nárok a brala bys hned od porodu rodičák, buď nuceně ve 4 leté variantě, nebo bys volila přes nárok partnera, pokud on odpracováno bude mít.

jaja.m
8. črc 2013

Dobrý den,chtěla bych se zeptat.Od roku 2009 jsem nastoupila do práce na dobu určitou po dobu mateřské a rodičovské dovolené jiné paní.Poté jsem nastoupila já s malou které bude už rok a půl.Ta paní má teď už druhé dítě a rodičák by jí měl zkončit někdy v lednu roku 2015 a my bychom se s manželem chtěli snažit o další mimčo příští rok aby se narodilo do 3 let malý.tedy do března 2015.Tak se ptám jestli musí být mimčo narozeno do toho ledna abych měla nárok na mateřskou,než paní zkončí její rodičák?Nebo nevadí,když se narodí mimčo třeba v únoru...Děkuji moc

j.a.n.i
8. črc 2013

@jaja.m Nevadí, po ukončení pracovního poměru v těhotenství máš 180 dní ochrannou lhůtu pro nástup na mateřskou, takže to stíháš i dítkem narozeným v červenci...

kakamilca
8. črc 2013

@j.a.n.i Aha, děkuji. No manžel odpracováno má z toho by se to dalo vypočítat. Jen jsem na netu moc nepochopila jak se to vlastně počítá. 🙂 Nevíš prosím tě? Rozdíl mezi mateřskou a rodičákem bude asi výška příspěvku viď? A nevíš asi kolik to cca je?

j.a.n.i
10. črc 2013

@kakamilca Rodičák je 220 000,- celkem a zvolíš si kolik chceš pobírat a podle toho vyjde délka... Max. částka je 11500,-

kakamilca
10. črc 2013

@j.a.n.i Děkuji 🙂

prouzova
15. srp 2013

prosim Vas o radu,mam zapeklitou situaci, pracuji jako zamestanec jiz přes tri roky,jen o prázdninách jsme dostali nove majitele a také zkusebni dobu-do konce zari.na pracovnim urade jsem tedy nebyla po cele roky ani chvili- tudíž bych mela splnovat - účastníkem nemocenského vice jak 270 dni...ted jsem ale cerstve tehotna,co když neodchodim přes zkusebni dobu nebo me ve zkusebce ted propusti-budu mit nárok na PPm-na mateřskou? když jsem celou dobu pracovala?ochranna lhuta me bohužel v této situaci nezachrani protože tri mesice je malo...předchozí zamestnavatel se nepocita? diiiiky moc vsem!! ☹

j.a.n.i
17. srp 2013

@prouzova Předchozí zaměstnání by se počítalo pouze pokud bys otěhotněla již v něm, jinak ne.

prouzova
17. srp 2013

aha,a k cemu se vlastne zapocitava ze musim byt ucastnena na nemocenskem pojisteni za dva roky vice nez 270 dni? 😢 tam uz je to jedno jestli je to ze dvou nebo jednoho zamestnani?pokud jsem navazala a nenastoupila na pracovni urad vubec nepletu se? 😉 ..diky jeste za odpoved,diky moc 🙂

j.a.n.i
17. srp 2013

@prouzova No, těch 270 dní za poslední 2 roky je základní podmínka, aby nárok na mateřskou vůbec vznikl a je jedno z kolika zaměstnání, ani nemusí navazovat. Ale pak je potřeba mít splněnou i druhou podmínku a to nastoupit na mateřskou v době trvání nemocenského pojištění nebo v ochranné lhůtě po jeho zániku.

prouzova
18. srp 2013

tak mockrát děkuji za upřesnění 🙂

luss92
19. srp 2013

ahojte chcela by som sa spýtať či mám nárok na materskú, aj ked už 4 roky žijem v zahraničí a dieťa sa mi tiež narodilo v cudzine, ale občianstvo má slovenské.mám odpracovaných takých 7 rokov na Slovensku. dík moc

ratatooy
19. srp 2013

@luss92 ted nevim jestly to bude stejny připad ale kamaradka se odstehovala na slovensko tam si nechala udelat občanství a pracovala tam pak se ji tam narodil syn a v jeho 3mesich se vratila do čr a narok na mateřskou neměla,dostala by ji jen na slovensku ale musela by tam zustat

lennittka
19. srp 2013

Já se tedy přiznám, že jsem naprostá začátečnice v zjišťování, jak je to s mateřskou a různými příspěvky..Čekám první mimčo, nastoupila jsem v březnu s kamarádkou k Obecním pracím u nás na vesnici. Smlouvu mám do konce srpna, protože stát dovoluje pouze půl roku u této práce..A někdy ke konci března jsem otěhotněla, dost neplánovaně..
Takže mám teď docela obavy, zda-li mám vůbec na něco nárok ?

kataka84
24. srp 2013

Ahojky všem prosím o radu, co se týče mateřské.
Zajímá mě zda budu na ní mít nárok:
Zaměstnaná červenec 2011-19.3.2013, poté změna zaměstnání 2.4.2013-20.6.2013, kdy jsem dostala výpověď ve zkušebce, hned 24.6.2013 jsem nastoupila na nemocenskou. Termín porodu mám 10.1.2014 nástup na mateřskou dle dr. mám 29.11.2013.
Tu podmínku těch 270dní splňuji, ale nejsem si jistá jak je tam nějaká ta ochranná lhůta. Můžete mi prosím, některá říct, zda budu mít nárok na mateřskou. 🙂 Děkuji.

j.a.n.i
24. srp 2013

@kataka84 Ne, nárok na mateřskou mít nebudeš, ale můžeš zůstat na neschopence do konce šestinedělí, akorát si včas zjisti od doktorky, jestli ji bude stačit tvoje prohlášení, že na mateřkou nemáš nárok nebo zda musíš mít papír z OSSZ, abys ho případně začala vyřizovat včas.