Mám nárok na mateřskou?

schelinta
29. črc 2008

Chtěla bych poprosit o radu. Určitě nejsem jediná, co jsem těhotná a ocitla jsem se bez práce. Ale od začátku. Musela jsem v únoru ukončit školu (prostě už jsem to nezvládala) a tak jsem nastoupila do práce. Koncem března jsem otěhotněla a jelikož jsem měla opravdu velké ranní nevolnosti nezůstalo to bez povšimnutí. Byla jsem ve zkušební době a tak mě zaměstnavatel bez problému vyhodil. Když jsem se přihlásila na úřad práce, tak mi řekli, že nemám nárok na žádné dávky. Proto by mě zajímalo, jestli vůbec dostanu mateřskou, nebo na comám nárok. Na úřadech se se mnou nikdo nechce bavit.... 😖

rencatupa
27. kvě 2015
Uživatel rencatupa je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od rencatupa.

@j.a.n.i No jo, ale je tolik specifických případů, které na netu jen těžko najdeš... Myslím si, že je určitě vždycky lepší řešit to osobně a individuálně. Není to vždycky úplně jednoznačné. Když to řešíš častěji, tak se v tom už možná orientuješ, ale ženská, která to řeší jednou nebo dvakrát za život, v tom má hokej. Kdyby to bylo jen o tom odevzdání papíru, tak je to sranda, ale není.

koudulinka
25. čer 2015

Ahoj holky taky mam dotaz,jsem momentalne na UP,chceme miminko tak jak to je??kdyz si najdu praci,zamestnam se tak jak dlouho musim byt zamestnana??a slo by treba kdybych treba pul roku musela byt zamestnana a treba po4mesicich jit na neschopenku??

koudulinka
25. čer 2015

Ahoj holky,prosim kdyz nastoupim do prace a behem zkusebni doby otehotnim a pujdu na neschopenku budu mit narok na materskou??

gabbucha
25. čer 2015

@schelinta Mne vždy dobře poradili na těchto stránkách: http://www.aperio.cz/7/poradna Pokládala jsem jim už několik konkrétních dotazů a zatím to vždy na úřadech tak i bylo.

jaro2m
3. črc 2015

Ahojte,

prosím Vás, nevíte někdo, zda je či není povinné, že si nastávající maminka vezme mateřskou dovolenou?
Přišla bych o příspěvky... .

lucisek01
6. črc 2015

Ahoj chtela sem se zeptat 20. 8 mam odpracovany rok tudiz narok na mateřskou.. ale když bych sla na nemocenskou na zacatku srpna budu mit ten rok odpracovany? Pocita se ta nemocenska k tomu? Dekuji

sisstin
6. črc 2015

@lucisek01 počítá 😉

sisstin
6. črc 2015

@lucisek01 a nemusí to být rok, ale tuším 270 dní 😉

lucisek01
6. črc 2015

Dik moc 🙂

xpila
6. črc 2015

@lucisek01 Nemocenská se tam počítá tehdy, pokud během ní trvá pracovní poměr, jinak ne.

sisstin
6. črc 2015

@lucisek01
@xpila jo, takhle jsem to myslela 😉 já jsem na PN od konce března a poměr mi skončil ted 30.6. ale stíhla jsem mít cca 300dní, takže se vejdu 😉

lucisek01
6. črc 2015

Jo to bude mam nor. Prac. Pomer 🙂

khakhu
27. črc 2015

Ahojda.Jdu pro radu.Od roku 2007 jsem pracovala.V roce 2012 jsem nastoupila na materskou a rodicovskou dovolenou.V prosinci 2014 jsem ukoncila oracovni pomer,a od ledna 2015 jsem podepsala smlouvy v novem zamestnani na rok.Mezitim jsem otehotnela a termin porodu nam leden 2016.Tak ni vrta hlavou jestli budu mit vubec narok na materskou dovolenou.Dekuji

xpila
27. črc 2015

@khakhu Jasně, proč bys neměla mít?

khakhu
27. črc 2015

No nevedela jsem jak je to stou ucasti na pojisteni.Nebudu mit tady 280 dni.A nevim jak je to s tim predchozim zamestnanim kdyz jsem mezitim mela 3 roky rodicak

xpila
27. črc 2015

@khakhu Musíš být nemocensky pojištěna minimálně 270 dní za poslední 2 roky, tzn. být zaměstnána. Což samozřejmě splňuješ, vždyť tam ani nemáš žádnou pauzu, nic.

katulkakat
11. srp 2015

Dobrý den,
Byla jsem zaměstnaná do 10/ 2014, brala jsem podporu, kterou jsem vybrala a stále nemám práci. Nyní jsem bez fin. prostředků a chtěla jsem se zeptat kdybych náhodou otěhotněla zda mám nárok na mateřskou, když mám odpracovaných 270 dní v posledních dvou letech. Děkuji moc za odpověď

sisstin
11. srp 2015

@katulkakat nemáš 😉

sisstin
11. srp 2015

@katulkakat nárok máš, pouze pokud jsi zaměstnaná, nebo stihneš porodit v ochranné lhůtě od ukončení poměru (max. 180dní) plus máš splněno 270dní za poslední dva roky 😉

kbubnikova
12. srp 2015

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jsem na úřadu práce už od mého 2 měsíce těhotenství a termín porodu mám 30 října. Chtěla jsem se zeptat. Kolik budu dostávat mateřskou a kdy a kam si mám od ní zažádat? 🙂 Děkuji

katulkakat
12. srp 2015

@sisstin Děkuji moc za odpověď 🙂

sisstin
12. srp 2015

@kbubnikova zadnou materskou dostavat nebudes, od porodu pujdes na rodicovsky prispevek, ktery je 220 000 bez moznosti volby delky 😉

speratovalucie
12. srp 2015

@schelinta Já jsem na peněžitou pomoc v mateřství (6-8 týdnů před porodem) nárok neměla kvůli nezaměstnanosti. Dále jsem si ale výši rodičovského příspěvku normálně mohla zvolit, jelikož se započítává příjem jednoho z rodičů, tzn. započítali jsme příjem partnera a jelikož byl nižší než cosi povoluje, mohli jsme si zvolit výši měsíčního příspěvku, který se dá každé 3 měsíce opět volit.

kbubnikova
17. srp 2015

@sisstin moc děkuji a chtěla jsem se zeptat, to si musim zazadat kdy a kde? 🙂

sisstin
17. srp 2015

@kbubnikova zadas hned po porodu na uradu prace dle bydliste 😉

michaelka1234
22. srp 2015

@j.a.n.i
Dobrý den vidím že se vyznáte v zákonech.. Mohu se prosím zeptat?synovy budou v listopadu 2 roky, rodičák mi končí něco kolem března 2016.do práce jsem se vrátila loni v záŕí ale už jen na půlku úvazku. Otázka zní- když otěhotním jetě před skončením rodičovské budu mít nárok na mateřskou i když bych šla až po ukončení rodíčovské s tím že nadále ( az do odchodu na mateřskou ) chodím do práce? A počítá se v tom pŕípadě mateŕská z půl úvazku nebo plného úvazku před tím?moc děkuji za odpověď

j.a.n.i
23. srp 2015

@michaelka1234 Nárok mít budeš a až do 4 let věku prvního dítka se aktuální příjem porovná s tím před první mateřskou a pro výpočet se použije ten vyšší.

michaelka1234
23. srp 2015

@j.a.n.i
Děkuji za odpověď!

pabka
23. srp 2015

Ahoj holky, mohla byste mi prosím některá poradit - pracovala jsem v posledním zaměstnání 7 let, v květnu 2012 se mi narodila dcera, byla jsem na rodičovské dovolené do května 2015, kdy jsem se vrátila do původního zaměstnání, kde jsme se pak však dohodli na ukončení prac. poměru. Pak jsem se od 1. 6. registrovala na úřad práce, kde mi vypočítali podporu z výše platu v zaměstnání. Podpora je na 5 měsíců. Jsem těhotná, porod v únoru 2016. Nevíte, zda dostanu mateřskou a podle čeho se vypocita? A jak je to pak s rodičovskou? Manžel je OSVC, pokud to má v této věci význam... mockrát děkuji za radu, info.

@j.a.n.i
@xpila

xpila
23. srp 2015

@pabka Kdy přesně máš TP? A pracovní poměr ti tedy skončil k 31.5.? Bohužel ti to nejspíš na mateřskou nevyjde.