Mám nárok na mateřskou?

schelinta
29. črc 2008

Chtěla bych poprosit o radu. Určitě nejsem jediná, co jsem těhotná a ocitla jsem se bez práce. Ale od začátku. Musela jsem v únoru ukončit školu (prostě už jsem to nezvládala) a tak jsem nastoupila do práce. Koncem března jsem otěhotněla a jelikož jsem měla opravdu velké ranní nevolnosti nezůstalo to bez povšimnutí. Byla jsem ve zkušební době a tak mě zaměstnavatel bez problému vyhodil. Když jsem se přihlásila na úřad práce, tak mi řekli, že nemám nárok na žádné dávky. Proto by mě zajímalo, jestli vůbec dostanu mateřskou, nebo na comám nárok. Na úřadech se se mnou nikdo nechce bavit.... 😖

okinkaa
21. čer 2016

@xpila Kde si mám prosím zjistit zda mám nárok na mateřskou? Sestřička mi to dala za úkol, pracovala jsem pod agenturou a nástup by měl být cca 5.8. Děkuji.

xpila
21. čer 2016

@okinkaa Na OSSZ.

okinkaa
21. čer 2016

@xpila A potřebuji s sebou nějaké dokumenty nebo něco? A pak, když řeknou že ano mám volat i do teď už bývalé práce(agentury)? Nechci ukončit neschopenku a pak být úplně bez peněz. A OSSZ pro kraj kde mám trvalé bydliště nebo můžu i jinde?

xpila
21. čer 2016

@okinkaa Dle trvalého bydliště a nic zatím nepotřebuješ. Když ti řeknou, že nárok máš, tak ti doktor musí ukončit neschopenku před dnem nástupu na mateřskou. Současně ti dá žádost o mateřskou, kterou dáš svému poslednímu zaměstnavateli.

benny7
21. čer 2016

@xpila můžu se také zeptat? Takže já tam jen přijdu a oni se podívají do systému a řeknou mi ano mám a pak si zažádám o mateřskou?

xpila
21. čer 2016

@benny7 Ono tam stačí povětšinou i zavolat. Ale ano, oni vidí dobu nemocenského pojištění a tedy to, jestli splňuješ podmínky pro mateřskou.

benny7
21. čer 2016

@xpila děkuji moc

belinda
29. čer 2016

Ahojky chtěla bych se zeptat jestli tu někdo neni na tom podobně jako já. A nebo to někdo neví zda mám nebo nemám nárok na MD 6 týdnů před porodem. 5 let jsem se starala o svou babičku měla jsem určeno starost o osobu blízkou tudíž hrazené zdr.atd. a započítává se to jako odpracované roky. Starala jsem se o ní v době těhu ale babička bohužel v květnu zemřela musela jsem tudíž od 9,května na pracák. Mám nebo nemám nárok na MD. přesto že jsem na pracáku necelédva měsíce. Předem všem moc děkuji za odpovědi.

j.a.n.i
29. čer 2016

@belinda Ne, nárok mít nebudeš, ono se to sece na důchod počítá, ale jako náhradní doba, nejsi během ní účastna nemocenského pojištění a tedy není ani nárok na mateřskou.

misulpeta
21. črc 2016

Ahoj mam dotaz pracovala jsem od 2012- 12.1.2014 na hotelu po te jsem dne 13.1.2014 nastoupila do fabriky tam jsem mela snlouvu do 30.9.2015 ale v srpnu 17 jsem nastoupila na neschopenku kvuli rizikovemu tehu. Od te doby az do 14.4 2015 jsem byla na neschopence a mala se mi narodila 28.4.2015 mam narok na materskou? Byla jsem se ptat na ossz a tam my rekli ze jsem materskou davno vycerpala a hadala se semnou :/ ale ja materskou nemela :/ dostala jsem rovnou papir na 4-lety RD!! Moc dekuji ta odpovedi (snad pochopote)

nelam
21. črc 2016

@misulpeta ahoj,nejsem odbornik,snad me kdyz tak nekdo opravi,ale myslim,ze narok opravdu nemas,kdyz ti skoncilo zamestnani v zari a mimi se narodilo v dubnu (2016,predpokladam preklep?). Ochranna lhuta je 180 dni a do te byses nevesla.

misulpeta
21. črc 2016

Dobre takhle to chapu ale proc mi tedy na ossz tvrdi ze md my uz davno byla vyplacena

pampeliska1
21. črc 2016

@misulpeta snad nekecám, ale nechápu, proč jsi nenastoupila 8 týdnů před termínem porodu na PPM? (=mateřskou). To bys totiž na ni nárok měla a tudíž i na výběr výše rod.příspěvku.

pampeliska1
21. črc 2016

@misulpeta nesla jsi do práce (i když bývalé) papír od dr. se žádostí o pěněžitou pomoc v mateřství?

pampeliska1
21. črc 2016

@nelam ochranná lhůta 180 dní se počítá od konce prac.poměru do NÁSTUPU na PPM, ne do porodu. 😉

misulpeta
21. črc 2016

Ano odnesla jsem papir mela jsdm rodit az 28.5 ale mala sla o mesic drive a papir s ukoncenim neschopenky jsem odnesla 14.4

kat87
21. črc 2016

Takže když jsem ukončila pracovní poměr k 28.2.2016 počítá se 180 dní od tohoto data? Nevadí že jsem před tím byla od 4.2. na neschopence?

nelam
21. črc 2016

@pampeliska1 jj,pravda,napsala jsem to nepresne,ale nastup mela stejne v dubnu,tak to nic neresi. Dekuji za opravu.
@misulpeta to nevim,co ti presne tvrdili,ale jestli jsi podavala zadost o PPM (resp.resila a podavala to do prace),tak se ti museli vyjadrit se zamitavou zadosti,ne?

nelam
21. črc 2016

@kat87 neschopenka nevadi,je to od toho 28.2., je to max 180 dni,odviji se to od delky prac.pomeru.

pampeliska1
21. črc 2016

@misulpeta ahaa, tak to je zamotané ještě s tím předčasným porodem.. No podle původního data porodu na PPM jsi opravdu nárok neměla.. Ale když se dítě narodilo dřív? Hmmm, tak to fakt nevím, jak se to řeší..No jak nad tím přemýšlím, tak na to asi nárok nemáš, protože jsi tím pádem měla na PPM nastoupit řádně toho 15.4., což už jsi v ochranné lhůtě nebyla. Takže opravdu ode dne porodu máš nárok na rod. příspěvěk ve 4 leté variantě. Ale pokud otec dítěte odvádí soc.pojištění, tak by to šlo i nějak přes něj, to jsi nezjišťovala?
@nelam to jo, myslela jsem to tak, že když je dítě narozené 28.4., tak jsem myslela, že to byl cca řádný termín porodu, tj. nástup na PPM o 8 týdnů dřív, tj. to by ještě v ochr.lhůtě byla. 🙂

nikuska2106
22. črc 2016

Dobrý den mám dotaz. U zaměstnavatele jsem pracovala 7 měsíců,dala jsem výpověď z důvodu stěhování a dva dny po podání výpovědi jsem zjistila že jsem těhotná. Jsem na pn pracovní poměr skončil k 24.5.2016 dohodou. Mám nárok na tu ochranní lhůtu a na ppm? Jsem na pn od 15.5 kdy jsem byla ještě zaměstnaná. Prosím o radu nevím to nikde najít jak to je, když to bylo dohodou na základě stěhování...mám docela strach že mi poradili špatně na sociálce :/

pampeliska1
22. črc 2016

@nikuska2106 a předtím jste byla zaměstnaná někde nebo to bylo vaše první zaměstnání?

rousss
22. črc 2016

Ahoj holky,jak je to s nárokem na mateřskou když jsem zaměstaná od dubna2015 tedy více jak rok, těd jsem v 7tt a doktor mě nechal doma na neschopce kvůli mé práci dělám pěší duručovatelku na poště, budu mít potom nárok na mateřskou kdžy jsem doma už od 7tt nebo to nemá vliv?

pampeliska1
22. črc 2016

@rousss a pracovní poměr trvá? Pokud ano, tak máte normálně nárok na PPM, není tam žádný zádrhel 😉

rousss
22. črc 2016

ano trvá a od kdy se dostává mateřská nevíte?

pampeliska1
22. črc 2016

@rousss když jste na PN, tak se nastupuje 8 týdnů před termínem porodu, který máte v průkazce. Dr. vám vypíše papír, který donesete zaměstnavateli a je to vyřízené. Celkem trvá 28 týdnů. Výše se počítá z příjmů za uplynulý kalendářní rok před nástupem na PPM, ale PN se do toho nepočítá. Takže pokud jste nastoupila na PN ihned, tak se de facto počítá z nějakých cca 3 posledních příjmů před nástupem na PN. Taky jsem to tak měla - v podstatě s pozitivním testem jsem šla na PN 😉.

vilibalda
22. črc 2016

@rousss Na mateřskou se nastupuje 6 až 8 týdnů před termínem porodu.

rousss
22. črc 2016

takže těd budu normálně dostávat plat z pracovní neschopnosti a až těch 8 týdnu před termínem porodu termím mám 18.3.2017 dostanu ten plat ze třech předchozích měsíců odpracovaných?

rousss
22. črc 2016

@vilibalda
jj termín porodu mám 18.3.2017 ale já jsem na neschopence už od těd kvůli těžké práci v zaměstnání mě nechal doktor doma

pampeliska1
22. črc 2016

@vilibalda ale když je na PN, tak 8 týdnů, ne?