Mám nárok na mateřskou?

schelinta
29. črc 2008

Chtěla bych poprosit o radu. Určitě nejsem jediná, co jsem těhotná a ocitla jsem se bez práce. Ale od začátku. Musela jsem v únoru ukončit školu (prostě už jsem to nezvládala) a tak jsem nastoupila do práce. Koncem března jsem otěhotněla a jelikož jsem měla opravdu velké ranní nevolnosti nezůstalo to bez povšimnutí. Byla jsem ve zkušební době a tak mě zaměstnavatel bez problému vyhodil. Když jsem se přihlásila na úřad práce, tak mi řekli, že nemám nárok na žádné dávky. Proto by mě zajímalo, jestli vůbec dostanu mateřskou, nebo na comám nárok. Na úřadech se se mnou nikdo nechce bavit.... 😖

blahova_andrea
12. čer 2014

@luciejanku no pokud by jsi teď zaměstnaná byla, tak potom nárok na mateřskou mít budeš. nevím teda přesně, ale mám pocit, že počítala by se ti z platu z posledního zaměstnání. ale na to jsou tu fakt povolanější odbornice 😉

luciejanku
12. čer 2014

@blahova_andrea myslis ze jen z tech 3 mesicu jo? to by bylo super!! 🙂

blahova_andrea
12. čer 2014

@luciejanku no ruku do ohně bych za to nedala 😉

elllenka
12. čer 2014

@luciejanku : počítá se to z reálného výdělku. když budeš zaměstnaná tak bys měla mít nárok na mateřskou i kdyby jsi hned zaměstnavateli donesla neschopenku.

j.a.n.i
12. čer 2014

@elllenka Problém je ta nová pracovní smlouva, už to není tentýž pracovní poměr a tedy se na tebe ustanovení o stejné výši nevztahuje.

elllenka
12. čer 2014

@j.a.n.i : to je pěkně blbý :( jsem se toho bála :( děkuji za odpověď, nedá se nic dělat, tenkrát jsem neměla jinou možnost. žíly si kvůli tomu trhat nebudu jen to zamrzí rozdíl je cca 4tisíce ...

elllenka
13. čer 2014

zjištuji, že je to hrozně komplikované :( jsem se na ten můj případ poptala na sociálce. A nárok na původní mateřskou ted záleží jestli mám v pracovní smlouvě větičku o tom, že nový zaměstnavatel přebírá veškeré závazky. V pracovní smlouvě to nemám, ale existuje něco co firmy podepsali a tam by to být mělo, tak to ted budu řešit se zaměstnavatelem. A třeba to sociálka uzná ...

somalicats
13. čer 2014

@elllenka Záleží na tom, jak mají firmy koncipovanou kupní smlouvu. Pokud šlo o prodej části podniku, tak nová firma přebírá i zaměstnance se vším všudy, tedy zaměstnancům zůstávají stejné podmínky, jako v té firmě původní (zjednodušeně řečeno). Pokud jim ovšem zaměstnanec podepíše novou pracovní smlouvu, která je pro něj méně výhodná, než ta původní, tak holt podepsal a má smůlu. Pokud je nová prac.smlouva koncipována prakticky totožně, tak se pro zaměstnance prakticky nic nemění. Pokud ovšem se firmy dohodly, že například jedna druhé prodá jen technologie, je pak na libovůli té nové firmy, jestli nabere i zaměstnance, a pokud ano, je to nový pracovní poměr se vším všudy.

elllenka
13. čer 2014

@somalicats : prodala se úplně celá firma se vším, budovy, stroje, zaměstnanci a nová firma se zavázala mít stejné bonusy a odměny jak jsme měli u původního zaměstnavatele. jen jsme museli podepsat výpověd dohodou a podepsat novou smlouvu, která je totožná s minulou. pouze je to psané jinou formou a na dvě části- česky a anglicky.
Jinak pracovní zařazení, pracovní náplň to zůstalo úplně stejné, až na změnu názvu firmy

somalicats
13. čer 2014

@elllenka Pak by s tím neměl být problém.

elllenka
13. čer 2014

@somalicats : právě že je, v pracovní smlouvě nic takového uvedeného nemám. Ze sociálky mi napsali:
Jestli nemáte písemně ošetřeno, že došlo dle zákoníku práce k přechodu pracovně právního vztahu na novou firmu, nejedná se o trvání zaměstnání u téhož zaměstnavatele a nelze použít výhodnější DVZ z předchozí PPM. DVZ pro PPM je potom stanoven jen z nového pracovního poměru.
Pokud, dle zákoníku práce je řešen přechod pracovně právních vztahů bývá ošetřeno dodatkem pracovní smlouvy ve kterém je uvedeno že firma ….ta a ta přebírá pracovně právní závazky té a té firmy.
Jestli nemáte někde uvedeno, že došlo k přechodu pracovně právních vztahů, tak opravdu nejde použít ten výhodnější DVZ z předchozí PPM.

Moc nevěřím tomu, že by zaměstnavatel vyhledal smlouvy a dal mi je pro sociálku :( zkusila jsem napsat personalistce, která to řešila a byla u sestavování smluv mezi firmami a pak byla prostředníkem mezi námi a novým zaměstnavatelem- překládala.

j.a.n.i
13. čer 2014

@elllenka No, v tomhle případě myslím, že byla chyba tu výpověď podepisovat, protože při prodeji celé firmy včetně závazků normálně mohou zůstat původní smlouvy v platnosti ☹

zuhra
13. čer 2014

@luciejanku ten známy musí odvádět nemocenskou,nezapomeň na to

elllenka
13. čer 2014

@j.a.n.i : :( to se smlouvy nemusí měnit, ani když se mění jméno firmy a adresa? ještě se vlastně měnil den vyplácení mzdy- to chtěli mít sjednocené. No ted už je pozdě to řešit :( tenkrát jsem stejně neměla na výběr, kdybych nepodepsala tak bych ted byla bez práce ...

j.a.n.i
13. čer 2014

@elllenka Nene, nemusí, stačí to buď udělat dodatkem nebo to je jen v dokumentech firmy a smlouva původní. No, teď už tak max. zkusit vydyndat nějakou tu smlouvu, zda to bude OSSZ stačit.

elllenka
13. čer 2014

Děkuji za rady, podle personalistky mám smůlu. Mám štěstí, že jsem stihla aspoň něco málo odpracovat, jinak bych nedostala mateřskou jestli jsem to dobře pochopila. V tomto státě je asi fakt lepší nepracovat :(

j.a.n.i
13. čer 2014

@elllenka Mateřskou bys dostala, vzali by teoretický plat podle smlouvy...

luciejanku
13. čer 2014

@zuhra jojo vim, sme domluveni ze to co by za me platil mu dam

luciejanku
13. čer 2014

@elllenka takze kdybych ted byla zamestnana treba jen 3 mesice a pak sla hned na materskou tak se me bude pocitat z tech posl.3 mesicu??

elllenka
14. čer 2014

@luciejanku : jestli jsem to dobře pochopila tak se mateřská počítá za poslední rok.

amelienne
14. čer 2014

@elllenka Za poslední rok tak, že se zprůměruje? Minulý + současný zaměstnavatel?

terunka88
14. čer 2014

@amelienne Počítá se to vždy průměrem z posledního zaměstnání, i kdyby trvalo méně než 12 měsíců.

amelienne
14. čer 2014

@terunka88 Aha, tak to jsem si nebyla jistá. A počítá se to z ČM, HM nebo třeba i ze mzdy včetně vrácení přeplatků daní? 😉

dituli
31. črc 2014

Zdravím holky. Dostanu mateřskou? 7.4. Jsem ukončila rodičák a nastoupila na pracák. Od 1.7. Jsem nastoupila do zaměstnání na dobu určitou do 1.7. Příštího roku. Právě jsem zjistila, že jsem těhotná a s největší pravděpodobností půjdu na neschopenku. Termín porodu mám 6.4.2015. Plkat mám 13600 hrubého. Dostanu nějakou mateřskou? Moc děkuji za odpovědi.

j.a.n.i
31. črc 2014

@dituli Obávám se, že ne.

misa_jendova
14. lis 2014

Dobrý den,
chtěla bych Vás poprosit o radu. Jsem student Vš-mám dokončené Bc. studium, tento rok a příští ještě a měla bych být Ing.
Po dobu studia pracuji v jedné firmě na částečný úvazek na dohodu o pracovní činnosti, kde platím zdrav. a soc., pracuji zde již od roku 2012 na tuto smlouvu vždy leden, únor, březen, duben, květen, červen, říjen, listopad, prosinec. Zbylé měsíce(prázdniny), mám dohodu o provedení práce, kde neplatím soc.ani zdravotní.
Prosím o radu, zda mám nárok na mateřskou dovolenou a v jaké výši, nebo jak se počítá?

Předem děkuji za odpověď, budu vděčná za každou radu 🙂
S přáním pěkného zbytku dne, Míša.

j.a.n.i
14. lis 2014

@misa_jendova No, záleží na přesné formulaci té DPČ, aby se dalo zjistit, zda pro tebe platí ochranná lhůta nebo ne, ale v principu nárok máš a počítala by se ze sktečných příjmů z té DPČ za posledních 12 měsíců.

misa_jendova
15. lis 2014

Děkuji za odpověď a to se počítá prosím jak?

listicka143
17. lis 2014

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a na další mateřsku z důvodu skončení pracovního poměru nemám nárok. V případě, že bych z rodičovské ihned nastoupila do zaměstnání na 3 měsíce na dobu neurčito a zbytek těhotenství byla na neschopence tak bych měla nárok na mateřskou? Hezký den všem.

niky6784
19. lis 2014

Holky, mam dotaz, zaměstnaná jsem od 1.3.2014, od 10.12. budu mít nejspíš neschopenku, kdybych nááááhodou otěhotněla a už na neschopence zůstala, budu mít narok na mateřskou??