Mám nárok na mateřskou, i když už nejsem v prac. poměru?

bucinkas20
2. únor 2014

Ahojky.... mám dotaz....15.března 2014 jsem začala pracovat na smlouvu na dobu určitou. Začátkem července jsem otěhotněla a 5.září jsem odešla na neschopenku skrz rizikové těhotenství. Smlouva mi skončila 15. října. Mám nárok na mateřskou, i když už nejsem v pracov. poměru? Počítám se do té ochranné lhůty a nebo se mi doba na neschopnosti nepočítá do těch 270 dní? Termín porodu mám 28.3.14

nahradnimamka
2. únor 2014

15.brezna 2014 teprve bude 😀.
Ale jinak, pokud si mela na dobu urcitou, a smlouva ti skoncila, a nepracovala si rok, tak podle me, nemas narok na MD, ale to ti nejpresneji reknou na socialce.

lucifereeek
2. únor 2014

pokud bys pracovala tak bys nárok určitě měla, protože se vlezeš do ochranné lhůty 180dní (pokud od skončení pracovního poměru porodíš do 180dní). Ale když jsi byla na nemocenské, tak to nevím, zda se to počítá, spíš myslím že ne. 😕

laurital
2. únor 2014

Myslím, že ne.Musí to být odpracovaných 270 dní a PN se do toho nezapočítává.

ija1
2. únor 2014

PN se pocita pokud je clovek zamestnany....... tak normalne ano.......

vilibalda
2. únor 2014

Předpokládám, že jsi začala pracovat 15.3.2013. Na mateřskou bys měla dle termínu porodu nastoupit mezi 31.1. a 14.2. Neschopenka se do odpracované doby počítá, ale pokud jsi předtím nepracovala ani jsi nedokončila úspěšně školu v posledních 2 letech od teď, máš odpracováno pouze 214 dnů. Potřebuješ mít 270 dní za poslední 2 roky. Takže sice jsi v ochranné lhůtě (180 dní od 15.10.2013), ale máš málo odpracováno (teda aspoň to tak z těch pár informací, co jsi sem napsala, vypadá). Pokud se mýlím, budu ráda, když mě někdo opraví. Neznám úplně všechny podmínky a výjimky pro mateřskou.

vycu
3. únor 2014

PN se ti počítá do skončení smlouvy, tudíž do 15.10. Pokud jsi před tím nepracovala, nebo nenastupovala po škole, nemáš na PPM nárok, protože nemáš 270 opracovaných dnů za poslední dva roky.