Mám nárok na mateřskou? Jsem 20 dní registrovaná na ÚP

netahlice
20. led 2015

Moc prosím o radu..
pracovala jsem 16 let u jednoho zaměstnavatele bez marození až do letošního roku. K 1.1 2015 jsem odešla po dvouměsíční výpovědi dohodou. Od 30.12.2014 - 5.1.2015 jsem byla v pracovní neschopnosti. 6.1.2015 jsem se byla zaregistrovat na úřadu práce kde mě zaevidovali od 1.1.2015.
Dnes 20.1.2015 jsem zjistila že jsem těhotná. Má otázka zní..budu mít nárok na mateřskou dovolenou? Pročetla jsem toho mnoho a všude se píše něco jiného takže z toho nejsem moc moudrá. Budu moc vděčná za každou odpověď.

xbarm20
20. únor 2015

@mysicka_lb Z toho co tady píšete je jasné, že nejste zaměstnavatel. Já ano, a jedna dotyčná na mě tento podvod spáchala. A není to žádná legrace a už vůbec ne důvod pro ten tón, kterým se tady vyjadřujete. Nastoupila už těhotná, zamlčela to, odpracovala doslova pár týdnů a pak si nechala napsat rizikové a nemocenskou. Porodila jedno a když jí měla rodičovská končit, pouze poslala dopis, že navazuje další mateřskou. Celou dobu ji vedu jako zaměstnankyni, neviděla jsem ji už pět let, musela jsem ji proplatit dovolenou a po druhé mateřské ji budu proplácet zase - z peněz firmy, které bych mohla skutečně pracujícím zaměstnancům dát jako odměny např. Takže si to laskavě nechte. Podotýkám, že právě mám 2 letého syna a pracovat jsem nepřestala déle, než na 1 týden.

mysicka_lb
20. únor 2015

@xbarm20 Nejsem zaměstnavatel, to máte pravdu. Ale nezlobte se, z toho, co píšete Vy, je jasné, že naopak nejste zaměstnanec. CO by tedy měla žena, která je krátce těhotná, schopná pracovat a bez práce dělat, aby to bylo správné? Čekat na pracáku 9 měsíců na rodičák a formálně předstírat, že hledá zaměstnání, aby ji z toho pracáku nevykopli? Práci skutečně hledat, ale napsat do životopisu červeně "pozor, jsem těhotná"? Nebo radši strávit těch 9 měsíců někde pod mostem, protože na pracáku bude okrádat stát a v zaměstnání zaměstnavatele? A co má dělat žena, která má zaměstnání (byť čerstvé) a najednou se její těhotenství stane rizikovým? Odmakat si to, protože je přece v zaměstnání moc krátce na to, aby šla marodit? Je samozřejmě možné, že na Vás jedna konkrétní paní spáchala podvod, ale vztahovat si apriori veškeré jednání proti sobě a vidět ve všech vyžírky a podvodníky, mi přijde trošku přehnané. Vsadím se, že i můj zaměstnavatel, u kterého jsem pracovala přes pět let, než jsem odešla na mateřskou, vnímal mé těhotenství jako velký podvod na svoji osobu (neb má stejné uvažování jako Vy). Ano, určitě jsem si pořizovala dítě jen kvůli tomu, abych ho mohla "okrást" o zcela legálně čerpanou dovolenou.

xbarm20
20. únor 2015

Zaměstnaná jsem byla 10 let, 12 hodin denně. A paní vesele vytrubuje, že nemá v úmyslu se do práce vrátit, že si pořídí další dítě a že ji ta práce stejně nebaví.... Když měla moje firma finanční problémy, pracovala jsem 6,5 měsíce zadarmo. Paní se strašně sháněla po tom, kdy a v jaké výši ji tu dovolenou proplatím, jinak ji nezajímáme. Je to podvod a nevím, proč se navážíte i do svého zaměstnavatele, on vám něco v tom smyslu snad řekl?

xbarm20
20. únor 2015

A nezlobte se, ale ona podle mě žádnou legálně čerpanou dovolenou nemá. Neodpracovala skoro nic

xbarm20
20. únor 2015

Píšete, že doba je zlá. Jenže ona je zlá i pro ty zaměstnavatele, přála bych vám cítit tu zodpovědnost za 20 lidí, jestli pro ně budete mít práci, jestli budete mít na mzdy, ten špatný pocit, když musíte někoho propustit..... Kdo neví, nepochopí evidentně.

mysicka_lb
20. únor 2015

@xbarm20 Legální znamená v souladu se zákonem. A přesně o tohle jsem se právě handrkovala se svým zaměstnavatelem - nechtěl mi proplatit dovolenou, na kterou mám ze zákona nárok. Prostě proto, že ze zákona na ni nárok mám, ale z jeho osobního pohledu ne. Je na nic se takhle dohadovat - Vy máte špatnou zkušenost s jedním člověkem, já s jiným.

xpila
20. únor 2015

@xbarm20 Za prvé to, že ti neřekla o těhotenství, není podvod. Za druhé na dovolenou má také zákonný nárok, takže to legální je. Nemá to snadné ani zaměstnavatel, ani zaměstnanec. Tyhle příspěvky jsou naprosto o ničem.

mysicka_lb
20. únor 2015

@xbarm20 Já Vás chápu. Právě proto taky nepodnikám. Vím, že to máte těžké, o tom žádná. Jen si neuvědomujete, že druhá strana to má třeba taky těžké. A že to, co je morální a nemorální, je velmi ošemetné. Vemte si, že byste četla od nějakého Pepy toto: "Jsem na pracáku, ale práci nehledám. Proč bych měl - za 9 měsíců plánuju odjet do ciziny, tak mi to přijde zbytečné. Teď mám podporu a pak mě budou živit rodiče." Budete první, kdo mu bude nadávat jaký je to nemakačenko, ačkoli jde o velmi podobnou situaci. A teď si vemte, že by to ten Pepa nedělal proto, že ho baví válet se doma, ale proto, že nechce způsobovat zbytečné problémy svému potenciálnímu zaměstnavateli, když ví, že by tam mohl odmakat jen 9 měsíců. Tak prostě radši vůbec nikam nenastoupí. Najednou to bude strašně morální člověk? Paní psala, že je na pracáku, a ptala se, jestli má nárok na mateřskou. Já říkám: "Za této situace ne, ale pokud najdete jiné zaměstnání, pak ano." Ta rada mi přijde zcela ok - vždyť ona koneckonců je NA PRACÁKU.

j.a.n.i
20. únor 2015

@xbarm20 Promiň, ale v tomhle případě je to tvoje věc, máš dávat zkušební dobu a použít ji, případně není povinností zaměstnavatele dávat hned smlouvu na dobu neurčitou.