Mám nárok na mateřskou? Na úřadu práce bez podpory

24bodlinka
10. pro 2013

chci se zeptat někoho kdo je na tom stejne jako ja ze sem pred porodem bez práce a bez podpory úp aj socky a nevim zda mam narok na materskou nebo mi bude urcena?
nemam odpracovano tech 270 dni nebo kolik to je aj proto nemam narok na podporu z úp tak nevim zda mam tu zadanku od dr. vubec nekam nosit nebo posilat?
jak se musi postupovat v tomto pripade?
prosim nekoho kdo tomu rozumi nebo prochazi tim stejnym at mi napise.termin porodu mam v lednu.
moc dekuji:o))

laurital
10. pro 2013

Máš dvě možnosti.Buď nastoupíš na RD dnem porodu a od toho dne ti poběží rodičovský příspěvek nebo, pokud splňuje nárok na mateřskou otec dítěte, lze ji čerpat i přes něj.
Sama za sebe na mateřskou nárok nemáš.

reynocek
10. pro 2013

A můžu se zeptat ... jak lze čerpat mateřská přes otce dítěte? To slyším poprvé ...

anulilinkaaa
10. pro 2013

Podle mého názoru nárok na mateřskou nemáš, takže bych si zažádala o rodičovský příspěvek.

whitelilith
10. pro 2013

Otec dítěte může čerpat mateřskou dovolenou pokud splňuje zákonné požadavky pro její čerpání (účast na nemocenském pojištění určitou dobu-musela bych hledat ty dny). Otec zažádá-Ty mu k tomu dáš "svolení, že nastupuje na MD". Tím dnem, ale otec nemůže pracovat na stejnou smlouvu, na kt. čerpá mateřskou dovolenou. Musí nastoupit ideálně jinde případně se stejným zaměstnavatelem podepsat smlouvu novou na jinou pozici (málokterý zaměstnavatel na to přistoupí). Můžeš tím pádem zůstat doma s dítětem Ty, otec čerpá MD a dál chodí do práce-ale do jiné. Já také nemám nárok na MD, můj partner by měl, ale je ve státní správě a tam tento legální "podvůdek" neprojde. Takže já nastupuji přímo na rodičovskou.

ruljana
10. pro 2013

Ahoj, chci se s Vámi podělit o to jak je tenhle stát praštěný ohledně té mateřské či rodičáku. já jsem byla na UP než jsem otěhotněla taky, měla jsem odpracováno vše co chtějí, ale nárok na MD nemám páč jsem nebyla v době otěhotnění zaměstnaná. Dobrý tak jsem si říkala že to udělám jako plno matek, začnu si rodičákem. první 7 měsíců 7600kc a pak se dá zažádat o vypočítání z partnerova platu zbytek, tak jsem si říkala že to bude v poho. Ale přítel pracuje za hranicema, tak sem si říkala dobrý budu mít jen ten základ. Ale uřednice mě vyvedla z omylu že nemám nárok ani na ten rodičák ani jeden z rodičů není pracující v ČR. Takže čekám dvojčata přítel semnou není a já žiju z dávek hmnotné nouze. sem zvědavá jak to bude po porodu. ☹ ženská má být v klidu v těhotenství a já si ho moc neužiju.

milaneek
20. pro 2013

Jestli přítel pracuje v cizí zemi, tak by bylo logické, že by v cizí zemi měl nárok i na sociální dávky. (ale asi tam budou požadovat nějakou delší dobu zaměstnání, obdobně jako u nás 270 dní za poslední dva roky)