Mám nárok na mateřskou? Počítají se do 270 dní i víkendy?

tristizia
19. dub 2014

Děvčata, vím, mám asi hloupý dotaz, ale nikde jsem nenašla odpověd.
Na netu jsem našla info, že pokud byla žena v posledních dvou letech před zahájením pobírání peněžité podpory v mateřství nejméně 270 dnů nemocensky pojištěna, má nárok na mateřskou. Můj dotaz zní: nemocensky pojištěna jsem i o víkendu, když pracovní doba je jen všední dny? Jde mi o to, zda 270 dní i s víkendy nebo 270 pracovních dní plus víkendy?
Snad je dotaz srozumitelný. Každý mi tvrdí něco jiného.

Děkuji.

nolies
19. dub 2014

Ahojky, ano počítají se i víkendy, svátky. 🙂

ivjulin
23. dub 2014

Zdravím holky, měla bych na Vás otázku. Snad mi dokážete poradit. Byla jsem zaměstnaná od roku 2011 do konce roku 2013. Teď jsem bohužel na ÚP a zjistila jsem, že jsem těhotná. Termín mi vychází na prosinec. Na internetu jsem se dočetla, že nárok na mateřskou mám, pokud jsem v předchozích 2 letech odpracovala alespoň 270 dní. Což by mi mělo vyjít, jelikož jsem celý rok 2013 odpracovala. Chápu to tedy správně? Jaké jsou vaše zkušenosti? Teď mám ještě do června podporu, ale pak už jsem asi bez nároku na nějaké peníze, že? Díky za odpovědi

mondulka21
23. dub 2014

@ivjulin Ahoj, obávám se že na mateřskou nárok mít nebudeš, protože si splnila jen jednu podmínku (být 270 dnů nem. pojištěna)... druhá je že musíš být v den nástupu na mateřskou nemocensky pojištěna nebo se musíš vlézt do ochranné doby která je max. 180 dní... ☹. Buď si musíš najít rychle práci, zkusit tam přečkat zkušebku nebo tam vydržet alespoň půlku doby co ti bude zbývat do termínu nástupu na mateřskou... tzn. kdybys třeba nastoupila od 1.5 termín porodu měla 14.12, tak na mateřskou můžeš nejdřív 20.10. což je 173 dnů takže bys musela být v práci minimálně 87 dnů a pak bys měla nárok na mateřskou.... Snad tomu rozumíš .... 🙂

pt1981
25. dub 2014

Ahoj holky, potřebuju poradit, jsem úúúplně zmatená. 31.12.2013 jsem dostala výpověď v práci, kde jsem pracovala od roku 2006. Nemarodila jsem tam celou dobu, až v roce 2O11 59dní se zlomenou rukou, pak 2012 70 dní a nemoc pokraačovala až do roku 2013 a to celý rok, jen listopad a prosinec už né. Od ledna 2014 mám rizikové, tedy i PN, jsem v ochranné lhůtě a i do 180 dní k nástupu na mateřskou se vejdu. Já jen nechápu, od kdy se počítá ta odpracovaná doba 270 dní,,,, Je to před nemocenskou nebo i s ní? Vůbec nerozumím tomu, jestli budu nebo nebudu mít nárok...Paní úřednice mi to sice jaksi vysvětlovala, ale nevím hlavu, patu... MOC díky!!!

marikura
1. čer 2014

Ahojky,tak já se také zeptám Jsem v 5tt a vím ze určitě dostanu neschopenku kvůli práci,dojizdim dvě hodiny tam a dve zpátky,vstavam v 6 a vracím se po 23.Dělám v obchodním centru,takže furt s lidma ....chtěla jsem se zeptat...když mám novou smlouvu od 1.1.14,ale před tím jsem 4 roky pracovala nonstop....když bych ji dostala od července a termín porodu by byl 2.2.15 vejdu se do te ochranné lhůty nebo ne?Už jsem v tom nějak zamotana dekuji