Mám nárok na mateřskou při druhém těhotenství?

berunkab
3. led 2014

Prosím o radu. Mám smlouvu na dobu neurčitou. V říjnu 2011 jsem díky úrazu šla na jeden měsíc na neschopenku a od prosince jsem nastoupila na mateřskou. Mateřskou jsem pobírala, měla jsem i nárok na proplacení dovolené. Pak jsem nastoupila na rodičák, ten trvá do 27.2.2014. Jsem podruhé těhotná, takže 28.2. místo do práce nastupuji na rizikovku. Termín porodu máme 5.8.2014. Mám normálně nárok i s druhým mimčem na 28.týdnů mateřské + proplacení dovolené za rok 2014? Pokud ano, nevíte ještě o kolik dní se mě dovolená bude krátit- máme nárok na 25dnů. Děkuji moc.

nerreidda
3. led 2014

Já měla nastoupit po prvním rodičáku 2.12.2013,ale v září jsem měla potvrzené druhé těhu. Takže od 2.12.2013 jsem na PN. Nárok na mateřskou mám tak jak u prvního.

koliotte
8. led 2014

Ahoj, nárok na mateřskou mít budeš, jsi stále zaměstnaná 🙂 Já jsem také z rodičáku přešla na neschopenku kvůli rizikovému těhotenství ... s tou dovolenou nevím, to uvidím až po mateřský ... ale myslela jsem, že pokud se čerpá hned po mateřský, hned jak nastoupíš na rodičovskou, tak se nekrátí, aspoň minule jsem ji dostala proplacenou celou ...

fireblade
15. led 2014

Ahojte taky mam takovy dotaz ted jsem na mateřske mam roční dceru a v červenci budu mít další mimčo. Tak by mě zajímalo jestli mam narok na mateřskou a kam mam zajít? jestli za zaměstnavatelem? děkuji.

xlili
18. bře 2014

Ahoj holky,
mám podobný dotaz 🙂 První rodičák mi končí 22.4.2014 a druhé mimi očekáváme 22.9. 2014. Předpokládám, že půjdu na rizikové..Na personálním mi oznámila jen, že mám tedy přijít podepsat 4 rok neplaceného volna. To si ale nejsem jistá, jestli není blbost, když od 2.4. nejspíš nastoupím na neschopenku. Nevíte někdo, zda jim to musím podepisovat a jestli se tou neschopenkou nepřipravím o mateřskou? Jsem z toho jelen ☹

spagatice
18. bře 2014

@xlili Jestli půjdete na neschopenku, tak jim nic nepodepisujte. Myslím, že tou neschopenkou se o mateřskou nepřipravíte, ale nejsem odborník.

xlili
18. bře 2014

@spagatice díky, já si to právě taky myslím..., ale ona ví na personálním, že nejspíš půjdu na neschopenku a i přes to mi řekla, že mám na začátku dubna přijít podepsat 4 rok neplacený.. Proto mě trochu zmátla ☹

vilibalda
18. bře 2014

@xlili Pokud půjdeš podepsat 4. rok doma, tak nedostaneš od dubna až do nástupu na mateřskou žádné peníze. Pokud budeš na neschopence, budeš mít omezené vycházky, ale dostaneš peníze 😉 Zaměstnavatel Ti samozřejmě nechce nic platit (začátek neschopenky platí on, asi i bude vznikat nárok na dovolenou, což by asi nebylo, kdybys byla na neplaceném volnu), proto Tě chce uklidit na neplacené volno 😠 Pokud dostaneš neschopenku, volno nepodepisuj 😉

llluckaaa
18. bře 2014

@xlili Ahoj, neschopenku si nech vystavit na následující den po konci RD a žádný papír o neplaceném volnu v práci rozhodně nepodepisuj. Nárok na MD budeš mít, pokud jsi ho měla i při předchozím těhotenství a máš smlouvu na dobu neurčitou.

spagatice
18. bře 2014

@xlili No a taky by tě určitě mohli během toho neplaceného volna vyhodit 😒

xlili
18. bře 2014

@vilibalda @llluckaaa @spagatice Holky moc děkuji, docela jste mě uklidnily 🙂

zuzik22
9. čer 2014

Ahoj holky, moc vás prosím o radu... S první dcerou jsem na rodičáku ( stále zaměstnaná) a čekáme druhé.Myslíte, že budu mít nárok na mateřskou jako u prvního dítěte nebo po porodu nastoupím na další rodičák?
Moc děkuji za odpovědi.