Mám nárok na MD? Během PN mi skončila pracovní smlouva

stajnyyy
3. dub 2013

Ahoj holky, v březnu 2012 jsem nastoupila do práce na dobu určitou, mezi tím jsem otěhotněla a šla na neschopenku. 12. března 2013 mi skončila pracovní smlouva, ale já jsem pořád ještě na neschopence. Termín porodu mám 13. května 2013. Budu mít nárok na mateřskou od zaměstnavatele? Stačí, když mi gynekolog napíše papír a já ho donesu do bývalé práce? Moc děkuju za odpovědi 🙂 Lenka

novynka
3. dub 2013

@stajnyyy ahoj, řeším podobnou situaci... Měla bych rodit na konci listopadu, ale k 31.říjnu mi končí smlouva na dobu určitou. Měly bychom tedy být v ochranné lhůtě 6 měsíců do porodu, kdy máme ještě nárok na mateřskou od zaměstnavatele. Nemocenská si myslím na to nemá vliv. Každopádně mě tohle taky zajímá, tak čekám na další příspěvky ;)

j.a.n.i
3. dub 2013

Jojo, obě máte nárok na mateřskou 🙂 akorát pokud byste navazovali dalším dítkem, tak u toho dalšího už nárok mít nebudete.

mppm
3. dub 2013

pokud jsi pred neschopenkou odpracovala povinnych 270dni,tak narok na materskou mas a bude se ti vypocitavat z platu,ne z neschopenky. Pokud odpracovano nemas,tak po narozeni mimca prechazis rovnou na rodicak.

novynka
4. dub 2013

@j.a.n.i a to já jsem teď někde četla, že v případě druhého dítka, když půjdu s ním na mateřskou do 3 let věku prvního dítěte, tak na ní nárok mám, anebo kdybych mezi dětmi rok pracovala... :/ ale to je ještě daleko :D

evcounek
4. dub 2013

Ahoj maminy taky začínám pomalu řešít jak oznámit v práci že v květnu nenastoupím po rodičovské. Teď jsem +- v 8tt a za 3týdnu jdu na UTZ, odběry a průkajdu. S dr. jsem mluvila a ten mi slíbil neschopenku (musím do práce dojíždět) a teď mi překněte mám nárok na mateřskou od zaměstnavatele nebo ne (smlouva na dobu neurčitou) asi to sem nepatří ale prosím odpovězte

olivazelena
4. dub 2013

@evcounek ty se máš, mě řekl doktor, že 12 hodinové cesty busem vůbec nevadí (jezdím často, několikrát do měsíce) a ještě se na mě díval jak na simulanta... a že prý 3 hodinové stání v kuse taky nevadí - v prvním trimestru. Přitom v tomto období předpokládám je člověku blbě, akorát to na něm není vidět.

chci tady jen varovat, kdyby byl někdo podobný případ jako já - jsem osvč, nikdy mi nikdo neřekl nebo neupozornil na to, že si mám ještě mimo povinné zálohy, které si platím sama, platit navíc dobrovolné nemocenské pojištění. Protože jsem o tom nevěděla a neplatila to, nemám nárok na mateřskou. Přitom odpracováno mám 18 let (15 jako zaměstnanec, kdy jsem nemocenské odváděla). Dokonce včera na sociálce, když jsem se na to ptala, mi paní řekla, co mě k tomu vede, že si to chci platit, že je to stejně zbytečnost a zaplatím víc, než dostanu. Ale že pak na mateřské nedostanu nic, na to jaksi zapomněla. Takže jestli jste někdo osvč, tak musíte v uplynulých dvou letech před porodem mít celkově zaplaceno 270 dní dobrovolného nemocenského pojištění, z toho musí být 180 dní min. před termínem porodu (přesněji v posledním roce před porodem, ale když to člověk zjistí, že je těhotný, tak asi jindy než před porodem to nestihne, pokud už to neplatí trvale). To se pak dá stihnout v pohodě, ale musíte mít ještě těch 90 dní, mezitím, myslím, může být přestávka, ale vše musí být v rámci dvou let před porodem.

ilonne
4. dub 2013

@evcounek Máš nárok, pokud půjdeš na neschopenku, budeš mít mateřskou ve stejné výši jako prvně.

evcounek
4. dub 2013

@olivazelena no ono ani není co závidět. 4 dny jsem ležela v nemocnici (krvácela jsem) jen hematom a pak si mě posílali od čerta k ďáblu. jedn vidí srdíčko (2x srdeční akce) druhý den že srdíčko není (tak předoperační vyšetření a revize) druhý den nástup na výkon a dělaný UTZ srdíčko je a máme syndrom mizejícího dvojčete ale prý o to stejně příjdu prý je UTZ nestandadrní za týden kontrola v nemocnici u stejného dr. Ta dopadla na výbornou sice hematom (mizající dvojče) tam je, ale ztrácí se a mimi je ukázkové tak jak má vypadat a srdíčko bije o 106 . Za ty nervy to teda nestojí

evcounek
4. dub 2013

@ilonne to je super zpráva pro mě pro zaměstnavatele asi už moc ne.

olivazelena
4. dub 2013

@evcounek aha, tak to já naštěstí problémy nemám. Tak budu držet palce, aby vše dobře dopadlo!

evcounek
4. dub 2013

@olivazelena díky já věřím v dobrý konce když to zatím takhle dopadlo tak snad to bude jen lepší protože, žádné jiné problémy nemám krom občasných nevolností bych ani nevěděla ,že jsem těhu 😎 což mě mate s Prvním synem jsem měla ihned nevolnosti ale žravost veliká a teď tak jednou do týdne nevolnost (záleží jak se najím) a zatím jsem od začátku těhu shodila takové 2kg vůbec nemám hlad spíš jsem pořád jak přežráná (a to moc nejím) a nafoukla k prasknutí

alunka001
4. dub 2013

@novynka Pokud Ti smlouva skončí během prvního těhotenství a ty otěhotníš a porodíš dříve,než první dítko dovrší tří let,tak nárok na mateřskou nárok mít nebudeš,nejsi v době nástupu na mateřskou stále zaměstnána.

j.a.n.i
4. dub 2013

@novynka Kdybys mezi dětmi rok pracovala, tak nárok máš, ale jinak ne, protože nikde žádné 3 roky věku předchozího dítka nefigurují, to je jen fáma, která vznikla z délky RD, podstatné je vždy zda trvá nebo netrvá pracovní poměr.