Mám po RD nárok opět na mateřskou? Nebo rovnou RD?

amona
19. zář 2011

Prosím poraďte...v roce 2009 jsem čerpala mateřskou, poté, nyní a do června 2012 čerpám tříletou variantu rodičáku. Chtěla bych ale druhé dítě a nevím co mě čeká...:( Mám nárok opět na mateřskou, nebo jdu rovnou na rodičák? A musím jít automaticky na 4-letou variantu rodičáku (když jsem neměla žádný příjem kromě předchozího rodičáku). Mám v tom pěkný guláš a tyto vyhlídky jsou víc než děsivé.... 😖

daisyr
19. zář 2011

Ahoj, pokud otěhotníš ještě v době rodičovské, tak se ti mateřská počítá stejně jako ta předchozí, takže bys na ni nárok měla mít a výše stejná, jako minule. Jestliže teda teď máš 3-letou variantu, tak jsi na ni musela nějaký příjem mít, takže to ti zůstavá...

hojda
19. zář 2011

Myslím, že i pokud bys šla na chvilku do práce a měla přijem nižší než před minulou mateřskou, tak by se ti to počítalo z toho předchozího příjmu. A taky máš nárok na proplacení nějaké dovolené, tak se na to v práci pak zeptej (čas na mateřské se myslím bere, jako odpracovaná doba) takže po vyčerpání mateřské, si ještě vyčerpáš dovolenou a pak jdeš na rodičák.

elephant
19. zář 2011

Ano, je to tak, ako píše daisyr a hojda. Ja už pôjdem takto v rade na 4. materskú, medzi nimi 3-ročná rodičovská (žila som donedávna v ČR). Materskú mám vždy v rovnakej výške (prepočítavané z posledného príjmu), vždy mi preplatili dovolenku, a rodičovskú som mala vždy 3r variantu.