Mám si vybrat nevyčerpanou dovolenou do nástupu na MD?

petcep
23. srp 2013

Prosím, chtěla bych poradit, jak nejlépe vyřešit tuto situaci.
Termín porodu mám 14.11.2013. Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. K dnešnímu dni mám ještě 9 dnů dovolené. Ale bohužel vůbec nevím, kdy si ji vyberu.
Vím, že na mateřskou dovolenou se nastupuje 6-8 týdnů před porodem. Jak to mám s dovolenou nejlépe udělat? Mám se snažit ji vybrat do nástupu na mateřskou dovolenou? Nebo jak jste to řešily Vy?
Předem děkuji za odpovědi.

speedygon
23. srp 2013

@petcep tuším dovča jde vybrat i po skončení rodičáku, tak bys ji mohla vybrat potom....

j.a.n.i
23. srp 2013

@petcep Nejlepší je vybrat si ji po ppm.

smisekivuska
23. srp 2013

@petcep přesně jak píše speedygon. Nevybranou dovolenou Ti proplatí potom, co Ti skončí mateřská a budeš přecházet na rodičovskou. Jen si o ní v práci pak musíš požádat 🙂

j.a.n.i
24. srp 2013

@smisekivuska Neproplati, je potřeba si ji po ppm vyčerpat.

lucifereeek
24. srp 2013

já jsem ji čerpala jak mi skončila mateřská, zároveň s rodičákem. Napsala jsem do práce dopis, že žádám o čerpání řádné dovolené a oni mi pak poslali peníze 🙂

j.a.n.i
24. srp 2013

@lucifereeek Ano, tak je správně 🙂

speedygon
24. srp 2013

Aha, takže jsem to napsala blbě...ne až po rodičáku...omlouvám se

j.a.n.i
24. srp 2013

@speedygon Defacto nenapsala, jde to i po RD, ale už to není tak výhodné jako hned po ppm, protože z se dovolená krátí.

speedygon
24. srp 2013

@j.a.n.i no, v tomhle už se neorientuju, jelikož se mě to netýká....ale díky, že alespoˇm nejsem za úplnou blbku 😀

slunycko
27. říj 2013

Když jsem s těhotenstvím na neschopence, tak mohla bych při příští návštěvě gynekologa ho požádat, aby mi neschopenku ukončil a vybrat si dovolenou do nástupu na mateřskou? Jde to i takhle udělat?

blahova_andrea
27. říj 2013

když to u mě bylo aktuální, tak jsem vůbec netušila, že za ppm je taky dovolená a že si mezi ppm a rp můžu vybrat, takže mi tam visí 8,5 dne ☹ no a teď bude otázka jestli půjdu do práce nebo budu mít další dítě a pokud další dítě, tak jestli mi to naváže nebo budu v mezeře mezi rp a další ppm na neschopence...kdo ví jestli a kdy si to vyberu.

pellullinka
4. lis 2013

nevíte prosím jestli si mohu dovolenou na kterou mi vznikne nárok vyčerpat před nástupem na mateřskou???

mysicka_lb
4. lis 2013

Mám stejný dotaz jako @pellullinka (a dokonce asi i stejný termín porodu). Neví někdo, jak to je s čerpáním dovolené předem?

pampeliska1
4. lis 2013

@pellullinka
@mysicka_lb určitě to jde, ale záleží to i na domluvě se zaměstnavatelem. Já jsem to tak měla, že jsem před nástupem na PPM vybrala dovolenou (tedy nastoupila na řádnou dovolenou). Jen se mi zdá, že je tam riziko, že v době čerpání ŘD můžete dostat výpověď (např. pro nadbytečnost), tak pokud vám něco takového hrozí, tak bych ji radši nevybírala. Doufám, že teď nekecám, ale když jsem to tenkrát řešila já, tak jsem se k této informaci dostala. Ale určitě poradí @j.a.n.i

pellullinka
5. lis 2013

@pampeliska1 děkujeme 🙂 to by úv mém případě hrozit určitě nemělo. Takže pokud mi personální vypočítá zacarkem roku dovolenou na kterou budu mít nárok,pak ji mužů vybrat před nástupem na mateřskou a mezi MD a RD to pak nemusím řešit. To by bylo pro mě ideální. Dekuju
@mysicka_lb 🙂

milujtusek
5. lis 2013

@pellullinka
@mysicka_lb
vybrat lze po dohodě se zaměstnavatelem, ale jinak doma na mateřské se započítává jako doba pracovní, což znamená že budete mít nárok i na novou dovolenou za rok 2014, a to na krásných celých 20dní(někde víc,záleží jak to má zaměstnavatel) a proč na celou? protože když se to bere jako by jste byli v práci,tak je dána podmínka být 60dní v kuse u stejného zaměstnavatele,pokud to splníte máte nárok na celou část řádné dovolené, a to se vyplatí 😀 takže měsíc před koncem mateřské si písemně budete moci zažádat o čerpání dovolené(to lze až během rodičáku),pokud si nezažádáte včas tak už vám zaměstnavatel není povinnen vyhovět a dovolená se vám poměrově zkrátí,případně pokud si o ni sami nezažádáte vůbec,tak taky propadne, zaměstnavatel totiž není povinnen vám ji "určit"

mysicka_lb
5. lis 2013

Omlouvám se, ale mám k tomu ještě několik dotazů, snad mi někdo poradí. Chápu tedy, jak je to teoreticky, že se mateřská dovolená počítá jako odpracovaná doba a mám za ni nárok na dovolenou. ALE vím, jak to funguje u nás ve firmě, jelikož tam už jedna holka na rodičovské je. Vím, že ač ji nárok na dovolenou vyjížděl, šéf jí během mateřské a rodičovské nezaplatil ani korunu, prostě to ignoroval a nějak účetně zašmoulil. Přemýšlím tedy, jak se tomu vyhnout, a chtěla bych se k tomu zeptat: 1. Jde pobírat dovolenou souběžně s nemocenskou? Tj. čerpat dovolenou třeba ty první tři neplacené dny, takže pak za ně normálně přijdou peníze? 2. Jde vyčerpat veškerou dovolenou za rok 2014 rovnou v lednu, i když ještě v tu dobu nebude z roku 2014 nic odracováno? Jde případně vyčerpat alespoň něco (třeba být doma 2. a 3.1.?) 3. Krátí se nějak dovolená za nemoc? Jak? Co když už je celá vybraná a není co krátit? 4. Jak se má zažádat o dovolenou po skončení mateřské, to znamená, že je mateřská, pak dovolená a pak teprve začíná rodičovská? Nebo ta dovolená běží souběžně s rodičovskou a člověk pak dostává peníze za dovolenou i za rodičák zároveň? 5. Co když ty peníze za dovolenou prostě nedostanu (jakožto že nedostanu)? Jak se proti tomu bránit? Na pracáku? U soudu? Můžu dát výpověď pro neplacení mzdy nebo její části s nárokem na odstupné? Můžu to udělat i zpětně třeba po dvou letech? Snad jsem to nenapsala moc složitě, prostě teď zvažuju několik různých variant.

j.a.n.i
5. lis 2013

@milujtusek Tady jen opravím ten konec, dovolená nepropadne, v té pokrácené podobě počká celou RD a je možno (nutno) ji vybrat po návratu do práce.

j.a.n.i
5. lis 2013

@pellullinka Tak předem to samozřejmě jsem, výhodou je delší volno před porodem a pokud míváš prémie, tak i vyšší náhrada za dovolenou, ale v globále se zas připravíš o dost peněz, protože pokud bys chodila do práce, tak budeš mít plat a pak mezi MDa RD ještě tu dovolenou.

j.a.n.i
5. lis 2013

@mysicka_lb No, to, že má někdo nárok na dovolenou ještě neznamená, že mu ji má zaměstnavatel automaticky zaplatit - požádala ta kolegyně písemně o její čerpání, má to nějak dokladováno? To je podstatné, pokud nepožádala, tak zaměstnavatel postupoval naprosto správně a nebyl povinen ji zaplatit ani korunu.
1. Ne, nelze to, zákoník práce to výslovně zakazuje.
2. Teoreticky ano, prakticky čerpání dovolené určuje (právě krom té vyjímky v návaznosti na MD) zaměstnavatel, takže ti ji nemusí povolit.
3. Ano, krátí, za prvních zaměškaných 100 pracovních dní o 1/12 a pak za každých dalších 21 dní o další 1/12. Když je celá vybraná, tak ti to prostě strhnou z platu, protože šlo vlastně o neoprávněné čerpání. Zas jedinou vyjímkou je ta vyčerpaná v návaznosti na MD, ta se již krátit nesmí.
4. Písemně proti podpisu o převzetí. O rodičovskou dovolenou žádaš až v návaznosti na tu vyčerpanou dovolenou. Ale nepleť to s rodičovským příspěvkem, to je něco jiného a ten můžeš pobírat současně s čerpáním dovolené.
5. Předžalovbní výzva, inspektorát práce, ukončení pracovního poměru pro nevyplacení mzdy. Ne, nelze, musí se to udělat do 2 měsíců od vzniku dané události.

pellullinka
5. lis 2013

@j.a.n.i já bych právě už pak ten poslední měsíc byla na nemocenské, takže takhle by to bylo bezva, kdyby to šlo vybrat ještě před mateřskou 🙂 děkuji

terezafaltysova
6. únor 2014

Můžete mi prosím poradit, jaký mám tedy nárok na dovolenou a kdy ji nejlépe vybrat? 2. a 3.ledna jsem byla na dovolené a od 8.1.2014 jsem na nemocenské. Termín porodu mám 9.5.2014. Kdy tedy jít nejlépe na MD a kdy vyčerpat řádnou dovolenou (případně kdy o ní zažádat)? Moc děkuji 🙂