Maminky prosím o radu: mám nárok na mateřskou dovolenou?

twoangels
30. led 2012

Maminky najde se mezi Vámi některá maminka, která byla zaměstána na dobu URČITOU, v sedmidenní ochranné lhůtě šla na nemocenskou a potom (za 2 měs)otěhotněla? Těhotenství je rizikové, takže budu na nemocenské celou dobu. Zajímalo by mě, jestl budu mít nárok na mateřskou, nebo ne. Předem děkuji za Vaše zkušenosti!

teerka
30. led 2012

Nerada bych si vymýšlela, ale myslím, že je to takhle: Pokud máš odpracováno min 240 dní a vejdeš se do ochranné lhůty 180 dní, tak nárok mít budeš. Jinak rodičák 220000 od porodu.

caarolkaa
30. led 2012

Já byla ve zkušební době a šla marodit dostala jsem padáka ale mezitím jsem otěhotněla a měla rizikové. Nárok na mateřskou jsem měla ale bylo to na dlouhé vyřizování a tak mi to zařídila paní na sociálce, od začátku jsem jí dostávala od nich a sociálka si to vymohla na mém zaměstavateli.

ivca_doubek
30. led 2012

@caarolkaa Ale mateřskou vyplácí sociálka, a ne zaměstnavatel!!!

cernalu
30. led 2012

myslím, že by si měla mít odpracováno 270 dní (zdravotně pojištěna) a pak ano....

boban
30. led 2012

já mám smlouvu na dobu určitou,končí mi v březnu,termín porodu mám na 27.května..jelikož jsem před nástupem na nemocenskou měla odporacováno 240 nebo 270dní(ted si nejsem jistá tím počtem 😉 ) tak nárok na mateřskou mám 😉 a přesně jak píše ivca_doubek mateřskou už vyplácí sociálka néé zaměstnavatel 😉 kolik dní máš odpracovaných??

gepe
30. led 2012

narok na klasickou dovolenou 270 dni byt platcem nemocenskeho - tj. OSVC si plati sama dobrovlne, za zamestnance plati zamestnavatel.
Ochranne lhuty pro tehotne jsou, staci se podivat do zakoniku prace 🙂
@ivca_doubek a @boban domnivam se, ze @caarolkaa mela na mysli vymahani nemocenske - v ramci rizikoveho - neschopenka, ne materska 😉 pravdepodobne si socialka vymohla na tom zamestnavateli i platby na socialnim atd. 🙂

evabelk
30. led 2012

Najeď si stránky na www.aperio.cz. Je tam i právnická poradna, která je zdarma. Napíšeš dotaz a oni ti do 7dní odpoví. Já toho taky nedávno využila. On každý případ je specifický a jsou třeba i nějaké změny teď od ledna, o kterých člověk pomalu ani neví. Napiš všechna svá fakta...navíc je tam spousta dotazů, třeba se mezi nimi najde i ten tvůj a nebudes muset psát. Hodně štěstí!

puckal
2. únor 2012

Ahojky, nebudeš mít nárok na PPM ☹ Musíš splnit 270 dní v posledních 2 letech zaměstnání, což máš, ale od nástupu na PPM(6-8týdnů před porodem) tak zpětně 180 dní musíš mít nějakého zaměstnavatele, což bohužel nemáš. Ty na ně marodíš v ochranné lhůtě ale nejsi již zaměstnanec. Budeš mít nárok na nemocenskou do porodu + 6ti nedělí (pokud ti jí Dr. nechá a nevyčepáš si nemocenské dávky dřív) a potom půjdeš na rodičák 😉 .