Manžel na mateřské. Jaký to má výhody, nevýhody?

wrtulka
26. kvě 2008

Ahojky mám dotaz, máte to někdo doma zařízené obráceně že manžel šel na mateřskou?
Neříkám hned třeba po roce nebo tak?
Jaký to má výhody, nevýhody? Budu ráda za jakýkoliv názory a zkušensoti..
W.

aleachim
10. dub 2010

myslím jako časem odpovědíi.

mirica
12. dub 2010

nás sa to týkalo obdobne ...priateľ bol na rodičovskej s dvojkáčmi , a keď sa nám narodil ďaľší , tak pozastavili vyplácanie , z dôvodu , že môžem nastúpiť na materskú . Potom som požiadala o potvrdenie , že nepoberám materskú , priateľ ho odovzdal a tak to opäť obnovili. O zvýšenú sme nežiadali , lebo on ešte robí popri tom

mirica
12. dub 2010

píšem jak hotentót ....chcela som ešte napísať , že treda ukončiť poberanie RP , potom zažiada otec dieťaťa a donesie potvrdenie od ženy , že ona nepoberá .

emjee
12. dub 2010

tak dufam, ze ked spadame pod jeden urad, tak to odhlasenie matky z RD a prihlasenie otca na RD prebehne bez potreby toho potvrdenia 😀

lentilka88
30. kvě 2010

ahoj, moj manzel je na materskej s dvojickami dobrovolne nasilu,kedze prisiel o pracu a mne ponukli prave v tom obdobi vratit sa do prace. Co sa tyka deti zvlada to vyborne az na domacnost - to je hotova katastrofa. Takze ked pridem domov okrem tesiacich sa deti ma caka doma velky neporiadok a druha "šichta". Ja ak by som mala moznost rozhodnut sa tak urcite by som do prace neisla-moj nazor je ze sa v zivote este dost nachodime do prace a MD je jediny cas ked si moze zena trochu uzit pohody. Bohuzial ja som na vyber nemala ☹ a som momentalne vystavena, znicena, ubita mamicka krasnych deti s ktorymi si viem predstavit aj inak travit cas ako v praci. Proste je to na mna moc- praca,male deti a nikto mi v nicom nepomoze, kedze manzel ledva caka kedy o 16 hod. pridem z prace a uz sa o nic nestara a babky u nas neexistuju..........

czica
4. čer 2010

ahojte baby, my sa s manželom budeme striedať na RD a v práci na mňa pozerajú akoby som išla svoje dieťa utopiť alebo čo a pritom moj chlap sám navrhol že sa vymeníme, že si chce malú užiť...takže takto o rok budem už pracujúca ja. Teraz sa trénuje, cez víkendy sa stará on (až na výnimky) a už sa nevie dočkať kedy zostane doma. Tento týždeň som bola na UP zisťovať čo a ako, tak dúfam že to potom prebehne hladko...teta tvrdila že ja sa odhlásim a on sa prihlási, nič k tomu nepotrebujem 🙂

aero
11. čer 2010

@czica - super, na nikoho nepozeraj kto čo hovorí. Vy ste rodičia. Ako sa rozhodnete tak bude, vy najlepšie viete ako vam to vyhovuje. Držim palce. 😉

yvetta
13. čer 2010

czica no to poznam...u nas v praci mame mamicku, ktora sa bude po roku menit s manzelom a tiez na nu pozeraju akokeby bola krkavcia matka...a to som si myslela, ze v Prahe budu mat k tomu liberalnejsi postoj...my to tiez tak nejako planujeme s manzelom 😉

berika
15. čer 2010

@lentilka88 nezávidím ti, a viem ťa aj úplne pochopiť. ja chodím do práce len 1 krát do týždňa a o malú sa mi stará svokra, ale v zime keď manžel nemal robotu, staral sa on. Vtedy som občas išla aj 2 x do týždňa, aby sme si privyrobili. Domov som prišla, bordel ako svet, pravdaže navarené som mala vždy dopredu, takže manžel nemal nič iné len dcérku a nič nestíhal. Takže ti nezávidím tvoj ubehaný život, snáď sa to časom utrasie, držim palce.

czica
16. čer 2010

ja nestíham ani teraz (starí rodičia sú ďaleko takže nemožu pomocť), takže keď bude doma s malou manžel, nebudem mu mocť vyčítať prípadný neporiadok :D
aj keď on patrí medzi tých čo nemajú problém navariť a aj upratať

nikuska0411
25. únor 2011

Ahojte.
A čo sa týka vybavovačiek, máte s tým nejaké skúsenosti?
Aj my zvažujeme, že priateľ bude na materskej a ja pôjdem pracovať.

pavuska
28. únor 2011

@nikuska0411 nevím jestli ti poradím, ale v Čechách stačí dojít na siciálku a oni ti dají papíry že ty ukončuješ čerpání rodičovské dovolené a manžel (příte) za opačně požádá o rodičák..............já chodím do práce od půl roka Ondřeje za začátku jen půl úvazku a od jednoho roka na plný......zatím to zvládáme, jen občas okolí to "ne" moc dobře vmíná.........ale "skoro" všichni hlavně závidí manželovi že je doma ..........prý by sním měnili 😀 😀 😀

bodka70
28. únor 2011

môžem pridať svoju skúsenosť. Môj muž síce nebol oficiálne na materskej, to som bola ja, ale tak napolovicu sme si takýto model vyskúšali. S prvou dcérkou som bola doma do jej 8 mesiacov, tak som bola dohodnutá so svojou firmou - prvý polrok som plánovala plne kojiť a ďalšie 2 mesiace boli na postupné zavedenie príkrmov. Plánovala som ju kojiť do 2 rokov. Po tých 8 mesiacoch som išla pracovať na čiastočný úväzok (kvôli udržaniu práce - som účtovníčka) - môj muž robí na smeny - 2 dni robí a 2 dni má voľno, ja som chodila do práce počas jeho voľna. Vyšlo to takmer presne tak, ako sme si naplánovali, akurát kojenie som udržala nie do dcérkiných 2 rokov, ale do 21mesiacov.
Čo sa týka domácich prác, o tom sme sa porozprávali ešte pred mojím nástupom do práce, lebo podľa mňa je neúnosné a ani to nie je spravodlivé, aby žena chodiaca do práce mala potom komplet ďalšiu smenu v upratovaní a varení a samozrejme ešte sa chce venovať aj dieťaťu. Veď u žien sa považuje sa samozrejmé, že na materskej "dovolenke" stihnú popri starostlivosti o dieťa aj domácnosť a varenie. Aj muž má dve zdravé ruky, rovnako ako žena, nevidím problém, aby sa naučil (ak to nevie) chytiť do ruky handru a metlu, poumývať riad atď. Aj keď to možno na začiatku nebude podľa ženiných predstáv, ale treba si zahrynúť do jazyka, nech sa chlapec učí 😉 . Inak by som do toho nešla. Môj muž nezarába nejako veľa, vedel, že ak si chceme udržať môj zárobok, musíme to takto riešiť. Jedine že by si našiel ďalšiu prácu-brigádu počas svojho voľna a takto vyrovnal chýbajúci plat. Vtedy by som bola ochotná ostať doma a postarať sa len o deti a domácnosť. Je to vec dohody hneď na začiatku, určite by som nepristúpila na systém "ja to nechcem a neviem robiť, tak to proste rob ty".
Dcérku som vždy nakojila ráno, potom som išla do práce, znova nakojila, medzitým jej muž niečo pripravil na jedenie, večer sme si zašli spolu na prechádzku. Občas mal nejaké voľno navyše, tak sme si vyšli na výlet ako rodinka. Keď mala dcérka 2 roky, čakala som druhú dcérku, robila takmer až do pôrodu, potom som znovu nastúpila na materskú do jej 8 mesiacov (medzitým ma zastupovala sestra, tiež účtovníčka). A celý kolotoč začal odznova, akurát že pri 2 deťoch už to bolo trochu náročnejšie, aj kojiť som vydržala len do jej roka, už som bola proste unavená. Ku konci jej troch rokoch sme už boli obaja z toho striedania pri deťoch unavení, prišli aj hádky, ale nakoniec sme to nejako ustáli. Potom aj mladšia dcérka išla do škôlky a my sme nabehli na bežný režim - my v práci, deti v škole, v škôlke.

bodka70
28. únor 2011

A ešte na záver jedno veľké pozitívum, vlastne dva 😉. Prvé bolo to, že deti si užili oboch rodičov, mali mamin aj otcov vzor, otec nebol len na výlety počas víkendov, ale aj na bežné dni. K deťom si môj muž vytvoril krásny vzťah. A neutrpela som ani ja ako mama, veď aj tak som bola s deťmi celý deň minimálne 3-4 x do týždňa a zvyšné dni aspoň poobede a večer. Druhé pozitívum, môj muž vďaka tomu veľmi rýchlo zistil, čo obnáša takáto "dovolenka" , nikdy som nepočúvala také tie reči, že čo si robila celý deń doma. A potom, keď som išla na plný úväzok, nemusela som riešiť, ako časť domácich prác "hodiť" na muža, ktorý je počas materskej dovolenky zvyknutý, že všetky tieto práce urobí žena.

pavuska
28. únor 2011

@bodka70 moc hezky jsi to napsla 😅 ......u nás je taky samozřejmostí že manžel doma dělá domácí práce, bez toho to nejde, ale jeho vaření strašně baví...............naštěstí já mám "dobrou " pracovní dobu, že jsem už kolem 15 hodiny doma a odpoledne si užívám s dětmi

já jsem byla s prvním synem doma skoro 4 roky, tak jsem si tu mateřskou užila, ale teď bylo prostě z mnoho důvodů lepší aby byl doma manžel a taky vidím na dětech jak si tatínka daleko víc užívají a pevně doufám že si užívají i maminku 😀 😀 😀

bodka70
28. únor 2011

@pavuska , áno, s odstupom času vidím, že to nebolo zlé a bolo tam ešte jedno pozitívum, ktoré som nespomenula - ja som nikdy nezažila taký ten sydróm vyhorenej matky na materskej, čo už má plný chrup plienok, detského kriku a varenia. Ja som sa tešila na prácu a tešila som sa po práci na deti. Deti cítili, že si s nimi ten čas vychutnávam, myslím že som o nič vo vzťahu k deťom neprišla. A myslím že to prospelo aj partnerskému vzťahu. Pretože obaja sme si zakúsili, aké to je prevziať zodpovednosť za domácnosť a deti, aj zodpovednosť za zárobok a "živenie" rodiny. Celkovo si myslím, že dnešný bežný systém (žena na MD a muž do úmoru v práci) prispieva k tomu, že každý žije vo svojom svete a každý si myslí, že len tá jeho práca je tá dôležitá a ten druhý dáva toho menej. Muž si myslí, ako je žene fajne, celý deň sa hrá s detičkami a chodí si na prechádzky a žena závidí mužovi, že si v kľude dá v praci kávičku a môže si pokecať s dospelými ľuďmi 😀 .

ada4326
4. bře 2011

@bodka70 super napísané. Práve riešim presne tento problém. Priateľ prišiel o prácu a ja som si ju zase našla. Náš syn má 2 roky. Mám trošku obavy z toho ako to priateľ zvládne a či syn nebude plakať............... ale inak situáciu vyriešiť nevieme. Dúfam len, že to obaja nejak vydržia kým prídem z práce. Priateľ totiž nie je veľmi trpezlivý človek a pri dieťati je trpezlivosť priam nevyhnutná. Chcela by som, aby to nakoniec vyzeralo aj u nás tak ako u vás.

terezt
16. bře 2011

Ahoj holky. Mate vsichni muj obdiv! A teda hlavne vasi partneri, ze zvladaji nejen deti, ale i domacnost. My jsme o tom pri prvnim diteti taky uvazovali, ale jelikoz moje prace je od nevidim do nevidim, tak se mi do toho moc nechtelo. Vzdyt by to nemelo smysl, poridit si deti a pak s nimi nebyt... Musi k tomu byt predevsim vhodna prace. Manzel vydelava daleko min, ale nakonec jsme se shodli, ze radsi bude chodit do prace on. Ted pri druhem uz ani tolik nenaleha. Dve deti je opravdu hur zvladnout...

nikuska0411
20. bře 2011

@pavuska ahojky 🙂
vdaka moc za pomoc. nakoniec teraz este pracovat nejdem a v septembri sa v nasej blizkosti otvaraju jasle, cize buduci rok to bude fajn 🙂

@bodka70 zavidim vam a zaroven vas obdivujem ako ste to mali vsetko pekne zharmonizovane. 🙂
moj priatel je tiez velmi snazivi a co sa tyka domacich prac a varenia je velmi zdatny. takze som rada, ze niektory muzi chapu, ze materska dovolenka vskutku nie je dovolenka 🙂

shira_
25. bře 2011

ahojte baby, čoskoro sa k vám pridám, v máji nastupujem do práce a nechám manžela a malého samých doma 😀 my sme to mali o čosi ľahšie, kedže zároveň s mojím nástupom na materskú manžel odišiel zo zamestnania (zhoda okolností, nie zámer) a už som nechcela, aby si hľadal novú prácu. v tom prípade by nemal nárok na žiadnu dovolenku a nemal by mi kto pomôcť, keby bolo treba, a aj tak bolo od začiatku jasné, že sa na materskej veľmi dlho nezdržím. takže sme na malého dvaja a je to super. na začiatku som nerobila dokopy nič, len som bojovala s kojením a zotavovala sa z pôrodu. manžel sa staral o ostatné veci. postupne som sa pridala aj ja 😀 vela chodíme von, dosť cestujeme..malý samozrejme s nami, a nezacítili sme nijaké výrazné obmedzenia v našom živote... potom som si zlomila ruku a manžel pochopil, o čom je materská dovolenka. musel sa starať nie len o malého, ale aj o mňa a o všetko...s jednou rukou som bola úplne neschopná, trvalo to mesiac. ešte aj v noci musel vstávať a podávať mi malého na kojenie 😀 bol totálne zúfalý, ale postupne to zvládal lepšie a lepšie a teraz, ked som ho prvý krát nezobudila cez noc, tak bol ráno vydesený, čo sa stalo 😀 má iný vzťah k malému, ako ked chodil len tak okolo... predtým, ked malý plakal, mi ho dával na ruky, teraz si ho berie 😵 takže je zacvičený a ja už sa nebojím. zároveň som prestala byť úzkostlivá a mnoho detailov som prestala riešiť.

blandik
25. bře 2011

já jen vím, že před porodem jsem uvažovala úplně jinak než po porodu, protože před porodem jsem tak nějak neměla ještě ten skutečný vztak k dítěti. Před porodem jsem vedla takové řeči, jak budu malého držet z krátka, jak bude fungovat...takové ty naivní představy o výchově...po porodu totální obrat, do práce by mě nikdo nedostal od malého...manžel se umí o malého dobře postarat, ale tak nějak tuším, že mu chybí koncepce, takové to sledování vývoje, výchovný přístup, kontinuita...on to má tak, že se postará, hraje si...ale asi by mu nevadilo, že je malý v pyžamku celý den, že se koukají na televizi...já jsem více režimální, malé děti to potřebují...mám známou, taky šla do práce v půl roce dítěte, zůstala do roka a pak se vrátila na RD, říkala, že manžel má celý den zapnutou telku...Já věřím, že jak se to hlavní břemeno přehodí na chlapa, tak on se s tím popere a asi i ten výchovný koncept nějaký přijme, ale asi jsem člověk, který to potřebuje mít ošéfované a dohlídnout na to osobně...před časem jsme to taky zvažovali, protože manžel měnil práci a já jsem mohla zrovna nastoupit na dobrou pozici, ale nakonec jsem ráda, že manžel šel do nové a já jsem ještě doma...Ono je to i o tom, že dítě do těch tří let hrozně moc odkoukává, vlastně kopíruje rodiče, já to od porodu cítím jako druhou šanci, šanci i na sebezdokonalení a nechci malému předávat zlozvyky typu - olíznu nůž u stolu, nahrbím se u televize, jím u televize, olíznu víčko od jogurtu...a tohle nevím, jestli by chlapi až tak řešili, jestli by se hlídali...

shira_
26. bře 2011

@blandik no presne, tieto detaily... ja to mám naopak. predtým som to chcela brať všetko tak zodpovedne, až moc... táto úzkostlivosť ma prešla raz dva..mohla som byť rada, že to moj muž totálne všetko zvláda a nie ešte do toho rýpať a riešiť detaily. som si istá, že muž si niektoré veci uvedomí, že ich robí, až ked ich zbadá na vlastnom synovi 😀
ale keby som nemusela, nejdem do práce do konca života 😀 ale naskočila som do vlaku, z ktorého tak ľahko nevystúpim... zvlášť, ked mám zamestnankyne, ktoré sú priamo závislé na mne, keby som zatvorila prišli by o robotu a tiež majú deti, rodinu...nemôžem si robiť až tak celkom čo chcem...

pavuska
26. bře 2011

@blandik určitě jsou chapli co by nechali dítě se koukat celý den na televizi.................ale zase si myslím že je spousta chlapů co se dokáže o dítě postarat i bez televize, vzít je ven, hrát si s ním a přinést do výchovy zase svůj můžský pohled..............u nás to prostě jinak nešlo a nemyslím že by tím můj syn nějak utrpěl