Mateřská čerpaná přes otce

ronja55
1. srp 2017

Hezký den, dnes jsem byla na poradně a sestra se mě ptala jak to mám s mateřskou. Já na ní nárok nemám protože jsem OSVČ a neplatím si nemocenskou. Říkala mi, že slyšela že jde mateřská čerpat přes otce. Že prý ten půl rok chodí normálně do práce já jsem s dítětem doma a on ještě bere mateřskou. Přijde mi to blbost. Vím že to jde takhle s rodičákem ale při mateřské musí být člověk s dítětem doma ne? a ne chodit normálně do práce. Pokud by to takhle šlo tak za mě ale stát nebude ten půl tok platit soc. a zdravotni kdyz bude partner na mateřske místo mě? Děkuji za objasnění.

blahova_andrea
1. srp 2017

sociální za tebe stát nehradí nikdy, to jen na okraj 😉
muž na mateřskou může jít, ale buď na ní musí tedy fyzicky i být a nebo musí v práci dostat jinou smlouvu na jinou pozici, než z jaké čerpá mateřskou. nebo si může najít k tomu další práci. jde toho hodně, ale zaměstnavatelé to dělají neradi. pro ně je to podvod a zbytečné papírování na víc

j.a.n.i
1. srp 2017

@blahova_andrea Souhlas a doplním, že ten zaměstnavatel z toho nic nemá, jen ty problémy...

modrypitrisek
10. srp 2017

Nemyslím si, že z toho nic nemá. Aspoň my to teda tak měli a zaměstnavatel byl ještě rád, že nemusí za manžela ten půlrok platit sociální zdravotní - to platil stát, protože byl na mateřské. A také se bál, jestli to není podvod, tak se šel zeptat přímo na sociálku a tam mu řekli, že v klidu, ať do toho jde, že se to dělá běžně. Takže toliko z praxe...

j.a.n.i
10. srp 2017

@modrypitrisek Tak pokud manžel toho půl roku nepracoval, tak je to samozřejmě zcela v pořádku. Jinak to obcházení zákona je a za druhé musí normálně sociální i zdravotní platit.

modrypitrisek
10. srp 2017

@j.a.n.i Jani, měla jste mateřskou? A platila jsem si sociální zdravotní sama? Když na ni jde chlap, je to to samé 😉

blahova_andrea
10. srp 2017

@modrypitrisek ano, když jde chlap na mateřskou, je to stejné jako když jde žena. ani ženě ale nikdo neplatí sociální 😉 státem je hrazeno pouze zdravotní. sociální se odvádí z příjmu nebo si ho člověk může platit sám. nikdo ho za něj nikdy nehradí!

blahova_andrea
10. srp 2017

@modrypitrisek tak jak to tedy manžel měl? byl na mateřské jako žena? nechodil do práce a staral se o miminko? to je totiž ta legální poctivá varianta. u té by ale zaměstnavatel musel hledat záskok. pokud chodil dál do práce, tak je to dejme tomu ilegální. děláte se to, ale košér to není. a pokud pracoval, tak musel dostat jinou pracovní smlouvu než z jaké šel na mateřskou a z té logicky tedy musel odvádět i pojištění a daně.

modrypitrisek
10. srp 2017

@blahova_andrea Ano, ano, přesně tak. Pro zaměstnavatele to znamená, že nemusí platit ani jedno (pokud se nedohodnete jinak).

blahova_andrea
10. srp 2017

@modrypitrisek nemusí, pokud u něj člověk nepracuje

ilonne
10. srp 2017

@modrypitrisek pokud manzel po dobu MD i nadale pracoval, zamestnavatel za nej musel povinne platby odvadet. Pouze, kdyby byl doma, nemusel by.

modrypitrisek
10. srp 2017

@blahova_andrea Daň pochopitelně ano, bavím se o pojištění. A to když už je jednou zaplacené, neplatí se podruhé, ne?

j.a.n.i
10. srp 2017

@modrypitrisek To se ale pleteš, pokud i při mateřské pracuje na smlouvu, tak normálně jak sociální, tak zdravotní hradí... takže zaměstnavatel na tom neušetří ani korunu, jen riskuje zájem OSSZ...

blahova_andrea
10. srp 2017

@modrypitrisek tak to je pěkná blbost. odvody se dělají z každé činnosti zvlášť, pokud vím. i když jsem na rd a zdravotní mám hrazené státem, tak pokud k tomu budu pracovat, tak se mi bude vše poctivě ze mzdy strhávat. buď nevíš o čem mluvíš a bylo to jinak než píšeš, nepochopili jste se a nebo tedy opravdu děláte něco špatně 😉

modrypitrisek
10. srp 2017

@blahova_andrea No u nás to bylo ještě trochu jinak 😉 ale měla jsem za to, že když zdravotní zaplacené jednou je, podruhé se neplatí.

modrypitrisek
10. srp 2017

Google říká:
Zdravotní, sociální a nemocenské pojištění platí zaměstnanec i zaměstnavatel až z odměny od 2500 Kč za měsíc (od 1. 1. 2012). Z odměny do 2499 Kč za měsíc zaměstnanec ani zaměstnavatel pojištění neplatí. To je obrovská výhoda oproti pracovnímu poměru.
Abychom z odměny nemuseli odvádět pojištění, musí být dohoda sepsána tak, aby bylo zřejmé, že měsíční odměna nedosáhne 2.500,- Kč nebo nelze předem stanovit výši odměny (například "počet hodin podle potřeby", "sazba odměny podle druhu vykonané činnosti"). Pokud je ale dohoda sepsána na měsíční odměnu 2.500,- Kč nebo výše a zaměstnanec jí z nějakého důvodu nedosáhne, tak se odvádí pojištění i z odměny nižší, třeba z tisícovky.

j.a.n.i
10. srp 2017

@modrypitrisek Jasně, takže tak trochu jinak dělal načerno...

blahova_andrea
10. srp 2017

@modrypitrisek vytrhla jsi z kontextu jen část, co se vám hodí. prostě nejedete košér. nebudu tě soudit, jistě nejste jediní, jen ti poradím, aby jsi se tím raději takto veřejně nechlubila a byla ráda, že vám to do teď na všech stranách prošlo. někdy je pak lepší dělat mrtvého brouka a nevystupovat z davu 😉

j.a.n.i
10. srp 2017

@modrypitrisek Co je na tom za obrovskou výhodu? Já příjmy do 2500,- za měsíc nepovažuju za práci na smlouvu (to je tak max nárazová brigáda) a pokud si i na tuhle tebou uvedenou smlouvu vyděláš víc, tak sociální a zdravotní normálně zaplatíš. To už je při těchto částkách jednodušší udělat DPP.