Mateřská na chlapa, jak to funguje?

johanisko
23. srp 2013

Ahojky,omlouvám se,jestli tohle téma už tu je, ale opravdu nemám čas to tu celé pročítat, tak mi prosím odpusťte,že to zakládám znova 😅 .Potřebovala bych pár rad.Momentálně ještě budu necelý rok na rd.Ale uvažujeme o dalším mimču a nesjpíš by to nevyšlo,abych to měla navazující na rodičák.Takže nejspíš bych skončila na nějakou dobu na pracáku.Potom,když nastoupím na mateřskou,tak mi nedají ani korunu,že?A rodičák mi dají na 4 roky automaticky?To je pro nás celkem nepřípustné mít takový malý příjem.Takže jsem slyšela o variantě napsat to na chlapa.Nevíte jak to funguje?Jaké jsou tam podmínky?Moc děkuji 🙂

aideen
23. srp 2013

Holky, zde je odkaz na mnou vznesený dotaz a odpovědi holek. Je to dost srozumitelné 🙂
https://www.facebook.com/groups/228925243851007...

Jenom musíte být přihlášeni na FB a asi i v této skupině.

uztotakbude
23. srp 2013

Ten odkaz nefunguje :(
@aideen

aideen
23. srp 2013

@uztotakbude mě funguje. Musíš být přihlášená na FB a být ve skupině Rodičák a mateřská. Pak tě to pustí 🙂

vycu
23. srp 2013

PPM může pobírat otec dítěte, a to nejdříve po šestinedělí, ale nemůže zároveň pracovat na stejnou smlouvu, ze které PPM čerpá, musel by se zaměstnavatelem uzavřít nový pracovní poměr (klasický, dohoda....) se všemi důsledky, které s tím pro obě strany souvisejí. Prostě úplně stejný podmínky jako pro ženu pobírající PPM.

rozzaarka
23. srp 2013

@aideen ty jsi sikovna🙂 to se treba silne nevyplati statnim zamestnancum, kteri dostavaji pridano po odpracovanych letech🙂 na novy smlouve odpracovany roky asi nebudou🙂

vycu
24. srp 2013

@rozzaarka Hlavně na to musí přistoupit zaměstnavatel. to není žádná jeho povinnost a zrovna u státní zaměstnanců, kde jsou tabulková místa, je to naprosto nereálné.

aideen
24. srp 2013

@rozzaarka manžel naštěstí pracuje ve firmě, takže nás toto netrápí 🙂

uztotakbude
24. srp 2013

@aideen Tak jsem v té skupině a stejně mi to po rozkliknutí odkazu píše: Omlouváme se, tato stránka není dostupná.

Odkaz, na který jste klikli, je asi poškozen, nebo stránka byla odstraněna.

aideen
24. srp 2013

@uztotakbude Mě to normálně funguje ☹ Tak si projdi příspěvky za včera a tam by to mělo být 🙂

uztotakbude
24. srp 2013

@aideen Tak to já vlezla asi do špatné skupiny. Protože tam nic takového nevidím. Tak mi sem hoď odkaz jen na tu správnou fcb skupinu, já se tam nahlásím a pak už si to dohledám. Díky 🙂

rozzaarka
24. srp 2013

@vycu my to stejne takhle nebudeme delat, jen me to zajima🙂

johanisko
autor
24. srp 2013

Tak holky moc děkuju,aspoň,že bych si mohla zvolit ten rodičák.Kdyby náhodou jste měly ještě nějaké rady,tak sem s nima. 😉 A ještě mě tak napadlo,když skončím po rd na pracáku,tak z čeho budou vypočítávat,kolik peněz mi dají?

uztotakbude
24. srp 2013

@johanisko Nedají ti nic! Musíš mít v předchozích dvou letech odpracováno nějakých 270 dnů. A to nemáš. Takže podle mne nedostaneš nic. Budeš na tom tak, jak já teď. 0 z 0 pojde.

lucavka
24. srp 2013

Holky budu řešit to samé. Po prvním rodičáku mě vyhodili z práce. Teď sem a nemocenské a snad čerstvě těhotná. Potřebujeme aby si vzal mateřskou manžel. Takže jestli to dobře chápu manžel může brát po mím šestinědělí mateřskou pokud si to vyřídí v práci a nebude pracovat na svojí smlouvu? Mě totiž přijde škoda patlat si hned rodičák....

johanisko
autor
29. srp 2013

Tak jsem zjistila,že podpora na ÚP po rodičáku se počítá právě z toho rodičáku.Takže nic moc to není,ale aspoň něco. 😉

ratatooy
29. srp 2013

@johanisko jj po rodičáku je podpora 3200

uztotakbude
12. zář 2013

@aideen Teď řešíme tu mateřskou na chlapa. Když bude na něho, já budu doma pečovat o dítě, on půjde pracovat na jinou smlouvu brigádně, tak kdo za mne bude platit pojištění? Myslím soc. a prac.? ÚP? Nebo kdo?

aideen
12. zář 2013

@uztotakbude někdo určitě, přesně ti teď nepovím. Myslím, že se to hlásí na pojišťovnu. Ale zaplacené ho mít budeš, když budeš nahlášená, že jsi doma pečující o dítě.

kamino
12. zář 2013

@aideen ale ona nebude pecujici,protoze materska bude na manzela a dva prece nemuzou byt s ditetem doma...o rodicaku nemluvim.

aideen
12. zář 2013

@kamino může, pokud mají mezi sebou partneři či manželé písemnou dohodu, že manželka pečuje o dítě. Pouze s tím rozdílem, že nebude dostávat žádné peníze.

kamino
12. zář 2013

@aideen tak to koukam...takze shrnuti. Manzel zazada o materskou,ta trva pul roku. V te dobe si najde brigadu,bude dostavat penize jak ze sve materske,tak z brigady a manzelka se nahlasi na pracak jako pecujici take o dite a ten za ni bude platit pojisteni? A nebude pri kontrole z pracaku zamestnavatel v rejzi,kdyz uvidi jednoho pracovnika na materske a zaroven na brigade? je to legalni?

aideen
12. zář 2013

@kamino ano přesně tak. Na FB v jedné skupině jsou i maminky, které toto absolvovaly. Nevím, proč by mělo být nelegální, když si manžel při mateřské vlastně přivydělává. To se smí i v případě mateřské normálně na ženu.

kamino
12. zář 2013

@aideen tak to koukam 😉 tohle reseni by me nenapadlo... Kazdopadne diky,rozsirila jsi mi obzor 😉

jitule77
9. říj 2013

takže co jsem zatím vyčmuchala já. Jsem OSVČ, nepřiplácím si nemocenskou, takže nárok na mateřskou (PPM) nemám. Přítel je zaměstnanec v rodinné firmě, tak jsme vymysleli následující: jakmile budu chtít zůstat doma před porodem (chci pracovat co nejdéle), stopnu si živnost a nahlásím se na pracák (=zaplatí za mě povinná pojištění a 5 měsíců budu dostávat maličkou podporu)...po porodu se rozběhne šestinedělí a počínaje 7. týdnem od porodu si přítel zruší smlouvu ve firmě a nastoupí na mateřskou, která ale není pro chlapa 28, ale jen 22 týdnů ode dne porodu. Spolu uzavřeme smlouvu, že o dítě pečuju já (smysl toho mi pořád uniká, když si ženská přivydělává k mateřské, taky nikoho nezajímá, kdo se stará o mimino) a on si ve firmě udělá jinou smlouvu nebo DOP nebo prostě něco. Po těch 22-ti týdnech se přehoupne přítelova mateřská na rodičovskou, vybereme si dobu vyplácení a přejdu na ni já - zruším registraci na pracáku. Přítel zase půjde zpátky na svou smlouvu, aby tam případně naskákaly zase nějaké korunky na další mateřskou, kdy bychom to udělali stejně. Vidíte v tom někdo nějakej zádrhel...? Prosím, pokud vás k tomu něco napadne, napište, snažím se na ty baby úřednice pořádně nachystat...🙂)

j.a.n.i
9. říj 2013

@jitule77 Zádrhel v tom není, akorát tu smlouvu, kterou uzavíráte je, že o dítě pečuje on a ne ty a je kvůli tomu, aby on mohl tu mateřskou pobírat.

jitule77
9. říj 2013

@j.a.n.i jojo, díky za vysvětlení, to mi neseplo...🙂

mo_cha
19. říj 2013

http://finance.idnes.cz/kdyz-zada-tata-muze-byt...

tohle zní dobře jen nevím jestli to ještě platí

romantika
19. říj 2013

@jitule77 je to tak, ale ta dohoda není ze pecujes o dite, ale ze on prebira dite do pece a musí to byt notarsky overene(oba podpisy) nebo podepisovat na socialce a taky tam rovnou prohlas ze nemas nárok na PPM. jinak rodicak muzes pobirat ty, akorát se bude pocitat z platu manžela, to také jde. Cili když budes zadat tak ho chtej na sebe ale dolozis plat manžela az pujdes na rodičovskou at s tim nemas papirovani navíc. Ještě musíš vyresit co budes delat po dobu co bude manzel na PPM, protože pak jsi nezamestnana a mela by sis platit zdravotko. mozna by bylo lepsi jit na up nejak, aby si na nem byla co nejvíce i po dobu manzelovy PPM.
Obecne PPM na manžela tedy jde, na 22 tydnu, musí se vybrat do roka dítěte, cili klidne na ni muze az třeba v 5ti mesicich dítěte. Po dobu co on bude na PPM jsi ty ale bez rodičovského prispevku a musíš se hlasit na zdravotce jako nezamestnana ci něco jiného a az mu skonci jdes opet na rodičovskou. Po dobu PPM nesmí byt zamestnan v zamestnani, ze kterého pobira PPM. na zdravotni se pak jeho stav jmenuje otec na rodicovske dovolene.

lenulafi
10. lis 2013

Tak momentálně řešíme tuhle situaci taky...jsem z toho celá nesvá,nevím,jestli manželovi přistoupí na těch 22týdnů na dohodu.Akorát mě zajímá,jestli když porodím a půjdu si zažádat o rodičovský příspěvek na těch 7 týdnu ode dne porodu,tak jestli to půjde pozastavit,aby manžel mohl jít na tu mateřskou.Jo a ještě jsem se chtěla zeptat,te´dka jsem na ÚP,po porodu budu teda pobírat rodičovský příspěvek a pak na tu dobu 22 týdnů se budu muset hlásit zase na ÚP??Prosím poraďte,momentálně jsem bez peněz a do porodu bude,je to hodně náročné ☹

jjaroslav
11. lis 2013

dobry den vsetkym 🙂 asi som tak trochu iny pripad a preto by som chcel poprosit o radu niekoho kto ma skusenost s pripadom ked otec dietata ide na rodicovsku dovolenku , pracuje a momentalne este zije v cechach (teda zamestnavatel plati vsetky odvody do poistovne ) ale manzelka je zivnostnicka na slovensku kde aj bude rodit.konkretne ma zaujima kedy moze otec nastupit na rodicovsku dovolenku kedze na matersku logicky nepojde pretoze na tej je matka emoticon budem vdacny za kazdu skusenost ci radu.otazok mam samozrejme viac ale na zaciatok to myslim staci 🙂