Mateřská na chlapa, jak to funguje?

johanisko
23. srp 2013

Ahojky,omlouvám se,jestli tohle téma už tu je, ale opravdu nemám čas to tu celé pročítat, tak mi prosím odpusťte,že to zakládám znova 😅 .Potřebovala bych pár rad.Momentálně ještě budu necelý rok na rd.Ale uvažujeme o dalším mimču a nesjpíš by to nevyšlo,abych to měla navazující na rodičák.Takže nejspíš bych skončila na nějakou dobu na pracáku.Potom,když nastoupím na mateřskou,tak mi nedají ani korunu,že?A rodičák mi dají na 4 roky automaticky?To je pro nás celkem nepřípustné mít takový malý příjem.Takže jsem slyšela o variantě napsat to na chlapa.Nevíte jak to funguje?Jaké jsou tam podmínky?Moc děkuji 🙂

vashaa
23. srp 2013

Ahoj, právě jsem se na toto ptala minulý týden kamaráda, který má přehled o všech sociálních dávkách a říkal, že mateřská na chlapa prý nejde ☹

aideen
23. srp 2013

@vashaa Mateřská na chlapa ze zákona lze. Také ji budu vyřizovat, ale musím pohledat někoho, kdo si tím prošel. O tomhle se nedávno bavily na FB holky, které s tím mají zkušenosti. Tady se mi na tento dotaz taky nikdo neozval. na sociálce se nemá cenu ptát, tam nikdo nikdy neporadí. Takže nejlepší je si to pozišťovat předem a přijít tam už s tím, že o tom něco vím.
@johanisko

vashaa
23. srp 2013

@aideen Fakt to jde? Ten kamarád je v sociálních dávkách zběhlejší než někteří naši spoluobčané, tak mne to překvapuje. Pokud se něco dozvíš, hoď mi to prosím do zprávy. Předem díky!

aideen
23. srp 2013

@vashaa kamarádka také pracuje na sociálce, teda pracovala. Teď už tam není. Ale sama mi přiznala, že je to zavedeno řekla bych tak od roku 2008, to už si přesně nepamatuju. Ale jak mi řekla, měli vyložené zakázané toto nabízet či se o tom zmiňovat. Takže asi tak :-/

vashaa
23. srp 2013

@aideen Tak to mne nepřekvapuje, že to nechtějí prezentovat dál 😀

rozzaarka
23. srp 2013

@aideen ze by proto, ze chlapi berou vic a vyplatili by vic?🙂 mozna si o tom taky neco zjistim🙂

dana3262
23. srp 2013

@johanisko
@vashaa
@aideen muj partner na mateřské byl, ale am řekli, ze by nemusel, ze staci doložit, ze na ni ma nárok a od nového roku (nevim presne od kdy) může jít rovnou žena na tu jeho mateřskou.

aideen
23. srp 2013

@rozzaarka spíš je to složitější proces. Jestli jsem to dobře pochopila, tak chlap pak na tu smlouvu, co mu jde PPM, nemůže dostávat výplatu, ale nevím, jestli teď nekecám, už je to chvíle, co jsem to četla. Takže by vlatně musel dělat jakoby na jinou smlouvu. Ale hodila jsem dotaz do té skupiny na FB, čeká na schválení, tak snad se mi ty holčiny ozvou.

@vashaa ani mi nemluv. Já s těma ženskýma tady u nás na úřadě mám samé problémy, už když jsem zvyšovala rodičák minule. 🙄

aideen
23. srp 2013

@dana3262 a myslíš PPM, co je na těch 6 měsíců? Nebo přímo rodičák? to by byly dvě rozdílné věci 🙂 Právě že s rodičákem je to teď už o hodně jednodušší, nic se na chlapa psát nemusí, ale ta PPM, co je těch 6 měsíců, je trošku složitější záležitost.

rozzaarka
23. srp 2013

@aideen ty se v tom tak hezky vyznas, taky bych chtela😀 az se prohrabu pres screening a porodnici, taky se na to musim podivat🙂 jak se vlastne pocita ppm? rodicak je pak pry lepsi napsat na toho, kdo bere vic, protoze pak kdyby bylo druhy na ceste, da se dostat vyssi castka...

dana3262
23. srp 2013

@aideen no, on byl tech 6 mes na mateřské kvuli tomu, ze je sám sobě zaměstnavatelem (majitel firmy) a nemusel tak platit tech 6 mes sociální a zdravotní jinak bych pry šla ja. Ze pry nejak staci, aby nastoupil na 1 den a pak yo převedl na me. Tak si ti pamatuju aspon..

aideen
23. srp 2013

@rozzaarka no právě, že ani moc ne. Tady to mi totiž taky řekly, že to prostě nejde, ale opak je pravdou. Baby jedny! 🙄
Já potom písnu, co mi holky odpověděly. Ta ppm je myslím 70% z mzdy, ale už nevím jestli z čisté či hrubé. Ale asi z čisté bych řekla. Rodičák si klidně napiš na sebe, ale jenom dolož manželův příjem. Nemusí to být ani manžel, prostě otec dítěte. Teď už se to nemusí složitě přehazovat a přepisovat. To teď právě vyřizuju já. Rodičák mám na sebe, chci ho zvednout na maximum, ale čekám na papír z manželovy práce o jeho přijmu.

aideen
23. srp 2013

@dana3262 no musím to pořádně pozjišťovat. Už teď se toho hrozím s tou novou slečnou na úřadě. To bude zase sežraných tabulek čokolády!

zdeni.r
23. srp 2013

Tak o tom, že to jde sem taky nevěděla.. ale kolega to tak má.. jeho žena je osvč a na mateřskou na druhý dítě by nárok neměla. Takže mu v práci přistoupili na to, že půjde na mateřskou, ale normálně pracuje dál na nějakou dohodu o provedení práce na jinou pracovní pozici.
asi závisí dost na tom zaměstnavateli, jestli na tuhle "habaďuru" přistoupí.. ale určitě to možné nějak je, jen se o tom moc neví..

uztotakbude
23. srp 2013

Můžu ti to říct přesně, zjišťovala jsem na sociálce. MD na chlapa nejde. Nebudeš na ni mít nárok. Ale hned první den po porodu dostaneš rodičák a ten můžeš mít podle chlapa. Takže on donese na úřad nějaký papír od zaměstnavatele, kde jeho zaměstnavatel potvrdí, že má příjem a splňuje zákonnou lhůtu tuším rok nebo dva práce. Pak si můžeš vybírat délku rodičáku. A už to není na dva, tři a čtyři roky, už je to na měsíce. Rozpočteš si to na počet měsíců dle toho, jak chceš dostávat vysokou sumu a každé tři měsíce to můžeš změnit až do vyčerpání 220 000 Kč. Doufám, že jsem pomohla...

uztotakbude
23. srp 2013

@vashaa Nejde to. Ptala jsem se...

vashaa
23. srp 2013

Tak pokud jde o zaměstnavatele, tak mi je už teď jasné, že to u nás nepůjde ☹

uztotakbude
23. srp 2013

@aideen Jo, to jo. To pak ano, můžeš pobírat mateřskou na manžela, ale manžel musí reálně na té mateřské být. Já se tam šla ptát s tím, že vím, že to takto jde a že manžel pak po 24 hodinách nastoupí hned do práce a mateřskou se přehoupne na mne a oni mi řekli, že je to blábol. Takže i kdyby to tak bylo, tak ti to na úřadu nikdo nedovolí tak udělat...

aideen
23. srp 2013

@uztotakbude tak to já jsem zase držka, to já si klidně nechám zavolat nejvyšší. Už tady s těma ženskýma opravdu ztrácím trpělivost. Navíc, pokud zaměstnavatel na toto přistoupí (což u nás nebude takový problém), jak píše @zdeni.r , tak ti toto odmítnout nemůžou. Bylo by to protizákonné, protože v zákoně je to jasně napsané.

uztotakbude
23. srp 2013

@aideen No tak to pak už vidím ten problém. Ony totiž všude na úřadech zřejmě sedí stejně protivné ženské. Ono to asi půjde, na netu jsme to s manželem taky našli: http://www.naseporodnice.cz/ Manžel to dle toho propočítával a pak se divil, že mi na úřadu řekli, že to nejde, když tady píšou, že jde. Jenže co s tím, když to jde, ale oni ti do očí tvrdí, že ne? Mám jít párkrát do solárka, aby to šlo?

dana3262
23. srp 2013

@aideen ne, tak ja to zvrzala.. kdyz jde chlap na mateřskou, tak nema nárok na výplatu.

aideen
23. srp 2013

@uztotakbude mě ani nemluv. Já jsem se už tolikrát rozčílila, že mi to nedělá už dobře. Právě proto to chce pozjišťovat dopředu a přijít tam klidně i s vytištěným zákonem a ani se jich neptat, zda to jde, ale prostě tam přijít a říct: "Jdu vyřídit ppm na manžela" a nazdar.

aideen
23. srp 2013

@dana3262 právě, to by musela být ta dohoda o provedení práce nebo něco podobného. Právě k tomu je potřeba vstřícný zaměstnavatel.

uztotakbude
23. srp 2013

@aideen No jo, manžel má taky zaměstnavatele, kde by to nemusel být problém. Ale s těma babama tady nehnu. Tady je nejvyšší stejná jako řádová 😀 To je prostě v řetku. Co s tím? Navíc se bojím, že může přijít nějaká kontrola, protože v zákoně je taky napsáno, že PPM pobírá osoba, která se nepřetržitě stará o dítě po celou dobu, co ji pobírá. Když to napíšu na chlapa, budu to pobírat, doma budu s prckem a já a manžel bude v práci a přijde kontrola, tak to bude pěkněj průšvih.

aideen
23. srp 2013

@uztotakbude tohle se ošetřuje písemnou dohodou mezi manželem a manželkou, že se dohodli, že pečovat celodenně o dítě bude manželka. Pamatuju si ale jenom kusé informace, doufám, že se mi ozvou holky, co to reálně řešili. Co tak si zavolat na kraj a říct, jaký má člověk problém? Já bych to asi až tak neřešila, ale štve mě to, že ty baby lidem do očí štvou, proto do toho jdu a proto jim klidně udělám ze života peklo. Hrajou si na bohy.

uztotakbude
23. srp 2013

@aideen Já to taky budu řešit klidně i na kraji. Já se nenechám, to já taková nejsem. Ale prvně musím stoprocentně vědět, že to tak jde a nejlépe mít papír v ruce (třeba zákon). Ale já to jako řeším dost předběžně, my se teprve budeme začínat snažit. Ale člověk chce všechno vědět dopředu...

aideen
23. srp 2013

@uztotakbude neboj, až budu mít informace, popřípadě odkazy, hodím to buď sem a nebo rozešlu na ip. Já začala toto řešit právě už teď. Taky chci mít všechno přesně zjištěné. Ale třeba mě holčina překvapí a nebude dělat scény. No ale moc tomu nevěřím ...

uztotakbude
23. srp 2013

@aideen Ok, budu to tu sledovat. Tak díky... 😉

vashaa
23. srp 2013

Holky, držím vám palce, ať se vám to podaří!!! A nedejte se! 🙂

speedygon
23. srp 2013

Mateřská prý na chlapa jde, ale je to složité. Navíc by to znamenalo, že musí být doma on a Ty bys musela dělat...proto je lepší ta varianta, že když nemáš na PPM nárok, tak od narození mimi brát RP s tím, že doložíš příjem partnera a pokud nemá nějakou almužnu, můžete si délku rodičáku určit sami(za předpokladu, že splňuje podmínky pro získání PPM). Já to tak budu mít taky...přítel potřebuje od zaměstnavatele potvrdit formulář ohledně nároku na PPM, s tím potom musí na OSSZ(+ ještě s formulářem ohledně denního vyměřovacího základu)...tam mu na základě formuláře od zaměstnavatele potvrdí ten základ a s tím+se samotnou žádostí o rodičák půjdete tam, kde to mají na starost(v Praze to je sociální odbor na ÚP) a společně potom dořešíte délku a výši pobírání RP.