Mateřská, na kterou šel manžel, máte zkušenost?

svetluska17
17. lis 2013

Ahoj maminky, chtěla jsem se zeptat, zda máte některá z vás zkušenosti s mateřskou na kterou šel Váš manžel či přítel ? myslím to tak, že vy byste byli doma ale bylo by to napsané na vašeho přítele.. že by za vás dostával větší mateřskou 🙂 moc děkuji za odpovědi 🙂

saminomimino
17. lis 2013

muž ji nedostává za tebe,vyřídíš si ji na vé jméno,pak jdete na správu sociálního zabezpeční a tam si ověří mužův denní vyměřovací základ ,s tím se vracíte na sociálku a vyřídí se rodičák na tebe a partnerův vyměřovací základ,slouží to v případě že spadáš do nevýhodné 4 leté varinaty,pokud nemáš nárok na mateřskou,když se to vyřídí na pracujícího,tedy partnera,můžeš si zvolit kolik chceš měsíčně pobírat nebo na kolik let,čátka obnáší 220tis
Na sociálce ti musí poradit,je to legální oficiální způsob jak si rodičák možna vyřídit

mrsblack
17. lis 2013

@svetluska17 pokud máš na mysli "mateřskou" - peněžitou pomoc v mateřství, která trvá 28 týdnů, tak tam by musel přítel opravdu zůstat doma a z jeho placené nemocenské by se mateřská vyplácela - ale on v té době nesmí mít příjem od toho zaměstnavatele, který mu nemocenskou platí.
Pokud myslíš rodičovský příspěvek, který se pobírá do 2, 3 nebo 4 let dítěte, tak tam to funguje, jak píše @saminomimino - přítelovi potvrdí v práci papír o příjmech, z toho sociálka (OSSZ) vypočítá denní vyměřovací základ a potvrdí, a s tímto potom půjdeš na pracák (odbor státní sociální podpory) a tam to vyplníš na sebe, jen se to bude vyplácet z přítelova platu. Tahle to máme teď my, protože jsem nárok na mateřskou neměla.

jitule77
18. lis 2013

Jen technická - co jsem našla, tak pokud "jde na mateřskou" otec dítěte, nemůže to být dřív než po skončení šestinedělí (od sedmého týdne po narození dítěte) a nedostane 28, ale jen 22 týdnů PPM...ale i tak dobré, taky se na to chystáme, jelikož já nárok na mateřskou nemám..

xpila
18. lis 2013

@mrsblack Není to pravda, příjem od stejného zaměstnavatele mít může, jen nesmí být na smlouvu, ze které čerpá mateřskou. Takže ani nemusí být doma.

anettkkaa
17. lis 2014

Holky chapu to spravne ze pokud nemam narok na materskou tak muze zadat manzel stim ze ja budu doma? Ale nemuze u stejneho zamestnavatele vykonavat stejnou pozici ale jinou ano?