Mateřská u nezaměstnané. Mám na ni nárok?

marinka
22. srp 2007

Ahojte holky!

Potřebuju poradit! 30.6 mi skončila smlouva v práci, v té době jsem už byla na nemocenské. Doktorka mi říkala, že si mám v práci zjistit, kdy je pro mně výhodnější nastoupit na mateřskou a účetní mi vypočítala, že mám nastoupit 8 týdnů před termínem. Tak už jsem na mateřské od minulého týdne, papíry ohledně mateřské jsem donesla do práce, ať se o to postarají, když jsem pořád v ochrané lhůtě. A dnes mi volala účetní, že tu mateřskou nesla na sociálku a tam jí řekli, že když jsem nezaměstnaná, tak nemůžu nastoupit 8 týdnů před termínem, ale jen 6 a že těch 14 dní nedostanu proplaceno. Jedině, že by mi to dr. změnila a přepsala by mateřskou na 6 týdnů před, ale že to musí být vyřízeno do konce příštího týdne. Tak jsem k dr. hned běžela a k mojí smůle teď má dovču a vrátí se až 8.9, takže je to pasé a za těch 14 dní nedostanu zaplaceno (cca 5 tisíc). Už jsem se s tím nějak smířila, co taky dělat, ale uvažuju nad tím, jestli mám nárok na mateřskou po porodu, na těch 20 týdnů. Nevíte to někdo?? Nebyl tu třeba někdo v podobné situaci? Děkuju moc za odpověď!

kamiami
27. únor 2013

@j.a.n.i Takže oni si pak vše potřebné zjistí, jestli mám těch 270dní a jestli jsem v ochranné lhůtě? Tak to je vážně brnkačka 😉 , ale pak s vyřizováním rodičovského příspěvku jsou asi větší obíhačky, co? Ještě jednou díky za cenné rady 😵

j.a.n.i
27. únor 2013

@kamiami Jojo, přesně tak, to už si OSSZ zjistí podle toho, jak tě zaměstnavatel přihlašoval a odhlašoval. Rodičák už je větší obíhačka...

kamiami
27. únor 2013

@j.a.n.i Bezva, díky moc za vše 😀

kammsi
12. bře 2013

Ahoj měla bych dotaz ohledně peněžité pomoci v mateřství. PP mi skončil 4.8.2012 k dnešnmí dni nezaměstnaná, podmínku 270 dní za poslední 2 roky splňuji, v ochranné lhůtě nejsem, to je mi jasné. Nástup na PPM mám v srpnu 2013.
Mě by zajímalo z čeho se potom vypočítá mateřská, jeslti by mi pomohlo, kdybych do porodu pracoval zhruba 5 nebo 6 měsíců? Jestli se vezme hrubý příjem za posledních 12 měsíců a vydělí se to 365 dny (pro výpočt denního vyměřovacího základu) nebo v případě kdy za těch 12 měsíců budu mít opracováno třeba 5 měsíců, tak mě ten příjem vydělí taky 365 dní nebo tam budou počítat pravděpodobný výdělek, za to co jsem nepracovala? Doufám, že jsem to napsala srozumitelně. Děkuji za odpověď

kammsi
12. bře 2013

tak pravděpodobný výdělek by mi počítali pokud bych měla odpracováno méně jak 30 dní, jestli jsem to pochopila správně. Takže kdybych pracovala 5 měsíců tak by to podělili kalendářními dny a tak zjistili denní vyměřovací základ? Chápu to správně?

vojtisek2007
12. bře 2013

@kammsi jo, když budeš mít odpracováno jen 5 měsíců vezmou 5 vyměřovacích základů a podělí počtem přísl.dnů - ne 365 😉

kammsi
12. bře 2013

jo děkuji, to jsem ráda 🙂

majka429
27. bře 2013

Ahojte, chcela by som sa opytat,som slovenka,pracujem na slovensku a priatela mam cecha,budem sa k nemu stahovat,planujeme dieta, a tak sa chcem spytat ako to vlastne bude,mam narok v ceskej republike na rodicovsky prispevok a na porodne kedze tam nepracujem? Moze mi niekto poradit? Velmi pekne dakujem 🙂

romca05
7. dub 2013

@j.a.n.i Ahoj, mohla bys mi prosím poradit? Můžu žádost o MD poslat přímo na OSSZ, nebo musím přes bývalého zaměstnavatele? Lístky na peníze (jsem na neschopence) si tam posílám sama.
Neměla bych na MD mít nárok (prac. poměr měl skončit dohodou, do ochranné lhůty se nevejdu), ale býv. zaměstnavatel mi nebyl schopný dodat můj výtisk dohody (řešili jsme poštou, ne osobně) ani půl roku po ukončení prac. poměru, ani po mých urgencích a minulý týden jsem zjistila, že jej nejsou schopni dohledat (chtějí po mě znovu dohodu podepsat, ale já jim nic nepodepíšu, pro mě je teď mnohem výhodnější být pořád zaměstnaná), takže je dohoda vlastně podle zákona neplatná a prac. poměr by měl stále trvat. Dá se tedy na OSSZ nějak dokázat, že mě zaměstnavatel neoprávněně odhlásil, že prac. poměr pořád trvá? Na MD bych měla nastoupit do 14 dnů.

j.a.n.i
7. dub 2013

@romca05 Žádost nemůžeš poslat přímo na OSSZ, protože od zaměstnavatele potřebuješ ještě vyplnit tu přílohu o příjmech... takže upřímně nevím, jak tohle řešit, v první řadě bych zjistila na OSSZ zda tě opravdu odhlásili a pokud jo, tak zkusit nějakého právníka, případně inspektorát práce.

romca05
8. dub 2013

@j.a.n.i Díky! Tak žádost pošlu do práce a budu doufat, že ji na to OSSZ alespoň odešlou... Právníka určitě kontaktovat budu, inspektorát práce je taky dobrý nápad.

kamiami
18. dub 2013

@j.a.n.i Ahojky, opět se na tebe obracím s malou prosbičkou 😉 . Tentokrát se mi jedná o výši MD, z čeho přesně se mi bude počítat, když za posledních 12 měsíců, ze kterých , jak jsem se dočetla, se bude výše odvíjet, budu mít odpracováno cca 5 měsíců, z toho 3 měsíce jinde a 2 měsíce také u jiné firmy, pokaždé s jiným platem. Možná, že už se tato podobná otázka a následná odpověď bude opakovat, ale i tak prosím o odpověď. Hezký den

j.a.n.i
18. dub 2013

@kamiami Z platu v posledním zaměstnání, pokud má na mateřskou nárok.

kamiami
18. dub 2013

@j.a.n.i Díky moc, jsem se do všech těch článků a diskuzí nějak zamotala, ale myslela jsem si to správně, díky 🙂 .

maartaaa
4. črc 2013

Maartaaa - j.a.n.i. mám dotaz, jsem s dcerou na MD - je jí 2,5 roku, nyní čekáme dvojčata. Od nástupu na MD s první dcerou jsem nepracovala ani jeden den, vznikne mi nyní nějaký nárok na dovolenou, kterou by mi měl zaměstnavatel proplatit při druhé MD? Děkuji, hezký den, M.

j.a.n.i
4. črc 2013

@maartaaa Ano, vznikne ti nárok za druhou MD a po jejím skončení si ji můžeš vybrat.

leejlaa
5. srp 2013

Ahoj, jelikož je vás tady spousta, co tomu rozumí, což já ne, tak se chci pro jistotu taky na něco zeptat. Je mi jasné, že na PPM nemám nárok, ochranná lhůta mi "utíká" o 15 dnů, ale co můžu udělat pro to, abych na PPM dosáhla?Dosáhla bych na ní, kdybych se nechala ještě aspoň na těch 15 dní zaměstnat? Jestli se ta lhůta třeba nějak prodlouží, o ty dny, co budu ještě zaměstnaná. A nebo bych musela být zaměstnaná např. celý listopad (30 dní ochr. lhůty) přičemž na mateřskou mám nárok odejít 11-25.12. ( a to taky nevím, kdy, jestli můžu už těch 8 týdnů nebo 6 týdnů před porodem, jestli tam taky není nějaký omezení nebo si to volím sama...) - ale prostě byla bych v té lhůtě, tudíž nárok na PPM by vznikl? A to nemluvím o tom, že mě zřejmě nikdo nezaměstná:( natož s balónem:( Je to pitomá situace, ale 31.května 2013 mi skončila smlouva, mezitím sem byla ještě 19.4.-17.6. na neschopence, a od té doby dosud na ÚP, smůla jak prase:( Ještě mě napadlo, jít na měsíc před nástupem na MD dělat na živnost jako OSVČ, šlo by to nebo je to zbytečný a složitý a je to blbost? DÍKY

ivana123321
19. srp 2013

Ahojte holky!!když jsem ezaměstnaná a nemám odpracovyných 270dni tak nemám narok na materskou dovolenou?Muj manžel je osvč a nemocenské pojištění si platí uz přes rok.Jak to teda bude v mojem případě?četla sem že to jde i nejak na otce dítěte.dekuji za odpoved

j.a.n.i
19. srp 2013

@ivana123321 Budeš mít hned od porodu rodičák, ale díky tomu, že si manžel platí nemocenské, tak budeš moct volit výši rodičáku až do 7600,- měsíčně (nepředpokládám, že by si platil tak vysoké nemocenské, aby šlo volit víc).

ratatooy
19. srp 2013

@leejlaa to už ti nepomuže se nechat zamestnat protože se to myslim počítá nové zamestnání od nuly ale nevim abych nekecala tak si to myslim já.zeptej se na up

ratatooy
19. srp 2013

@leejlaa a na ty osvč to by myslim šlo ale musela by sis doplatit za celou dobu nejaky vyšší pojištění aby jsi dostala mateřskou

j.a.n.i
19. srp 2013

@ratatooy Nešlo, pojištění u OSVČ nejde platit zpětně, ale vždy jen dopředu.

ivana123321
19. srp 2013

děkuji,a do porodu nedostanu ani od Úp ani korunu?a četla sem ještě že by po 7 tydnech od porodu mohl na ppm nastoupit manzel,kdybych mu dala nejk dite do pece aspon na 7 dni po sobe.

ratatooy
19. srp 2013

@j.a.n.i ajo tak to má pani asi smulu,ale ja si myslim že je uplne jedno jestly má rodičák nebo mateřskou pokud nebyla tech 270dní zamestnaná kde by si vydělala dobry penize aby mela aspon ten pulrok dobrou mateřskou,takto bude mit jak na mateřsky tak na rodičaku stejně

ivana123321
19. srp 2013

@j.a.n.i děkuji,a do porodu nedostanu ani od Úp ani korunu?a četla sem ještě že by po 7 tydnech od porodu mohl na ppm nastoupit manzel,kdybych mu dala nejk dite do pece aspon na 7 dni po sobe.

ratatooy
19. srp 2013

@ivana123321 pokud jsi byla zamestnana a nastoupila na up mela by jsi dostat normalne podporu,pokud jsi odpracovala 2roky

ivana123321
19. srp 2013

@ratatooy nebyla jsem zamestnana,ale manzel je osvč a nemocenske si plati uz pres rok

ratatooy
19. srp 2013

@ivana123321 tam je nejakej limit kolik si musí platit aby mel narok kamaradka je taky osvč platila si nejnižsí sazbu a pak si to doplácela aby mela narok

ratatooy
19. srp 2013

@ivana123321 ale nevim jak je to v připade chlapa že by chtel na mateřskou když je osvč,joo a po 7týdnech je to blbost protože mateřskou máš už tech 7týdnu a 6 nebo 8tydnu před porodem,ja myslim že si to převádí hned nejak po porodu a pak zas zpet

ivana123321
19. srp 2013

ted uz to nejde doplacet.plati si mesicne 149kc,odviji se to od toho kolik si plati zdrav a soc.ale vim ze pokud si to plati tak si muzu vybrat variantu a mozna i to PPM pokud si nejak na aspon 7 dni vezme dite jakoze do peče