Mateřská u nezaměstnané. Mám na ni nárok?

marinka
22. srp 2007

Ahojte holky!

Potřebuju poradit! 30.6 mi skončila smlouva v práci, v té době jsem už byla na nemocenské. Doktorka mi říkala, že si mám v práci zjistit, kdy je pro mně výhodnější nastoupit na mateřskou a účetní mi vypočítala, že mám nastoupit 8 týdnů před termínem. Tak už jsem na mateřské od minulého týdne, papíry ohledně mateřské jsem donesla do práce, ať se o to postarají, když jsem pořád v ochrané lhůtě. A dnes mi volala účetní, že tu mateřskou nesla na sociálku a tam jí řekli, že když jsem nezaměstnaná, tak nemůžu nastoupit 8 týdnů před termínem, ale jen 6 a že těch 14 dní nedostanu proplaceno. Jedině, že by mi to dr. změnila a přepsala by mateřskou na 6 týdnů před, ale že to musí být vyřízeno do konce příštího týdne. Tak jsem k dr. hned běžela a k mojí smůle teď má dovču a vrátí se až 8.9, takže je to pasé a za těch 14 dní nedostanu zaplaceno (cca 5 tisíc). Už jsem se s tím nějak smířila, co taky dělat, ale uvažuju nad tím, jestli mám nárok na mateřskou po porodu, na těch 20 týdnů. Nevíte to někdo?? Nebyl tu třeba někdo v podobné situaci? Děkuju moc za odpověď!

ivana123321
19. srp 2013

@ratatooy Pokud nepomůže ani studium, existuje ještě možnost poslat na mateřskou otce dítěte (či vašeho manžela) – pokud tedy na rozdíl od vás všechny výše uvedené podmínky splňuje. Jediný rozdíl spočívá v tom, že váš muž může na mateřskou nastoupit až sedmý týden po porodu – peněžitá pomoc v mateřství je mu pak vyplácena dvacet dva týdnů, respektive třicet jedna týdnů v případě dvojčat a vícerčat.

Zákon přitom nevylučuje, aby váš muž pobíral mateřskou a zároveň normálně vydělával – o dítě tedy můžete doma pečovat vy. Jedinou podmínkou je, že jeho příjem nesmí pocházet z pojištěné činnosti, ze které čerpá mateřskou. Zjednodušeně řečeno tedy nemůže vykonávat stejnou práci u zaměstnavatele, u kterého nastoupil na mateřskou. Může si ale vydělávat jinde – nebo třeba dělat pro stejného zaměstnavatele jinou činnost. Kreativní povahy se vstřícným zaměstnavatelem si tedy mohou zahrát bojovou hru.

Zdroj: http://www.penize.cz/materska-dovolena/245770-p...

ivana123321
19. srp 2013

Pokud nepomůže ani studium, existuje ještě možnost poslat na mateřskou otce dítěte (či vašeho manžela) – pokud tedy na rozdíl od vás všechny výše uvedené podmínky splňuje. Jediný rozdíl spočívá v tom, že váš muž může na mateřskou nastoupit až sedmý týden po porodu – peněžitá pomoc v mateřství je mu pak vyplácena dvacet dva týdnů, respektive třicet jedna týdnů v případě dvojčat a vícerčat.

Zákon přitom nevylučuje, aby váš muž pobíral mateřskou a zároveň normálně vydělával – o dítě tedy můžete doma pečovat vy. Jedinou podmínkou je, že jeho příjem nesmí pocházet z pojištěné činnosti, ze které čerpá mateřskou. Zjednodušeně řečeno tedy nemůže vykonávat stejnou práci u zaměstnavatele, u kterého nastoupil na mateřskou. Může si ale vydělávat jinde – nebo třeba dělat pro stejného zaměstnavatele jinou činnost. Kreativní povahy se vstřícným zaměstnavatelem si tedy mohou zahrát bojovou hru.

Zdroj: http://www.penize.cz/materska-dovolena/245770-p...

j.a.n.i
19. srp 2013

@ivana123321 To sice jde, ale problém je, že její manžel je OSVČ, tedy by po celou dobu na ŽL nemohl pracovat, neboť činnosti na ŽL se nijak nerozlišují a pořád je to ta samá... nehledě na to, že při nemocenském 149,- měsíčně bude PPM tak 4000,- za měsíc, což mi nepřijde moc, když vezmeme, že v tu dobu manželka nic nebude dostávat. Tedy v této situaci bych se na hru s PPM na otce vybodla.

ivana123321
19. srp 2013

tak jedine ze by delal nejak na černo 🙂 🙂

leejlaa
16. říj 2013

A může si nezaměstnaná volit kdy odejde na mateřskou ( samozřejmě pokud jí vůbec vznikne nárok ) ? Já četla, že nezaměstnaná nemůže mateřskou nastoupit 8 týdnů, ale až 6 týdnů před porodem, nevíte někdo jak je to? Týká se to totiž i mě🙂 tak už živě vidím to lítání sem a tam, páč mi na OSSZ řeknou, že takhle to nejde a že musím takhle, a to si chci právě ušetřit.

j.a.n.i
16. říj 2013

@leejlaa Citace ze zákona o nemocenském pojištění:

(1) Podpůrčí doba u peněžité pomoci v mateřství začíná nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Nástup na peněžitou pomoc v mateřství nastává

a) dnem, který pojištěnka určí v období od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu; pokud pojištěnka tento den v tomto období neurčí, nastává nástup na peněžitou pomoc v mateřství počátkem šestého týdne před očekávaným dnem porodu,

b) dnem porodu, pokud k porodu došlo před počátkem podpůrčí doby uvedené v písmenu a),

nic o tom, jestli je nebo není zaměstnaná zákon nehovoří... naopak ty nezaměstnané častěji volí 8 týdnů před, aby se vešli do ochranné lhůty 180 dnů.

leejlaa
17. říj 2013

@j.a.n.i No já právě taky nechápu, kde to ty ženský vzaly, proto mě to zarazilo. Četla jsem, že se to stalo jedné paní, odnesla do bývalého zaměstnání formulář o PPM, účetní to nesla na OSSZ, a tam jí řekli, že to je špatně, že nemůže nastoupit na PPM 8 týdnů před, když je momentálně nezaměstnaná. A pak se v tom vyznejte :D

j.a.n.i
18. říj 2013

@leejlaa Ono bůh ví, jak to bylo, to jsou ty několikrát překroucené informace...

leejlaa
22. říj 2013

No všechno se dá překroutit, proto se ptám tady, jestli s tím někdo nemá zkušenost, a tudíž to ví určitě, aby to nebyly zase jenom spekulace. Ono stejně nikdy předem nemůžu vědět, na jakou "milou úřednici" tam narazím, jedna může chtít to, druhá zase něco jinýho....nemají ani ucelený postupy, a už mě štvou :(

j.a.n.i
22. říj 2013

@leejlaa Ty to prostě odevzdáš do bývalé práce a dál to řeší zaměstnavatel...

nellygray
22. říj 2013

Prosím místní odbornice o pomoc. 🙂 Jsem na druhé RD. Na první i druhé MD jsem pobírala slušnou mateřskou vypočítanou z platu před tím, než jsem nastoupila na první MD. Na druhou MD jsem nastupovala rovnou z RD. Teď pobírám rodičovský příspěvek (do července 2014) a chystám se na velmi malý úvazek do práce ke stejnému zaměstnavateli jako před MD. Můj dotaz zní: kdybych znova otěhotněla a nastoupila na třetí MD, z čeho se bude její výše počítat? Předpokládám správně, že z "nového", a to výrazně nižšího příjmu, který budu mít teď? A když bych před novou MD pracovala třeba jen pár měsíců, co všechno se pak započítává jako základ pro MD? Těch 8 měsíců, co (hypoteticky) odpracuju za malé peníze a k tomu 4 měsíce, co jsem odpracovala před první MD? A ještě-byl by rozdíl v tom, pokud by nešlo o pracovní smlouvu, ale jen o dohodu o pracovní činnosti? Asi jsem do toho trochu zabředla, snad je to srozumitelné. Předem díky. 😉

nellygray
22. říj 2013

Ježiš, teď koukám, že jsem dotaz zařadila do úplně špatného tématu. 😅 Stydím se a omlouvám se. 😔 😀

j.a.n.i
23. říj 2013

@nellygray To je fuk, v jakém je to tématu 🙂 Jinak pokud budeš pracovat na svoji původní smlouvu, tak až do 4 let věku dítka se porovná aktuální plat s platem před tou první mateřskou a pro výpočet se použije ten vyšší. Jinak pokud by šlo o DPČ, tak ji musíš mít napranou na jinou činnost, nesmíš na ni dělat to, na co máš hlavní smlouvu a mateřská by se počítala z platu před tou první MD.

nellygray
23. říj 2013

@j.a.n.i Moc děkuju za odpověď! 🙂 Takže jestli jsem to dobře pochopila, tak by se vlasně pokaždé počítala nová MD z původního platu, to je pro mě dobrá zpráva. 😀 O tom, že DPČ musí být na jinou činnost, vím, domnívala jsem se ale, že to by musela být i pracovní smlouva, abych nepřišla o rodičák, který mám ještě 8 měsíců pobírat.
Takže bych mohla naskočit do své původní smlouvy, jen se zkráceným úvazkem a o rodičák bych nepřišla? A když už jsem v těch dotazech, tak ještě jeden-i když bych naskočila do pracovní smlouvy, platil by za mě pojištění nadále stát-z titulu, že jsem na RD, nebo by to přešlo automaticky na zaměstnavatele? Moc díky za ochotu, jsi zlatá. 😵

j.a.n.i
23. říj 2013

@nellygray Při rodičáku můžeš pracovat bez omezení, takže klidně na svoji původní smlouvu a pojištění budeš normálně platit ty + zaměstnavatel.

leejlaa
25. říj 2013

@j.a.n.i Děkuju🙂 stejně bych to tak udělala, jen sem se chtěla ujistit🙂

leejlaa
4. lis 2013

@j.a.n.i Tak jsem dnes byla opět na ÚP, a paní mi řekla, že na mateřskou smím odejít 6 týdnů před porodem, že nesmím 8 týdnů. Jen sem se chtěla podělit🙂

j.a.n.i
4. lis 2013

@leejlaa To by mě celkem zajímalo, co paní z UP nadělá s tím, když na ni 8 týdnů před TP nastoupis 😀 jelikož mateřskou vyřizuje OSSZ a ne UP. Jo a zeptala ses ji podle kterého zákona a paragrafu nesmíš?

leejlaa
4. lis 2013

@j.a.n.i nezeptala🙂 ale jak už sem tady psala, stalo se to jedné známé známé (šílený slovo), že jí z OSSZ vrátili papír s tím, že jako nezaměstnaná nemůže nastoupit 8 týdnů, tak už sem to dál neřešila, a řekla sem si, že to asi ví...Já už se z toho pos....:D:D:D
ale aspoň už se směju

j.a.n.i
4. lis 2013

@leejlaa Nojo, ale nevíš proč ji to přesně vrátili, spíš bych řekla, že tam byl jiný problém, protože prostě je možno určit nástup, v zákoně to nijak omezeno není.

leejlaa
4. lis 2013

@j.a.n.i Takže bych řekla, že asi jen machrovala, jak to ví nebo nevim :D už to prostě nebudu řešit ;)

j.a.n.i
5. lis 2013

@leejlaa 🙂 a u sebe se zařiď podle výhodnosti, pokud máš stále podporu, tak je stejně lepší jít až těch 6 týdnů.

nikoolkah
20. pro 2013

Dobrý den, mám dotaz 31.12.2013 mi konči smlouva na dobu určitou. OD 18.12.2013 jsem na neschopence v práci letuju takže mi doktor okamžitě vystavil neschopenku.Ve firmě už dělám 3,5 roku ale jsem přesvědčená že mi smlouvu neprodlouží ☹ termín porodu mám 23.7.2014 podle toho co čtu tak nejspíš ne nám nárok na mateřskou ale nejsem si tím jistá ☹ Děkuji za odpověd

j.a.n.i
20. pro 2013

@nikoolkah JO, nárok na mateřskou ti vyjde, ale možná budeš muset jít už těch 8 týdnů před, aby to vyšlo, ale nepočítala jsem to přesně.

leejlaa
20. pro 2013

Tajk se chci podělit, odevzdala jsem papír o nástupu na PPM účetní, a ona nechápala, že prý neví, co s tím má dělat. Je tohle možný???:D

j.a.n.i
20. pro 2013

@leejlaa Bohužel ano ☹ není to první ani poslední účetní, která svoji práci neumí...

verlis1
20. pro 2013

@nikoolkah ahoj..ja jsem zjistila dnes, ze jsem tehotna z krve, UZV jeste nic...smlouvu mam take do 31.12.ale bohuzel uz ted vim, ze mi ji neprodlouzi a to ani nevedeli, ze jsem tehotna...mam v planu jit ted na neschopenku, aby mi ji napsala do toho 31.12. dokad jsem jeste v pracovnim pomeru a potom budu trnout, abych se vesla do te ochranne lhuty abych dostala penezitou pomoc v matestvi. Bohuzel jeste ani nevim, v jakem jsem tydnu..ale vzdycky jsem si myslela, ze pokud se zjisti, ze jsem tehotna pokud jsem jeste v pracovnim pomeru, tak automaticky vznika narok na materskou, dnes jsem zjisitla, ze to musi vyjit do tech 180 dni....tak doufam, ze to kdyztak mudr.o tech par dnu posune dopredu termin porodu, pokud by to nevychazelo

leejlaa
22. pro 2013

@verlis1 Měla jsem to podobně, nevešla bych se do ochranné lhůty o asi 3-4týdny, tak sem zjišťovala. Nakonec jsem se nechala ještě měsíc zaměstnat jinde (ještě sem neměla pupík tak v pohodě). A ono se Ti to o ty dny jakony prodlouží.

nejdůležitější je 3. věta 2. odstavce:
Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů

§ 15
(1) Nemocenské náleží též, jestliže ke vzniku dočasné pracovní neschopnosti (§ 57) nebo k nařízení karantény (§ 105) došlo po zániku pojištění v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; pokud však pojištění trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů pojištění trvalo.
2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví-li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně.

bilbery
4. čer 2014

Obnovuji téma, abych se ujistila. Mám takovou situaci: jsem OSVČ a neplatím si NP, ale od července 2013 jsem i zaměstnaná. Momentálně jsem těhotná, DP 6.1.2015. V práci chci skončit (sama od sebe, z osobních důvodů) k 30.6.2014. Paní na soc. mi řekla,že nárok mít budu. Tedy splnila jsem 270dnů pojištění a ochranná lhůta 180dnů, do které se taky vlezu, když půjdu na mateřskou už v půlce listopadu. Je to tak správně??? Jen chci podotknout, má podnikání vliv na MD? Podnikání nechci přerušovat ani ukončovat. Budu si v tomto případě moct zvolit délku RP? Jak probíhá žádost o MD, zaměstnavatel neví,že jsem těhotná. To mu mám poslat pak papíry s žádostí?Moc děkuju.

j.a.n.i
4. čer 2014

@bilbery Ano, máš to správně a ano, papíry na PPM posíláš bývalému zaměstnavateli. A podnikání na PPM nemá v tomhle případě žádný vliv, můžeš normálně podnikat pořát pryč, akorát tedy v tom mezidobí než nastoupíš na PPM to budeš mít jako hlavní činnost a tedy musíš platit plné zálohy na sociální a zdravotní.