Mateřská u nezaměstnané. Mám na ni nárok?

marinka
22. srp 2007

Ahojte holky!

Potřebuju poradit! 30.6 mi skončila smlouva v práci, v té době jsem už byla na nemocenské. Doktorka mi říkala, že si mám v práci zjistit, kdy je pro mně výhodnější nastoupit na mateřskou a účetní mi vypočítala, že mám nastoupit 8 týdnů před termínem. Tak už jsem na mateřské od minulého týdne, papíry ohledně mateřské jsem donesla do práce, ať se o to postarají, když jsem pořád v ochrané lhůtě. A dnes mi volala účetní, že tu mateřskou nesla na sociálku a tam jí řekli, že když jsem nezaměstnaná, tak nemůžu nastoupit 8 týdnů před termínem, ale jen 6 a že těch 14 dní nedostanu proplaceno. Jedině, že by mi to dr. změnila a přepsala by mateřskou na 6 týdnů před, ale že to musí být vyřízeno do konce příštího týdne. Tak jsem k dr. hned běžela a k mojí smůle teď má dovču a vrátí se až 8.9, takže je to pasé a za těch 14 dní nedostanu zaplaceno (cca 5 tisíc). Už jsem se s tím nějak smířila, co taky dělat, ale uvažuju nad tím, jestli mám nárok na mateřskou po porodu, na těch 20 týdnů. Nevíte to někdo?? Nebyl tu třeba někdo v podobné situaci? Děkuju moc za odpověď!

bilbery
4. čer 2014

@j.a.n.i děkuji

zanda25
11. srp 2014

Ahojky,chtěla bych se s něktterou z vás poradit.Dne 19.6.2014 my ukončily pracovní smlouvu dohodou,ale šla jsem marodit a neschopenku jsem ukončila k 16.7.2014 a od 17.7.2014 jsem na ÚP a v té době jsem byla těhotná,jenže jsem to netušila.Zajímalo by mě,zda mohu uplatnit,alespoň nějaký příspěvek.Vždyť přece není možné,aby matka byla bez peněz a celou rodinu živil manžel ☹ ☹ ☹ Předem děkuji za rady 🙂

evulina77
11. srp 2014

@zanda25 klasickou mateřskou (28 týdnů) mít nebudeš, ale budeš mít nárok na rodičák, délku si budeš moci určit, pokud pracuje tvůj partner (otec dítěte). Rodičák vyplácí úřad práce, takže by bylo dobré se jít informovat tam, tam se vyplácí i případně jiné dávky, takže ti můžou poradit taky tam...

nonnni
11. srp 2014

@zanda25 pokud se nevejdes do ochranne lhuty 180 dni, tak mas narok az na rodicovsky prispevek (uderem narozeni ditete). Muzete pozadat o prispevek na bydleni atd, ale to se zada 3 mesice zpetne. Na porodne narok neni, pridavek na dite se snad doklada rok nazpet (prijmy). Takze asi nic vic. Jedine zkusit najit praci na nejakou dobu.

j.a.n.i
11. srp 2014

@zanda25 A proč by to nebylo možné, pokud má manžel dostatečný plat, tak proč by tě neměl živit, jako k manželce k tobě má vyživovací povinnost.

zanda25
11. srp 2014

@nonnni To jako ikdyž máme podepsanou výpověď tak jsem v ochranné lhůtě? 😕 předem děkuji za rady opět 😵

nonnni
11. srp 2014

@zanda25 no to dle meho ano, ale musela by ses vejit do 180 dni do nastupu na materskou, coz se nevejdes. Mam tedy pocit z tveho psani.

zanda25
11. srp 2014

Když mám výpověď ke dni 19.7.2014 a jsem teď na ÚP tak bych se vejít mohla?Pokud to tedy dobře chápu 🙂

xpila
11. srp 2014

@zanda25 Záleží na tom, kdy by byl nástup na mateřskou.

zanda25
11. srp 2014

Jooo tak to nevím kdy by byl :(

xpila
11. srp 2014

@zanda25 Tak snad víš, kdy mas termín, ne? Tak přece podle toho 8-6 týdnu před.

nonnni
11. srp 2014

@zanda25 me to vychazi +- den na 15. ledna, ze bys mohla nastoupit na materskou 8 tydnu pred porodem, tzn mit termin porodu nejdele 12.3.

zanda25
11. srp 2014

No mě nikdo ještě nic neřekl,jsem teprve cca 6týden těhotná a řeší se hlavně zda miminko udržím v sobě.

zanda25
11. srp 2014

Já se přiznám,že té mateřské arodičáku moc nerozumím.Je to dlouho co jsem byla těhotná a vše na úřadech každou chvilku mění ☹ jsem tutan no 😀

nonnni
11. srp 2014

@zanda25 hmmm..tak 6. tyden je malo...koukam na kalkulacku a s tim, aby ti vysla ochranna lhuta 180 dni (od 19.7.) bys musela byt dneska 9+4 (no +- den, dva...kdybych se prepocitala)...

zanda25
11. srp 2014

Nooo to je blbý :( ale i tak děkuji za snahu :D cením si toho 😉 Mám hold smůlu ☹

0911
3. zář 2014

Dobry den chtela bych se zeptat.10.4.2014 jsem byla propustena 12.4.2014 jsem donesla neschopenku stim ze jsem tehotna.Ale ted jsem zjistila ze ochtana lhuta ted180 dni mi vyprsi 7.10.a ja nestihnu nastoupit na materskou.co ted mam na ni narok nebo nemam? jsem stale na neschopence 😖 . co bude dal.nekde jsem cetla ze se pobira jen rodicovsky prispevek tech 220tisic a ze si ne muzrs uzcit na jak dlouho.prosim poradte.diky Lucka

anett22
15. zář 2014

Holky mam prosbu kolik mám nárok na mateřskou když nemám odpracovany rok?

janinkaves
31. říj 2014

Když mám odpracovaných těch 270 dní, ale mám minimální mzdu, takže jsme si spočítala, že budu dostávat mateřskou 5880,- měsíčně, což je míň než rodičovská, ale slyšela jsem, že existuje nějaký dorovnávací příspěvek, že až se mimčo narodí, tak mi dávku dorovnají do výše rodičovského příspěvku z rodičovského příspěvku. Máte to některá ? Jde to vůbec ? A jak se to chová, zkrátí se mi pak doba pobírání rodičovského příspěvku, protože ho tím budu mít dřív vyčerpaný ? Nebo prostě vyčerpaný ho mít budu, ale budu doma zadarmo do těch tří let věku ? Já byla totiž na rodičáku za starých podmínek a u těhle nových vůbec netuším 😕