Mateřská u nezaměstnané. Mám na ni nárok?

marinka
22. srp 2007

Ahojte holky!

Potřebuju poradit! 30.6 mi skončila smlouva v práci, v té době jsem už byla na nemocenské. Doktorka mi říkala, že si mám v práci zjistit, kdy je pro mně výhodnější nastoupit na mateřskou a účetní mi vypočítala, že mám nastoupit 8 týdnů před termínem. Tak už jsem na mateřské od minulého týdne, papíry ohledně mateřské jsem donesla do práce, ať se o to postarají, když jsem pořád v ochrané lhůtě. A dnes mi volala účetní, že tu mateřskou nesla na sociálku a tam jí řekli, že když jsem nezaměstnaná, tak nemůžu nastoupit 8 týdnů před termínem, ale jen 6 a že těch 14 dní nedostanu proplaceno. Jedině, že by mi to dr. změnila a přepsala by mateřskou na 6 týdnů před, ale že to musí být vyřízeno do konce příštího týdne. Tak jsem k dr. hned běžela a k mojí smůle teď má dovču a vrátí se až 8.9, takže je to pasé a za těch 14 dní nedostanu zaplaceno (cca 5 tisíc). Už jsem se s tím nějak smířila, co taky dělat, ale uvažuju nad tím, jestli mám nárok na mateřskou po porodu, na těch 20 týdnů. Nevíte to někdo?? Nebyl tu třeba někdo v podobné situaci? Děkuju moc za odpověď!

vellynka
24. únor 2013

@speedygon no ale kdyz budu mit 18 az v kvetnu a nejsem ted na skole kdyz jsem tehotna a nepracovala jsem tak co?

mppm
24. únor 2013

@vellynka Ty na mateřskou vůbec nárok nemáš, protože nemáš odpracované potřebné dny a mateřská by se ti neměla z čeho vypočítat, protože jsi nic neodvedla. Po narození mimča ti začnou vyplácet rodičovský příspěvek.

vellynka
25. únor 2013

aha no ale pani doktorka me vypsala papir na materskou tak mam vtom ted zmatek a kolik je ten rodicovsky prispevek? slysela jsem ze 7600kc

j.a.n.i
25. únor 2013

@vellynka Papír na mateřskou někam založ, buď ho nepotřebuješ vůbec nebo až půjdeš žádat o rodičák. Jinak ty máš nárok jen na 4 letou variantu, což je 7600,- do 9 měsíců a pak 3800,- do 4 let, o jinou variantu bys mohla žádat pouze pokud má odpracovaných 270 dní alespoň otec dítka. Jo a je ještě druhá věc, jak to bude do května, když ti ještě není 18.

vellynka
25. únor 2013

aha tak aspoň že tak už sem se lekla že třeba nedostnau na male nic...no slyšela jsem že do doby než mě bude 18 tak penize ktere mě maji chodit budou chodit na přitele.

kamiami
25. únor 2013

Ahojky holky 🙂 Mám na Vás prosbičku, co všechno kromě zaměstnání se počítá do účasti na zdravotním pojištění???? Počítá se i doba, co jsem byla s dětma na rodičáku??? Vím, že tam spadá, studium atd., ale jestli i doba strávená na rodičovské dovolené, to jsem nikde nenašla! Díky moooc!

j.a.n.i
25. únor 2013

@vellynka A papír o otcovství už máte vyřešený?

j.a.n.i
25. únor 2013

@kamiami Předpokládám, že se ptáš na účast na nemocenském, nikoliv zdravotním... jinak studium se tam započítává pouze v případě úspěšného ukončení, rodičovská dovolená taky, ale nesmíš si ji plést s pobíráním rodičovského příspěvku.

romca05
25. únor 2013

Ahoj, můžu se taky zeptat, jestli mám nárok na mateřskou? Já si teda myslím, že ne, ale potřebovala bych si to ověřit. V den synových třetích narozenin jsem zjistila, že jsem znovu těhotná. K tomuto datu mi končila rodičovská dovolená a zároveň jsem se s zaměstnavatelem dohodla na ukončení prac. poměru. Před prvním těhotenstvím jsem měla potřebnou dobu odpracovanou, nárok na MD jsem měla.
6. den po skončení prac. poměru (a rodičovské dovolené) jsem nastoupila na neschopenku, na které jsem dosud a budu až do porodu. Jsem tedy "nezaměstnaná", na neschopence od počátku těhotenství, ochranou lhůtu tedy 180 dní nestíhám. Myslím si správně, že na MD nárok nemám?
Díky!

kamiami
25. únor 2013

@j.a.n.i Můj problém je následovný....v dubnu 2012 mi skončil rodičovský příspěvek na mladší dceru, od května do září jsem byla na ÚP a od půlky září do půlky prosince jsem byla zaměstnaná. Ve zkušební době jsem dostala výpověď a nyní jsem opět na ÚP. Chtěla bych se zeptat, jestli bych splňoval podmínky nárokovat MD, kdybych teď ještě nastoupila do práce, tudíž co všechno se počítá do těch nutných 270 dní, je mi jasné, že evidence na ÚP ne. Díky

puckal
25. únor 2013

@romca05 podle mího názorzu nemáš nárok na PPM, budeš na PN až do 6týdnů po porodu 😉 a potom rodičovský příspěvek 🙂 Ale spíš napiš, přesné datum, kdy jsi skončila , tak se to dá přesně spočítat 😉

j.a.n.i
25. únor 2013

@kamiami To závisí na tom, kdy ti skončilo to zaměstnání než si šla na UP, jestli už někdy dřív nebo až v tom dubnu 2012 společně s rodičákem.

j.a.n.i
25. únor 2013

@romca05 Ano, nemáš je to jak píše @puckal

romca05
25. únor 2013

@puckal
@j.a.n.i Díky, já jsem si to taky myslela, tak aspoň, že jde vybrat délka rodičovské, když manžel všechny podmínky splňuje, že nemusím nastoupit rovnou na čtyřletý rodičák 😒

kamiami
25. únor 2013

@j.a.n.i Práce skončila k 30.11.2011 a dále vše bylo tak, jak jsem psala. Díky moc 🙂

j.a.n.i
25. únor 2013

@romca05 Vybírat až do 7600,- můžeš ty sama díky té nemocenské 🙂 pouze vyšší bys musela přes manžela.

romca05
25. únor 2013

@j.a.n.i No tak to jsem netušila, to je super 🙂

j.a.n.i
25. únor 2013

@romca05 Hlavně si pohlídej, ať ti doktorka neukončí tu neschopenku 6 týdnů před porodem (jak se normálně nastupuje na mateřskou), včas se s ní domluv, jestli ji stačí tvoje slovo, že nemáš na mateřskou nárok, nebo jestli bude potřebovat papír od OSSZ.

vellynka
25. únor 2013

@j.a.n.i ahoj ano byli jsme to resit na okresnim soudu ale tam nam rekli ze se to vyrizuje az po porode..pred porodem jedine ze by byl muj pritel take nezletily nebo ze by jsme chtely odcestovat nekam do ciziny..uz sem si to take overovala 🙂 😉

j.a.n.i
25. únor 2013

@vellynka 🙂 koukám, že si připravená, tak ať se daří

kamiami
26. únor 2013

@j.a.n.i Krásné ráno přeji, omlouvám se, že na tebe tak naléhám, ale potřebovala bych opravdu poradit. Mám možnost ještě do porodu nastoupit jako záskok do práce, měla bych tedy v mém případě ( viz. debaty výše ) nárok na MD nebo bych potřebné podmínky nesplňovala a rovnou po porodu čerpala rodičovský příspěvek na 4 roky? Moooc díky

j.a.n.i
26. únor 2013

@kamiami Jé, promiň, já přehlídla tvojí odpověď s tím koncem práce. Asi takhle, rozhodně do práce nastup, protože i když ti nevyjde nárok na mateřskou, tak budeš mít nárok na neschopenku na těch 12 týdnů kolem porodu (6+6) a díky tomu na volbu rodičáku až do 7600,- 🙂
Tak a teď co se počítá, takže termín píšeš v srpnu, tak budu počítat že nástup na mateřskou 1.7. ať se mi to dobře počítá. Rozhodné období by tedy bylo červenec 2011 - červen 2013, takže tam máš 5 měsíců, to je 153 dní, pak ten podzim 2012, budu počítat že to bylo 90 dní, to jsme na 243, takže je potřeba být zaměstnaná ještě alespoň měsíc. Takže nastup a nárok ti vyjde, akorát pozor, že pokud nastoupíš teď od března, tak nestačí jen ten měsíc, nevyšla by ti ochranná lhůta, jsou potřeba minimálně dva, raději déle, ať tam nehrajeme o dny.

kamiami
26. únor 2013

@j.a.n.i No ty jsi zlato, děkuji moc, opravdu 🙂 !!!! A jen teoreticky, kdybych třeba po měsíci v práci zjistila, že jsem své síly přecenila 🙂 , mohla bych jít marodit? A prosím, vysvětli mi, co myslíš tou ochranou lhůtou???? Díííky

j.a.n.i
26. únor 2013

@kamiami No, marodit bys jím mohla, to problém není. S tou ochranou dobou je to tak, že pro nárok na mateřskou jsou 2 podmínky. První zná většina lidí, to je těch 270 dní účasti na nemocenském, ale pak je tam ještě druhá a ta je, že na mateřskou musíš nastoupit v době trvání pracovního poměru nebo v ochranné lhůtě, která je stejně dlouhá jako to poslední zaměstnání (maximálně 180 dní), takže pokud bys byla zaměstnaná jen měsíc, tak ochranná lhůta je taky jen měsíc.

kamiami
26. únor 2013

@j.a.n.i Už jsem si o tom všem načetla opravdu hodně, ale teprve od tebe to chápu 🙂 !! Díky moc za lidské vysvětlení a za cenné rady!!! Myslím si, žejich ještě hooodně využiji! Měj se krásně a zatím páááá.

vellynka
26. únor 2013

@j.a.n.i diky jj myslim ze joo tedy snad :D

kamiami
27. únor 2013

@j.a.n.i Poslední otázečka, teda snad 😉 , vypadá to, že by ta práce byla pouze na duben a květen, ale to ž bych se vešla do ochranné lhůty za odpracované 2 měsíce, když bych nastupovala na MD začátkem července, je to tak, počítám správně?

j.a.n.i
27. únor 2013

@kamiami Jojo, duben a květen je OK 🙂 to se vejdeš.

kamiami
27. únor 2013

@j.a.n.i Díky moc, opravdu jsi mi moc pomohla 🙂 . Mohla bych se ještě zeptat, jak to pak bude s vyřizováním té MD, co všechno k tomu budu potřebovat a kam s tím jít? Amálce už bude 7, Nellince 4 a vůbec si nepamatuji, jak jsem to zařizovala, díky 😀 !!!

j.a.n.i
27. únor 2013

@kamiami MD je jednoduchá, dát papír od doktora bývalému zaměstnavateli a nahlásit to na zdravotní pojišťovnu.