Mateřská u nezaměstnané. Mám na ni nárok?

marinka
22. srp 2007

Ahojte holky!

Potřebuju poradit! 30.6 mi skončila smlouva v práci, v té době jsem už byla na nemocenské. Doktorka mi říkala, že si mám v práci zjistit, kdy je pro mně výhodnější nastoupit na mateřskou a účetní mi vypočítala, že mám nastoupit 8 týdnů před termínem. Tak už jsem na mateřské od minulého týdne, papíry ohledně mateřské jsem donesla do práce, ať se o to postarají, když jsem pořád v ochrané lhůtě. A dnes mi volala účetní, že tu mateřskou nesla na sociálku a tam jí řekli, že když jsem nezaměstnaná, tak nemůžu nastoupit 8 týdnů před termínem, ale jen 6 a že těch 14 dní nedostanu proplaceno. Jedině, že by mi to dr. změnila a přepsala by mateřskou na 6 týdnů před, ale že to musí být vyřízeno do konce příštího týdne. Tak jsem k dr. hned běžela a k mojí smůle teď má dovču a vrátí se až 8.9, takže je to pasé a za těch 14 dní nedostanu zaplaceno (cca 5 tisíc). Už jsem se s tím nějak smířila, co taky dělat, ale uvažuju nad tím, jestli mám nárok na mateřskou po porodu, na těch 20 týdnů. Nevíte to někdo?? Nebyl tu třeba někdo v podobné situaci? Děkuju moc za odpověď!

zulik
25. srp 2007

Marinko, myslím, že p. účetní nemá pravdu. to,co ti řekla, se týká jen maminek,které jsou evidovány před mateřskou na úřadu práce.tam musí být nástup na mateřskou přesně 6 týdnů před plánovaným porodem.pokud jsem pochopila,šla jsi na mateřskou hned po nemoci a v ochranné lhůtě /tedy nejpozději 42 dnů od skončení pracovního poměru/.Zavolej si na příslušnou OSSZ sama na oddělení malých organizací/pochopila jsem to tak,že jsi pracovala v malé organizaci, které nemocenské dávky vyplácí OSSZ nebo PSSZ/, kde tě budou vyplácet,ať ti to vysvětlí,účetní často mlží 😉

sisstin
25. srp 2007

zulik: já jsem trošku v podobné situaci..ale je to jiné 😉 smlouva mi skončila 30.6.2007...Dr. mi kontrolku nedala..takže hned dalšího dne jsem se zaregistrovala na ÚP 😉 Dr. mi vypsala mateřskou od 21.8.2007, tudíž 8 týdnů před porodem...z pracáku mě poslali na sociálku..ale tam mi řekli, že s tím nemají nic společného, protože organizace, kde jsou pracovala je velká..a ještě jsem odcházela již těhotná, takže jsem v 6-měšíční ochranné lhůtě..a MD vyplácí stejně zaměstnavatel 😉 jenže na pracáku mi nevěděli poradit, tak mi moje zprostředkovatelka řekla, že se mám odhlásit k 20.8, a od 21.8 to poslat do mého bývalého zaměstnání..jenže teď čtu, že nezaměstnané nesmí jít 8 týdnů před..což teda nevěděla ani paní na sociálce, ani moje Dr, ani na pracáku...nebo je to u mě jiné, pokud jsem ze zaměstnání odcházela již těhotná..a ani ne za dva měsíce nastoupila na MD? 😕 Fakt teď neví, protože z práce se neozývají zatím...tak jestli nebudu muset podstoupit ten kolotoč všeho znovu 😠 😠

sisstin
31. srp 2007

zulik: nejsi tu? Zkouším obnovit téma 😝

zulik
31. srp 2007

jj,sisstin.poletuji tady 🙂 přečtu si to tvé poslední a pokusím se o odpověď.

sisstin
31. srp 2007

díky moc 😵

zulik
31. srp 2007

sisstin,jestli to dobře chápu,skutečně by tě měl vyplácet bývalý zaměstnavatel v ochranné lhůtě,která činí po těhotné 180 dnů od skončení pracovního poměru.měla bys ale na MD nastoupit přesně 6 týdnů před porodem.zkus se spojit se mzdovou účtárnou firmy,asi budeš muset doložit novou žádost o peněžitou pomoc v mateřství na těch 6 týdnů, asi ti ji vrátí domů.podmínku 270 dnů pojištění před nástupem na mateřskou máš splněnou? počítá se i ÚP.

sisstin
31. srp 2007

zulik: 270 dní mám splněných 😉 jenže je to těžké..oni sice mají mzdovou účtárnu v Brně..ale posílají to do Prahy, kde jim to dělá nějaká firma 😉 oni sami neví nic..a nejhorší je, že jim to v tom Brně leží klidně měsíc, než si toho někdo všimne 😠 poslala jsem jim i veškeré podklady, aby těch 270 dní nemuseli dohledávat 😉 ale mamka taky pracuje na mzdovce..a prý jen těch 8 týdnů přeškrtnou..a začnou vyplácet až 6.. 😉 jelikož jsem už skoro 35tt..tak zas nový papír od Dr, než se to tam dostane..to budu čekat ještě čtvrt roku 🙄 🙄 🙄

zulik
31. srp 2007

myslela jsem si to, že to tak asi mzdovky dělají 😉 asi teď bohužel musíš čekat, mateřská se vyplácí zpětně za uplynulý měsíc.

sisstin
31. srp 2007

zulik: jen mě udivuje, že mě na to nikdo neupozornil, že se nesmí jít 8 týdnů před..Dr. věděla, že jsem na UP..a ještě kvůli tomu mi vypsala 8 týdnů..at mám peníze dřív..paní na sociálce to taky viděla..neřekla ani ň..o pracáku ani nemluvim..tam neví nic 😠

zulik
31. srp 2007

sisstin, doktoři, co se týká papírů, jsou hrozní a v podstatě je to většině fuk.mám zkušenosti,dělala jsem s nimi 😀 setkávám se s maminkami s bříškem jako balón,které hloupé úřednice honí všude možně,než by se někde samy zeptaly 😖 bohužel,někdo si hrabe jen na svém písečku a ostatní ho nezajímá.držím ti palečky,ať to vše dobře dopadne a až ti dorazí první korunky,budeš vědět,že je to v suchu 😉 ještě pak po tobě budou chtít kopii rodného listu mimča.

sisstin
31. srp 2007

zulik: díky moc 😉 😵 😵 😵 😵

kkarolina
13. únor 2013

Žádám o radu, jsem těhotná a do 21.1.2013 jsem byla na rizikovém těhotenství, od 22.1.2013 mě doktor vypsal na mateřskou dovolenou, a od 1.2.2013 mi skončila pracovní smlouva, proto se chci zeptat, nebo spíš ujistit, jestli se nemám zároveň hlásit i na pracák jako nezaměstnána. Děkuji za jakoukoliv odpověď.

j.a.n.i
13. únor 2013

@kkarolina A ty snad hledáš práci? Na UP se hlásí pouze ti, kteří práci hledají, nikdo jiný tam nemá co dělat, nicméně když pobíráš mateřskou, tak se tam ani hlásit nemůžeš.

kkarolina
14. únor 2013

Děkuji ti, j.a.n.i, tak nějak jsem si to logicky vyvodila, jen jsem se chtěla ujistit. Jsem na mateřské poprvé, tak jsem v tom měla trochu bordel, ale ještě jednou díky

j.a.n.i
15. únor 2013

@kkarolina Teoreticky se tam můžeš přihlásit současně s pobíráním rodičáku, to už jde, ale zas kdo by tam chodil na schůzky, že.

kkarolina
16. únor 2013

@j.a.n.i Ahoj.Děkuji ti, určitě tam chodit nebudu, když nemusím. Jsou i příjemnější věci, než vystávat na pracáku 🙂

vellynka
24. únor 2013

ahoj holky jsem v 9 mesici těhu a doktorka mi dala papir na mateřskou dovolenou a řekla mi že pokmud nepracuji a nejsem momentalně na škole mam si ten papir zanest tam kde mě plati socialni zdravotni a to mě plati uřad prace... byla jsem na urade prace ale tam m i rekly ze materskolu dovolenou si musim podat až porodim,jssem stoho zmatena přitom mi pani doktorka vypsala mateřskou už ted od 15.2.2013 poradite mi co a jak?....🙂 🙂 😉

vellynka
24. únor 2013

@sisstin něco podobneho rekly na urade prace i me...a poslaly me na socialku a tam mi řekly že mateřka se dava až po po porodě mam vtom zmatek..jedna pani mi pořitom na uřadě prace rikala ze jakmile dostanu jakykoliv papir od doktorky kvuli materske mam prijit za nimi na urad prace...

speedygon
24. únor 2013

Nesplňujete-li nárok na PPM(mateřskou), budete od narození dítěte pobírat rovnou rodičovský příspěvek(tedy nikoliv mateřskou). Tak to budu mít také já...

janaste
24. únor 2013

Když mi končí pracovní smlouva 31.3. a na mateřskou jdu 1.4. (termín porodu mám 23.5.), tak se nemusím hlásit na pracák a nikam že? Jen odevzdám v práci papír od gynekologa, normálně budu 28 dní pobírat mateřskou a na pracák jdu až s žádostí o rodičák že?

speedygon
24. únor 2013

@janaste přesně....akorát pokud bys měla mateřskou nižší, než rodičák, požádej si o doplatek do výše rodičáku...je na to formulář...hodně mamin ¨toto neví a ne všude tuto info podají...a nebudeš mateřskou pobírat 28 dní, ale týdnů 🙂

janaste
24. únor 2013

@speedygon Díky , mateřskou budu mít přes 8 tisíc, takže vyšší než minimální rodíčák. A myslela jse 28 týdnů, spletla jsem se :o)

speedygon
24. únor 2013

@janaste nemáš zač...já teď právě mateřskou nebudu pobírat, takže první penízky za mimi budou asi v říjnu(za září, když mám termín 31.8.)

janaste
24. únor 2013

@speedygon to si budeš dávat rodíčak přes partnera ne?

speedygon
24. únor 2013

@janaste asi ne, nedaří se sehnat práci pro mě už teď, tak abych pobírala alespoň nějaké penízky co nejdéle...

janaste
24. únor 2013

aha, takže půjdeš na 4 roky?

j.a.n.i
24. únor 2013

@speedygon No, ona ta žádost o dorovnání mateřské nemá moc smysl, pokud tedy člověk ty penízky akutně nepotřebuje, protože ten doplatek je už rodičák, takže si už čerpáš těch 220 000,-

j.a.n.i
24. únor 2013

@vellynka Ona je tedy ještě otázka, jak dlouho už nepracuješ a jak dlouho si pracovala předtím?

speedygon
24. únor 2013

@j.a.n.i nevím, jak je to teď, ale já to měla, že jsem brala od počátku až do dcerčiných 3 let 7600

j.a.n.i
24. únor 2013

@speedygon No, ale teď je to jinak.