Mateřská v Čechách / Rodičovská na Slovensku. Kde si žádat pak o rodičák?

vladenka146
18. kvě 2022

Ahoj, skúsim šťastie tu. Mám takú ošementnú otázku. S manželom Čechom čakáme prvé mimčo, termín 8/2022. Obidvaja pracujeme v Čechách, obidvaja tu máme trvalý pobyt (ja dokonca ešte trvalý pobyt aj na SK). Bohužiaľ kvoli inflácii a finančnej situácii sa nám vyplatí a aby sme ušetrili presťahovať na Slovensko k mojím rodičom kde je veľký dom a záhrada. Otázka teraz znie - sťahovať by sme sa chceli v septemberi alebo októbri keď budú malému cca 2 mesiace. Materskú budem poberať z Česka do začiatku Januára 2023. Kde si mám potom žiadať o rodičák? Po tom všetko čo som za posledné týždne prečítala tak som pochopila, že na Slovensku keďže tam budeme fyzicky a manžel tam bude pracovať. Máte niekto podobnú skúsenosť? ďakujem za pomoc 🙂

gamora
18. kvě 2022

@vladenka146 Ahoj ja to mam podobne, s rozdielom, že sme obaja slováci a obaja sme tu v CR pracovali 8 rokov, kde sme aj žili na prechodný pobyt. Manžel prešiel pracovať na SR, moje zamestnanie v CR trvá. Na SR sa momentálne sťahujeme. Pôrod mám v auguste a chcem rodiť na SR. Písala som dotaz na ministerstvo sociálnych vecí a rodiny SR, kde som dostala odpoveď, že pokial jeden z rodičov pracuje na SR a dieťa bude po pôrode žiť na SR, tak štátom ktorý poskytuje rodičovský príspevok je SR. Materskú budem poberať z CR a tým pádom, že poberám materskú tak mám nárok na vyšší RD na SR (to je tých cca 350 euro/mesačne).

vladenka146
autor
19. kvě 2022

@gamora ďakujem veľmi pekne za Tvoju odpoveď 🙂 dosť mi to pomohlo usporiadať si myšlienky, snažila som si o tom načítať niečo na internete, ale veľa som toho nenašla a to čo som našla mi nedávalo zmysel 😄