Mateřská versus rodičovská, jak to dneska je?

mixlevpixle2013
8. říj 2013

Ahojky, plánuji 3 mimčo po čtyřícítce a vůbec netuším jak to dneska je s mateřskou a rodičovskou. Také si myslím, že ve svém věku bych byla pravděpodobně na neschopence a nevím jak je to pak s přechodem a jak to je vůbec 😨 Asi blbá otázka ale prosím osvětlete mi to někdo prosím. Děkuji a všem přeji krásný den. 😒

uztotakbude
8. říj 2013

Na rodičák máš nárok i bez odpracování požadovaných dnů v uplynulých dvou letech. Pokud máš ale odpracováno, nebo manžel, můžeš si volit délku. Prakticky si řekneš, kolik chceš dostávat peněz a tou částkou se vydělí 220 000 Kč a řeknou ti, jak dlouho budeš mít rodičák. Částku můžeš co čtvrt roku měnit, tj. prodlužovat a zkracovat si tak rodičák. Rodičák se bere až po porodu. Mateřskou dostaneš jen máš-li odpracováno, výše se vypočítává ze mzdy, nastupuje se na ni tuším 8 týdnů před porodem a pobírá se do 6 měsíce dítěte (?), pak se přechází na rodičák. Toť asi vše co tak nějak vím...

mixlevpixle2013
autor
8. říj 2013

@uztotakbude díky moc, odpracováno mám, to je jasný a nevíš jak je to s nemocenskou ... resp. s rizikovým těhotenstvím ?

uztotakbude
8. říj 2013

@mixlevpixle2013 kamarádka teď je a dostává zase nějakou poměrnou část ke mzdě. Mzdu měla pěknou a bere 3000 Kč měsíčně, což je úplné nic. A pak přechází na mateřskou těch 8 týdnů před porodem.

mixlevpixle2013
autor
8. říj 2013

@uztotakbude to je děs ☹ a ta mateřská je kolik? to je dáno příjmem ?

verdos
8. říj 2013

Mateřská se počítá z výdělku, na netu je spousta kalkulaček, které to více či méně přesně vypočítají. Ze slušného výdělku bývá slušná mateřská, rodičák už je pak vždy maximálně nějakých 11 500 (a to nejdéle do té doby, než se vyčerpá těch 220 tisíc).

zmrz_lina
8. říj 2013

Na rizikovém je standardní nemocenská (vypočítávaná z platu) a mateřská je tuším 60 % průměrné hrubé mzdy za posl. 12 měsíců (v podstatě většinou +- to, co bereš v čistém).

uztotakbude
8. říj 2013
mixlevpixle2013
autor
8. říj 2013

@zmrz_lina děkuji
@uztotakbude děkuji
mrknu na ty kalkulačky ale asi zty korunky stejně nejsou směrodatný ......

vilibalda
8. říj 2013

@mixlevpixle2013 Kalkulačky, kolik je zhruba nemocenská a mateřská jsou třeba tady http://www.penize.cz/duchody-a-davky/247179-kal...
Jinak nemocenská je zhruba 60 % platu, mateřská je kolem 70 % platu. Pokud máš odpracováno 270 dní v posledních 2 letech, máš nárok na mateřskou. Mateřská se bere 28 týdnů a nastupuješ na ni 6-8 týdnů před porodem. Rodičák je 220 tis. a sama si zvolíš jakou částku chceš dostávat (maximum je 11 500 měsíčně a záleží taky na výši platu, kolik si můžeš na měsíc zvolit)

mixlevpixle2013
autor
8. říj 2013

@vilibalda moc děkuji za vyčerpávající odpověd, hned se na ty kalkulačky mrknu asi to nebude žádná slávo co? Ale děkuji 🙂

ninive211
8. říj 2013

@uztotakbude trošku mě zaráží, že kamarádka, jak píšeš, měla "slušný" příjem a bere nemocenskou 3000...to je pěkná blbost, není to spíš nějaká jiná dávka, co třeba dostává? U klasické nemocenské je to fakt těch cca 60% z platu či o něco méně (akorát jakmile už máš hodně vysoký příjem, tak nad určitý limit, tzv. redukční hranici, se zohledňuje pouze 30% z toho, co tu hranici přesahuje a nad další hranici (v r. 2012 to dělalo 2514 Kč za DEN, tak co bylo NAD), tak se nezohledňuje (neproplácí) vůbec. Viz kalkulačky výše. Aby měla 3000 nemocenskou měsíčně...to by musela snad mít méně než minimální mzdu (mám na mysli samozřejmě nemocenskou, kterou pobírá po dobu celého měsíce, ne ten první měsíc, kdy ti prvních 21 dní nemocenská nenáleží a platí ti to zaměstnavatel -krom prvních 3 dnů). Jinak jestli je to rizikový těhotenství nebo klasická nemocenská - to už je jedno, pořád je to dávka nemocenského pojištění a jsi "na neschopence" - ten rizikáč se tomu říká spíš lidově 🙂

asineda
8. říj 2013

já měla celé těhu neschopenku a měsíčně mi chodilo 8500...pak jsem jen přešla na mateřskou 8týdnů před ...

mixlevpixle2013
autor
8. říj 2013

@asineda a ta mateřská pak byla vyšší?

asineda
8. říj 2013

ano, mateřská mi přišla 11500 🙂 takže taky žádnej zázrak ale za dobu co jsem brala neschopenku jsem se naučila hospodařit s málem a teď je to příjemné přilepšení, nicméně být samoživitelka tak nevím 😀

uztotakbude
8. říj 2013

@ninive211 Nevím, tvrdí mi, že bere 3000 Kč. Ona taky hodně velká část její mzdy byly asi prémie. A ty se do toho nezapočítávají. Nebo jo? Jestli jo, tak mi lže.

uztotakbude
8. říj 2013

@ninive211 A jak dlouho člověk vůbec musí pracovat, aby při rizikovém dostával prachy? A jak je to s propuštěním z práce při rizikovém těhotenství? Můžou, nemůžou? Můžou jen při době určité, když vyprší?

vilibalda
8. říj 2013

@uztotakbude Myslím, že je jedno, jak dlouho člověk musí před rizikovým těhotenstvím pracovat. Je to neschopenka jako každá jiná. Při těhotenství Tě nesmí propustit (leda by celá firma končila nebo by se rušilo místo), ale pokud bys byla ještě ve zkušební lhůtě, můžou Tě bez udání důvodů vyhodit. Stejně tak pokud máš smlouvu na dobu určitou, nemusí Ti ji pak prodloužit a můžeš skončit bez práce.

ninive211
8. říj 2013

@uztotakbude Pokud máš dobu určitou, tak těhotenství tě "nezachrání", prostě ti skončí pracovní smlouva. Pokud máš dobu neurčitou, je to něco jiného, tam tě můžou propustit pouze ve zkušební době (ano, i když jdeš na neschopenku - o dobu té neschopenky, resp. o dobu 21 dní, které ti platí zaměstnavatel, se akorátprodlouží "výpovědní" doba - u skončení ve zk. době tedy de facto bys neskončila ze dne na den, ale až po uplynutí těch 21 dnů neschopenky), následně prostě tvůj PP skončí, i když na neschopence budeš stále. V jiných případech tě v těhu propustit nemůžou. A na neschopenku máš podle mě nárok vždycky, v podstatě od prvního dne pracovního poměru (ne DPP!!!!- z toho se neodvádí sociální!),to není jak mateřská, kde musíš mít odpracováno min. 270 dní před nástupem.

A k tomu výpočtu nemocenské: postup je takový: po 21 dnech ty dáš zaměstnavateli jeden díl podepsané neschopenky, na kterém žádáš o dávky nemocenského pojištění "nemocenskou"), zaměstnavatel za tebe žádost vyplní a k tomu přiloží přílohu k žádosti, kde vypíše vyměřovací základy tvého příjmu za posledních 12 měsíců - z toho se bere průměr. Nemáš-li odpracováno 12 měsíců, tak se bere pravděpodobný výdělek (tedy co vlastně většinou hrubá mzda sjednaná v pracovní smlouvě)-z tohoto sociálka vypočítá výši nároku na nemocenské dávky. Vyměřovací základ je vlastně hrubá mzda, to, co máš napsáno na výplatnici, tedy součástí by měly být samozřejmě i přiznané odměny a prémie -i to je součást tvé mzdy!!! Samozřejmě za předpokladu, že tyto prémie jsou ti přiznávány dle zákona a ne tzv. "bokem, na ruku" - pak samozřejmě se tyto prémie do toho nezapočítávají 🙂

mooncaa
8. říj 2013

@uztotakbude Kamarádka kecá, prémie se do toho započítávají. Spíš mám pocit, že oficielně brala minimum a všechen ostatní plat byl na černo.

uztotakbude
8. říj 2013

@mooncaa Aha. No díky, alespoň vím na čem jsem...

dostyna
8. říj 2013

Holky, poraďte jak je to v mem případě. Jsem na rodicaku,který mi konč19.5.2014.Chci druhé dítě a vypadá to, ze nenavazu hned dalším rodicakem.Nejdřív bych rodila v červenci 2014.Jak je to s dobou co mi skončí rodicak?staci když mi doktorka napise na dobu od toho 19.5. neschopenku a pak nastoupím 6-8 týdnu před porodem na mateřskou, která bude ve stejně vysi jako u prvního trhu? Diky

mixlevpixle2013
autor
17. říj 2013

@dostyna Bohužel v tomhle Ti neporadím, protože se v tom sama plácám a hledám info kde se dá 🙂

dostyna
2. lis 2013

Holky,poradíte mi? V Květnu 2014 mi končí 3letý rodičák se synem. Chceme druhé dítě,ale doposud se nezadařilo. Jedná se mi o to, jak funguje přechod na další mateřskou,výše PPM a codoba, kdy mi skončí rodičák? Čili hypoteticky, kdybych ted otěhotněla, rodila v září 2014, dostanu mateřskou? A co období(od května do září) kdy nebudu pobírat již rodičák? Budu třeba na nemocenské když mi to lékařka napíše a budu pobírat nemocenskou, která s ebude vypočítávat z platu,který jsme brala před nástupam na mateřskou?díky.Snad jsme to napsala aspon trochu srozumitelně 🙂 Vím,že už jsme s eptala,ale pořád mi nikde nemůže říct jak to je ☹

venouska
14. lis 2013

@dostyna Tak buď po skončení RD nastoupit na chvíli do práce, nebo na nemocenskou. Výše PPM by měla být stejná jako předtím, výše nemocenské si nejsem jistá - ale myslím, že bude opět +/- stejná nebo se bude počítat z pravděpodobného výdělku, který je také +/- stejný co byl. Je lepší se zeptat rovnou účetní u zaměstnavatele, ta (ten) by v tom měl/a mít přehled. Nárok na PPM i nemocenskou ale určitě bude, podle mě ve stejné výši jako předtím, nastoupíš na 4 měsíce na neschopenku a pak normálně na mateřskou, pak na rodičák. Podle mě úplně stejný kolotoč jako u prvního a peněžně by se to lišit nějak zásadně nemělo.

dostyna
14. lis 2013

@venouska díky,díky.Myslím si to samé.Ted jen aby se to druhé zadařilo 🙂